fó°. 834-0. ï>oiiderda«- 28 April. A°. 1887. Dit nummer bestaat Bit Twee Blades, (Qeze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Mei verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wordt dan alleen de laatste maand (ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig) in rekening gebracht. Leiden, 21 April. EEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. FTauec per pest1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- 8ecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Na overleg met den Voorzitter der Commissie van fabricage bestaat er by B. en Ws. geen be zwaar tegen de inwilliging van het verzoek van D. Smit, om eene buis te leggen van zyne fabriek aan de Oostdwarsgracht naar de Langegracht, tot het verkregen van versch water, en van J. Zandvoort om eene loozing te leggen van zijne slachtplaats in de Koddesteeg No. 4 naar het stadsriool in die steeg. Onder verwijzing naar hun vroeger desbetreffend rapport geven zy den gemeenteraad in overweging mede afwijzend te beschikken op het verzoek van P. Gr. Doesburg, om vergoeding uit de gemeentekas wegens de schade door hem geleden van de onge regeldheden in het laatst van de maand Februari. Ten opzichte van het verzoek van H. J. N. Roborgh om vrijstelling van de betaling van school geld over het laatste kwartaal van den cursus 1886/87 voor zijn zoon, leerling van de Hoogere Burgerschool, stellen zij voor eveneens afwijzend te beschikken, op grond dat adressant vóór zyn vertrek naar Vucht met alhier, maar te Aarlander- veen woonachtig was, zoodat in dit geval van vertrek van een leerling met de ouders uit de gemeente geen sprake is. Naar aanleiding van het verzoek van dr. C. H. Kindermann geven zij in overweging aan adres sant op grond van vertrek uit de gemeente in de maand April, restitutie te verleenen van betaald schoolgeld voor twee kinderen, leerlingen der Jon gensschool 1ste klasse, over de maanden Mei en Juni tot een bedrag van ƒ15, zijnde het verschul digd bedrag over het tweede kwartaal 1887 ad 22.50 voldaan. De commissie van financiën heeft geen beden kingen tegen de voorstellen van Burg. en Weths. tot aankoop van drie huisjes ten behoeve van de gasfabriek en tot tijdelijke uitbreiding van het onder wijzend personeel aan de school 3de klasse No. 2. Te 's-Gravenhage werden gisteren geëxami neerd voor de akte als onderwijzeres 16 candidaten. Toegelaten zijn mej. M. Groeneveld, uit Maasland; A. W. Haaxman, C. A. M. Hamers, H. F. Harden» berg, W. H. Van Heffen, A. Huysers, allen uit 's-Gravenhage; C. F. Haus, uit Rotterdam; J. G. Haverkamp, uit Gouda, en A. L. D. De Jong, uit Leiden. De zeil- en roeivereeniging „Hollandia" zal eene algemeen© vergadering houden op morgen, Donderdag, des avonds te acht uren, in de „St.-Joris" te Aifen aan den Rijn, waarop o. a. zal worden behandeld oen voorstel van het bestuur om den jaarlijkschen wedstrijd te houden, en wel des Zater dags zeilwedstrijd op het Braassemermeer en den volgenden dag roeiwedstryd op den Ryn voor 's Molenaarsbrug. Naar wy uit goede bron vernemen, zal te Parijs eerlang een internationaal wetenschappelijk congres der Katholieken gehouden worden; het plan daarvan is reeds den H. Vader voorgelegd. Voor de verschillende landen zijn correspondenten benoemd, voor ieder land één. Voor ons vaderland is benoemd de zeereerw. heer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk; voor Spanje, de heer De Cepeda; voor Engeland, de zeereerw. heer O'Matrony, een Marist; voor Ierland, de zeereerw. heer P. Klein, S. J. Het congres zal zich op verschillend wetenschap pelijk gebied bewegen. Maasb Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 26 April de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 26 April Sagres gepasseerdde „Drente," van Batavia naar Rotterdam, is 26 April te Suez aan gekomen; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 25 April Lizard gepasseerd met ver lies van voorsteng; de „Noord-Holland" is 26 April van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „Zee land", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 April van Southampton. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, W. Krabbendam, cand.-notaris aldaar; den off. van gez. 2de kl. by de zeemacht dr. R. M. De Jager Meezenbroek, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tyd van een jaar op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 500 'sjaars, en voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 's Ryks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van pensioen van ƒ75 'sjaars. Gemeugd Nleaw» De infanterie alhier rukte heden morgen om acht uren reeds uit tot het houden eener gecombineerde velddienstoefening in de rich ting van Wassenaar onder bevel van den overste Van Rijen, commandant van het 4de bataljon alhier. Een ieder was voorzien van 40 losse patronen. Na in de cantine eene korte rust gehad te hebben, waren de troepen om vier uren in de kazerne terug. Eindelijk zullen de cantine en de verdere gebouwen bij de militaire schietbanen te Katwijk van duinwater voorzien worden. Ieder militair, en inzonderheid die der infanterie, zal deze groote verbetering met blijdschap begroeten. Bij de Saxen-Weimarlaan te 's-Hage had gisternamiddag eene hevige vechtpartij plaats onder een vijftal zandschippers. Een hunner werd daarbij eerst in eene schuit en daarna in het water geworpen, met het gevolg dat ook do overige vier zich te water begaven en daar het vechten voort zetten. Met de meeste moeite maakte de politie een einde aan dit dronkenmanstooneel. Naar het „H. D b 1." verneemt, zyn gistermiddag een handelaar in manufacturen in Den Haag en eene jeugdige dienstbode in hechte nis genomen, verdacht van een jong kind te hebben om het leven gebracht. Den 20sten Mei a. s. zal het 25 jaren geleden zjjn dat de 's-Gravenhaagsche Brood- en Meelfabriek in werking kwam. Het voornemen be staat den volgenden dag aan de ambtenaren, beamb ten en depothouders van die fabriek een genoeg lijken avond te bereiden. Omtrent het in den Amstelbij„De Omval" gevonden lyk van een meisje met wonden aan het hoofd en beroofd van een gedeelte van den rechterarm, kan het „Dbl. v. Ned." thans het vol gende met zekerheid mededeelen: Maandag-morgen vervoegde zich aan het politie- bureel op den Amsteldyk een heer, die opgaf dat hjj uit de besGhrjjving der dagbladen het iyk meende te herkennen als dat van een nichtje, waarover bij voogd was. Toen hy by het lyk werd gebracht, herkende hy het dan ook terstond. Het meisje is elf jaren oud en dochter van de 47-jarige mevr. J. C. Lieveloo, geb. Levert, geb. te Alkmaar, weduwe van wylen den heer H. W. Lieveloo, in leven directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Alkmaar. Het meisjr, Charlotte genaamd, was drie jaren lang besteed geweest by den heer J., in de Rozenstraat te Am sterdam, terwijl de moeder woonachtig moet ge weest zyn in de Leliestraat No. 36. Van 10 April jl. heeft men moeder en dochter niet meer in haar woningen gezien. Een brief, dien de voogd kort voor dien tijd van mevr. L. had ontvangen, en waaruit wanhoop door straalde, terwyl zy tevens de verzekering gaf, dat haar dochter haar overal zou volgen, gaf genoemden voogd na 10 April aanleiding om een onderzoek naar haar in te stellen. Den 21sten April jl. werd in de Keulsche vaart te Amsterdam het lijk opgehaald van eene vrouw, dat den linkerarm miste en zeer gekneusd was. Deze vrouw is ter aarde besteld, maar genoemde voogd heeft te Watergraafsmeer de kleederen en vooral het ondergoed, dat blyken gaf van vroegere maatschappelyke welvaart, herkend, als in merk, vorm en hoedanigheid geheel overeenkomstig met hot ondergoed, dat de ongelukkige vrouw in haar woning had achtergelaten. Vermo9delyk heeft men dus hier aan een dub belen zelfmoord te denken. Daar de moeder den linkerarm en de dochter den rechterarm miste, bestaat er waarschijnlijkheid, dat beiden zich aan elkaar vast hebben gebonden en zoo zich van het leven beroofd, door in den Amstel te springen. Wellicht vastgeraakt in de schroef van eene stoom boot zyn zjj, met verlies der aaneengebonden armen, van elkander geslagen en ieder weggedreven, zooals het toeval wilde. Mevrouw de wed. L. schynt in behoeftige om standigheden verkeerd te hebben. Zooals bekend is, zorgt do Nederlandsche Staat niet voor de weduwen en weezen van de ambtenaren by de Rykstelegraaf. De eenige bron wellicht die haar ten dienste stond, was eene jaariyksche toelage van ƒ176.96 uit het fonds der „Vereeniging van Ambtenaren by de Nederlandsche Rykstelegraaf totgeldelyke uitkeering by overlyden." Gewend aan een vroegeren maat- schappeiyken welstand, heeft zy met haar kind den dood gezocht, toen de armoede haar meer en meer aangrynsde. Yan andere zijde wordt uit Amsterdam gemeld dat een onderzoek omtrent het huisgezin Janssen, waar het meisje besteed was, aan het licht bracht, dat zy het daar zeer goed had en dat Janssen vol strekt niet op bezoeken der moeder gesteld was. De moeder lokte het dochtertje laatstelijk het huis uit, voorgevende haren zieken zoon, te Utrecht in garnizoen, te willen bezoeken. De raadkamer der rechtbank te Maastricht heeft met 30 dagen verlengd de ge vangenhouding van Hamaekers (vader), verdacht van moord op Hamaekers, te Heerlerheide. Maandag-morgen had er aan don Hoek van Holland, onder 's-Gravenzande, een treurig ongeval plaats. Voor vyf maanden beviel aldaar de vrouw van een der ryksambtenaren. Daarna werd zy krankzinnig en werd naar het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Delft over gebracht. Na eenigen tyd keerde zy terug, doch moest later opnieuw daarheen vervoerd worden. Donderdag was zy weder ontslagen en Maandag morgen, terwijl haar man zich even naar boven begaf, om iets te halen, had zy zich met haar kind naar buiten hegeven, en viel of sprong zft met het kind in een waterput. De ongelukkige werd er nog levend uitgehaald; het kindje was reeds verdronken. Men heeft haar weder naar het gesticht moeten overbrengen. Gisternacht zijn door middel vat braak en inklimming op de buitenplaats „Bagatelle," onder de gemeente Bennebroek, een aantal gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd, waaronder een Laai gouden horloge en een gouden ring. Het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1