BUITKN X-.A.2V T>. Fraiikrjjk. Morgen, Zaterdag, zal te Parijs in het Eden- theater Wagner's „Lohengrin" worden opgevoerd, en dienzelfdon avond zal in de Opéra het feest worden gegeven, dat door de Parysche pers, ten behoeve der slachtoffers van de aardbeving in het Zuiden, is georganiseerd. Men vreest voor rumoerige tooneelen by „Lohen grin" en daar bovendien het gerucht loopt dat de anarchisten tegen dien avond iets in den zin hebben, heeft de politie bijzondere maatregelen genomen. De geruchten dat de groote Parysche wereld tentoonstelling in 1889 niet zal plaats hebben, blij ven aanhouden. In elk geval is het zeker dat nog geen enkele Europeesche mogendheid zich onvoor- waardeiyk bereid verklaard heeft om mede te wer ken. Vele groote mogendheden zouden aan eene ten toonstelling in 1890 de voorkeur geven, omdat dit daaraan het karakter zou ontnemon van hot „oouw feest der revolutie." De weduwe van den bekenden componist Of fenbach is Dinsdag te Parys overleden. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der kerkelijke wet. Nadat de heer Gneist (nat.-lib.) tegen het ontwerp had gesproken, las de heer Windthorst eene ver klaring voor van het centrum, waarin werd mede gedeeld dat het centrum, na den laatsten brief des Pausen, bereid is het ontwerp aan te nemen in den vorm, waarin het reeds door het Heerenhuis is bekrachtigd. Prins Von Bismarck verdedigde het ontwerp in eene uitvoerige rede en deed uitkomen, dat daar door de rechten van den Staat volstrekt niet wor den verkort. Wanneer het ontwerp niet wordt aan genomen, moest hy uit den Pruisischen staatsdienst treden, ten einde zyne diensten alleen aan het Ryk te wyden. Misschien gaat men een zwaren buiten- landschen en binnenlandschen strijd tegen derevo- lutionnaire partyen te gemoet, en daarom wilde Von Bismarck eerst aan alle noodeloozo verdeeldheid in het binnenland een einde maken. Nadat de heer Virchow tegen het ontwerp had gesproken, wees prins Von Bismarck er nogmaals op, dat hy de Meiwetten nooit als eene definitieve instelling, maar steeds als tydelyke wetten had beschouwd. Nooit was het zyn doel een aanzienlyk gedeelte zyner medeburgers op den duur in hunne rechten te beperken. De heer Gerlach sprak toen voor de wet, waarop de beraadslaging tot heden werd verdaagd. De Bondsraad heeft in de gisteren gehouden openbare zitting de suppletoire begrooting benevens het leeningsontwerp goedgekeurd. Gevorderd wordt 172 millioen, voornamelijk voor militaire doeleinden, alsinvoering der nieuwe militaire wet, verbouwing van vestingen, oprichting van kazernen, aanleg van eenige strategische spoorwegen, uitrusting van hot leger met nieuwe equipementstukken enz. Oroot-RHtaBBlé. Sir James Fergusson deelde gisteren in het Lager huis mede, dat de Vereenigde Staten van Noord- Amerika zijn toegetreden tot de internationale overeenkomst ter bescherming van den industriëelen eigendom. Duitschland is tot toetreding uitgenoo- digd, maar heeft nog geen antwoord gezonden. De heer Goschen, kanselier der schatkist, hield esne rede, welke 2»/4 uur duurde, tot toelichting der nieuwe Staatsbegrooting. Daaruit bleek o. a. het volgende: Het werkelyke overschot van het vorige dienst jaar is s/4 millioen. De uitzichten voor handel en nyverheid verbeteren. De voorloopige raming voor het loopende dienstjaar is: ontvangsten 9iyi0 milli oen, uitgaven 90'/,, millioen pd. st. De minister stelt voor, de obligatiën even hoog als de aandeelen te belasten, namelyk met 10 sh. per 100 pd. st. De belasting op de overdracht van aandeelen wenscht hy vervangen te zien door eene belasting van 1 sh. per 100 pd. st. op den eigendom van maatschappijen, doch het staat deze laatsten vry de oude wyze van belasting te behouden. Ten behoeve van plaatselyke leeningen wil hy een afzonderlyk budget in het leven roepen, en de tegenwoordige obligatiën aflos sen door nieuw uit te geven 3 pCts. plaatselyke obligatiën. De minister vermindert de jaarlyksche delging van staatsschuld van 28 millioen op 26 millioen. De inkomstenbelasting wordt met 1 penny verminderd. De belasting op voertuigen wordt over gedragen op de plaatselyke overheden tot onderhoud der wegen, omdat Ierland daarvan geen voordeel trekt. Ten behoeve van het draineeren der lande- ryen wordt voor Ierland eene jaarlyksche toelage uitgetrokken van 50,000 pd. st. De tabaksbelasting wordt van 42 op 38 p. per pond verlaagd, en de zegelbelasting op zeeassurantie wordt gebracht van 3 pence tot op 1 penny per 100 pd. st. De minis ter raamt het overschot op 300,000 pd. st. De wetsontwerpen regelende den invoer en den verkoop van boter-surrogaten zyn gisteren in tweede lezing behandeld en in handen gesteld eener speciale commissie. Bulud. Te Moskou worden petities geteekend, waarby de czaar wordt verzocht den zetel van het Ryk daarheen over te brengen. De adressanten zeggen dat dit een eind zou maken aan de komplotten der Nihilisten. Biykens sommige berichten hebben er te Wilna in de laatste dagen onder de Christeiyke en Joodsche ingezetenon talryke arrostatiön plaats gehad. Na onderzoek zyn er eenige drukkeryen en photographie-werkplaatsen gesloten. Deze maat regelen staan blykbaar in verband met de jongste samenzwering tegen den czaar. Tevens wordt gemeld dat in de volgende week het proces met gesloten deuren behandeld zal worden tegen 30 personen, die betrokken zyn by het komplot tegen den czaar. Zes der beschuldigden van deelneming aan den jongsten aanslag op het leven van den czaar zyn reeds Woensdag ter dood veroordeeldanderen tot levenslange tuchthuisstraf. Het hoofd van politie te Warschau heeft den eigenaars van gemeubileerde huizen in die stad aangekondigd dat hy sterk vermoedde dat een groot aantal hunner huurders nihilisten zyn. Hy liet daarom weten dat voortaan in ieder huis een politie-agent toezicht zal houden. T eleg i- ii in m e n. BURGAS, 21 April. In den afgeloopen nacht werd de keten van wachtposten, welke de stad omgeeft, door eene bark, die vóór de stad verscheen, gealar meerd. De schildwachten gaven vuur en werden dadelyk versterkt door eene afdeeling der stedelyke bezetting. De „Nationale Vereeniging" riep daarop vrywilligers onder de wapenen, die zich in groot aantal opstelden, de gevangenissen en de berg plaatsen van ammunitie bezetten en in patrouille door de straten gingen. Ten gevolge dezer maat regelen koos de bark weder het ruime sop en eenige schepen, afgezonden om ze in te halen, houden voor zeker, dat het schip oenen Griek uit Sisopolis toebehoort en niets verdachts in het schild voerde. Het schynt dus slechts een loos alarm te zyn geweest; maar nu is toch weer duidelyk ge bleken, dat èn bezetting èn bevolking bereid zyn voor de tegenwoordige regeering te stryden. De Grieksche en Turksche bewoners hielden zich schuil. JERSEY, 21 April. Heden in den ochtendstond is, in de richting van het zuidwesten naar het noord oosten, een schok van aardbeving gevoeld, welke eenige seconden aanhield; de golvende beweging was zeer duidelyk merkbaar. Onder de bevolking verwekte dit groote ontsteltenis, doch persoonlyke ongelukken zyn niet voorgekomen en evenmin is schade geleden. Het byzonder sterke gerommel ge leek op kanonschoten. WEENEN, 21 April. Naar de „Polit. Corr." meldt, heeft de Engelsche regeering besloten geen deel te nemen aan de Parysche tentoonstelling. Een dergeiyk besluit nam Oostenryk, naar tevens ge zegd wordt, reeds in het vorige jaar. NANCY, 21 April. De heer Schnaebele, door de Duitschers uitgenoodigd den grenspaal te plaatsen, welke by Pagny is omgevallen, ging daar heen en overschreed eenige meters de grenslyn; hy werd door Duitsche politie-agenten gevat, in gryze kielen gekleed. De heer S. bood weerstand, waar door eene worsteling ontstond, waarby hy op den grond viel. Men legde hem de handboeien aan en bracht hem te voet naar Noveant, van waar hy per spoor naar Metz werd gebracht. Het gerucht loopt dat hy te Leipzig gevangengezet is; zyne echtgenoote is naar Metz vertrokken. [De heer Schnaebele is de Fransche byzondere commissaris van het spoorwegstation te Pagny. Pagny-sur-Moselle is eene Fransche gemeente in het departement Meurthe, arrondissement Nancy, aan don spoorweg naar Metz.] PAGNY a/d. Moezel, 21 April. De aanhouding van den heer Schnaebelo geschiedde op de grens door twee Beriynsche agenten, als veedryvers ge kleed. Het arrestatie-mandaat gaat uit van het parket van Metz en er is gehandeld naar bevelen, van Straatsburg gekomen. (Tweede telegram). Volgens een ander bericht had de aanhouding op Franschen grond plaats. De heer S. heeft tweemalen brieven ontvangen van den commissaris van politie te Ars-sur-Moselle, om te onderhandelen over eene quaestie van afbakening. Reeds beide keeren was hy naar de plaats, in den brief aangewezen, gegaan, zonder hem aan te tretfen, tot hy nu weder ging by deze nieuwe oproeping. Hy wandelde daar een kwartier ongeveer, wachtte op den commissaris en ging zoo over de grenzen, toen hy verrast werd door twee agenten. Hy bood weerstand, wierp de agenten van zich en betrad den Franschen bodem. Toen werd hy door hen gegrepen, geboeid enz. Mevrouw S. ont ving nog geene tyding omtrent haren echtgenoot. PARIJS, 21 April. President Grévy ontving hedenochtend de leden van het internationaal astro nomen-congres. Men sprak op deze receptie over het voorval te Pagny en was geneigd er eenig gewicht aan te hechten. De Duitsche militaire attaché stelde echter de gasten van den minister gerust. De sterke daling aan de beurs van heden was een gevolg van de aanhouding van den heer Schnae bele. De „Paris" weet reeds te vertellen dat aan de grens de gemoederen hoogst gespannen zyn. PARIJS, 22 April. De minister van justitie, Savrien, tevens grootzegelbewaarder, had een onder houd met de ministers Goblet en Flourens, over het voorval met den commissaris Schnaebele te Pagny, en gelastte den procureur-generaal en den procu reur der Republiek te Nancy zich naar Pagny te begeven, ten einde een uitvoerig rapport van het gebeurde op te maken. De prefect van het departement Meurthe is naar Parys ontboden en had gisteravond om 11 uren in het ministerie van buitenlandsche zaken een onderhoud met den heer Goblet. Daarna had Goblet eene langdurige conferentie met den minister Flou rens. De bladen onthouden zich van beschouwingen en weigeren te gelooven, dat de heer Schnaebele het slachtoffer is geworden van een hinderlaag, hom door de Duitsche autoriteiten gelegd. Daarom willen zy eerst officiëele inlichtingen afwachten. BERLIJN, 22 April. Schnaebele werd in hechtenis genomen op last van den rechter van instructie, naar aanleiding van gebeurtenissen in het Ryks- land, welke onder de termen van landverraad vallen. LONDEN, 22 April. Het Lagerhuis heeft zich vereenigd met het voorstel der regeering tot hand having van het tegenwoordige invoerrecht op thee. Daarna werd de behandeling der begrooting ver daagd. LEIDM, 33 April. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingzuidwestelyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 11° Celcius 51.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2° F.; 'smidd. 12 uren 11° C. 51.8° F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F Naar men ons uit Den Haag meldt, heeft do politie daar ter stede gistermiddag aangehouden een Duitscher, werkzaam in eene bierbrouwery aldaar, wiens uitlevering door de Duitsche regeering aan de onze was verzocht wegens een in Duitschland gepleegd misdryf. Door hot Hoofdbestuur der Vereeniging „Eigen Hulp" is in beginsel besloten eene nieuwe afdeeling op te richten onder den naam „Bureel voor dienst betrekkingen," bestemd om werkzoekenden en werkgevers tot elkander te brengen. Naar wy ver nemen, zou deze afdeeling bestemd zyn voor het geheele land te werken en haar centraal bureel te 's-Gravenhage gevestigd worden. Ofschoon hetzelfde doel als de „Arbeidsbeurs" te Amsterdam beoogende, zou zy toch op eenigszins andere leest geschoeid zyn. De statuten der Vereeniging zyn reeds in ontwerp gereed en zullen aan de goedkeuring van de aan staande algemeene vergadering van de Vereeniging worden onderworpen. Amsterdam, 22 April. Beursbericht: De markt verkeerde heden in eene ongeanimeerde stemming voor alle fondssoorten en sluiten op de laagste koersen. De Amerikaansche Spoorwegwaarden verkeerden mede in eene flauwe stemming,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3