tt\ 8335. A0. 1887. <§eze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dssuuer kstast sit Twee Blades. Leiden, 21 April. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leides per 3 maandenf1.10. Tranc» per poet.1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De 1ste luitenant S. P. Lindhout, den lsten Mei a. s. van zjjne detacheering bij de militaire verkenningen naar het 4de reg. infantorie terug- keerende, wordt ingedeeld bjj de 2de compagnie van het 2de bataljon te Leiden. Pr bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip BP. Caland", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrjjdag-avond om 10.23 bezorgd zijn. I)o kolonel van het reg. grenadiers en jagers vertrekt in afwachting van het door hem aange vraagde pensioen met verlof, en heeft gisteren het regiment overgegeven aan den oudsten hoofdofficier, luit.-kol. Greve, die tijdelijk het commando zal voeren. ITet akte examen lager onderwijs is met goed gevolg afgelegd door de heeren E. R. J. Frank uit Zevenhuizen en H. Grendel uit Gouda. Do gemeenteraad van Haarlem heeft aan den lieer II. Spaan, onderwijzer aan de eerste tusschen- school aldaar, op verzoek, eervol ontslag verleend. Bij de herstemming tot verkiezing van een lid van den Gemeenteraad te Haarlem is de heer P. Dyserinck (cand. der R.-C.) benoemd met 561 stemmen. De heer mr. A. O. Waller (cand. der lib.) verkroeg 443 stemmen. Bij de eerste stemming ver kreeg de heer Dyserinck 483, de heer Waller 393 stemmen. Tot heelkundige in het Ned.-Israëlietisch zie kenhuis te Amsterdam, in plaats van den tot hoogleeraar te Groningen benoemden dr. Korteweg, is benoemd dr. C. S. A. Koch, arts. De jaarljjksche belooning van het vacante kantoor van den accijns op het geslacht te Am sterdam kan op 4467 gesteld worden, terwijl de kosten van.beheer op ƒ1117 'sjaars worden ge raamd. Krachtens koninklijk besluit van 20 Mei 1869 No. 30 (Verzameling No. 79) is genoemd kantoor dus gerangschikt in de vierde klasse. Op de gehouden inschrijving op de resteerende ƒ500,000 obligation der 5-pcts.-leening ten laste der Deli-Spoorwegmaatschappij, is ingeschreven voor niet minder dan 6,434,000. Dit is de reden Waarom slechts 7.77 percent van het bedrag waarvoor is deelgenomen, aan de inschrijvers wordt toegewezen. Men meldt uit Amsterdam aan het „R. NfeL": Wat men zeide van de diners ten hove, dat deze tegenwoordig zoo eenvoudig geworden waren, kan ik tegenspreken; wel is mjj opgevallen dat het glaasje Port a Port bij de soep niet meor gepresenteerd werd, doch overigens is dezelfde rangorde in visch-, vleesch- en wildschotels behou den liet kwam mij zelfs voor dat het dessert wat uitgebreider was. Men moet zich echter geene groote voorstelling maken van het menu en de bereiding der spijzenik heb bij Couturier dikwerf veel fijner gegeten. Daarbij komt nog dat men niet gaarne tegen de étiquette zondigt en door ongewc nto dus minder op zijn gemak is. Blijkbaar had de geestdrift, welke alom heorschte, een aangenamen indruk op den Koning gemaakt. Het kwam mij voor dat Hij veel minzamer was. Ik heb vroeger jaren wel eens bij een diner aan gezeten dat het duidelijk merkbaar was dat Hij naar het einde der zitting verlangde; wanneer dan de koffie in eene andere zaal werd rondgediend, trok Hij zich spoedig terug; nu bleef Hjj geruimen tjjd zich met deze en gene onderhouden, met blijk baar welgevallen het Prinsesje naoogend, dat zich ongedwongen onder de gasten bewoog. Zoo eene, dan heeft de Koningin zich hier bemind gemaakt. Wa.ir II. M. maar donken kon dat hare tegen woordigheid als een blijk van belangstelling ge waardeerd zou worden, daar verscheen zjj, altijd vriendelijk, altijd opgewekt, altijd vol hartelijkheid. 't Was of zjj besefte dat de noodzakelijkheid, waarin Z. M. de Koning zich bevond om zijne ge zondheid te ontzien, het volk moest teleurstellen. Al het mogelijke is althans door haar gedaan, om die teleurstelling te verzachten. Naar men verneemt, heeft de burgemeester van Amsterdam geadviseerd om afwijzend te be schikken op de adressen van Penning en Bos tot het bekomen van schadevergoeding. By het heden door de Tweede Kamer voort gezet debat over de Grondwetsherziening verzette de Regeering zich pertinent tegen het amendement des heeren Yan Houten om de Kamerleden, die minister worden, niet aan eene herkiezing te onder werpen. De heer Verniers Van der Loefif kwam op tegen het stellen der Kabinets-quaestie over zulk een onbeduidend amendement en vroeg schorsing van het debat tot morgen, waartoe werd besloten. De commissie der Tjiomas-zaak heeft heden rap port uitgebracht. De meerderheid is er voor om het uitzettings-besluit der heeren Sol en De Sturler voor kennisgeving aan te nemen. De minderheid echter acht art. 48 van het Regeerings-Reglement niet behoorlijk toegepast. Een lid acht bovendien de uitzetting stellig ongerechtvaardigd. De gouverneur der Milit. Academie, baron Taets van Amerongen, is voor oorlogstijd aangewezen als commandant vod de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 20 Aprilde „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 20 April; de „Batavia,'' van Rotterdam naar Java, vertrok 21 April van Marseille. Z. M. heeft aan den secretaris der gemeente Zandvoort, F. T. Roeters van Lennep, verlof verleend om te Haarlem te wonen. (jrmueagd IN leuww. B het vierde regiment infanterie alhier is eene commissie van drie officieren be noemd tot regeling van een schietwedstrijd voor het kader en de manschappen van dat regiment. Elk van de 5 bataljons wordt vertegenwoordigd door een sergeant, een korporaal, een vrijwilliger en een milicien, die groepsgewijze zullen dingen naar een prjjs van 20, terwijl bovendien voor den schutter, die het hoogste aantal punten schiet, eene premie van ƒ10 is uitgoloofd. Deze wedstrijd heeft plaats boven en behalve het gewone jaarljjksche reglementaire prijsschieten. Ieder schutter doet 10 schoten op 200 meter af stand in staande houding op een concoursschijf. Voorts zal er eenige dagen later een wedstrijd plaats hebben in salvovuur op onbekenden afstand, waarbij geschoten wordt uit den duinrand op een beweegbaar doel in zee. Hieraan zal door die com pagnieën van het regiment worden deelgenomen, welke in het afgeloopen jaar den hoogsten graad van geoefendheid in het gezamenlijk vuur hebben verkregen. Men meldt ons uit Sassenheim: Al lerwegen was hier de driekleur ontplooid. De nieuw benoemde burgemeester, de heer W. Van den Brandeler, is heden in het huwelijk getreden. De plechtigheid, alhoewel deze te Gouda geschiedde, vindt hier toch algemeene deelneming. Bij het afnemen der versieringen te Amsterdam herinnert de „Amst. Crt." er aan, dat men zuinig zjj op die voorwerpen, die nog eens weder gebruikt kunnen worden, alsvaandels, vlag gen, wimpels, wapens, schilden, enz. Niet velen zullen er aan denken, doch 12 Mei 1889 zal het 40 jaren geleden zijn, dat Koning Willem III gekroond werd. Wellicht wacht den Am sterdammers dan een feest, dat dit van de voor gaande week nog verre overtreft. 't Is of de wind ze wegvaagt, zoo snel verdwij nen de versieringen. Er zjjn straten, waar zelfs geen spoor meer van de versieringen is te ontdek ken, andere waar de wind speelt met de afgerukte guirlandes. Op den Heiligenweg prjjkt nog alleen maar het café Willemsen met eene versieringhet Rembrandtsplein heeft zijn oude voorkomen weer terug gekregen enz. Het „Dbl. v. Ned." aanschouwt vooral het weg nemen van twee versieringen met leede oogen allereerst de onthulling van het monument op den Dam, dat in al zijne naaktheid van achter de ge schilderde planken weder te voorschijn treedt en nog leelijkor schijnt dan te voren. Zou er geen raad op zijn, zoo vraagt het blad, dat onze Dam een minder pover middelstuk kreeg dan deze steenhoop ter eere van do Eendracht? Nu dit afgeloopen feest een eendrachtsfeest geweest is, zou het eene uitkomst voor de Amsterdammers zijn, indien zij ter blijvende gedachtenis aan hun vreugde en geestdrift de Eendracht op den Dam een nieuw gewaad mochten verschaffen. Dat wij een kunstenaar rijk zjjn in staat iets goeds te leveren, kan aan geen twijfel onderhevig zijn. Evenals de Dambewonors zullen de Damrakkers treuren, die het plantsoen, daar zoo snel aangelegd, zoo plotseling zien verwijnen. Dat een plantsoen die vlakte buitengewoon opvroolijkt is gebleken. Zelfs de droeve gedachte, dat deze bloemen en heesters wasten op het graf van een, na een lang durig lijden, overleden beursplan bracht geen som berheid in de harten! Het is wreed den mede burgers zoo kort een welverdiend genot te gunnen. De commissie voor den Buiten-Amstel heeft gisteravond besloten, morgen, Vrijdag-avond, bij gunstig weder, den drijvenden tempel voor de April feesten opgericht, nogmaals te verlichten. De moeder van het in den avond van den 15den dezer te Amsterdam te vondeling gelegde kind, is gebleken te zijn eene boerenvrouw uit de Haarlemmermeer. Zij had haar kind om eene bijzondere reden ter verpleging uitbesteed aan eene vrouw in de hoofdstad en door deze moet het arme wicht in dien hulpeloozen toestand zjjn gebracht. Een paar jongens van 11 en 13 jar en, die Zondag jl. op eene wandeling buiten Leeuwarden, in een stuk land een watermolen zagen en zich daarin begaven om een en ander te bezichtigen, zonder echter iets te beschadigen, de molen stond trouwens vast, werden door een boerenknecht aldaar opgemerkt en gruwelijk mishandeld. Na bei den eerst met een dikken knuppel bont en blauw geslagen en geschopt te hebben, wierp hjj hen in eene sloot, waaruit zij zich slechts met moeite wisten te redden. Doornat en meer dood dan levend, werden zjj door den baanwachter van wachtpost 30 van het Groninger staatsspoor, Binksma en diens vrouw, die de mishandeling zagen, doch niet te hulp konden komen vóórdat een in aantocht zijnde trein voorbij was, liefderijk in huis opgenomen en van droge kleederen voorzien, waarna hun ouders van de zaak werd kennis gegeven. De woesteling, die aan het politiebureel werd horkend, zal zich wegens zijne onmenschelyke wreedheid voor den rechter hebben te verantwoorden. Dinsdag- avond omstreeks halfacht brak te Sljjk-Ewijk, gem. Valburg, oen felle brand uit in de groote boerderij van don heer E. Bosman 4 schapen met 6 of 7 lammeren en 2 kalveren vonden den dood in de vlammen. Het overige vee kon gelukkig gered worden, ook het meubilair werd grootendeels in veiligheid gebracht, behalve de bed-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1