viering van den gedenkdag van Leidens ontzet eene r.iet onbelangryke bijdrage. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot- terdam naar Nieuw-York, passeerde 17 April Lizard; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 18 April van Havre; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 April van Aden. De gewone audiëntie Yan den minister van financiën zal op 21 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente Delft, mr. P. A. Tukker, candidaat-notaris, advocaat, procureur en kantonrechter-plaats vervanger te Delftby het wapen der inf. benoemd tot tweeden luit., by het 1ste reg., den cadet G. J. Blom, en tot id. by het leger in Ned.-Indië den cadet E. Den Dooren de Jong, beiden herkomstig vandeKonink- lyke Militaire Academie; de heeren P. Yan Vliet en H. Van Roy en benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuw*. Het nationale scherm-concours van „Arena" te Rotterdam is afgeloopen. Wel mocht het „Sparta" van Leiden niet gelukken een prijs te verwerven, maar toch hebben de afgevaardigden zich dapper geweerd. Ze sloegen 4 partyen sabel en 4 partyen degen schoon af. By de laatste par tyen, toen het om de medaille ging, werden zy op beide wapens afgeslagen, na hunne tegenpar- tyen 2 touché's gegeven te hebben. Naar men ons uit Oegstgeest mede deelt, is hedenmorgen een oud man, van 87 jaren, genaamd C. De Groot, in een klein modderslootje per ongeluk verdronken. Toen men hem zocht, vond men hem in genoemde sloot liggen. Men schryft ons uit K a t w y k aan Zee, dd. 18 April: Onze visschersvloot bestaat thans uit 58 bomschuiten, een loggorschip en 4 zeil- of garnalenbooten, waarvan in de afgeloopen week 50 bommen zijn aangekomen, die besomden 40 a ƒ110 in 4 tot 8 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot 6 a ƒ10, groote tong 0.50 a 0.60, kabeljauw ƒ1 a ƒ1.50 en levende bunschol 0.60 a 0.75 per stuk; levende buitenlek-kleinschol 5 a ƒ8, binnenlek-droogschol ƒ4 a f 5 en droogscharren 3 a 4 per mand. Hedenmorgen is de vloot weder op de visschery uitgegaan. Zondag-ochtend hield de Haagsche wielrydersclub „Excelsior" een z. g. Road-race met handicap voor hare leden onderling, dat is een wedstryd waarby de kampioenen geen bepaalde baan tot strydperk hebben, doch langs den weg tusschen eene gemeente en eene andere voortsnor ren, terwijl zy overwinnaars zyn die het eerst de vooraf bepaalde gemeente bereiken. Het vertrek der deelnemers geschiedt niet ge- lijktydig, daar ieder eenige meters voor krygt. Te tien uren 's ochtends vertrok de laatste deel nemer aan den road-race van „Excelsior" uit het Haagsche Bosch. De tocht ging langs den Wasse- naarschen weg, naar Noord wyk en Leiden. Te ongeveer twee uren waren de wielryders wederom te 's-Hage teruggekeerd en bleken 3 pryzen (1 verguld zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen medaille) behaald te zjjn door de heeren: Van den Breek, Kerssen en Van Raden en Herckenraat, de laatste uit Rotterdam, doch lid van „Excelsior." De portier der wachtkamers 1ste en 2de klasse aan het Holl. Spoorstation te 's-Hage, J. J. Van Leeuwen, ontving heden by gelegenheid van zyn 40-jarig dienst-jubileum blyken van belang stelling. De chef van het station, de heer Van Vassen, en eenige collega's van den jubilaris verrasten hem ook met fraaie en doelmatige geschenken, terwyl vele ingezetenen der residentie bewyzen van hunne sympathie met het dienstfeest van den gediensti gen beambte gaven. Naar men verneemt, is een gerech- telpk onderzoek aanhangig naar de verklaring van den lsten getuige in een onlangs door de resht- bank te 's-Hage behandelde strafvervolging tegen twee beklaagden wegens mishandeling, waarby die getuige, na voor den commissaris van politie en den rechter van instructie pertinent te hebben verklaard een slag met een hamer te hebben ont vangen van den lsten bekl., onder eede getuigde dat hy dit slechts van hooren zeggen wist en niet bepaaldelijk kon verklaren een slag m#t een hamer te hebben gekregenop welke verklaring vrijspraak van den lsten beklaagde volgde. Eene oude juffrouw, die verleden week in hare woning in de Rozemary'nstraat te 's-Hage van de trap viel en zich daarby ernstig verwondde, is aan de gevolgen daarvan bezweken. Zekere juffrouw R. wordt aldaar sedert eenige dagen vermist. Men vermoedt dat haar een ongeluk is overkomen. Sedert eergisteren heeft een 17-jarig jongeling, zoon van eene geachte Haagsche familie, de ouderlyke woning verlaten, zonder dat daarvoor eenige reden bestond. Iifen vermoedt dat avontuur- ïyke zin het jonge mensch gedreven heeft de wereld in te gaan. In eene vereenigde vergadering van de tuinbouwvereeniging Aalsmeer en van de afdee- ling Aalsmeer der Hollandsche Maatschappy van Landbouw is met algemeene stemmen besloten, beide vereenigingen tot ééne samen te smelten. Een groot aantal nieuwe leden trad tot de nieuwe vereeniging toe. Tevens werd eene commissie benoemd om een programma op te maken voor eene tentoonstelling van boomen, bloemen en vruchten, daar in 1888 te houden. De milicien-sergeant V. van het lste bat. 4de reg. infanterie, op wien in de maand Augustus 1886 sterke vermoedens rustten wegens diefstal van eene revolver uit 's ryks geweerwinkel te Delft, en die daarna uit de arrestantenkamer heeft weten te ontvluchten, heeft zich gisteravond vry willig by zyn corps aangemeld, en is den daar- opvolgenden morgen ter beschikking van den audi teur-militair in het lste militaire arrondissement gesteld. Het vermoeden, dat de twee perso nen van Rotterdam, die op den tweeden Paaschdag van den Hoek van Holland met eene roeiboot zee waarts gingen, verongelukt zouden zyn, is volgens de „N. R. C." reeds bewaarheid. Donderdag jl. werd de omgeslagen boot op het Maasdroge gevonden en den volgenden dag vond schipper 't Hart van Brielle een der ïyken. Ook het ïyk van den schippersgezel Jan Riet veld, van Sliedrecht, die voor 4 weken door de duisternis misleid by het aan boord gaan in de Merwede viel, is te Dordrecht aangespoeld. Eenige zeelieden trachten te Rot terdam een bond te vestigen, ten doel hebbende, nooit op een Vrydag zee te kiezen, daar men dien dag als een ongeluksdag beschouwt. Het schynt er echter niet zoo veel byval te vinden als in het buitenland, waar dit bygeloof zeer sterk is onder de zeelieden. Als eene byzonderheid wordt gemeld dat op de vischmarkt te Rozendaal eene platschol is verkocht, waaruit by het opensnyden een prachtige gouden oorbel te voorschyn kwam. De burgemeester van Amsterdam heeft aan de inwoners der hoofdstad de volgende kennisgevingen gericht „De burgemeester van Amsterdam brengt ter konnis van de ingezetenen dat Z. M. de Koning hem opgedragen heeft by de burgery de tolk te willen zyn van Zyner Majesteits diepgevoelde drkentelykheid voor de vele en velerlei blyken van liefde en trouw, zoowel aan Zyn Persoon als aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses "Wilhelmina, gedurende hun verblyf in de hoofdstad op zoo har- telyke wyze gegeven. „Z. M. heeft het zeer betreurd dat zyn gezond heidstoestand hem langdurig ryden verbood, zoodat hij niet in staat is geweest om alle versieringen, ter eere van hem en zyn Huis schier overal aan gebracht, persoonlyk in oogenschouw te nemen, gelyk hy ook tot zyn leedwezen door het gure weder is belet, den schoonen morgengroet op 15 April van het paleis-balkon te beantwoorden. „Herhaaldelyk echter heeft Z. M. Zyne warme waardeering uitgesproken, zoowel van dien met ontroering aangehoorden kinderzang, als van zoo vele andere treffende uitingen van aanhankeiykheid, waarvan geene enkele aan Zyner Majesteits belang stelling is ontgaan, en die allen zonder onderscheid Hem innig hebben verblyd, ja de feestweek van 12 tot 18 April onvergotelyk voor Hem zullen doen biyven." Verder betuigt ook de burgemeester zelf aan de geheele burgery zyn bijzonderen dank, zoowel voor hare krachtige medewerking in het bevorderen der goede orde gedurende de feesten, die het verblyf van den Koning, de Koningin en Prinses Wilhel mina in de hoofdstad hebben opgeluisterd, als voor de treffende wyze, waarop zy bij die gelegenheid blyk heeft gegeven van hare gehechtheid aan den Koning en zyn Huis. Hy bericht verder dat hem namens Zyne Majes teit ƒ2000 zyn ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene arme der hoofdstad. B. en Ws. bieden heden, ten huize van den heer Zomerdyk Bussink, aan het uitvoerend comité der feesten een diner aan. In de Albert Cuypstraat te Amster dam ontstond gisteravond een binnenbrand, ten gevolge van het spelen met lucifers door kinderen, waarby de vrouw des huizes aan de handen lichte brandwonden heeft bekomen, welke door de brand weer verbonden zyn. By den commissaris van politie in de lste sectie te Amsterdam is nog in dank ontvangen voor de ongelukkigen, die onlangs by den brand in de St.-Pietersteeg al hun goed verloren hebben, een muntbiljet van tien gulden van de firma J. B. O. Een jongen viel gistermorgen van de Beurstrap op het Damrak en werd levenloos naar het gast huis gebracht. Toen gistermorgen om kwart over elven het Koninklyk gezin met gevolg op „Het Loo" arriveerde, boden twee lieve kinderen van ingezetenen der Koningin en het Prinsesje elk een bouquet aan. Te Arnhem had gistermorgen de heer F. D., uit Oosterbeok, die zich op de in be weging zynde tram wilde begeven, het ongeluk daar af te vallen, met het gevolg dat hem een been werd afgereden. Hy werd ter verpleging naar het Diaconessen- huis overgebracht. Onder de g e s i g n al e e r d e n in het „Algemeen Politieblad" komt thans voor Adolf Floris Anna baron Van Hemert tot Dingshof, oud 42 jaren, laatst woonachtig te Arnhem, by vonnis van het kantongerecht aldaar dd. 3 April 1886 veroordeeld tot twee geldboeten, elk van ƒ10, of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf voor iedere boete, ter zake van openbare dronkenschap. Uit Venloo meldt men dat de uit gever van de „Limburger Courier" te Heerle, door de rechtbank te Maastricht veroordeeld is tot twee jaren gevangenisstraf, wegens valschheid in ge schriften en het desbewust gebruik maken daarvan. Te Oldenzaal brandde gisteren een huis af, bewoond door drie gezinnen. Het nuis was verzekerd voor 2000, de inboedel echter niel, doch deze is grootendeels gered. Naar men zegt, moet er echter eene som geld van omstreeks 180 verloren zyn gegaan. Door een feilen brand is te Veenhui- zen eene boerenplaats vernield; 27 runderen, 3 paarden en 3 honden kwamen in de vlammen om. Niets is gered. Oorzaak onbekend. Daar voortaan de Duitsche gesub sidieerde stoomschepen ook geregeld Lissabon zul len aandoen, worden aldaar groote havenverbete- rftigen tot stand gebracht. Uit Portugeesche bron melden de te Berlyn verschynende dagbladen, dat de gezamenlyke werken voor de nieuwe havenin. richtingen te Lissabon op 50 millioen franken zul len te staan komen. De staat wees terreinen ter waarde van 20 millioen aan voor een haven-spoor weg, enz. De Italiaansche stoomboot „Venezia" (die general Saletta naar Massowah moet brengen) is te Suez aangekomen, gesleept door eene Engel- sohe stoomboot. De schroefas was gebroken. Volgens nadere berichten is de En- gelsche stoomboot „Tasmania", komende van Bom bay, niet gezonken, maar op de Monniksklippen, 3 of 4 kilometers van de kust van Corsica, gestrand. Van de aan boord zynde passagiers zyn er 50 in 6 booten aan wal gezet. By het naar boord terug- keeren zyn 5 booten gezonken. Aan boord van het schip zyn 220 passagiers achtergebleven. In de rue Blaes te Brussel woonde zekere Desiré L., -een fatsoenlijk man, 50 jaren oud. Hij las onlangs in een der bladen eene adver tentie van den volgenden inhoud: „Jong meisje, 18 jaren oud, met 1 millioen, wenscht te trouwen". Desiré schreef op de advertentie en sedert dien tyd dacht hy aan niets anders dan aan de adver tentie; hy at en dronk niet, sliep niet, en ten slotte verloor hy zyn verstand, toen er geen ant woord kwam. Men vond hem eergisteren in zyne woning dood; hy had zich opgehangen. Te Agram is de graaf Janko Voikffy, beboerende tot eene der oudste Kroatische familiën, wier laatste afstammeling hij was, in een duel gedood.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2