N°. 8333. "Woensdag: A0. 1887. Dit rmmr kslant Bit Twee Bladen. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 April. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 9 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Offloleele Kennisgeylngen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden; Gezbn art. 31 der IVet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37); Brengt tor algemeene kennis dat de lijsten der kiezers van ledrn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de' Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor eon ieder ter inzage nedergclegd. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 19 April 1887. DE KANTER. Heden is aan de universiteit alhier de heer L. P. J. Hoeffelman, geb. te Paramaribo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het karakter van lastgeving volgens art. 1829 van het B. W." Onder voorzitterschap van den heer C. J. Leembruggen had heden de gewone jaarlyksehe Vergadering van aandeelhouders der Leidsche Bouw- vereeniging plaats. Uit het verslag bleek dat de toestand gunstig is. Er werd besloten 5 pet. dividend uit te keeren en van de obligatiën af te lossen 2500. Tot lid van het bestuur word herkozen do heer Aug. L. Reimeringer. Mile. Clary, die binnenkort zich hier ter stede zal doen hooren op de eerste uitvoering der (nieuwe) Leidsche Zangvereeniging in de titelparty van Massenet's „Eve", ondervond Zaterdag-avond bij haar benefiet op de ondubbolzinnigste wijze, dat zjj bij het publiek der residentie hoog aangeschreven staat. Be opera was goed bezet. Mile. Clary werd in den loop van den avond 5-maal teruggeroepen en ontving in de 2 eerste actes van „Mignon" 2 corboilles en 5 groote bouquotten. In het 2de tableau van de 2de acte werd haar door den heer Perron namens ruim dertig abonnés en habitués, mot eeii hartelijke toespraak een geschenk aangeboden: een kostbare gouden armband, gemonteerd met 9 parelen, omzet met brillanten; het etui was ge stoken in een door gedroogde bloemen omlijst schild, waarop met gouden letters gedrukt was „Hommage a mile. Clary". Eene gecalligrapheerdè lijst., de namen der gevers vermeldende, vergezelde het smaakvolle cadeau. „Francillon" komt ook bjj het „Ned. Tooneel" in studie. Mevr. Frenkel zal, volgens het „D. v. N."', de titelrol vervullen. Het gezelschap van Achard heeft mot veel succes te Antwerpen „Francillon" opgevoerd; zooals men weet zal het gezelschap van Schürmann den 21sten Dumas' comedie alhier in den schouwburg geven. Volgens de „Indép. Beige" hebben drie1 voor stellingen van „Francillon" in den Muntschouw burg te Brussel 21,000 fr. opgebracht. Het stuk had, ovenalS te Parijs, groot 6ucces. G odurende de tweede helft, der maand Maart zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekehdheid der geadres seerden niet besteld konden worden Cronën Co., mevr. Moppes, G. Van Heusden, mej. Van Dalen, wed. C. Hagedoorn Tërwey, Amsterdam; J. A. Smits, Epe; De Hoop, Kralingen; H. De Jong, LeeuwardenJ. Poelman, mej. M. Hein, Leidon. Briefkaarten: Jansen, Haarlem. Brieven verzonden geweest naar België: A. C. Wolman, Brussel; mej. W. C. Van Vooren, Luik. Naar Engeland: mej. E. Jahu, Londen. Bjj koninklijk besluit is bepaald dat de afgifte j van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingeljjfden bjj de militie te land der lichting van 1882 en aan de ingeljjfden bij de zeemilitie der lichting van 1883 wordt geschorst, totdat zal zjjn beslist omtrent de bjj de Staten-Generaal ingediende voordvacht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben, ten opzichte van reclames van A. Stoop te Dor drecht en J. Droogendijk te Zwjjndrecht, tegen de aanwijzing tot den dienst van hunne zonen Jacob Cornell's en Kornelis, met handhaving der uitspra ken van den militieraad in het 4do district dezer provincie ten opzichte van genoemde lotelingen, de daartegen ingebrachte bezwaren ongegrond verklaard. Door B. en Ws. van Oegstgeest is benoemd tot ambtenaar ter secretarie dier gemeente de heer C. B. Wisboom, volontair ter secretarie van Lei derdorp. Door mejuffrouw Van Poelgeest, geb. Nonhebei, is te Leimuiden eene Zondagschool geopend, welke aanvankelijk een dertigtal leerlingen telt. In het kerkbericht uit Leiderdorp, in ons vorig nommer, is eene zetfout geslopen. Op den 30sten regel staat nl. „valsche leugen". De aandachtige lezer zal wel begrepen hebben, dat dit „valsche leusen" moest zjjn. Door het bestuur der Louisa-stichting te 's-Hage was eene prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw gebouw. Er waren 140 antwoorden ingekomen. De jury heeft den lsten prijs toegekend aan I. Stok en Zoon, architecten te Rotterdam, wier ontwerp zeer geroemd wordt, zoowel om de degelijkheid in verband tot den gestelden prijs als om de studie, welke deze inzenders blijkens de bondige toelichting van dergelijke inrichting hebben gemaakt. De tweede prjjs werd toegekend aan M. A. De Zwart, architect te Voorburg. Deze week zijn do ontwerpen in de zaal der Loge te 's-Hage tentoongesteld. Tweede Kamer. Bleek eene som van 40,000 onvoldoende tot bestrijding der in art. 67 van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1883,1S84 en 1885 omschreven schadeloosstellingen, subsidiëri en verdere uitgaven tot wering van epidemische en besmettelijke ziekten, daaronder begrepen dó kos ten voortvloeiende uit de wet van 28 Maart 1877 (Stbl. No. 35) alsmede de bevordering der koepok inenting, ook voor 1886 is verhooging der toegestane som van ƒ40,000 noodig. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarom een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verhooging van art. 67 Hoofdstuk V, dienst 1886, met ƒ12,000, waardoor het gebracht wordt op ƒ52,000. Op art. 80 derzelfdo begrooting (kosten, subsidie en schadeloosstellingen tot afwending van het ge vaar, waarmede besmettelijke veeziekten den vee stapel bedreigen en daartoe betrekkelijke uitgaven) is echter door de Regeering tegelijkertijd eene ver mindering van ƒ12,000 voorgesteld, waardoor dit artikel op ƒ238,000 wordt gebracht. De cavalerie-manoeuvres zullen, naar men ver neemt, dit jaar in de eorste helft van September worden gehouden. Door den gemeenteraad van Arnhem is afwij zend beschikt op het adres tot wederinvoering der kermis. In do gisteren gehouden vergadering der Kon. Academie van "Wetenschappen werd medegedeèld, dat als schrijver van het Latijnsche gedicht „Esther," ingekomen op de prijsvraag uit liet legaat-Hoeufft, zich heeft bekend gemaakt de heer Pièrre Esseiva te Freiburg. Geljjk men weet, is aan den heer Van Leeuwen de bekroning ten deel gevallen, maar zal ook aan het stuk van Esseiva de onderscheiding te beurt vallen, op kosten der Academie te worden gedrukt. In plaats wjjlen den heer J. D. Doorman is gisteravond benoemd tot hoofdredacteur van het „Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gravenhage" mr. F. baron Van Hogendorp (Damas, de schrijver der bekende „Haagsche Omtrekken.') De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rjjks schatkist op 16 dezer bedroeg bjj de Nederlandsche Bank ƒ13,315,856,41 en bjj de betaalmeesters 1,725,836.72'/2, te zamen dus 15,041,693.13'/j. Onze landgenoot de heer G. M. Boissevain, te Amsterdam, die onlangs ten dienste van de Italiaansche regeering eene memorie omtrent ons koloniaal beheer heeft opgesteld, is thans door den koning van Italië tot ridder van de Kroonorde benoemd. Twee zonen van den hertog van Noailles zjjn sedert een paar dagen met hun gouverneur te Amsterdam in het Amstel-Hotel gelogeerd. De officieren van het 2de reg. veldartillerie te 's-Hage boden Zaterdag, boven de Witte Sociëteit, een diner aan hun nieuwen chef, den kolonel jhr. Von Pestel, aan. Als eene aardige bijzonderheid vermeldt het „Hbl." dat op de audiëntie ten paleize te Amsterdam vier kolonels Doorman, allen zoons van wijlen deR luit.-generaal Doorman, hunne opwachting maakten bij Z. M. den Koning. Door wy'len mejuffrouw de weduwe R. Van Dokkum, te Hillegom overleden, is aan het Luth. Wees- en Armhuis te Haarlem vermaakt een legaat van ƒ500, vrjj van successierecht. Door den Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland is bepaald dat de eind-examens der Hoogere Burgerscholen voor de provincie Zuid- Holland, voor het jaar 1887, zullen worden gehou den te Gerkum. Blijkens opgave in de Staatscourant van 19 April, bestond de bevolking van Noord-Holland op 1 Januari 1887 uit 380,114 m. en 406,002 vr., totaal 786,116, tegen 773,539 (374,282 mann. en 399,257 vr.) op 1 Januari 1886. De bevolking van Amsterdam bestond op 1 Jan. 1887 uit 178,038 mann. en 200,648 vr., totaal 378,686, en die van Haarlem uit 22,691 mann. en 25,468 vr., totaal 48,159. Zr. Ms. ramschip „Stier", onder commando van den kapt.-luit. ter zee O. C. A. J.Moreau, ver liet gistermorgen de haven van Nieuwediep, tot het doen van oefeningen ter reede van Tessel en in de Noordzee. Mej. M. Esser, sedert 1 Juli 1886 directrice van „Bethel" te Zetten, zal met 1 Juli a. s. hare taak weder neerleggen. Zy had zich indertijd niet voorgoed aan de inrichting verbonden, maar zich een proefjaar voorbehouden. Bjj beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, is J. A. Vrijheid, arts, officier van gezondheid 2de kl. te Utrecht, voor het tijdvak van 16 April tot en met 31 December 1887 benoemd tot adsistent voor de gezondheidsleer bij de rijks universiteit te Utrecht. Door den minister van oorlog zijn met ingang van 1 October benoemd bij de militaire school te Haarlem: tot directeur de kapt. der inf. L. De Vla ming, 6n tot leeraar bij die inrichting de lste lui tenants der inf. B. W. Mensing, M. H. Sprayt, J. H. De Wildt en A. A. Van Schilfgaarde. Men meldt uit Nieuw-York, dat ih eene op 30 Maart, onder voorzitterschap van den rechter H. C. Van Vorst, gehouden vergadering van de „Holland Society" aldaar, op voorstel van den rechter Geo M. Van Hoesen besloten is, dat de secretaris, de heer Geo W. Van Siclen, als speciaal vertegenwoordiger der sociëteit in don zomer van dit jaar naar Nederland zal gaan, ten oinde vriend schappelijke betrekkingen met het oude vaderland en het Nederlandsche volk aan te knoopen. De genoemde sociëteit, die onder hare leden vele der beste familiën van de stad telt, is voornemens alles te verzamelen, wat betrekking heeft op de eerste vestiging der Nederlanders in Amerika. Naar men zich zal herinneren leverde zy voor de jongste

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1