N°. 8327. Woensdag IS April. A0. 1887. feze Qourast wordt dagelijks, met uiizosdssing van !§pn- en feestdagen, siigsgeven. LEIDSCH 8 BAG-BLAB. ?RIJS DEZER. COmAWT Voor Loiden per 8 maanden1.10. Franco per postJ.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PliUS DEIl ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlenwa. In 't laatst der vorige week is op het land van H. Schoo, IJweg bij den Spaarn- wouderweg, gemeente Haarlemmermeer, een koren- zak gemerkt „Aalst" gevonden, waarin twee levende kippen, eene zwarte en eene grjjze. Rechthebbenden worden verzocht inlichtingen te verstrekken'ter secretarie te Hoofddorp. Den 8 sten dezer, 's avonds om tien uren, is afgebrand het huis van Gt. Yan den Bosch D No. 44 aan de Vijfhuizen, alsmede de inboedel. Oorzaak onbekend. Verzekerd te Oudkarspel, het huis voor f 700 en de inboedel voor f 700. Hedenochtend is in de nabijheid van den vjjver der buitenplaats „Zorgvliet" aan den Scheveningschen weg en van den Haagschen speeltuin eene sabel met eene tasch gevonden van een der manschappen van het 3de regiment huzaren. Zondag-middag omstreeks twee uren werd te 's-Hage in een huis aan de Nieuwe Mol straat, bewoond door een meubelmaker, een brand met uitslaande vlam ontdekt, welke ontstaan was in de werkplaats ten gevolge van het springen eener brandende petroleumlamp. Er is eene hoeveelheid hout verbrand, en een gedeelte van het dak werd door de vlammen aan- getast. De brand had een dreigend annzien, maar werd, door het spoedig aanrukken van een slangenwagen uit het politiebureel aan de Groenmarkt, nog in het begin gesmoord. Een 200tal kleine jongens door kruisten Zondag-avond te 's-Hage verschillende straten onder het zingen van socialistische liederen. De knapen droegen stokken met roode en zwarte vlaggetjes en brachten eene menigte menschen op de been. Op den Lutherschen Burgwal heeft de po litie aan dezen optocht een einde gemaakt. Op het station van het Rjjnspoor te Amsterdam is den stoker v. K., bij het verzetten van eene machine bij de locomotievenloods, een been afgereden. Onmiddellijk werd hjj per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Omtrent den te Utrecht gepleegden zelfmoord, waarvan reeds is melding gemaakt, meldt het „U. D.:" De justitie ging huiszoeking doen bp een com mies der posterijen, den heer K. alhier, ten einde een onderzoek in te stellen naar den vermisten brief met aangegeven geldswaarde uit Maarssen over Utrecht naar Rotterdam verzonden. Zoodra zich de justitie had aangemeld, ging de heer K. even naar een ander vertrek en benam zich daar door een pistoolschot het leven. De op 11 dezer te Nijmegen gehou den nationale wielerwedstrijden, uitgeschreven door de Geldersche wielrijdersvereenigingen, werden door prachtig weder begunstigd. De tribunes en het zjj- terrein waren flink bezet en de baan verkeerde in zeer goeden staat. De uitslag is aldus: 1. Aanmoedigingswedstrijd. Zeventien deelnemers: lste prijs (verg. zilv. med.) H. Burgers, van 01- burgen, in 3 min. 502/, sec.; 2de prijs (zilv. med.) W. Tonckens, van Groningen, in 4 min. 5 sec.; 3de prijs W. C. J. Smit, van Hellevoetsluis, in 4 min. 51/- sec. Bp dezen wedstrijd zijn drie rijders gevallen, doch zonder zich te bezeeren. 2. Internationale wedstrijd voor éénpersoons-drie- wieiers, zeven deelnemerslste prjjs (gouden med.), P. W. Scheltema Beduin, van Amsterdam, in 6 min. 473/3 sec.2de prijs (zilv. med.), A. L. Couvée van Delft in 7 min. l2/s sec. De heer E. De Beukelaer, van Antwerpen, kreeg na eenige ronden een ongemak aan de machine. Melding verdient dat de prijzen gewonnen wer den op machines van Nederlandsch fabrikaat. 3. Wedstrijd voor tweewielers (gewichtshandicap), zes deelnemerslste prijs (zilv. med.) G. H. Van Os, van Nijmegen, in 4 min. 10 sec.; 2de prijs (bronzen med.) P. H. Meijer Timmerman Thjjssen, van Nijmegen, in 4 min. 213/5 sec. 4. Internationale wedstrijd voor tivee-persootis-drie wielers (habiliteits-handicap). Vijftien deelnemers: lste prijs (kunstvoorwerp), J. P. J. Hujjsser van Maastricht; 2de prjjs (id.) J. H. Faber van Haar lem; 3de prjjs (id.), E. F. Stroethoff van Amsterdam. Onder het dorp Echten, tusschen Hoogeveen en Meppel, heeft een felle heidebrand gewoed. Een aanzienlijk aantal hectaren heide, het eigendom van jhr. mr. R. O. Van Holthe tot Echten te Meppel, is vernield. Dank zjj de krachtige hulp van een 100-tal mannen, is men den brand meester geworden, welke reeds de woningen in het veld zeer nabij genaderd was, waardoor de bewoners in groo- ten angst verkeerden. De oorzaak is onbekend. Onlangs werden ten nadeele van eene juffrouw te Hoeven eenige gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van f 70, ontvreemd; men kon den dader niet op het spoor komen. Dezer dagen zjjn al de voorwerpen, vernield, in een papieren zak op het erf teruggevonden. De bestolene heeft zich deze zaak zoodanig aangetrokken, dat men haar naar het krankzinnigengesticht te Vucht moest overbrengen. Van den dader is echter nog geen spoor ontdekt. Vrijdag-morgen werd te Oosterbeek door de politie aangetroffen een 10-jarig meisje, het welk den nacht slapende had doorgebracht op eene hooimijt. Eerst gaf zij op thuis te behooren in Arn hem, later in Wageningen. Toen de politie met haar op beide plaatsen geweest was, bleek het, dat zjj te Deutichem woonde en genaamd was A. A. E. Zjj verhaalde, hare woonplaats verlaten te hebben door de voortdurende dronkenschap en vechtpar tijen tusschen haar vader en moeder. De reis tus schen Deutichem en Oosterbeek heeft zij gedeelte lijk gemaakt door ongemerkt plaats te nemen achter een goederenwagen van eene tram. De politie zal nu zorgen dat zij weder by hare ouders terugkomt. Te Wynandsrade is, terwijl de be woners in de kerk waren, de hofstede, bewoond door den landbouwer Brand, eene prooi der vlam men geworden. Vjjf paarden en 12 runderen kwa men daarbij om. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Albunuelas, in Spanje, hebben twee heidens, die met elkander in twist geraakt waren, een tweegevecht op leven en dood gehouden met groote scharen, waarmede zjj honden en andere dieren plachten te scheren. Zjj waren overeenge komen zich bjj de voeten aan elkander te binden, zoodat zjj elkander niet konden ontwijken. Toen hunne kameraden hen vonden, lagen zij met bloed en wonden bedekt op den grond, nog bezig elkander met de grootste woede te bevechten. Het kostte veel moeite, hen van elkander te krijgen, en toen men eindelijk daarin slaagde, waren zij nagenoeg dood. Bij den een kwamen de ingewanden te voorschijn, bjj den ander was de schedel gespleten en hy had eene gapende wonde in den hals. De Spaan sche factor ie te Rio del Moro (Westkust van Afrika) werd door inboorlingen aangevallen. Dezen maakten een schip buit. Een vreeselyke misdaad is onlangs te Worms bij nacht in een herberg der Jodenwijk gepleegd. Twee werklieden uit een andere plaats afkomstig en die slechts voor korten tijd te Worms hun werk hadden, werden er vermoord. Den een werd letterlijk de hals afgesneden, terwijl den ander met een mes een diepe steek in de borst werd toegebracht. De moordenaars, twee gebroeders Heinricli en een neef van deze beiden, bevinden zich reeds in hechtenis, maar de beweegredenen voor hun gruweldaad heeft men hun nog niet weten te ontlokken. KOLONIËN. BATAVIA, 9 11 Maart. Naar wij vernemen, zjjn op het telegraaf-kantoor te Weltevreden proeven genomen met telephonische verbinding langs den telegraafdraad. De proef is uitmuntend geslaagd; men kan ten minste rechtstreeks met Buitenzorg zeer duidelijk spreken. Wy vernemen wijders, dat die proef ook zal ge nomen worden met Semarang en Soeraba.ja. (J.-B.) Bp besluit van den Gouverneur-Generaal is bepaald, dat op de navolgende negen plaatsen tele- phoonkantoren zullen worden opgericht, en dat deze door middel van telephoongeleidingen met de daarbij genoemde post- en telegraafkantoren verbonden zullen worden Pandeglang (res. Bantam) met het post- en .tele graafkantoor te Serang; Madjalengka en Koeningan (res. Cheribon) met dat te CheribonSoekoeredjo (res. Semarang) met dat te Kendal; Blora (res. Rembang) met dat te Rembang; Poerbolingo en Poerwokerto (res. Banjoemas) met dat te Banjoe- mas; Trenggalek (res. Kediri) met dat te Toeloeng- Agoeng; Pajakombo (res. Padangsche Bovenlanden) met dat te Fort de Koek. Java-Ort In eene Atjeh-correspondentie van de „Loco motief" wordt gemeld dat professor Pekolharing te Kotta-Radja zijn onderzoek naar de berri-berri heeft aangevangen. Het eerst zyn aan de beurt man schappen als versche troepen aangevoerd. Druk is men bezig met het in orde brengen van het .labo ratorium, aangezien de professor drie maanden te Kotta-Radja denkt te vertoeven. Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer lste kl. E. Burg. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de inspecteur 2de kl. bij den post- en telegraafdienst S. A. Webb en de commies lste kl. bij dien dienst F. F. De Korteop verzoek, eervol uit 's lands dienst de hoofd ingenieur 2de kl. bij den waterstaat C. S. Van Geuns; op verzoek, wegens ziekte, eervol als gezagvoerder bij den dienst der Bataviasche havenwerken J. F. Bolman, en hem mitsdien vergund naar Nederland terug te keeren. Benoemd: Tot ads.-res. van Toeban, C. G. Van Baerle van Soekapoerakolot, tevens vendum. aldaar, Ch. Beijnon. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan H. J. Boelman, van eene akte van toelating tot uitoefening als apoth. der artsenijbereidkunde. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst, aan den dirig. off. van gez. lste kl. J. H. Van Woelderen en aan den lsten luit. der inf. M. H. J. Van Swigliem. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der art. G. P. G. A. Scherer. Overgeplaatst: Bij de 5de afd. (hoofdbureau), de lste luit.-kwartiermeester J. Sneep, van de gewest, inten dance in de lste milit. afd. op Java. Infanterie: bij het 3de depot-bat., de 2de luit. D. M. Vis; bij de gewestelijke intendance in de lste mil. afd. op Java, de kapt.-kwartierm. P. A. Jungbij het garniz. te Salatiga, do 2de luit.-kwartierm. J. J. Scheepers, bij het garniz.-kleedingmagaz. te Semarang, de 2de luit.-kwartierm. G. J. H. Fergusonbij het hospitaal te Batavia, de 2de luit.-kwartmr. W. A. Nugteren; bij den gewest, en plaats, geneesk. dieDst in de 2de mil. afd. op Java, de off. van gez. 2de kl. W. J. Hubers Van Assenraad; bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst in de Westerafdeeling van Borneo, de off. van gez. 2de kl. G. Salomon en J. L. M. Eaupp, de eerstgenoemde bij het gam. te Sintang en de laatst genoemde bij dat te Nanga-Badou; bij den gewestelijken en plaatsel. geneesk. dienst van Celebes, Menado en Timor (gam. te Makasseer), de off. van gez. lsto kl. M. Steensma bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst van Amboina en Ternate (garn. te AmboinaJ, de off. van gez. 2de kl. H. D. Tjeenk Willink. Hersteld: In activiteit, de kapt.-kwartmr. T. Kley, en geplaatst bij het afdeelingsmagazijn in de 3de mil afd. op Java. Departement van Marine. Vergunning verleend: om te repatrieeren aan kapt. ter zee J. I'. Mercier; luit. ter zee lste kl. H. F. Verheggen; luits. ter zee 2de kl_ W, A. Mouton en E. Coenen; off. van gez. 2de kl. dr. W H. H. Lohman; off. van gez. 2de kl. Z. J. Van der Vegte'

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5