ra r.r t m n a. jv xx BURGERLIJKE STAM) VAN LEIDEN. ,1 jet stoomschip „Limburg," van Rotterdam tava, arriveerde 9 April te Padangde „Prins van Batavia naar Amsterdam, vertrok rseille 9 Aprilde „Zaandam," van Amster- aar Nieuw-York, passeerde 11 April Lizard itavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde (ril te Southampton; de „Burgemeester Den van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Gibraltar; de „Edam" vertrok 9 dezer van York naar Amsterdamde „Schiedam" arri- 10 April van Amsterdam te Nieuw-York; oorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, ■de Dangenes 12 April; de „Prinses "Wilhel- van Batavia naar Amsterdam, passeerde 0 Aprilde „Koningin Emma," van Batavia msterdam, vertrok van Aden 10 April. gewone audiëntie van den minister van zal op 14 dezer niet plaats hebben. M. heeft aan mr. W. Hemsing, op zijn. eervol ontslag verleend als kantonrechter- srvanger in het kanton Gouda. Gemengd Nieuwe. rein, welke -het koninklijk ge- Amsterdam bracht, passeerde hier heden- kg precies te 1 u. 45 m. Eene tamelijke me- hbd zich naar hot station begeven; ofschoon iBjlieid van den trein wel niet groot was te heeft menigeen toch niet veel meer dan it vlaggen en groen versierde locomotief ge- ■lar aan de rechterzijde der waggons bijna alle Hjes voor de zon waren neder gelaten. En- Hen van het gevolg vertoonden zich nog voor igang tot het perron was by deze gelegen- ien voor de reizigers en eenige begunstig- |n. Burende de beide Paaschdagen het station alhier afgegeven 1710 plaats in de richting naar Rotterdam en 840 in Ring naar Amsterdam, waarvan 628 alleen hoofdstad. ide dagen vertrokken met de lijn Leiden van hier 1210 personen, na middernacht werd heden te brand ontdekt in een onbewoond huis aan genspark, dienende tot bewaarplaats van i en maskeradegoederen van de wed. |g. Daar het niet gelukte de deur te openen, [t raam ingeslagen, waardoor de vlam plot- laar buiten sloeg en weldra het geheele brand stond. Toen een poos later een [ngenwagens aanrukten was men woldra d meester. Het perceel is uitgebrand. De .er moet om negen uren in de bpwaar- weest zijn om een kleedingstuk te halen, jenden uit de omstreken, uit Sncie en van elders waren gedurende de en per spoor, per boot of per stoomtram Jerdam aangekomen en een aantal buiten- in hunne wagens en karretjes door de wijken der hoofdstad. Elk voertuig in Am- |was tot rijtuig bevorderd, en toch waren geen vervoermiddelen genoeg. Menigeen or zijn stalhouder worden teleurgesteld, as in de veelal zoo smalle straten aldaar te van menschen en voertuigen, als men pfukste Londensche straten dagelijks aan- Het was er een geweldig gedrang, s het gedurende de Paaschdagen in de n der Willemstraat en Goudsbloemstraat, iwoners, zegt 't „Hbl.", schik hadden in wat iikdom" noemden, die er doortrok. Zoo was Sint-Anthonies-, Jodenbreestraat en om- uurten, onder wier lange en nette berceaux n veelkleurige eerepoorten, heel Amster- >tocht trok. "Wederzijds bracht men eikan ken en bewonderde elkanders vernuft van eilanden Kattenburg en Wittenburg is let- en huis, of het heeft zijne deuren en ven- ijst door frisch groen en kleurige rozen iwoners zaten op de stoepen of hielden jes en zagen met voldoening al die kijk- langstellenden voorbijgaan, heerschte een voortreffelijke geest en de orde, tot zelfs in de geringste buurten, kenschap was geen spoor op te merken. Jordaan werden Oranje-liederen verkocht, rug waarvan het programma voor de eden vermeld werd. Daaruit blijkt dat Woensdag, HH. MM. een bezoek zullen ban de Willemstraat, waar een geschenk zal aangeboden worden en gratie zal worden ge vraagd voor „de noodlottige veroordeelden van het Juli-oproer." In sommige straten van den Jordaan was Zaterdag-avond het feestlicht al ontstoken. Gisteren werd de Hoogesluis bij het Amstel-hotel door electrisch licht beschenen. In de Uilenburgerstraat vindt men een „hulde aan Kabelaar" op een fraaie eerepoort. In het torentje van den Valkenburcht op de Markenburg brandt ook electrisch licht. Fonteinen tusschen bloembedden sieren de keurige feest decoratie aan beide zijden. De muren der belen dende huizen zyn met sparren bekleed van boven to't beneden. Op den Dam zijn gisteravond de acht groote electrische lichten (de beweegkracht van Krasna- polsky) beproefd en zeer wel geslaagd. Nacht en dag is daar voortgewerkt. Het monument is om- bouwd naar een ontwerp van den architect Jan L. Springer, die ook de teekening maakte voor de acht monumentale standaards, ter hoogte van zeventien meter, die, met. vlaggen en bloemen ge tooid, de electrische lampen dragen. Rondom het monument is een vierkante, breede sokkel getim merd, overgaande in een basement met de wapens der provinciën, waarop acht standaards met banieren. Op het basement verheft zich een piëdestal met nissen, die allegorische voorstellingen bevatten, door vrijstaande kolommen geflankeerd. Eene bloem- versiering geeft het geheel een bekoorlijk aanzien en vier fonteinen werpen heldere stralen duinwater omhoog. Is het „Hbl." wèl ingelicht, dan bestaat de waar schijnlijkheid dat H. M. de Koningin morgen Woens dag op de galjoot in den bocht van de Heerengracht plaats zal nemen om den gondeltocht te aanschou wen. Het schip wordt voor de ontvangst in goreed- heid gebracht. Ook heeft H. M. den wensch te kennen gegeven, den roeiwedstrijd te zien en vooral het spelen der kinderen in de kinderspeeltuinen. De vorstelijke familie arriveerde heden om 2.40 te Amsterdam op het Paleis en vertoonde zich on middellijk den volke. De geestdrift daarvan was meer dan buitengewoon. Nooit was zóó eene massa bij een als heden het geval was. Het volk is een en al enthousiastisch en feest- gezind. De stad maakt dan ook een prachtig vertoon. Duitschland. Aan de „Daily News" wordt uit Berlijn bericht dat Duitschland en Zweden een geheim tractaat hebben gesloten, waarbij Zweden belooft, Duitschland te helpen in geval van oorlog tusschen Duitschland en Rusland. Do bibliotheek van den beroemden geschied kundige Ranke is verkocht aan eene universiteit in de Yereenigde Staten. In zijne dankbetuiging naar aanleiding van den gelukwensch, hem door den gemeenteraad van Metz toegebracht, heeft keizer Wilhelm ver klaard te hopen „dat de vredestoestand van bly venden aard zal zijn". Bualnnd. In diplomatieke kringen te Berljjn wordt ver haald dat bij de verdere inhechtenisnemingen, welke te St.-Petersburg plaats hadden, Woensdag jl. twee jeugdige studenten (een jonge man en eene vrouw), die naar het heet ontplofbare stoffen bij zich hadden, in eene straat zijn aangehouden, welke juist door de politie was afgezet, omdat kort daarna het kei zerlijke paar haar zou doorrijden. Het is nog onbe kend of men hier te maken heeft gehad met eene toevallige vangst, dan wel met eene nieuwe poging tot aanslag op het leven van den czaar. Tel eg: ram men. LONDEN, 11 April. Heden werd door de party van Gladstone en die van Parnell eene groote de monstratie gehouden tegen de wet op de dwang middelen in Ierland. Zestien sprekers, onder wie verschillende Parlementsleden, richtten het woord tot de menigte. Er was eene groote ontwikkeling van politiemacht, doch bij het afzenden dezer depeche waren geen wanordelykheden voorgevallen. (Tweede Tel.) De menigte, in Hydepark by een- gekomen, wordt op ongeveer 100,000 personen geschat. Zij ging tegen omstreeks 5 uren des na middags kalm uiteen. De groote meerderheid be stond uit nieuwsgierigen en uit lieden, die door het fraaie weder op straat waren gelokt. De hou ding der menigte toonde eer onverschilligheid dan geestdrift. Vele socialisten en verschillende roodo vaandels werden opgemerkt. Do lreer Gladstone vertoonde zich aan het venster van zijne woning in Piccadilly by het optrekken van den stoet naar Hydepark, en werd door do menigte zeer toege juicht. ROME, 11 April. De kroonprins is in lichten graad door de mazelen aangetast. Amsterdam, 12 April. BeursberichtDe markt ver keerde heden over het algemeen in eene gunstige stemming met geanimeerde affaires, zoowel in Europeoscbe als Amerikaansche fondsen, laatst genoemde hooger op Nieuw-York en Londen. Eerste huwelijks-afkondiging van 10 April. M. Kooy jra. 28 j. en M. C. A. Berkeljon jd. IS j. H. Bey jm. 20 j. en J. M. Bognetteau jd. 24 j. J. M. Helling jm. 28 j. en A. Jl. A. L. Van der Made jd:24j. A. C. Noest jm. 25 j. en C. Stikkelorum jd. 26 j. J. C. Heemeijer jm. 27 j. en C. P. A. Van Berkel jd. 22 j. C. L. M. Vollebregt jm. 22 j. en B. M. Van Winden jd. 21 j. A. Heuvels jm. 28 j. en C. Hoeks vred. 51 j. Het Iacldschc Tooneel. De leelijkste van de Zeven en dat was mej. Yink. Natuuriyk dat deze qualificatie op eene vergissing berustte en in casu nog wel op eene opzettelijke vergissing. Ter opheldering dezer woor den laten wy thans een kort overzicht volgen van het gisteren hier ten tooneele gevoerde blyspel, dat zyn oorsprong ontleende aan het „Yon Sieben die Haslichste" van den Duitschen humorist L. Angely. Eene rijke kinderlooze dame vol deernis met het lot van die leden van het schoone geslacht, aan wie de natuur hare gaven niet op roekelooze wyze heeft verkwist, beveelt by testamentaire beschik king dat haar geheele vermogen het eigendom worde van haar neef Ernst Hellwald, echter onder voor waarde dat deze de leelykste der zeven dochteren van haren rentmeester naar het altaar zoude geleiden. Als deskundigen, als rechters in hoogste instantie, worden aangewezen een drietal oude dames, die na op de gebruikelyke wyze hunne oude, overledene vriendin belasterd en verguisd te hebben, niet aar zelen de hun opgedragen taak te aanvaarden en de daarvoor bestemde vergoeding in ontvangst te nemen. Het toeval wil dat de ryke erfgenaam reeds vroe ger eene dier dochteren heeft leeren kennen, reeds vroeger voor eene dier gratiën liefde heeft gekoes terd en reeds vroeger haar dien hartstocht heeft bekend, maar datzelfde nukkige toeval heefr ook gewild dat dit slachtoffer der liefde niet leelyk, met mismaakt was, maar daarentegen hare zusteren in schoonheid en bevalligheid verre overtrof. Met het „wie niet leelijk is moet slim zyn" als devies weet de ongelukkige schoone, de boosheid, de woede der vrouwelyke juryleden, onbekend met den juisten inhoud der door hunne vriendin gemaakte uiterste wilsbeschikking, op te wekken en ten gevolge hier van deze de uitspraak te ontlokken, dat zij op de minste schoonheid kon roem dragen. Het testament vond derhalve in Ernst Hellwald een gehoorzamen en tevens bly den opgetogen neef; hy trad in het huwelijksbootje met de door de op wraak beluste dames, als monster van leelyk- heid uitgekreten met de in zyn eigen oogen won- derlyk schoone maagd. Ziedaar ongetwyfeld een onderwerp geheel en al verschillend met de intriges der andere in den laatsten tyd herhaaldelyk voor het voetlicht gebrachte tooneelspelen. Ziedaar een stuk zonder echtbreuk, zonder ontucht en zonder natuurlijke kinderen. Dit is voorwaar eene deugd, eene prijzenswaardige eigenschap; jammer is het echter dat wy aan het geheel, aan de bewerking zelve onze goed keuring moeten onthouden. Er lag iets langdradigs, iets gerekts, iets mats in het geheel; de schryver vond zyn onder werp blijkbaar niet omvangryk genoeg en zag zich dientengevolge genoodzaakt zyne toevlucht te nemen tot allerlei geheel van dit hoofdmotief onafhan kelijke zaken: tot een verblyf in Napels, tot een bijgeloovigen rentmeester en dergelyken meer. Het spel viel in alle mogelyke opzichten te roemen. De heer Tartaud, aan wien de rol van den erf genaam Ernst Hellwald was toevertrouwd, speelde met veel losheid en verve; vooral in de scènes in het eerste bedrijf, waarbij hem de inhoud van het testament ter kennisse komt, en in het derde

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3