Dit nummer bestaat ait Twee Bladen. N». 8324. Donderdag 7 April. A°. 1887. Leiden, 6 April. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lsirlen pet 9 m**nden.1.10. Innoo pvi port.1.10» Mkonderlgke Nommer»0.05. ftze Roeraat wordt dagelijks, mi aitzonieiizg ran %pn- en feestdagen, uitgegeven. Uithoofde van den Goeden Vrijdag zal I deze Courant dien dag niet worden uit- gegeven. Door B. en Ws. wordt medegedeeld dat er binnen den by de wet gestelden term ij n na de aanplak king van de kiezerslijsten 4 bezwaarschriften tegen die lijsten zijn ingekomen als vanWillem Freerk I Van der Mandele, candidaat in de rechten aan de Kyks-universiteit alhier, Denijs Hannaart, kastelein in de sociëteit „Musis Sacrum," Adrianus Cornelis Van Noort, koopman, en Dirk Eggink, beambte in de Stads Bank van Leening. Blijkens de door eerstgenoemde overgelegde aanslagbiljetten is deze voor de gemeente Delft in de grondbelasting aangeslagen tot een bedrag van f 42.42 in hoofdsom en rijksopcenten en voor de gemeente Vrijenban voor 39.69, bedragende het totaal eene som van 82.11, dus voldoende om alsnog op verschillende lijsten te worden gebracht. De'namen van de drie andere reclamanten Denys Hannaart, Adrianus Cornelis Van Noort en Dirk Eggink komen alleen voor op de lijst van kiezers voor leden van den gemeenteraad, terwijl de aanslagen respectievelijk bedragen: grondbelasting ƒ27.04, patentbelasting 30.72, totaal 57.76, grondbelas ting 22.23, personeele belasting 67.42'/,, patent belasting ƒ15.36, totaal ƒ105.011/, en grondbe lasting 5.27, personeele belasting 44.25 en patent belasting 3.07, totaal 52.59, alzoo meer dan 50, hot bedrag van den census voor dè kiezerslijsten voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Vermits do reclamanten overigens aan de by art. 1 der kieswet gestelde eischen voldoen, geven B. en Ws. in overweging hun te machtigen den naam van Willem Freerk Van der Mandele alsnog te plaatsen op de lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad en die van de andere reclamanten D. Hannaart, A. C. Van Noort en D. Eggink op de lijsten van kiezers voor leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten. De leden van het classikaal bestuur van Leiden vereerden dr. W. P. Van Rhyn, president-kerkvoogd te Leiderdorp, een keurigen presidentshamer met zilveren monteering en inscriptie, als een bewijs van hunne hoogachting voor dezen waardigen grijs aard, die in de kerkelijke troebelen zoo trouw en moedig de belangen der Ned.-Herv. gemeente heeft behartigd. (N. R. C.) Voor nuttige handwerken zyn gisteren te 's-Gravenhage geëxamineerd 8 candidaten; toege laten de damesG. H. P. Van Ewyk, van Beverwijk W. L. Vis, van Alkmaar, en M. Vink, van Leiden. Tevens zijn aldaar aangevangen de akte examens lager onderwijs in Zuid-Holland. Geëxamineerd wor den acht mannelijke candidaten. Toegelaten de heerenI. Bakker, van RotterdamE. A. Becht en Ch. A. Besanger, van 's-Hage; I. Van den Berg, van Hazerswoude; M. G. Blauw, van Schoonhoven, en L. Blok, van Charlois. De Provinciale Staten van Zeeland hebben heden tot lid van de Eerste Kamer met 26 stem men gekozen jhr. mr. J. Roöll, oud-lid der Tweede Kamer, en tot lid van Gedeputeerde Staten mr. D. A. Berdenis Van Berlekom, vice-president van de rechtbank te Middelburg, die deze benoeming aanvaardde. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend, om eene subsidie van hoogstens ƒ350,000 toe te staan voor de verbetering van den waterafvoer der rivier de Berkel. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 repels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17&. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iaoes- seeren botten de stad wordt 0.10 berekend. Men meldt dat de commandanten der schut terijen zyn aangeschreven, hun schutters, die vroe ger in militairen dienst zyn geweest, in afzonder lijke compagnieën of sectiën in te deelen, opdat by eventueele mobilisatie de schutterijen terstond naar de grenzen kunnen worden verzonden. Tot hoofdverpleegster in het ziekenhuis te Arnhem is benoemd mej. H. Van Schermbeek uit Amsterdam. Ook de vrouwen en kinderen van gehuwde militairen zullen, by overplaatsingen, detacheeringen enz. van hunne echtgenooten en vaders, voortaan voor half geld per spoor worden vervoerd. Tot dusverre moesten zy den vollen vrachtprijs betalen, In verband met het ingediend wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor ingelyfden by de militie te land der lichting van 1882, heeft de minister van oorlog, voor zooveel deze lichting betreft, buiten werking gesteld de beschikking van 6 Sept. 1870 No. 83 P., bepalende, dat voortaan de paspoorten der miliciens-verlofgangers, die vóór 1 Juni van elk jaar recht op ontslag hebben, op 15 April aan de commissarissen des Konings in de provinciën zullen worden gezonden. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 April van Padangde „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 5 April; de „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, is 4 April Kaap del Armi gepasseerd de „Edam" arriveerde 5 April van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins Alexander," van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Atjeh 4 April. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 8 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft by het Dep. van Fm. bevorderd: tot hoofdcommies, den commies P. J. Van Rhede Van der Kloot; tot commies, den adjunct-commies W. J. Van Sandick; met ingang van 15 dezer benoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kanton Helder, J. Caland, ontvanger der registratie en domeinen te Helder; in het kanton Zuidhorn, W. Agama, id. te Zuidhorn. Uitstel der «funl-verklezlngen. De Regeering heeft bereids geantwoord op het sectieverslag der Tweede Kamer. Zy zegt: De beraadslagingen omtrent het wetsontwerp betreffende verandering in Hoofdstuk IH der Grond wet zullen, volgens het besluit der Kamer van 30 Maart jl., op een nader te bepalen dag worden hervat. Intusschen blyft het mogelijk dat er nieuwe belemmering in het werk der Grondwetsherziening ontstaat, Maar ook indien dit plaats had en zelfs de herziening ,der Grondwet in eerste lezing in dit zittingjaar niet tot stand kwam, dan kan niettemin de aanneming van dit wetsontwerp geene nadeelige gevolgen hebben. Ook indien de periodieke verkie zingen in Augustus plaats hebben, blyft de optreding van de alsdan nieuw gekozen leden op 19 Sept. a. s. verzekerd. De Regeering kan in geen geval medegaan met het denkbeeld om de in art. 197 der Grondwet voorgeschreven ontbinding te doen plaats hebben vóórdat omtrent al de voorstellen van herziening in eerste lezing zal zyn beslist. Verder is te zeer gebleken, welke moeielykheden aan het herzien der Grondwet verbonden zyn, dan dat men het denkbeeld van periodieke herzieningen om de vier jaren als een vrucht van ernstige over weging zou kunnen aanmerken. De Regeering vleit zich dat de Grondwetsher ziening vóór 12 Juli a. s. in eerste lezing kan zyn afgehandeld. Al geschiedde intusschen door Prov. Staten eene overtollige verkiezing van leden der Eerste Kamer, daaraan zijn niet al de bezwaren verbonden, welke overtollige algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer met zich zouden brengen. Het artikel is, in overeenstemming met het ver langen van zeer vele leden, zoo gewyzigd dat de verkiezingen zullen plaats hebben op den laatsten Dinsdag van Augustus. Uitstel tot October of later zou eene afwyking van art. 115 der Kieswet noodig maken. Daarvoor bestaat geen reden en het is zelfs bedenkelyk, den 19den September casu quo eene nieuwe zitting aan te vangen met leden, die weinige weken later aan de periodieke aftreding onderworpen zouden zijn. Gemengd Nleowa. Ten gevolge van den vooral heden morgen gewoed hebbenden storm is in de vaart langs de Pesthuislaan, welke naar het tegenwoor. dige huis van militaire en burgerlijke verzekering, aan den Morschsingel, voert, een met steenen beladen schuit gezonken. De opvarenden bereikten den wal. By vonnis van den krijgsraad in het lste militaire arrondissement is de milicien-plaats vervanger v. d. B. van het 4de bat. jagers ver oordeeld wegens diefstal in de chambree ten nadeele van een kameraad, tweemalen gepleegd, tot zes maanden militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Een drietal schooljongens, allen ongeveer tien jaren oud, zijn door de politie te 's-Hage aangehouden als verdacht van het weg nemen van 50 ets. uit den lessenaar van hun hoofdonderwijzer in de school in de Rembrandt- straat, het ontvreemden van ham en worst uit de Overdekte Markt en het lichten eener lade by een winkelier in de Boekhorststraat. Luidens het „Rott. Nieuwsbl." is het Zaterdag-avond te Rotterdam rumoeriger geweest, dan het vermelde bericht van de „N. R. C." deed vermoeden. Op de Hoogstraat, waar een venter van „Recht voor Allen" zich waagde, moest deze ter hoogte van het hotel „St.-Lucas" omstreeks negen uren en halftien door de politie tegen de woede van het volk beschermd worden. Hy zette het op een loopen, gevolgd door honderden menschen. In de Weste Wagenstraat was het gedrang der menigte zóó groot, dat by den heer J. v. H. de ruiten werden ingeloopen. Den ganschen voornacht bleef het rumoerig en- hadden er „in den polder" (Zandstraat en omgeving) herhaaldelijk vechtpartyen plaats. Doch het rumoerigst van al was het terrein in den omtrek van de Isaac Hubertstraat, Yan Meecke- renstraat, Boezemstraat en Crooswykschen weg. De socialisten hadden daar blykbaar een hevigen strijd voorzien, en daarom verschenen zy er met hun- dertigen, allen gewapend met een rotting met looden knop. Wat te verwachten was, gebeurde. Nauwelyks vertoonde zich een socialistisch colporteur, of man nen en vrouwen, jongelingen en jongedochters snelden uit hunne woningen (vooral in de Isaac Hubertstraat) op de socialisten aan. Rechts en links vielen steenen en het dreigde een formeel gevecht te worden, toen het een 4-tal politie agenten, door hun kloek en vastberaden optreden, gelukte met de blanke sabel den strijd te beslechten, na een tweetal personen gearresteerd te hebben, die echter een poosje later weder op vrye voeten werden gesteld. In de Vondelstraat te Amsterdam is een man uit eene vierde verdieping op straat gevallen. Hy bleef op de plaats dood. Naar de „Amst. Crt." verneemt, zyn er voor het notariaat te Brummen, opengevallen

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1