3 April; de „Zuid-Holland," van Java naar Rotter dam, passeerde 2 April "Wight; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 3 April; de „Limburg," van Rot terdam naar Java, vertrok 3 April van Colombo; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, ver trok 2 April van Suez de „P. Caland" vertrok 2 April van Nieuw-Tork naar Rotterdam; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 3 April; de „Rotterdam," van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 2 April Dovor. Het Lelrïsclic Toonccl. Het schflnt dat de Zondagsche tooneeluitvoeringen, de zoogenaamde volksvoorstellingen, niet de alge meens sympathie kunnen wegdragen, dat dezen niet in staat zjn ook de meer gegoede klasse der burgerij tot een bezoek aan ons comediegebouw te bewegen. De meesterlijke schepping van onzen Rosier Faasson, de schets uit het Zoouwsche volksleven „Anne Mie", gisteravond hier voor het voetlicht gebracht, moest de eerste rangen zelfs slecht bezet zien. Reeds zoo dihavyls hebben wij dit werk van onzen genialen acteur-auteur gezien, reeds zoo dikwijls hebben wij dit beoordeeld en er hulde aangebracht om thans nog verder daarover uit te wijden. Men vergunne ons echter nog een enkel woord omtrent het spel te uiten. Dit droeg gisteravond het kenmerk van weinig nauwkeurigheid, wel van nonchalance, ja zelfs van slordigheid. Mevrouw Beersmans, als Anne Mie, kwam in de eerste akte veel te laat, het anders zoo liefelijk en karakteristieke „Heulen, heulen is het woord" in de tweede akte werd slecht gezongen en bijna niet geaccompagneerd, terwijl do dans onregelmatig en geheel ordeloos werd uitgevoerd. In de laatste acte had zich ten gevolge van een nietig voorval eene algemeene hilariteit van de ver schillende acteurs en actrices meester gemaakt, zoo dat veel van het schoone der slotscèné verloren ging. Mej. Vink, die wy voor het eerst in dit stuk zagen optreden, speelde niet onverdienstelijk, maar gaf ons op verre na niet do Lise, vroeger door mevrouw Egenor-Van Dam getypeerd, terwijl do heer De Vries ons sterk het verlies van den heer D. Haspels als de ingenieur Walhof deed betreuren. De opvoering kon derhalve niet in alle mogelijke opzichten correct genoemd worden. Mr. L. H. Gemeugd Nieuw». De Leidsclie Fabriekarbeiders-Ver- eeniging onder de zinspreuk: „Eendracht maakt Macht," hield Zaterdag-avond hare gewone maan- delyksche vergadering. Dat deze bijeenkomst zich van de gewone onder scheidde, was al zeer spoedig te bespeuren. Een gedeelte van de zaal toch was eenvoudig, maar smaakvol gedecoreerd, en ook het vaandel der vereeniging, dat anders op de vergaderingen ont breekt, was thans niet vergeten. Bovendien bleek ook uit de aanwezigheid van een bekwaam violist en pianist dat er iets onge woons plaats moest hebbeti. En dat was ook werkelijk het geval. Het bestuur nl. had gemeend dezen avond niet onopgemerkt te doen voorbij gaan, omdat het juist 12'/, jaar was sedert de vereeniging werd opgericht. Thans staan nog 2 leden aan het hoofd der corporatie, die van de oprichting af hunne functiën, de een als secretaris en de ander als penningmeester, waarnemen. Beiden werden, na eene hartelijke toespraak van den president, den heer P. Peeters, op zeer aangename wjjze verrast, toen deze hun Hit naam van al de leden, elk een prachtigen fauteuil als souvenir aanbood. Het behoeft niet gezegd dat dit sprekend bewijs van sympathie op beiden een diepen indruk maakte. Zichtbaar getroffen betuigden de jubilarissen in korte woorden hunnen oprechten dank. Vervolgens werd door oen lid van het bestuur een viertal coupletten voorgedragen, zinspelende op het in de naamlijst omvatte portret van wylen den heer R. Broesterhuyzen, als een der eerste oprichters van de vereeniging. Omstreeks halftwaalf keerden allen in aangename stemming huiswaarts. Eene vrouw, die meende dat haai man zich door verdrinking van het leven had beroofd, bracht gisteravond omstreeks elf uren, toen zij de Oude Heorengracht passeerde, heel wat opschudding teweeg. In genoemde gracht zag de vrouw nl. een wit voorwerp dryven en angstig slankte zy eenige kreten van „help, help Spoedig daarop kwamen eenige in den omtrek wonende personen uit hunne avoningen snellen en op de byna van zich zelve govallen vrouw af. Toen deze het voorgevallene aan dezen en genen vertelde, begaven zich eenigen hunner naar den walkant, om te zien welk voorwerp in het water droef en weldra tot de ontdekking te komen dat het geen man (mensch), maar een der „zwanen" was van het Plantsoen, welk dier in dit late uur nog een toortje door Leidens grachten maakteDe vrouw, die intusschen nog geheel buiten westen was, word naar hare woning gedragen. Gisternamiddag werd een jongetje door een goederenwagen van de stoomtram op den Haagweg aangeroden. De knaap werd de woning van dr. v. d. S., in het Noordeinde, binnengebracht en aldaar behandeld, waarbij bleek dat het ongeval geenszins van ernstigen aard was, gelyk men eorst wilde weten. Het jonge mensch, dat verleden week voor de Haagsche rechtbank had terecht gestaan wogens het inwerpen van ruiten in eene tapperij aan do Janvossensteeg te Leiden, omdat men hem gezegd had dat de bewoner een socialist was, werd heden tot 15 boete veroordeeld. De persoon, die eveneens te Leiden ten huize van een vermeenden socialist ruiten had verbrijzeld, werd tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Twee jaren gevangenisstraf kreeg de man, die zijne huisvrouw op de openbare straat te Leiden met een mes had verwond. Ten slotte deed de rechtbank uitspraak in de zaak van de twee bewoners der Begjjnenstraat te 's Hage, die zich haddon te verantwoorden over mishandeling met eenen hamer en eene pantoffel. De eerste bekl. werd tot zes woken gevangenis straf veroordeeld, terwijl de tweedewerd vrij gesproken. Bij den to Delft gehouden studenten- gymnastiek-corpswedstrijd zyn personeels pryzen behaald door do heeren Smit in het hoog springen, Van Andel in de gewichten, en Hugenpoth op do sabel, allen ledon van de Leidsche vereeniging „Arena Studiosorum." De Koningin en het Prinsesje deden gisteren in een rijtuig, bespannen a la Daumont, oen rytoor naar Scheveningon en hot Plaagsche Bosch. In oen waggon 3de k 1 asse van d en trein der Holl. Spoorweg-Maatschappij welke 's avonds 10.36 te 's-Hage uit Rotterdam aankomt, ontstond gisteren twist tusschen een tweetal artilleristen en een paar burgers. Nabij het station Den Haag deed een der mede reizigers, door middel van den trekdraad, welke den Westinghouse-rem in beweging brengt, don trein stoppen. Aan het station werd een onderzoek ingesteld, waardoor men echter niet veel wyzer werd, daal de persoon, die den trein deed stilstaan, zich ver wijderd had. Van de beide militairen, die de sporen van do kloppartij droegen, werden de namen opgenomen. Hedenmiddag is een nieuw opge trokken muur van hat huis in aanbouw op den hoek Nieuwe Markt en Fluw.eelen Burgwal te 's-Hage omvergewaaid. Een der werklieden kroeg het puin op het lijf en werd er ernstig vorwond onder uit gehaald. Hy is in het tegenovergelegen Militair Hospitaal voor eerste verpleging opgenomen. Zaterdag-avond is te Rotterdam, omstreeks 9 en omstreeks 10 uren, een colporteur van het weekblad „Recht voor Allen" door een hoop volk gevolgd tot voor het Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binnenrotte. Het volk is telkens, als die colporteurs binnen waren, langzamerhand weg gegaan, zonder ongeregeldheden te plegen. De laatste maal werd evenwel door een kwaadwillige met steenen geworpen naar personen die het koffie huis binnengingen, zonder dat hot gebleken is dat daardoor iemand geraakt is, doch waardoor eon paar glasruiten in de deur van het koffiehuis zijn gebroken. (N. K. C.) Te Tilburg is een persoon in hech tenis genomen, dien men vermoedt de dader te zyn van den bekenden diefstal, in den nacht van 24 op 25 Maart aldaar gepleegd. Te Dode waard barstte Vrijdag avond een felle brand uit in de woning van mej. de wed. v. S. Het vuur greep zoo snel om zich hoen, dat er aan blusschen of redden van den in boedel niet te denken viel. Alles werd dan ook eeno prooi der vlammen. Denzelfden dag. in den voormiddag, was er in die gemeente ook brand ontstaan in huis en schuur van den landbouwer K. K. Der brandweer gelukte het by d>..zen het vuur te blusschen, hoewel de schade aai.zienljjk is. Oorzaak van beide branden is onbekend. Te M a i 1 o o (N. - B r.) is Vrijdag -nacht ifi de R. C. Kerk ingebroken. Gelukkig was al wat waarde had goed weggeborgen. Eenige offerblokken waren met geweld geopend, doch er was slechts weinig in, daar zij pas geledigd waren, zoodat de dieven, die met behulp van een ladder en het inslaan van eenige ruiten zich toegang hadden verschaft, met byna ledige handen moesion terug- keeren. De politie doet ijverig onderzoek om de boosdoeners op het spoor te komen. BUIT 5ü IX JLAND. FraislvtiJb. De voorzitter der Kamor van Afgevaardigden opende Zaterdag de zitting met de moiedeeling dat hy vanwoge het gerecht eene aanvrage tot vervolging had ontvangen tegen twee afgev.i -rdigden (de heeren. Douville-Maillefeu en Sans Leroy). De heer Douville-Maillefeu, die natuurlijk kennis had gekregen van de aanvrage, had zijnerzijds een brief aan den voorzitter geschreven, die insgelijks werd voorgelezen. In dezen brief verklaart ie schrij ver dat hy or akte van neemt, dat de vervolging gericht is tegen twee afgevaardigden, en niet tegen één (namelijk hem). De Kamer heeft besloten heden, Maandag, over te gaan tot benoeming der commissie voor de be grooting van 1888. De aandacht is zeer gespannen op de samenstelling dezer commissie. In 'ten regel is dit het geval, maar ditmaal meer dan gewoonlijk, want de minister van financiën staat niet op al te goeden voot met de republikeinsche meerderheid. Spauje. Terwijl Zaterdag de Kamer van Afgevaardigden zitting hield, vond men achter de deur, welke tot de vergaderzaal toegang geeft, eon kardoes met brandende lont on gevuld met ontplofbare stoffen. Onder de leden heerschte groote opschudding, toen zij met het feit in kennis werden gesteld. Gisternacht is te Madrid op een trap van het hotel, waar de minister van financiën woont, een kardoes met ontplofbare stoffen ontbrai. l. Eenige ruiten zyn gesprongen, doch niemand bekwam letsel. Het Spaansche gouvernement heeft zijne be middeling aan Engeland aangeboden tot het oplossen van het conflict, dat ontstaan is tusschen deze laatste mogendheid en Venezuela, betreffende de grensregeling van Britsch Guyana. Telegrammen. BUCHAREST, 3 April. Ondanks de tegenspraak van het Bulgaarscho regentschap, verzekert men dat de beweging van den opstand zich over gansch Bulgarije uitbreidt. Verscheidene ongeregeldheden moeton te Silistria zyn voorgevallen tusschen de troepen van het regentschap en de opstandelingen. ST.-PETERSBURG, 4 April. De „Novae Wremja" deelt mede, dat de minister van financiën by den Rijksraad een wetsontwerp heeft ingediend tot be lasting der reispassen naar het buitenland. Deze belasting moet betaald worden in gouden roebels. LEIDEÜ, 4 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachtingwind zuidwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 7~ Celcius 44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 7° C. 44.6° F.; 'smidd. 12uren 11° 0. 51.8° F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. - Men meldt ons dat de meesterknecht van de firma De H. en Co., de vorige week door een knecht verwond, hedennacht is overleden. - Op de bloemententoonstelling der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde te Amsterdam zyn o. a. bekroond: voor bloemen en kamorornamenten met een 2den prijs, verg. zilv. mod., de heer A. J. Kors van Leiden; voor 5 phormium in soorten of verscheidenheden, meteen 2den prijs, zilv. med., de heer A. J. Koster te Leiden; voor 10 citrus smensis (in bloei en met vracht), met een eersten prijs, verg. zilv. med., de heer M. J. Van Laren te Leidenvoor 5 orchideeën met een 2den prijs, gouden med., de heer M. J- Van Laren en voor 15 Agave met een 1 sten prijs, verg. zilv. med. en f 10, eveneens de heer M. -L

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2