N°. 8318. Donderdag £>3L Maart. A0. 1887. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 munden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVBRTENTIEN: Vin 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere letters nisr pls&tsrnimte. Voor het inoie- seeren buiten de etid wordt 0.10 berekend. Wederom heeft de Japansche prins Komatsu onze gemeente met een bezoek vereerd. In een met twee paarden bespannen hofrjjtuig kwam Z. H. namelqk hier hedennamiddag om halfvier uit de residentie aan, en bezichtigdo toon do op hot Rapenburg gevestigde Japansche afdeeling van het Ethnographisch Museum. Gedurende de tweede helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden Mej. N. Van Efferen, Amsterdam; P. Serphos, Enschedee; mej. M. Hoefsmit, mej. A. De Goede, 's-Gravenhage; mej. H. Heilbroek, Leiden; Van Klaasen, Lisse; H. Diese, Nijmegen; G. Bol, Wou- brugge en C. Van Tilburg, de Heul? Briefkaarten F. J. Loman, Amsterdam; Stoett, 's-Gravenhage en mej. W. De Jager, niet vermeld. Verzonden geweest naar AmerikaD. Alderkamp, Michigan. IndiëS. I. Wolf, Batavia en G. P. Van den Broeck, Weltevreden. De Koning heeft gisternamiddag om halfzes een officiéél bezoek ontvangen van prins Komatsu, uit Japan, neef des keizers van dat rijk. De prins en zijn gevolg werden in gala-hofkoetsen van het Hotel de Bellevue naar het paleis gebracht en van daar teruggeleid, zoowel voor de plechtige audiëntie als voor het daarop gevolgde diner ten Hove ter eere van Z. H. Behalve de vreemde gasten namen aan den hof- maaltijd deel de grootofficieren van het Huis des Konings, de gezant van het keizerrijk Japan aan ons Hof met het personeel zijner legatie, de minister van buitenlandsche zaken, eenige dames du palais en de dienst Hunner Majesteiten. De hooge Japanner werd aan den ingang van het koninklijk paleis opgewacht door zjjn kolonel adjudant, den gezant en 's Konings kamerheer- ceremoniemeester. Z. H. en zijn adjudant droegen een vlugge militaire uniform met képi. Heden gaf de Keizerlijke Japansche Prins een dejeuner in de ontvangstzaal van het Hotel de Bellevue te 's-Hage, waarop vele aanzienlijke per sonen waren gonoodigd. Z. K. H. had vooraf met gevolg een rijtoer ge maakt in de omstreken der residentie, hoofzakeljjk met het doel om de werking van den watermolen in de polders na te gaan. Er is gisternamiddag Ministerraad gehouden. Het 25-jarig bestaan van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Hage zal feestelijk herdacht worden. Reeds heeft zich een comité ge vormd om daartoe de noodige stappen te doen. Bij testamentaire beschikking is aan de Vrije Universiteit door eene onlangs te Klundert over leden dame een legaat vermaakt van 5 obligatiën N. W. S. 3'/, pet., vertegenwoordigende eene waarde van bijna f 5000. Dezen zomer zal het kamp van Oldenbroek ook door enkelo bataljons infanterie worden be trokken. Ook jhr. De Sturler, werkzaam aan het minis terie van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, is door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar vierde klasse. Onder de nagelaten handschriften van Hendrik Conscience komt een heldenroman voor, getiteld „Hertog Jan I". Dit werk zou, naar men ons ver zekert, een drietal lijvige boekdoelen uitmaken en een grootsch gewrocht daarstellen, dat enkel met den „Leeuw van Vlaanderen" vergelijkbaar is. Flandria Met leedwezen verneemt de „Maasb." dat de hoogeerw. heer Mgr. F. C. Swagemakers, vicarisj generaal van Z. D. H. den Bisschop van 's Bosch, in zorgwekkenden toestand verkeert en de laatste H.H. Sacramenten hem zijn toegediend. Voor de den lsten April te Alkmaar te houden Paasch-tentoonstelling van rij stieren, melkvee en vet rundvee zjjn ongeveer 150 beesten aangegeven, waaronder meer dan de helft fokvee. Eene aanzien lijke collectie dus, welke de belangstelling verdient van een ieder, wien de bevordering der veeteelt ter harte gaat en eene leerschool kan zjjn voor den vakman, die zijne sporen nog in de richting eener rationeele fokkerij verdienen moet. De verzameling vet rundvee biedt bovendien voor den koopman eene zeldzaam ruime en schoone keuze aan. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Maart van Colombo. Z. M. heeft aan den geneeskundige F. H. Dietel, geboren te Plauen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land, stiptelijk nakome; den kapitein J. T. Le Maire, van het wapen der infanterie, thans op non activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2000 'sjaars; aan den gewezen lsten luit. plaatselijk-adjudant K. Schraver bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van ƒ400 'sjaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. Gomougd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt: lo. tegen B. H., die den mees terknecht van de firma De Heyder Co. moed willig aan het hoofd verwond heeft, na met dezen eene woordenwisseling te hebben gehad; 2o. wegens moedwillige mishandeling op J. S. gepleegd door J. M., diens zoon, schoonzoon en zekeren S. .3o. wegens bedelarij tegen een niet alhier tehuis behoorend persoon, genaamd W. B. Door de politie te 's-Hage is aan gehouden een man, verdacht van valschheid in geschrifte. Hij zou namelijk in een recommandatie brief, die een predikant daar ter stede hem ten vorigen jare verstrekt had om hem het inzamelen van eenige liefdegiften mogelijk te maken, zoo danige veranderingen hebben gebracht dat de schijn moest ontstaan als zou die brief hem eerst onlangs zijn afgegeven. Ook is nog gebleken dat hij bij verschillende menschen in de residentie, onder bedrieglijke voor- gevens, gelden heeft geleend, ten bedrage van ruim ƒ150. Onder begunstiging van fraai weder werd gisteren op de plaats van den Doele te Rotterdam de tentoonstelling gehouden van vee en pluimgedierte, uitgeschreven vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In afdeeling A gemest vee waren ingezonden 143 nommers, afdeeling B melkvee 13 nommers, afdeeling C Aanfokvee 35 nommers, en afdeeling D Pluim gedierte 105 nommers. De tentoonstelling leverde een fraaien aanblik op, daar zeer schoone exemplaren waren geëxposeerd. Het vee zag er zeer goed uit, en bewees dat do boeren ook uit die streek wel ïr.et het buitenland kunnen wedijveren. Het bezook was zeer druk en de animo voor het nemen van loten of aankoop van vee zeer groot, zoodat menigeen goede zaken gemaakt zal hebben. Bekroningen werden o. a. toegekend in afd. B aan A. C. Van den Akker te Hazerswoude, 1ste prijs; in afd. C aan N. G. Van der Lee te Koude» kerk, een 1ste en een 2de prijs; in afd. D aan J. De Bruyn te Gouderak, twee 1ste en vijf 2de prijzenaan G. Both te Hazerswoude, een 2de prijs, In de commissie van beoordeeling had ook zitting de heer P. Rijnsburger te Leiderdorp. Te Rotterdam kwamen eenaantal vleesehhouwersknechts een danshuis in de Raam straat binnen en zochten met andere bezoekers twist, zoodat onmiddellijk eene geduchte kloppartij ontstond. Sommigen vluchtten bjj een bakker aan de overzijde binnen, bij wien daardoor eene pendule werd stuk gegooid. Twee politie-agenten, die op post waren, gingen de ongeregeldheden met de sabel te keer, zoodat de orde weldra was hersteld. Geen der vechtersbazen kon echter gearresteerd worden. In zeker huisgezin aldaar zijn 6 kinderen; daar van verjaren er 4 op 11 April a. s.vader en moeder verjaren op 11 Mei, en op den llden Juli a. s. zijn zjj 25 jaar getrouwd. Uit Amsterdam meldt men dat het aantal buurtcomité's voor de feestviering in April thans reeds tot 164 gestegen is. Alle kamers, tot de kleinste incluis, in alle hotels daar ter stede, zoo groot als klein, zijn tegen 12 April besproken. Voeg daarbij de duizenden logé's, die voor de feesten een plaatsje bjj hunne fami lieleden besproken hebben en de tienduizenden uit nabijgolegen plaatsen, die voor een dagje zullen overkomen, dan kan men zich voorstellen, welke drukte in de hoofdstad in die dagen zal heerschen. Met het oog op de werkelijk niet wijde straten, wordt dan ook nu reeds in overweging gegeven om vooral Kalverstraat, Nieuwendjjk, Nes, "War moesstraat en Vijgendam op den avond der illu minatie slechts van ééno zijde voor de wandelaars toegankelijk te stellen. Men heeft dan in deze overdrukke straten het verkeer naar één richting en voorkomt dus alle verstoppingen. Die zich de illuminaties van 1861,1867,1874 en 1879 herinnert, zal weten, hoe hoog noodig deze bepaling is. En opdat geheel de burgerij alle versieringen in de stad in oogenschouw kunne nemen, acht men het aanbeveling te verdienen dat door alle buurtcomité's worde gezorgd op Zaterdag 9 April gereed te zijn. Gedurende de Paaschdagen kan men dan door heel de stad een kijkje nemen. In de Jordnan begint het er reeds nu feestelijk uit te ziendikwijls toch zijn de voorbereidingen tot een feest even prettig als het feest zelf. In de N. Leliestraat, Bloemstraat, Willemstraat en op de Lindengracht is men begonnen met de straat versiering, en het geraamte maakt reeds een gun- stigen indruk. Groote schuiten, welke in de grachten liggen mot sparregroen, worden ontladen en hier en daar ziet men van de huizen kleine versieringen van groen en bloemen of vlaggen, als voorbeeld van hetgeen daar te koop is. De manufactuurwinkels zijn één en al oranje- en vaderlandsche kleuren. In breede plooien hangen deze nationale stoffen buiten en wapperen in den voorjaarswind. Voorde ramen liggen oranje of rood-wit-en-blauwe petten en mutsen, in enkele winkels ziet men een oranjepak uitgestald, en overal ontdekt men een regen vaa oranjestrikjes in allerlei vormen. In het lokaal Plancius, Plantage, Doklaan, hield gistermiddag een negenhonderdtal kinderen van verschillende scholen, onder leiding van den heer Brandts Buys, repetities van de liederen, te zingen op den Dam voor Z. M. den Koning. Deze geza menlijke oefening moet reeds reden tot tevredenheid hebben gegeven, terwijl hedenochtend (Woensdag) het vierduizendtal samen zong in het Paleis voor Volksvlijt. Naar men verneemt, heeft de Koning den wensch te kennen gegeven, bij zijne aanstaande komst in de hoofdstad, niot door eene eerowacht te worden begeleid.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1