Een uitgewerkt plan. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHGFF. Indertijd verklaarden de heeren De Goeje, Yan dei- Hoeven, Krantz en Was zich bereid de uitnoodiging van den Raad aan te nemen, om het beginsel van hun voorstel betreffende de naast-omwonenden van Leiden uit te werken met betrekking tot de onder scheidene onderwerpen, waarop het naar hun oordeel moet worden toegepast. Tegen hunnen wensch waren zy niet in staat aan die opdracht vroeger gevolg te geven. Yoor zoover hunne voorstellen betrekking hebben op de hoogere betaling voor sommigo diensten, welke de gemeente aan niet-ingezetenen bewijst, hebben zy gemeend ze in één concept besluit te moeten formuleeren, dat intussehen zóó is ingericht, dat men, het beginsel in hot algemeen juist achtende, toch volkomen vry blijft het buiten toepassing te laten op een of meer der door de voorstellers aan gegeven onderwerpen. Wanneer hunne voorstellen worden aangenomen, zullen sommige verordeningen moeten gewyzigd worden. Yan enkele onderwerpen geven zjj de redac tiewijziging aan, van andere drukken zjj alleen het denkbeeld uit. De reden van dit onderscheid ligt, zeggen de voorstellers, voor do hand. Terwyl de wjjziging o. a. in het Reglement houdende bepa lingen omtrent het gebruik van gas door particu lieren, onmiddellijk kan worden vastgesteld, zal de wijziging in de Verordening regelende de schoolgeld heffing op de lagere scholen, moeten wachten tot dat de desbetreffende regelingen met de omliggendo gemeenten zijn tot stand gekomen on door do be voegde macht goedgekeurd. De bedoeling van hot voorstel is niet om het den omwoners lastig te maken, doch uitsluitend om zooveel mogelijk op te heffen het voordeel, dat gelegen is in het wonen even buiten de gemeente, en daardoor de grensuitbreiding te bevorderen. Willen zjj, die in onze onmiddellijke omgeving wonen en feitelijk tot Leiden behooren, genot heb ben van onze instellingen, dan eischt het gemeente belang dat zij daarvoor méér betalen dan onze ingezetenen, die tegenover datzelfde genot in do belasting hebben bij te dragen, wat de gemeente jaarlijks op hare instellingen toelegt. Aanneming van het voorstel zal ten gevolge hebben, dat men liever woont in de stad, dan even daarbuiten, en dat bij do plannen tot grensuit- breiding de tegenstand van de omwoners gemak kelijk zal te overwinnen zyn. Terwijl de grensuitbreiding nu voor hen gelijk staat met de verplichting om meer belasting te gaan betalen en zjj derhalve eene zeer natuurlijke reden hebben om zich tegen de grensuitbreiding te verzetten, zal dan do hoogere belasting voor hen vergoed worden door het goedkooper genot van onze instellingen en bovendien zullen zij in bestra ting, verlichting, politietoezicht, hulp bij brand enz. vooruitgaan. Daarentegen beweren sommigen dat juist eene welwillende behandeling de omwoners gunstig zal stemmen voor de door Leiden begeerde grensuit breiding. De vier voorstellers kunnen dit niet aannemen. Vooreerst betwisten zjj, dat aanneming van hun voorstel gelijk gestold zou mogen worden met on welwillende bejegening; docüi, al ware dit anders, zy kunnen niet begrijpen hoe ooit betaling van hoogere lasten aanlokkend zou zijn voor hen, die nu byna hetzelfde genot hebben van onze gemeente huishouding als onze ingezetenen, zonder hun aan deel te betalen in de lasten van de gemeente. Om nog duidelijker te doen uitkomen dat liet voorstel alleen word uitgelokt door de slechte grens regeling, stellen de heeren De Goeje c. s. voor, do regelingen alleen toe te passen op onze onmiddel lijke 'mgeving, alleen dus op die omwoners, die feitelijk geacht moeten worden tot Leiden te be hooren, hoewel zij in de omliggende gemeenten zijn gevestigd. Daartoe was noodig op de verschillende toe gangswegen tot onze gemeente bepaalde punten aan te wijzen, waardoor naar de meening der voorstellers voor hun doel de grens moet getrok ken worden. Zjj wijzen in de uitwerking van hun vijfledig voorstel nu alleen de punten op do toegangs wegen aan. By de vaststelling dor verordening zal do grens nader dienen omschreven te worden. De verschillende onderworpen, welke de voor- stollers in do regeling wenschen te begrijpen, zijn het middelbaar onderwijs voor meisjes, het lager onderwijs, het gas, het duinwater en hulp bij brand. Wegens het gebruik van werken of bezit tingen aan de gemeente Leidon toebehoorende, doch buiten hare grenzen gelegen, oen onderwerp, dat zy aanvankelijk ook in de regeling wenschten op te nemen, zal oen hooger bedrag dan in het Tarief van Maart 1857 is vermeld, kunnen worden govorderd, zonder dat daartoe eenige wijziging in onze gemeentelijke wetgeving behoeft te worden gemaakt. Tot dusver zyn in dergelijke gevallen steeds de raadsbesluiten en verordeningen van dat jaar toe- gopast. Ook de vier voorstellers hebben meermalen tot zoodanige toepassing medegewerkt. By nadere overweging evenwel zyn zij thans gekomen tot het besluit dat toepassing van die verordeningen op de buiten Leiden gelegen werken onjuist en onwettig is, en dat wel om de eenvoudigo reden dat de gemecnto geene belastingen mag heffen buiten haar grondgebied. Het tegen betaling in gebruik gevon van onze in andere gemeenten gelegen eigendommen is eene burgerrechtelijke handeling, aan welke de gemeente raad in ieder speciaal geval die voorwaardon zal kunnen verbinden, welke hy wenschelyk acht. De genoemde voorstellen komen alzoo hierop neer A. Het middelbaar onderwijs voor meisjes. Kin deren, wonende buiten de gemeente Leidon, doch binnen na te meidon rayon of kring, kunnen op do Hoo gere Burgerschool voor meisjes, voor zoover deruimto toelaat, worden toegelaten tegen betaling van een schoolgeld van ƒ100 'sjaars. Het rayon wordt rond de gemeente Leiden ge trokken door de volgende puntenlo. Zoeterwoud- scheweg tot do Rijnspoor; 2o. Haagsche Straatweg tot de Boschhuizersluisbrug3o. Morschweg tot de Hollandscho spoor; -lo. Oegstgeesterweg tot de Poelbrug; 5o. Warmonderweg tot de Hollandsche spoor; 6o. Zylweg tot de Spanjaardsbrug7o. Lei- derdorpscheweg tot de Roomburger Wetering. B. Lager onderwijs. Onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zal men eene regeling trachten te treffen met de gemeente besturen van Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp op de volgende grondslagen: a. Kinderen uit die gemeenten, wonende binnen het hierboven vermelde rayon, worden, voor zoo ver de ruimte toelaat, tot de scholen voor openbaar lager ondorwys 1ste, 2de en 3de klasse toegolaten, tegen betaling van eene bydrago door die gemeenten. b. De hier bedoelde bydrage wordt bepaald: voor de scholen 1ste en 2de klasse, boven het gewone schoolgeld op 20 'sjaars per leerling; voor de scholen 3de klasse, boven het gewone schoolgeld op ƒ10 'sjaars per leerling. c. Burgemeester en wethouders van Leiden be slissen by aanvraag om plaatsing op de scholen 2de klasse, of de kinderen op de scholon 2do dan wel op die dor 1ste klasse kunnen worden toegelaten. C. De verstrekking van gas. In liet-. Reglement houdende bepalingen omtrent hot gebruik van gas door particulieren, zal hot volgend artikel worden opgenomen Commissarissen der gasfabriok zyn bevoegd de levering van gas.in aangrenzende gemeenten toe te staan onder door hen te stellen voorwaarden, doch tegen den prijs van acht cents per kubieken meter, welke prys ook zal gelden voor zoover bij het in werking treden dezer bepaling reeds gas wordt geleverd in de aangrenzende gemeenten. Echter wordt de prijs van gas, golevord in per- ceelen, gelegen buiten de gemeente, doch in eigen gebruik uitsluitend by ingezetenen van Leiden, bepaald op zes cents per kubioken meter. Wanneer in fabrieksgebouwen en daarbjj behoo- rende lokalon gezamenlijk, of in andere gebouwen en inrichtingen afzonderlijk, liet jaarlyksch gebruik van gas, waarvoor de prys van acht cents per kubieken meter gerekend wordt, in geldswaarde de som van ƒ500, ƒ1000 on 1500 te boven gaat, zal naar gelang van die bedragen, aan het einde des jaars, vijf, tien of vijftien ten honderd van dat totaal worden gerestitueerd. D. De verstrekking van duinwater. Ten behoeve van perceelen, gelegen buiten de gemeente Leiden en binnen het sub A bedoeld raijon, waarvan do huurwaarde volgens don aanslag in do personeels belasting meer dan ƒ200 bedraagt, wordt geen duinwater -verstrekt, dan tegen den prys van 25 pet. boven het hoogsto tarief, vastgesteld in 1877, en onder voorwaarde dat die 25 pet. door de Duin- watermaatschappy in do gemeentekas wordt gestort. Deze bepaling zal niet van toepassing zijn op perceelen, gelegen buiten do gemeente Leiden, doch in eigen gebruik uitsluitend bij ingezetenen van Leiden. Deze bepaling maakt geen inbreuk op reeds be staande overeenkomsten, waarin geene hoogere prijsbepaling is voorbehouden. E. Hulp bij brand. Yoorgesteld wordt in de verordening op het brand wezen der gemeente Leiden de volgende bepaling op te nemenIn geval van brand builen de gemeente doch binnen het sub A bedoeld raijon mag aan aanvrage om hulp van de besturen der omliggende gemeenten alleen worden voldaan als het materieel en het personeel in de gemeente Leiden op dat oogenblik kunnen gemist worden, ter beoordeeling van den burgemeestor, en voor zoover met die gemeenten is overeengekomen dat zij aan de gemeente Leiden zullen vergoeden het dubbele van de workeljjke uitgaven door die hulp veroorzaakt. Elk dezer voorstellen wordt in eene Memorie nader toegelicht. Overwegende bovendien dat het belang der meente eischt, dat hare ambtenaren en gepension- neerden hunne woonplaats binnen deze gemeente hebben, stellen de vier heeren verder voor dat de Raad besluite dat alle gemeente-ambtenaren en pensionneerden door de gemeente, ook verplicht zijn hunne woonplaats te hebben binnen Leiden. Yan deze verplichting kunnen echter B. en Ws, vrijstelling verleenen. In dat geval wordt ten bate der gemeente 2 pet. van de jaarwedden on pen sioenen gekort. Dit besluit zal niet van toepassing I zyn op lien, die by het in werking treden van dit besluit reeds pensioen genieten en buiten de meente Leiden wonen. In hunne Memorie van Toelichting tot dit voor stel zeggen do heeren De Goeje e. s. dat reeds I herhaaldelijk de aandacht werd gevestigd op het feit, dat verscheidene gemeente-ambtenaren buiten\ de gemeente zijn gevestigd. Het doel van hun voorstel is, dit in het vervolg te verbieden, behou dens de bevoegdheid van B. en Ws. om van del verbodsbepaling vrijstelling te verleenen. Er kunnen I zich gevallon voordoen, dat de absolute verbods-l bepaling tot onbillijkheid zou leiden. Doch in dat I geval komt het don voorstellers billijk voor, dat die ambtenaren dan ten bate van de gemeente 2 pet. van hunne jaarwedden moeten opofferen. Zij betalen I dan toch geene gemeentebelasting en het voorrecht I om buiten deze gemeente goedkooper te kunnen I wonen weegt op tegen de matige korting ten be l hoeve van de gemeentekas. Do heeren De Goeje c. s.l achten het billyk den maatregel ook uit te strekken I tot hen, die door de gemeente gepensionneerd werden. I Gehouden verkooping aan den Burg alhier op I Zaterdag 26 Maart ten overstaan van den notaris! mr. J. A. F. Coebergh Het winkelhuis aan del Bloemmarkt, hoek Vrouwensteeg No. 24, kooperl M. H. Keiler q.q., voor 7550; het huis en eril aan de Nieuwstraat No. 4, alsmede het pakhuis! in do Burgpoort achter dit perceel, gecombineerd! kooper G. Splinter, q.q. voor ƒ6600; het huis er.l erf in de Klaresteeg No. 8, in bod ƒ1775, nie; I verkocht; het huis en erf in do Groenosteeg, nabfl de Heerengracht No. 74, kooper J. A. Slewe q.qj voor ƒ1680. LICHTSTËRHfE. Resultaten der ivaarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 20 tot 26 Maart. Datum. Dur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 20 Maart. 21 22 o a v 24 25 26 6.15 6.15 6.15 6.15 6.15 6.15 6 15 8.15 S.15 8.30 8.15 8.15 8.15 16.8 16.7 17.0 16.7 16.8 16.8 17.1 Dit betcekent: Wanneer men 5 cubic feet r= Hill liters per uur ran zulk gaa verbrandt in een Sugg's Londcu-I Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licMI wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.8, llfl enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains F grammen Spermaceti pc-r uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6