N°. 8315. Maandag 28 Maart. A0. 1887. Leiden, 26 Maart. t§eza Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.65. In eene der zalen van het Nutsgobouw alhier heeft de 143ste vergadering plaats gehad van de afdeeling Leiden en Omstreken der Maatschappij tot bevordering dor Bouwkunst. Nadat de leden en eenigo genoodigden zich aan de kunstbeschouwing van liet rjjke bouwkundige plaatwerk „l'Emulation", voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld door den heer G. v. Driel, hadden vergast, las de secretaris, de heer P. G. Lancel, de uitvoerige notulen der voorgaande vergadering voor, welke werden goed gekeurd, terwyl de voorzitter in het slot dier notuion, waar herinnerd wordt aan de keurige inzendingen van bouwmaterialen enz. op die samen komst, aanleiding vond om den leden, die aldus trachtten de vergaderingen zoo aangenaam en nuttig mogelijk te doen zijn, alsnog den hartelijken dank van het bestuur te betuigen. Daarop werd den heer C. R. Van Ruyven gelegen heid gegeven tot het houden zijner voordracht. Spr. begon met eenigszins zijne verrassing te kennen te geven omtrent het verzoek van het bestuur ten einde hier het woord te voeren, aangezien hjj nog slechts zeer kort lid was van deze afdeeling. Dat verzoek, zoo ging hij voort, was eerst voor een paar dagen tot hem gericht; vandaar, dat hij niet veel tijd gehad had, zich voor dezen avond voor te bereiden. Daarom had hij dan ook een onderwerp gekozen, dat hij reeds meermalen, hoewel niet hier ter stede, had behandeld, nl.„het besturen van spoortreinen." Alvorens evenwel tot het onderwerp zelf over te gaan, bracht spreker in herinnering hoeveel de bouwkunde reeds te danken had aan de spoorwegen; men behoefde slechts te denken aan de kunstrijke bruggen, fraaie stations (o. a. dat te Amsterdam, nog niet geheel voltooid) en aan meer andere doel matige gebouwen, welker oprichting een gevolg was van den aanleg van spoorwegen. Om die reden dan ook achtte spreker het niet nutteloos, zich dit maal meer op het gebied der technische weten schap te begeven dan wel op dat der bouwkunst. Daarop ging spreker over tot het eigenlijke onder werp en liet op zeer duidelijke wijze zien, hoe de verschillende standen der wissels kunnen zijn en hoe menigmaal daardoor de grootste ongelukken op spoorwegen plaats hebben, waarvan men zooveel hoort en leest en die reeds zoovele menschenlevens gekost hebben. Om nu zoo weinig mogelijk afhankelijk te zjjn van de wisselwachters, die somtijds wel eens hun nen plicht verzuimen, meende 3preker dat het van het hoogste belang was, de locomotief en daardoor den geheelen trein te kunnen besturen. Zulk een toestel nu heeft spreker zelf uitgevonden en de proef daarmede te Mook op de lijn Nijmegen Venloo op 18 October 1882 genomen, heeft bewezen, dat die toestel uitstekend en bij eiken stand van den wissel werkt. Dezen toestel nu, door spreker terecht stuurtoestel genoemd, liet de heer Van Ruyven in het klein in alle bijzonderheden zien en werken daardoor de toehoorders van de deugdelijk heid er van overtuigende. Dat zijne uitvinding niettemin hier te lande nog bij geene enkele Maatschappij is ingevoerd, achtte spreker grootendeols het gevolg van de by deze ingewortelde tradities, welke het zeer moeiiyk maken van het tegenwoordige Europoesche seinen-stelsel, dat men meer en meer tracht te volmaken, afstand te doen. Toch bleef hy vol vertrouwen op de toekomst. Na de boeiende voordracht, dankte de voorzitter den spreker voor zijne duidelyke uitleggingen en na nog eenige opmerkingen werd het woord gegeven aan den heer Creyghton, die het gebruik van kali- kolith (verf-soort) zeer aanbeval en de voordooien van den annitilateur, die zoowel by brand als bij huiseiyk gebruik zeer goed dienst kan doen,, boven den extincteur in het licht stelde. Ook dezen spreker werd dank gezegd en daarop overgegaan tot bespre kingen onderling. Zoo werd door het bestuur voorge steld dozen zomer weer een wetenschappelijk entevens aangenaam tochtje te doen en de keus daartoe open gesteld tusschen Nymegen, Arnhem, Utrecht, Baarn of Soestdyk, waarby, op verlangen van den heer Jesse, nog gevoegd werd 's-Hertogenbosch met het dorpje Heesch, waar een kasteel gevonden wordt, dat tal van merkwaardige oudheden moet bevatten. De vaststelling van het doel dier reis zal op eene latere vergadering plaats hebben. Met het oog op het vergevorderde uur werd bepaald dat eene vraag, gevonden in de bus, en die nu reeds de tongen druk in beweging bracht, op eene buitengewone vergadering, a. s. Donderdag te houden, zou behandeld worden. Die vraag luidt: „Welke middelen doet de wetenschap aan de hand om onder water zich bevindende voorwerpen of met selwerken zonder afdamming of zonder dynamiet of andere ontplolbare stoffen te verwyderen?" Gedurende deze week zyn dagelyks in de Stedelyko Werkinrichting alhier opgenomen van 40 76 volwassen personen en van 9 16 kinderen. Aangezien ten behoeve der Christeiyke school voor Onvermogenden in den loop dezer week weer ƒ117.60 aan giften is ingekomen, biyft nu nog een kleine 45 benoodigd. De „Kerk. Crt." van heden behelst de uit spraken van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland in de zaken van Aarlanderveen, Oude- en Nieuwe- Wetering, Leimuiden, Zevenhoven en Barendrecht. De verbrekers van het synodaal verband worden ontzet uit hunne respectieve betrekkingen en ver vallen verklaard van het lidmaatschap der Ned.- Herv. Kerk. Te 's-Gravenhage is gisteren voor nuttige hand werken met gunstigen uitslag geëxamineerd mej. M. S. Lutgens, van Noordwyk-binnen. Aan de Israëlietische militairen die het eer lang invallend Paaschfeost ten hunnent wenschen te vieren, kan verleend worden: vry van dienst op de feestdagen aan hen, wier ouders of bloedverwan ten in hunne garnizoensplaatsen woonachtig zyn; en verlof van 7 tot en met 17 April a. s. aan hen wier familiebetrekkingen buiten de garnizoens plaatsen gevestigd zyn. De Koning zal hedenmiddag te 5 uren in bui tengewoon gehoor ontvangen den heer Gennadius, minister-resident van den Koning van Griekenland. Tweede Kamer. Door den heer A3. Mackay is een nieuw amendement voorgesteld op art. 78, om de leden der Eerste Kamer te doen kiezen in iedere provincie door dezelfde kiezers als voor de leden der Tweede Kamer zyn aangewezen. Het laat de verdeeling van het ledental over elke provincie zooals de Regeering voorstelde. De provincie wordt alsdan kiesdristrict voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer voor die provincie, op de wyze door de wet te bepalen. Voorts heeft de heer Farncombe Sanders een amendement voorgesteld op art. 97, strekkende om te bepalen dat, wanneer by overiyden des Konings of by afstand der kroon de Kamers ontbonden zyn, zy tydeiyk weder optreden tot aan de samenkomst der nieuw verkozene. Zooals indertyd is medegedeeld, werd in Augustus van het vorige jaar te 's-Bosch een al gemeens bond van katholieke kiesvereenigingen op gericht en eene commissie benoemd tot het ont werpen van het algemeen reglement. Dit ontwerp is dezer dagen aan alle katholieke kiesvereenigin gen ter beoordeeling toegezonden en zal in eene al- gomoene vergadering in den loop der maand Mei behandeld worden. Dinsdag-ochtend te 10.30 uren zullen de afdee- lingen der Tweede Kamer vergaderen om eenige PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Qrootere lettere near plaatsruimte. Voor het inoaa- «eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. kleine ontwerpen o. a. de verlenging van dienst - tyd der lichting van 1882/83 van de militie te onderzoeken. Naar men verneemt, zal de „Rotterdamsche Bank" een dividend uitkoeren van 4'/, pet., en door de „Rotterdamsche Lloyd" eene uitdeeling van 2 pet. gegeven worden. De „N. R. C." zegt van den heer Groll te Londen de volgende depeche uit Pretoria ter mede- deeling te hebben ontvangen: Pretoria, 25 Maart, 6 uren 's avonds. Ontvangen Mac Murdo's kabeltelegramniet beantwoord. Zullen voorstellen afslaan. "Wachten brief. Dit gouverne ment genegen voor minstens zes ton in spoorweg deel te nemen. Meld Beelaerts. Kkuqer. KOLONIËN. BATAVIA, 19-23 Februari. De feestelykheden, ter eere van 's Konings ver jaardag gegeven, zyn, dank zy het gunstige weder, naar wensch afgeloopen. Ook de inlander had ruimschoots zyn deel aan de pret met de volksspelen op het Koningsplein, die waardig besloten werden door het schitterend vuurwerk, dat de kroon zette op den feostely- ken dag. (Java-Bode.) Blykens het verslag van den gouverneur van Sumatra's Westkust over December omtrent de koffie-cultuur, werkte in de Padangsche Bovenlan den de overgroote vochtigheid belemmerend op de rypwording der vruchten, die ten deele verrotten. Op het voorstel van den directeur van binnen- landsch bestuur, om de traktementen van de op zieners by het boschwozen met f 25 'smaands te verhoogen, is door de Regeoring afwyzend beschikt. By het departement van binnenlandsch bestuur is gisteren het telegraphisch bericht ontvangen, dat de heer C. R. Van der Meer, secretaris der residentie Japara, eergisteren te Soerabaia is overleden. Uit Atjeh weinig nieuws. De vyand heeft het in den laatsten tyd op een bepaalde streek en op de telefoon-verbindingen gemunt. Voortdurend har- celeert zyne gaerilla onze troepen, niet zelden met gebruikmaking van hinderlagen. In den nacht van den lOden dezer is hem dit echter duur betaald gezet door eene patrouille onder commando van luitenant Van Bennekom, die op haar beurt de Atjehers in hun verdekte schuilplaats heeft op gezocht, hun een aantal dooden bezorgde en hun heel wat geweren, munitie en blanke wapens afge nomen heeft. (Bat. HU.) Volgens het „Bat. Nbl." is tot mede-agent van de Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden te Semarang benoemd de heer W. H. Van Rijrtberk, terwyl aan den heer E. Waterman de generale procuratie werd verleend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan de onderwijzeres 2de kl. bij het 1. ond. E. C. J. C. Graadt Van Roggen. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaia mr. C. H. Gockinga. E e n o e m d Tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Semarang mr. C. H. Gockinga voornoemd; tot onderwijzeres 2de kl. bij het op. 1. ond., de hulponder wijzeres M. Burgdoffer; tot ing. late kl. bij den wat. en 's lands burg. op. werken J. Van Velzen; tot stationschef lste kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java M. E. J. Kohier. Belast: Met de waarneming van don civiel genees kundigen dienst en het opaicht over do vaccine: in de afd. Besoeki der res. van dien naam, de gewezen civiel geneesheor in de afd. Soemenep (Madura) J. Somheek; in de afd. Soemenep, de eervol ontslagen off. van gez. dr.C. Klasi. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot off. van gez. lsto kl. bij den mil. geneesk. dienst, do off. van gez. 2do 1:1. M. Steensma. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens lich. ongeschiktheid voor den mil. act. dienst, met behoud van recht op pensioen, de lste luit, der inf. A, Nijenbui».

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5