N5. 8310. Dinsdas: I&Easxvt. A0. 1887. Bit nummer bestaat uit Twee Bladen. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het zesde volksconcert, door hot strijkorkest van het vierde regiment infanterie gisteravond in de Stadszaal gegeven, was wederom goed bezocht. Aan de verschillende ten gehoore gebrachte nommers vielen luide toejuichingen ten deel; ook de voor drachten van hot cornet-quartet voldeden terecht bijzonder, evenals de viool solo van den heer ,T. Prin- senberg, en reeds bij den aanvang werd den heer Mann namens eenige bezoekers een fraaie krans vereerd, eene hulde èn den wakkeren en be kwamen directeur èn het verdienstelijke orkest zeer zeker volkomen waard. Gedurende de tweede helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden J. v. d. Hurk, J. Schaaffers, mej. H. Schouten, Wagteveld en Beckmann, G.Vermeulen, I. Harthoorn, AmsterdamWelbers, Bergen-op-Zoomwed. Wink, Geervliet; Gardenier, mej. wed. De Bruin, mej. C. Braun, Kuil, 's-Gravenhage; J. Ouwehand, Kat wijk aan Zee; mej. Koekers, Putten; Hooglandt, St.-Pancras; mr. H. P. Berdenis Van Berlekom, TielM. Van der Kamp, Utrecht; J. Vermeulen, Waspik; M. R. Gentz, Zwolle. Briefkaarten: mej. M. H. J. Van der Mandere, Amersfoortwed. B. L. Lindeman, mej. R. M. Notebuurt, Amster dam; Ph. Peters, P. Volmer, 's-Gravenhage; L. v. d. Woerd, Leiden. Brieven verzonden geweest naar Duitschland Marx, Hamburg. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 10 tot en met 15 Februari. Het hoofdbestuur der Ned. Vereen iging ter bevordering van Zondagsrust heeft de handelingen der 5de te Leiden gehouden algemeene vergadering der Vereeniging in het licht gegeven. Daarin komt o. a. voor een uitvoerig en belangrijk rapport van den heer Schim Van der Loeff te Gouda over koop en verkoop op Zondag. Men schrijft aan de „Maasb." uit Wassenaar dd. 18 Maart: Ruim twintig jaar hadden veertien zeer leelijke schilderijen, die (gelukkig dat het onder aan de lijst stond te lezen) den vromen Christen even zooveel staties van den H. Kruisweg moesten voorstellen, de nette kerk van Wassenaar ontsierd. Wie de schilder van die prenten is geweest, weet ik niet, maar zeker is het dat hij, hoe vervuld misschien ook van devotie tot den H. Kruisweg, de gave miste om dat gevoel in beelden uit te drukken. Het is dan ook allerminst aan die schilderijen toe te schrijven, dat de ijver voor die schoono oefening nog zoo le vendig is onder de geloovigen van Wassenaar, en al scheidt men in den regel moeielyk van iets, dat eenigen tijd met ons in de kerk heeft meegeloofd, hier, geloof ik, zal wel niomand, al is hjj een blinde dweper met schrille en schreeuwende kleuren, het een oogenblik bejammeren, dat deze dingen de kerk zjjn uitgebannen, terwijl het my niet verwonderen zou, als bij sommigen de stille wensch oprijst, dat zjj nu meteen maar van de wereld ook moesten verdwijnen. Maar dit is van latere zorgde kerk zyn zjj uit, en hun plaats is ingenomen door een netten en met het oog op den betrekkelijk geringen prijs, zeer schoonen Kruisweg van den heer Stoltzenberg van Roermond. Deze Kruisweg mag met recht een sieraad in onze kerk heeten. Hy is geschilderd op doek en gevat in keurig nette eikenhouten lijsten de groepeering der beelden is onberispeiyk, hun houding over het algemeen los en natuurlijk, de kleurenmengeling zacht en aangenaamde koppen zyn flink en forsch goteekend, en al zou men op sommiger gelaat minder sprekenden hartstocht wenschen te lezen, byv. op dat van sommige sol daten, en by anderen weer duideiyker gemoeds stemming verlangen te zien, (byv. meer stille droef heid by de H. Maagd), dit neemt niet weg, dat over het algemeen ook de verschillende uitdruk kingen op het gelaat gelukkig zijn getroffen. Men kan dan ook in dit genre geen kunststuk verlangen voor ƒ1000. Eere dus aan den heer Stoltzenberg. die getoond hoeft voor deze som een alleszins bevredigenden Kruisweg te kunnen leveren. Heden had de plechtige inzegening plaats door den weleerw. heer A. L. Brunot, kapelaan te Leiden, die te voren een gemoedelijk en welmeenend woord sprak tot de talryk opgekomen geloovigen over de beteekenis van den H. Kruisweg en over de vele gunsten, aan de oefening er van door den H. Stoel geschonken. Een bijzondor woord van lof en dank komt toe aan de vrome en vrygevige leden der H. Familie, die met uitsluiting van alle anderen, dezen Kruis weg aan de kerk hebben geschonken, en eene bij zondere voldoening moet er, dunkt mij, voor die leden gelegen zijn in de gedachte dat zy door dit geschenk een groote weldaad aan de geheele pa rochie hebben bewezen, wijl de vruchtbare devotie tot het lyden en sterven van den Heer daardoor ontegenzeglyk moet bevorderd worden. Door het kiescollege dor Hervormde gemeente te Zoetermeer en Zegwaard is het volgende alpha- betisch gestelde tweetal predikanten aan de am bachtsvrouw tor verkiezing aangebodends. J. Bol- kestein te Ter Aar (cl. Leiden), en ds. D. J. Karres te Bruinisse (cl. Zieriksee). Tot onderwyzer aan de Martha stichting (eene inrichting voor verwaarloosde jongens en meisjes) te Alfon aan den Ryn is benoemd de heer D. De Winkel, te Baarn, die de benoeming heeft aan- genomon. Beroepen is naar 's-Heer Hendrikskinderen ds. J. Van 't Hooft te Koudekerk. De Regeering heeft der Tweede Kamer een ontwerp aangeboden, strekkende tot uitstel van de periodieke Juni-verkiezingen. Het eenig artikel van dit ontwerp luidt: „In afwijking van art. 100 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. No. 37) wordt de tijd voor de verkie zingen tot vervulling van de plaatsen der leden van do Tvvoede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Maandag van September 1887 aftreden, vastgesteld op den tweeden Dinsdag van Augustus 1887." Als toelichting zegt de minister van binnenland- icbo zaken dat het wenschelijk schijnt de aan staande periodieke verkiezingen voor ae Tweede Kamer tot oen later tijdstip uit te stellen, daar het niet zeker is dat hot werk der herziening van de Grondwet zoo spoedig zal vorderen dat vóór Juni a. s. de wetten, bedoeld in art. 196 der Grond wet, zullen zyn afgekondigd en eene ontbinding der Kamers van de Staten-Generaal zal hebben plaats gehad. Door het uitstel wordt voorkomen dat do kiezers spoedig na do gewone verkiezingen weder tot eene nieuwe verkiezing moeten worden opgeroepen. De tweede Dinsdag van Augustus is aangewezen, omdat het den minister voorkomt dat vóór dien tyd voor beide Kamers der Staten-Generaal genoeg zame tijd beschikbaar is om de Grondwetsherziening zonder overhaasting ten einde te brengen. Naar wij vernemen, is weldra eene voordracht van wet te verwachten om de by de militie inge- lijfden, die dit jaar voor ontslag aan de beurt zouden komon, tot een jaar langeren dienst te ver plichten. (JV. C.) Naar aanleiding van het onlangs gehouden vergelijkend examen voor de Postspaarbank zyn drie personen aangesteld, o. a. met No. 1 mej. J. De- Laat De Kantor to Goes, met diploma eind examen H. B.-School en akte M. O. boekhouden, en, met No. 3, de heer J. K. Pilaar, te Middelburg. Het stoomschip „Oranje-Nassau," van Para maribo naar Amsterdam, is 19 Maart te Havre aangekomen; de „Samarang" is 17 dezer van Rot terdam te Batavia aangekomen; de „Utrecht" ver trok 19 Maart van Batavia naar Rotterdam; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Galle 20 Maartde „Rotterdam," .van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 20 Maart Dover; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, passeerde Perim 19 Maart; de „W. A. Schol ten" vertrok 19 Maart van Nieuw-York naar Rotter dam de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Maart Lizard; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te South ampton 20 Maart; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marsoille 21 Maart. Z. M. heeft benoemd tot notaris birmen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Afferden, gemeente Bergen, H. G. M. Teulings, candidaat-notaris te Maastricht, en tot notaris bin nen het arrondissement Alkmaar, ter standplaat-s de gemeente Obdam, A. J. C. Daamen, candidaat- notaris te Tilburgaan den eersten luitenant A. M. Klerk De Reus, van het 7de reg. inf., op zijn verzoek, met ingang van 1 April a. s., een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; be noemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer van Nederlandsch-Indië den heer J. C. De Bruyn, thans tydelyk lid van genoemd college; den heer L. A. Reuvens, hoofdingenieur van 's Ryks waterstaat, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Gemengd Kieuw». De arbeider J. v. d. Vjjver, van Rijns- burg, die Pinkstermaandag zoo ongelukkig met beide beenen beklemd raakte tusschen een trein van de R. S.-T. en een rijtuig, en toen direct naar het ziekenhuis vervoerd werd, is Dinsdag-middag jL naar zijne woning teruggekeerd. Zy'n eene been is boven de knie afgezet, doch het andere heeft hij behouden, 't Zit evenwel nog in een zoogenaamd glasverband, zoodat hij het niet gemakkelyk gebruiken kan. De H. IJ.-S.-M., in wier dienst hy was als losse arbeider, heeft aan zijne vrouw geregeld zyn volle weekgeld uitbetaald. Zoodra hy geheel hersteld is, hoopt hy ergens als wisselwachter geplaatst te worden. Overeenkomstig de conclusie van het Openb. Min. heeft de Hooge Raad bij een heden gewezen arrest niet-ontvankelyk verklaard het cas satieberoep van twee jagers uit Haarlem, die door den kantonrechter te Haarlemmermeer veroordeeld werden ieder tot 10 boete, wegens het jagen te zaïpen en in vereeniging met windhonden en schiet geweer. „Naar wy van goederhand vernemen, zegt het „Gron. Wbld.", is F. Domela Nietiwenhuis in de gevangenis ernstig ongesteld. Deze ongesteld heid is te onrustbarender, omdat is bekend ge worden dat zijne ziekte van dien aard is, dat verder verblyf in de cel voor hem doodelyk zal zy'n." Ook in aildere bladen komen berichten van dien aard voör.- Of zy uit betrouwbare bron voortvloeien, zegt het „lVad.", weten wy niet. Zoo het waar is, wat daar wordt meegedeeld, dan mag men van den rechtvaardigen en humar.en zin van den Minister venvachten dat hij de celstraf niet feitelyk tot

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1