Yerder wordt eene belasting op alcohol in I beschermvrouw der kinderen, waarin zy ons tracht aan te toonen het brave, het reine, dat in elk kin derlijk gemoed zetelt. Het tweede „Lachebekje" van mr. M. J. Yan Hall. Het Théatre Francais bezit eene actrice met name madlle Croizette, die door haar lach in staat is het geheele publiek in haar vrooltjkheid te doen deelen, welke hare hilariteit kan overbrengen op allen, die haar aanstaren. Die kunst verstaat ook mevrouw Róssing; ook zy bezit deze gave in hooge mate; ook zij als het lieftallige lachebekje, deed gisteren allen schaterlachen, ook zjj wist die droevige ge moedsstemming door hare Kindertranen in het leven geroepen, plaats te doen maken voor een uitbundige vroolykheid. De warme toejuichingen, de luide en langdurige teekenen van bijval die spreekster ten deel vielen, zij waren niet alleen een hulde aan haar zelve, maar tevens ook de bewijzen van dankbaarheid tot „Doctrina" gericht. Geraougd Nieuw*. Werd in den laatsten tyd eenealom hier bekende en op de studenten-almanak-plaat ver eeuwigde straatfiguur gemist, welke men vroeger steeds by het station aantrof tot verlichting der aankomende passagiers, hetzy hy al of niet te veel van de vergunning had gebruik gemaakt, waarbij hem zyne gewone gemoedelijkheid en de vriendelijke glimlach op zjjn gelaat nooit in den steek lieten, al moest hij er zelfs eene kostelooze reis voor naar zeker logement, waar men de gasten in strijd met hunne gewoonte, op een droogje laat zitten, onder nemen, die figuur is thans voorgood van het aardsche tooneel verdwenen. Lambertus Reygers- veer, alias Lammert Yan Leyen, heeft in het Minne huis, waar hij zijn pakjesdragerskostuum met dat der aldaar gealimenteerden door eene goedgunstige beschikking had mogen verwisselen, als hjj maar goed oppaste en dat deed hy ook, plotseling don laatsten adem uitgeblazen. By den goudsmid K. in het Achterom te 's-Hage is gisteravond door insluiping ontvreemd een belangrijke hoeveelheid gouden ringen en andere voorwerpen van goud. Namens de vrouw verzoekt de com missaris van politie der 3de sectie te Amsterdam opsporing van Jesaija Samuel Dresden, 30 jaren, die den 4den Maart jl. de echtelijke woning te Amsterdam heeft verlaten en een brief achterliet, waarin vermeld stond dat hij niet terugkwam. vóór hy ryk was.- Aan Anton Kabelaar werd giste r- avond ten woonhuize van zyn patroon den heer S. Hulselman, eene aangename verrassing bereid. Namens 120 Hagenaars uit verschillenden stand werd hem door een lid der commissie, die zich met dit doel gevormd had, een geschenk aangeboden als blijvende herinnering aan zyne moedige daad op 19 Februari jl. Wat dit huldebewys vooral merkwaardig maakte, was, dat in den kleinen kring tegenwoordig waren twee ooggetuigen, die ton volle bevestigden dat Kabelaar het eerst de paar den van het rijtuig, waarin de Koningin en het Prinsesje gezeten waren, met zweepslag en door ze by de teugels te grijpen tot stilstand bracht, nadat ze een eindweegs voorbij het onbeschadigde rij tuig waren voortgehold, waarmede de aanrijding plaats had, welke aan hun vaart eene andere rich ting gaf. Het geschenk bestaat uit een zeer fraai gouden remontoir horloge met inscriptie. De wijzers zyn eveneens van goud, met diamanten steentjes bezet. Een gouden ketting behoort by het uurwerk. Tevens is er afzonderlijk bijgevoegd een gouden medaillon, in de achterkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van de Koningin en Prinses Wilhelmina. Te Haarlemmermeer is afgebrand het huis, bewoond door J. Salomon, Vyfhuizerweg F 15/30, alsmede de inboedel. De brand is vermoe delijk ontstaan door vuur uit de kachelpijp. Huis en inboedel waren verzekerd voor f 550 en 400. Het is verbazend welk eene opge wektheid er onder de Amsterdammers bestaat om het aanstaande bezoek des Konings aan de hoofd stad te vieren. Er zal bijna geen straat zyn welke niet in feestdos zal worden gehuld of buitengewoon verlicht. Zoo bestaan de plannen der Kalverstraat- bewoners in verlichting hunner straat met 20,000 ballons a giorno en 10,000 gewone lampionglazen. De eorsto zullen, door groen en vlaggen afgewis seld, guirlandesgewyze langs de huizon worden :zr-r:rxKsr£?:3r aangebracht. Op het Gedempte Spui, voormalige 0sjes3luis, zal een antieke slotpoort met torens en kasteelen worden geplaatst met een hoofdingang voor rytuigen en zij-ingangen voor de voetgangers. Voor een extra-eerepoort werd eene inschrijving geopend. Yoor de versiering der Kalverstraat is ƒ11,000 noodig, geene kleinigheid dus. Omtrent de poging tot moordaanslag op den pastoor van Woensdrecht wordt aan de „N. R. C." nader uit Borgen-op-Zoom het volgende geschreven Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, was eenige malen door den achtenswaardigen pastoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eene by hem inwonende dochter. W., hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel zwaar ziek te zyn don pastoor by zich ontbieden. Nauwelijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door den pastoor Werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justitie is niet zooals aan vankelijk gemeld werd derwaarts vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. Te Gent heeft een hevige brand gis ternamiddag de groote weverij der firma Van den Kerchove in de asch gelegd. 220 werklieden waren aan den arbeid, doch konden zich allen redden. De boeken en de kas zjjn gered. De schade wordt op één millioen franken begroot. Te Toulon heeft de kapelmeester van het Grand-Theater eene zangeres doodgeschoten en daarna zich zelf door den spoortrein laten overrijden. Uit alle hemelstreken komen be richten over ruw winterweer. In Spanje, Zuid- Duitschland, Hongarije en in de Oostzeelanden hebben hevige stormen gewoed en is het verkeer min of meer door de sneeuw gestremd. In de Oostzoo zyn vele visschersschuiten vergaan. In Londen ging de sneeuwstorm gepaard met zware mist, wat zoo ongeveer het onaangenaamste is dat men zich kan voorstellen. Te Parys is het sedert den vroegen morgen van gisteren weer beginnen te sneeuwen. Ook uit Tou louse, Nimes, Montpellier en uit het noorden van Spanje kwamen berichten van sneeuw. Een reusachtige sneeuwval to Karlsbad heeft alle verbindingen verbroken; men kan by de bronnen slechts komen met behulp van sneeuwploegen. Uit St. - Petersburg komen eene reeks van bijzonderheden over den eersten aanslag, welke ty'dens de zesjarige regeering van czaar Alexander III tegen zijn leven is gesmeed. Hiervoor hadden de misdadigers den 13den Maart gekozen, d. i. de dag, welke reeds door den moord van den vorigen czaar zulk eene verschrikkelijke vermaardheid in de Russische geschiedenis hoeft verkregen. De 13de Maart viel nu op een Zondag. Het was een prachtige dag, gelijk te St.-Petersburg alleen tegen het einde van den winter voorkomt. Do hemel was onbewolkt en de helderblauwe lucht dood aan oen Italiaanschen hemel denken. Wel is waar was de zon warm genoeg om de sneeuw te doen smelten op de daken en de vensters met schitterende ijskegels te versieren, maar toch vroor het zoo hard, dat de sneeuw op de straten vast bleef en bijzonder gunstig was voor de sleden. Hiervan werd dan ook ruimschoots gebruik ge maakt, zoodat de straten vol sleden en wande laars waren. Het drukste was het natuurlijk in de hoofd straten, en vooral in de Newsky Prospect, waar langs de czaar met zyne gemalin zou rijden. Opeens echter ontstond er oen groote beweging onder de talrijke wandelaars in de straat, daar een aantal politieagenten geheel onverwacht eenige personen in hechtenis namen, die blijkbaar reeds geruimen tyd waren gevolgd. Het waren studenten, van wie een onder den arm een bom droeg, in den vorm van een boek, gevuld met eene hoeveelheid ontplofbare stof, voldoende om 30 personen te doo- den. Ten overvloede bevatte deze bom kogeltjes, die vergiftigd waren met strychnine, zoodat ook slechts eene betrekkelijk lichte wonde een doode- lijk gevolg zou hebben gehad. Dit individu werd terstond in hechtenis genomen, benevens een aantal anderen, die er zeor verdacht uitzagen. Een van dezen droeg een reistasch, met bommen gevuld, over den schouder. De politie kende echter deze personen al sedert Yrydag. Toen trok het reeds haar aandacht, dat eenige menschen, die er zeer verdacht uitzagen, de Newsky Prospect nauwkeurig opnamen en bij het Anitscbkoff paleis heen en weer bleven slen teren. Eindelijk gingen zy een theehuis binnen, waar zy geruimen tyd bleven. De politie liet deze personen volgen naar hunne woningen en verloor hen niet meer uit het oog. Op den dag, waarop de aanslag zou worden uitgevoerd, gingen zy weer naar het Anitschkoff-paleis en posteerden zich op verschillende punten der straat. De geheime politie achtte daardoor haar vermoeden voldoende gerecht vaardigd, waarschuwde den czaar en liet inmiddels de bewuste personen onmiddellijk oppakken, volgens de Londensche „Standard" juist op het oogenblik dat zy de schijnbaar onschuldige voorwerpen naar de slede van den czaar wilden slingeren. Volgens I eene andere lezing, die wy in de „Daily News" en de Weener „Allgemeine Zeitung" vinden, had de man met het boek zyn projectiel werkelijk reeds onder de slede van den keizer geworpenom echter de ontploffing te doen plaats hebben, had hy moeten trekken aan een touw, dat aan de bom verbonden I was. Doch dit koord ontglipte aan zyne hand. Het is nog niet zeker, of deze mislukte aansL^ I het gevolg is eener uitgebreide samenzwering. De „Times" houdt echter vol, dat er een verbond I bestaat, waarvan het doel is het Russische volk I een grondwet te bezorgen en dat vertakkingen I heeft door het geheele land. Hun zinspreuk is: I „voor het volk, met of zonder den czaar." Voor eenige I dagen werd het bestaan van dit genootschap ont-l dekt. De czaar was daarover zeer vertoornd, vooral I omdat het bleek, dat vele officieren en ambtenaren I zich by deze beweging hadden aangesloten. Vele! der leden werden terstond in hechtenis genomen,! naar men zegt ongeveer 70. Tot hen behoorden! een generaal, een graaf en drie officieren der garde, I De overigen zyn grondeigenaars en personen uit de! gegoede klasse, die echter alle medeplichtigheid! aan dezen aanslag met verontwaardiging van zich H werpen; doch de eigenlijke leiders der beweging! maakten zich uit de voeten en verlieten het land Met deze constitutionneele beweging schijnt dm! de aanslag niet in verband te staan. Hy werd b«-l raamd en uitgevoerd door nihilisten. De student,! die de bom zou werpen, droeg de uniform der St. Petersburgsehe universiteit en zyn kameraad mei! de reistasch is een student uit Zuid-Rusland. Beide! behoorden tot eene nihilistische vereeniging. Del politie heeft reeds een groot aantal nihilisten -! men spreekt reeds van 100 in hechtenis genomen,! maar zy is de eigenlijke leiders der samenzwering! nog niet op het spoor, want de beide studente» weigeren hardnekkig nadere inlichtingen te geve-! of andere personen to noemen. De stemming in de hoogste kringen en te Gal! schina is, na het ontdekken van hef komplot, ze! gedrukt. De keizer wordt als zeer ontstemd, él keizerin als in zeer zenuwachtigen- toestand afgl s ;hilderd. Eerstgenoemde zou zolfe, toen hy hl eerste bericht van den aanslag veraam, in tram! zyn uitgebarsten. Aanvankelijk was ten liove het werkelijk onmogfl lijke bevel gegeven, dat de zaak zou worden do»! gezwegen. Te St.-Petersburg was- het dan e:! eerst zoo rustig, alsof er niets was voorgevalt! en stellig wel negen- tienden der bevolking hoon! veel later en vaak toevallig, aan welk gevaaa! keizerlijke familie had blootgestaan. Daarentegen werd Zondag reeds te Gatschirl een telegram van gelukwensching van keizer Wühell ontvangen, hetwelk later gevolgd werd door fel! taties wegens de gelukkige redding uit Weent! Rome, Parys, enz. Uit St.-Petersburg meldt de „Daily News" gevangennemingen op groote schaal voevtdure! plaats vinden. De grootvorst-troonopvolger niet naar Berlijn. De politie wenscht dat de kei! ljjke familie te Gatschina bijoenblijft. Yolgens andere te Berlijn ontvangers gerucht! uit St.-Petersburg, is bovendien in het binnen! van Rusland eene omwenteling beproefd, we! echter dadelijk onderdrukt is. IS U 1TEN LAND. E'raukrjjk. De ministerraad heeft de staatsbegrooting vj het dienstjaar 1888 in algemeene trekken val gesteld. Het evenwicht is tot stand gebracht a<j nieuwe middelen, voornamelijk door hetgeen nj denkt te verkrijgen uit eene veranderde heffing den roerenden eigendom. Naar men verzekert, zou uit die gewijzigde Ij fing eene som van 30 millioen voortvloeien.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2