Leiden, 15 Maart. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. Yaillant, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met academisch proefschrift, get.„Bevoegdheid van den commissionnair, om zelf te koopen of te verkoopen." De heer Th. M. Roest alhier is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. De afdeeling voor taal-, letter-, geschiedkundige on wysgeerige wetenschappen der Koninklijke Aca demie van "Wetenschappen hield gisteren, onder voorzitterschap" van prof. Naber, eene gewone ver gadering, welke word bygewoond door een drietal familieleden van nu wyien den heer Aom. W. Wybrands, nl. een broeder en twee zoons. De heer Acquoy gaf by den aanvang der verga dering eene levensschets van dit medelid; nu wyien de heer Wybrands was slechts een jaar als zoo danig aan de Academie verbonden, maar toch waardeerde ieder der medeledon hem om zyne veelzydige gaven. Den lsten October 1838 geboren, was hy een zoon van den geloerden taalkundigen Amsterdam- schen hoofdonderwyzer Karei Wybrands, wiens invloed op zyn zoon Aem. W. Wybrands door den spreker word beschreven. De overledene deed al spoedig eene byzondere neiging voor de letteren biyken, maar toch vestigde hy zyne kous op de theologische studiën, welke hy, na eerst het Amsterdamsch gymnasium te hebben bezocht, aan het Doopsgezinde seminarium begon en voortzette, tot lip in Juni 1861 tot predikant werd bevestigd en eerst eene plaats vond te Broek, later te Edam, in welke laatste plaats hij vooral hoogst nuttig was. In 1882 werd nu wylen de heer JE. W. Wybrands te Leiden beroepen, waar hy den 22sten September van het vorige jaar stierf. Zyne wetenschappeiyke werken laten zich in drie. afdeelingen splitsen: lo. met betrekking tot het geesteiyk drama in Nederland; 2o. het gods dienstig leven onzer vaderen; 3o. de geschiedenis dei' kloosters in Nederland. Evenwel bracht Wybrands nog menig goschrift in het licht, welke verschil lende onderwerpen, meestal uit na-reformatorischen tyd, behandelden. Zoolang er sprake zal zyn van Nederlandsche kerkhistorici van den ouden, rechten stempel, zoolang, eindigde de spreker, zal de naam van Aemilius Willem Wybrands met onderscheiding ■yvorden genoemd. - In het vergaderlokaal van het Koninklijk Oud heidkundig-Genootschap, in het gerestaureerde Munt- gebouw te Amsterdam, heeft eene vergadering plaats gehad van de Nederlandsche leden der bestendige commissiën der taal- en letterkundige congressen en de Amsterdamsche regelingscommissie van hot XXste taal- en letterkundig congres. Prof. Ton Brink, uit Leiden, voorzitter van de bestendige commissie, opende de byeenkomst met eene korte uiteenzetting van het doel der congressen. Op zpn voorstel werden de heeren mr. J. N. Yan Hall en mr. N. De Roever benoemd tot leden van het hoofdbureel; later vulde de vergadering dit bureel aan met de benoeming van de heeren dr. G. Kalff, M. A. Perk en A. C. Wertheim. Tot leden der „commissie tot regeling van de ontvangst, het gezellig verkeer en het diner" werden benoemd do heeren Martin Kalff, Joosten, De Brieder en Bie- deflack. Bepaald werd dat het XXste taal- en letterkundig congres te Amsterdam zal worden gehouden van 26 tot 29 September a. 8. Het eere-voorzitterschap van het congres zal worden aangeboden aan den commissaris des Ko- nings in N.-Holland en den burgemeester van Am sterdam. Geiyk bekend is, beproefde men vorige jaren ver geefs, hot congres eerst te 's-Hage, daarna te Leiden tot «stand te brengen. Voor hot aanstaande congres te Amsterdam zyn reeds velo blyken van sympathie ontvangon, met name van de Vlaamsche broeders. In de duinontgravingen van de heeren go- broeders Van Waveren te Hillegom zyn kortelings 4 beenderen gevonden van kolossale grootte. Deze beenderen werden gevonden onder de duinen in het water, liggende in zeer grof zand, gemengd met schelpen. Een dezer beenderen is opgezonden aan dr. W. Pleyte, conservator aan 's Rijks Museum van Oudheden te Leidon, die hierover bericht dat het beenderen zijn van een walvisch, en wel de wervel met bijbeheorende scheidingsplaten, en kun nen gerekend worden te behooren in het quarter- naire tydvak. Het been is nu tentoongesteld in hot Museum van Natuuriyke Historie te Leiden. Het verslag ovor hot jaar 1886 is verschenen van de Rotterdamsche Trarawegmaatschappy, dat in de vergadering van deelhebbers op 28 dezer zal worden uitgebracht. Wy zien daaruit dat in 1886 drie nieuwe zaken werden tot stand gebracht lo. De overneming op 16 April in eigendom en exploitatie van den paardentramweg te Leiden. 2o. De uitbreiding der concessie, welke door den Rotterdamsclien gemeenteraad in zyne vergadering van 2 Dec. 1886 werd vastgesteld. 3o. Eene vernieuwing van het camionage con- tract met do Hollandsche IJzeren-Spoorwogmaat- schappy. Uit de balans on winst- en verliesberekening biykt dat van de eerste obligatieleening nog f 93,000 en van de tweede nog 94,000 uitstaande zyn. Do gemaakte winst bedroeg, met inbegrip van het saldo van 1885, 529,547.81 de uitgaven daartegen beliepen 364,032.27, zoodat een netto winst biyft van 165,515.54'/2. Hiervan worden 64,051.81 gebruikt voor af- schryvingen, 5000 gaan aan hot reservefonds, 17,500 worden voor tantièmes afgezonderd en ƒ77,500 aan deelhebbers uitgekeerd, zynde 73/4 pet. over het maatschappeiyk kapitaal van f 100,000. Daarna gaat een onverdeeld saldo winst van ƒ1463.731/! op nieuwe rekening over. Het zieken- en ondersteuningsfonds sluit met een batig saldo van 2123.04, dat in Nederlandsche staatsfondsen is belegd. Wat Leiden betreft, blykt nog uit het verslag dat de Maatschappy alhier bezit op het stations- terrein van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maat schappy oen stal voor 14 paarden, en op het Zigou- nerplein (by de Utrechtsche brug) een stal voor 40 paarden, met remise voor 12 rytuigen, woning, fouragezolders, smoderij enz. Door de ovorneming van den Loidschen tramweg kwam de Rotterdamsche Maatschappy in het bezit van 5 gesloten rytuigon uit de fabriek vanBeynes te Haarlem en van 2 open rytuigen van Belgisch fabrikaat. De ontvangsten te Leiden bedroegen ƒ18,725.03 tegen ƒ12,987.03 over hetzelfde tydvak in 1885, eene vermeerdering dus van 5738 of 44 van do ontvangsten in 1885. Van 16 April tot 31 December werden nl. ver voerd 214,872 reizigers, met een opbrengst van 18,616.53, terwijl aan abonnementen enz. werd ontvangen ƒ108.50. Van het sectiestolsel maakten gebruik 50,925 personen of 2370/,00 pet. van het geheele aantal vervoerde reizigers; de opbrengst per reiziger was 867/ioo cent- Do drukstö daS hracht op 253.34'/2, de minste opbrengst was ƒ41.38. Het blykt dat hier in de zomermaanden het meest, in de wintermaanden het minst van de tram wordt gebruik gemaakt, nl. van 16-30 April 10029 passagiers met eon opbrengst van ƒ845.31, Mei 23271 (ƒ2025.601/,), Juni 28899 (ƒ2528.561/,), Juli 29655 (ƒ2596.13), Augustus 31728 (ƒ2771.76), Sep tember 28774 (ƒ2482.801/,), Oct. 24921 (ƒ2151.48), November 19154 (ƒ1640.141/,) en December 18441 (ƒ1574.73). De Academie van Wetenschappen te Amsterdam heeft bekroond voor het antwoord op een Latynsch prysvers, Legaat Hooufft, den heer J. Van Leeuwen, secretaris van het Bybelgenootschap. Tweede Kamer. By het Kiesrechthoofdstuk der Grondwetsherziening verklaarden heden de hoeren Kolkman, Reekers en Van der Biesen zich vóór het regeeringsvoorstel, ten einde het kiezers corps te vernieuwen. De behoefte aan algemeen stemrecht zagen zij op gezag der Regeering niet in. De heer Heldt verdedigde het algemeen stem recht als een burgorrecht en bestreed het voorstel der Regeering. De heer Schimmelpenninck Van Nijenbeek wilde een waarborg dat de additioneele artikelen niet zouden worden verworpen na de aanneming van Hoofdstuk IIT. De heeren Zaayer en Van der Feltz kwamen op tegöti de verdacht making der liberalen als zouden zij enkel art. 80 willen herzien, zonder het voorloopig kiesreglement. De heer Van Diggelen wilde geen band hoegenaamd in het kiesrecht. Do minister Heemskdtk verde digde het voorstel der Regeering. Ingekomen is een wetsontwerp tot naturalisatie o. a. van A. Sclimit, koopman te Leiden. De heer Godin De Beaufort heeft op de voor stellen tot Grondwetsherziening, het kiesrecht be treffende, amendementen voorgesteld, die de strek king hebben, eerstens <*n de 5de, 6de en 7do additioneele artikelen één deel te doen uitmaken van het derde hoofdstuk en ten tweede om in de door de Regeering voorgestelde voorloopigo bepa lingen omtrent het kiesrecht verschillende veran deringen aan te brengen. In eene gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van subsidiënten der Duitsche opera werd medegedeeld, dat voor het g arantiefonds got eekend is ƒ23,600. Daarby komt eene voorloopigo toozeg. ging van ƒ400, terwyl de hoer Matthes garandeerde de ontbrekende ƒ1000 byeen te brengen, waardoor het voortbestaan der opera verzekerd is. De leden der commissie van administratie belast met hot nazien dor boeken, het toezicht op het gebruik der subsidie en de beslissing hoeveel per- centsgewyze van de subsidie na één jaar wordt teruggegeven, werden gekozen de heeren Van der Hoop, Hymans Van Vonendaal, Bosman, Huygen en Lamberg (eere-voorzitter). Men meldt uit Rotterdam, dd. 14 Maart; De heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, trad gisteravond op als spreker in eene openbare ver gadering der afdeeling Kralingen van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond. Tal van Rotter damsche sociaal-democraten woonden de vergadering by. Do spreker prees vooral de samenwerking tus- schen patroons en werklieden en bracht hulde aan de werkgevers, die daarin reeds voorgaan. Dit was niet naar den zin der sociaal democraten on eenig tumult ontstond. Nadat de voorzitter de vergadering had gesloten, nam een der sociaal-democraten nog het woord, maar deze spreker bleef spoedig in zyne redo steken, toen de heer Heldt en de andere aanwezigen de zaal verlieten. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 13 Maart; de „Zaan dam" is 13 Maart van Nieuw-York naar Amster dam vertrokken; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Maart van Colombo. Z. M. heeft benoemd tot griffier by het kan tongerecht to Heeren veen mr. A. Croockev.it, thans substituut-griffier by de arrondissements-rochtbank te Heerenveen; met ingang van 20 dezer, aan W. Th. Duysens, op verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van St.-Geertruid; be noemd J. M. De Kempenaer, met ingang van 20 dezer, tot burgemeoster van Voorschoten, met gelyk* tydige toekenning van eervol ontslag .als burge meester van Aalsmeer; goedgekeurd dat de bur gemeester van Graft, S. Appel, is benoemd tot secretaris dier gemeente; bepaald dat de kapt.- luit. ter zee G. J. Buyskes, by besluit van 29 Sept. 1886 ontheven van het bevol over Zr. Ms. ramschip „Schorpioen," alsnog zal worden beschouwd eervol van dat bevel te zyn onthoven; benoemd by het wapen der infanterie, en wel by het 2de reg., tot lsten luit. den 2den luit. F. J. A. H. Hendriksz. Gemengd Niouwft Men schryft ons dat het bericht van de „N. R. Courant", aangaande den conducteur Wolfskeel (niet: Wolfschoel) van de Rynlandsche stoomtram, zeer overdreven is. Het ongeluk had plaats dicht by do Zandlandsbrug. De man is zyn trein achternageleopen tot den wissel to Ryns- burg, een groote 10 minuten gaans. Ten huize van den heer S. aldaar werd zyn hoofd verbon den. Zijne ribben zyn niet gewond. Hij zal weldra vervoerd worden naar zyn kosthuis to Katwijk aan Zee. Vrees voor zyn leven heeft niet bestaan. Men schryft ons uit Wassonaar: Zondag-avond legde zich een reeds vrij bejaard, alleenwonend man te Wassenaar in niet iachteren toestand te rusten. Het schynt dat hy zi iks deed in gezelschap van eene brandende pijptor minste, de buren, die 's morgens verschrikten door eon onwelriekenden rook, vonden hem nog slapende, terwyl de kleederen hem aan het lijf verbrand waren. Zyn toestand is geenszins zonder gevaar. Men meldt onsnaderuit Hillegom dat op de tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen de verschillende Lngezondon collecties allerprachtigst waren. De rangschikking was mede hoogst verdienstelijk en het geheel maak: dan ook een alleraangenaamsten indruk. Door do heeren Kruydenberg en Flentrop werden verschillende gereedschappen in betrekking staande met het bloembollenvak, ten toon gesteld. Ruim 1300 per- sonon brachten de tentoonstelliug een bezoek. Dezer dagen is een brief van eene inrichting to 's-Hage gericht aan eene firma te Amsterdam en inhoudende eene assignatie groot

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2