N3. 8304. TMxi&sdai? A0. 1887. Dit nummer bestaat sit Twee Bladen, ■feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..1.10. Franco per post1.40. Afzenderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door den gemeenteraad werd in het laatst van liet vorig jaar in behandeling genomen het voor stel van B. en Ws. om een hardsteenen gedenk - teeken op te richten op de plaats van de ramp van 1807 in den wal aan de zjjde van het Steen- schuur vóór de Langebrug, waarvan de kosten wer den geraamd op ongeveer 100. Aangezien echter door den heer Du Rieu het denkbeeld werd geopperd om in plaats van een gedenksteen liever eene kleine gedenknaald in het Park op te richten, werd de zaak aangehouden en met 16 tegen 6 stemmen besloten het college van B. en Ws. uit te noodigen daaromtrent een nader onderzoek in te stellen. De commissie van fabricage heeft daarop eenige plannen doen ontwerpen voor de uitvoering van het geopperd denkbeeld, blijkens de nu aan den gemeenteraad overgelegde schetsteekening. De daarin ontworpen drie gedenknaalden zijn gedacht op eene hoogte van ongeveer drie meter en worden be groot No. 1 op 375 en No. 2 en No. 3 elk op ƒ425. Hierbij valt op te merken dat eene hoogte van minstens ongeveer drie meter bepaaldelijk wordt vereischt, daar het anders al te onbeduidend zoude worden, doch tevens rijst de vraag of in de nabij heid van het groote gedenkteeken van Leiden's ontzet een dergelijke naald wel op haar plaats zal wezen. In de tweede plaats zijn op de schetsteekening afgebeeld twee monumentale bloemvazen, waaraan evenzeer een opschrift ter herinnering aan de ramp kan worden aangebracht, waarvan de kosten zijn geraamd van No. 4 op ƒ450 en van No. 5 op 500. Hierdoor zoude, volgens B. en Ws., aan het be zwaar van het onbeduidende van een gedenknaald in verhouding tot het gedenkteeken van Leiden's ontzet, worden te gemoet gekomen, terwijl de plaat- siDg van een bloemvaas, een fontein of iets der gelijks ter herinnering aan een of ander belangrijk feit overigens zeer gebruikelijk is. In de derde plaats is op de schetsteekening ont worpen een gedenksteen ter plaatsing in den wal- muur, waarvan de kosten thans zijn geraamd op ƒ150, terwijl al de ontwerpen zijn gedacht in Oberkirchner zandsteen. B. en Ws. geven aan de plaatsing van een gei deaksteen de voorkeur, daar de bezwaren verbonden aan de plaatsing van een gedenknaald boven aan gevoerd hun inderdaad overwegend voorkomen en zij mede een uitgave van 450 a 500 voor de oprichting van eene monumentale vaas in het Park niet wel gerechtvaardigd achten. Dat ter herinnering aan de ramp eenig uiterlijk kenteeken worde aangebracht komt hun wenscheiyk voor, doch onder voorwaarde dat daaraan slechts een luttel bedrag behoeft te worden ten koste gelegd, zooals met de plaatsing van een gedenk teeken het geval is, terwijl hun het oorspronkelijke plan, waaraan eene uitgave van ƒ100 verbonden was, voor dit doel voldoende schijnt. B. en Ws. geven mitsdien in overweging hen tot de plaatsing van laatstbedoelden gedenksteen te machtigen en het daarvoor benoodigd krediet van ƒ100 te verleenen. - By den boekhandelaar den heer S. C. Yan Does- burgh alhier ligt het volgende, tot den Koning gerichte adres ter teekening: „SireGeven aan Uwe Majesteit met den diepsten eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen Nederlanders, die leven dig belang stellen in de welvaarten den bloei onzer koloniën dat zy met groote belangstelling kennis genomen hebben van het verzoekschrift op 3 Maart 1887 tot Uwe Majesteit gericht door een aantal hunner medeburgers van verschillenden rang en stand; dat zy, zonder zich voor den verderen inhoud van gemeld verzoekschrift aansprakelyk te stollen, toch volkomen instemmen met deconclusie, waar toe genoemde adressanten gekomen zyn; dat zy zich daarom wenden tot Uwe Majesteit met eerbiedige, doch dringende bede, dat het haar behage, zoodanige maatregelen te nemen ter ver sterking van personeel en materiëel bij leger en vloot in Nederlandsch-Indië, als noodig zullen biyken om beiden in staat te stellen de Nederlandsche heerschappy aldaar behoorlpk te handhaven." Het zal zeker wel overbodig zyn onze in deze zaak belangstellende stadgenooten tot eene ruime teekening op te wekken. Hoe algemeener de deel neming zy, des te meer klem en gewicht verkrygt de in het adres uitgesproken wensch, waarvan zeker niemand de groote beteekenis zal willen of durven ontkennen. Zelfs zou het o. i. zeer doeltreffend zyn, indien in andere steden het hier gegeven voorbeeld navol ging vond. Wy verwpzen voorts naar eene in dit nommer voorkomende advertentie. Op de Roomsch-Katholieke begraafplaats aan de Zylpoort werd hedenmorgen, na de godsdien stige ïykplechtigheden in de kapel, aan den schoot der aarde toevertrouwd het stofïeiyk overschot van wylen den heer G. Rietbergen, dezer dagen na een smarteiyk ïyden op ruim 57-jarigen leeftyd over leden. Tal zyner vrienden en vereerders hadden zich reeds vroegtydig op den doodenakker vereenigd, waaronder we opmerkten den directeur, onder-direc teur, opper-, brand-en adjunct-brandmeesters, leden der Yereeniging „Bouwkunst en Vriendschap", die van de „H. Vincentius-vereeniging", het college collectanten der parochie waartoe hy behoorde en waarin de overledene, evenals in de andere colleges, tot of tot kort voor zyn verscheiden zitting bad. Was hij in zyn leven eenvoudig, ook de hem gebrachte laatste hulde was daarmede in overeen stemming. Er werd dan ook niet aan zyn graf go- sproken, maar de drie fraaie kransen, welke de kist bedekten, en de zoo talryke aan den dag ge legde belangstelling waren er niettemin de duidelyke en ongekunstelde biyken van, hoe zeer de overle dene als mensch door allen werd gewaardeerd en hooggeacht. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pry zen 35, ƒ19, ƒ3.80 en 1.90de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. De Nederlandsche Floralisten-bond heeft hare eerste buitengewone vergadering met dames ge houden, waarin als spreker optrad de heer W. Lefebre, uit 's-Hage, die tot onderwerp gekozen had „Reuzen en dwergen." Spr. behandelde eenige zware, in hun vaderland groeiende boomen en haalde aan de kolossale wouden in Californië van de Welling- tonia gigantea, die van 100 tot 140 meter hoog zyn en die geschat worden op een gemiddelden ouderdom van 1200 a 1500 jaren. Naast deze noemde spr. de Arancaria's uit Chili 5 Brazilië, de Norfolks-eilanden en Indië, die in hun vaderland van 50 tot 80 meters hoog wordenwyders eenige palmsoorten, zooals de Mauritia (wynpalm), de colomus, de ceroxyion enz. enz., die van 70 tot 100 meter hoog worden enz. Ook de Ficus benja mins en de Ficus religiosa werden door spr. her innerd, waaronder keizer Alexander de Groote mot zyn geheele leger overnachtte. Yan zulke reuzen- boomen kan men zich hier in Nederland geen denkbeeld geven. Hierna behandelde spr. de dwergen in het plan- tenryk. Heeft de mensch voor de eersten een zeer hoogen eerbied, voor de laatste zooals zwammen, wassen, champignons enz. is juist het tegenover gestelde het gevaldeze worden door hem als het ware niet gezien, ja worden zelfs vertrapt. Deze lezing werd opgeluisterd door een aantal gravures, welke door den geachten spreker wel willend werden afgestaan om onder de aanwezigen te worden verloot, hetgeen met een daverend applaus werd begroet. Ook werden in de pauze nog een paar fraaie kamerplanten verloot. d. m. Met ingang van 1 April a. s. wordt de paarden arts 3de kl. P. Brouwer, van het 1ste reg. veld artillerie te Utrecht, gedetacheerd by het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, terwyl de tot paardenarts 3de kl. by het 2de reg. veld-artillerie benoemde veearts M. E. Bentinck op bovengenoemden datum gedetacheerd wordt by het 1ste reg. veld-artillerie te Utrecht. Ds. Pyzel, te Eist, die beroepen is te Leiderdorp, en eerst voornemens was, zooals gemeld is, den 17den April a. s. zy'ne afscheidsprediking te Eist te hou den, zal dit nu niet kunnen doen vóór in het laatst van Mei, omdat eerst tegen dien tyd het proces in zake de kerkelyke quaestie te Leiderdorp zal kun nen zyn geëindigd. In de 11. Vrydag gehouden vergadering der Vereeniging tot Volksontwikkeling te Boskoop trad als spreker op het bekende Kamerlid, de heer Heldt, met eene rede over de sociale quaestie. Nadat de spreker geëindigd had, werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling en het vragen van inlichtingen- Hiervan maakte een der aanwezigen gebruik om twy'fel te opperen over de wensche- iykheid om reeds nu algemeen stemrecht in te voeren, hetwelk door den spreker onder meer als een middel tot verbetering van maatschappeiyke toestanden was aangeprezen. Laatstgenoemde beriep zich op de eenstemmigheid, welke by alle partijen en richtingen bestaat, om zoo al niet tot algemeen stemrecht, dan toch tot uitbreiding van kiesbe voegdheid en daardoor tot eene betere Volksver tegenwoordiging te geraken, tevens in herinnering brengende het indertyd omtrent dit punt door prof. Buys gegeven advies. Het kwam dan louter neer op de quaestie van meer of minder, maar over de wenschelykheid bestond geen verschil meer. Met een woord van dank aan den spreker voor zijne betoonde belangstelling in volksbelangen, sloot de voorzitter de vergadering. Te Zwolle is in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer G. J. G. De Vidal de St.-Germain, oud-burgemeester van Heino. Do „Midd. Crt." van 14 dezer meldt: Men doet ons heden mededeeling van het feit dat do „Rott. Lloyd" het voornemen heeft een nieuw groot stoomschip aan te bouwen en dat daarvoor met de Koninkiyke Maatsehappü „De Schelde" onder handelingen zyn aangeknoopt. Zou zulk eene gebeurtenis voor de Nederlandsche nyverheid in het algemeen zeer merkwaardig zijn, vooral zou dit van veel belang wezen voor de provincie Zeeland, en voornamelijk Middelburg en Vlissingen, omdat dan een groot aantal werklieden een gunstig jaar te gemoet gaat. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal 15 dezer niet plaats hebben. In antwoord op het ook door ons medegedeelde artikel van den heer J. Spanjaard in de „Delftsche Crt" van 6 dezer zond dr. C. Snouck Hurgronje onder staand stuk dd. 10 Maart, aan genoemde courant: „Mynheer de Redacteur! In het eerste blad uwer courant van Zondag 6 Maart komt een schryven van prof. Spanjaard voor, dat my eerst gisteren, na mynen terugkeer van eene buitenlandsche reis, onder de oogen kwam. In dat schryven worden

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1