Te Brussel kreeg onlangs een 19- jarig meisje, Emilio V., met haar minnaar twist, die zóó hoog liep dat zij hem dreigde, zich te zullen verdrinken. "Werkelijk verliet zij het huis en stortte zich by Laken in de Senne. Haar minnaar, die haar gevolgd was, sprong haar na en redde haar spoedig. Na eerst by een apotheker geholpen te zyn, gingen zy samen naar huis en het meisje vroeg haar ouders toestemming, dat het huweiyk zoo spoedig moge- ïyk zou voltrokken worden. Zy was thans van den trouw haars minnaars voldoende overtuigd. In het Armhuis te Sheffield be vindt zich een vrouw, Mary Prince genaamd, die den 8sten Maart haar honderdsten geboortedag ge vierd heeft. Als meisje trouwde zy met een soldaat, met wien zy o. a. den slag van Waterloo mee maakte. Na dien tyd was zy tot haar 90ste jaar waschvrouw van beroep. Sedert de laatste 50 jaren was zy een hartstochteiyke rookster, wat te merk waardiger is, daar zy geen Iersche, maar een Schotsche is. Dat ook een p o 1 i t i e - b u r e #1 wel eens getuige is van lachwekkende tooneelen, bleek dezer dagen in het oosteiyk gedeelte van Berlyn. Daar verscheen verleden Zaterdag eene vrouw die bitter schreide en zich by den commissaris beklaagde dat haar man haar zoo geslagen had, en ook werkeiyk op sommige deelen van haar lichaam de bekende blauw-rood-groene plekken vertoonen kon. „Ja vrouwtje", zeide do commissaris, „daar kan ik niet veel aan doen, maar ik zal je man eens laten roepen en hem daarover eens ernstig onderhouden." Zoo gezegd; zoo gedaan, en weldra verscheen de snoode echtgenoot voor den gestrengen heer. „Heb je je vrouw zoo geslagen?" vroeg deze. „Ach ja", was het bedeesde antwoord, „maar dat kwam omdat ik dronken was." „Zoo, en doe je dat wel eens meer als je dronken bent?" „HelaasjaI" „En ben je dikwyls dronken?" „Neen, gelukkig niet," luidde het antwoord, en de geslagen vrouw beves tigde dit terstond. „En als je niet dronken bent, sla je dan je vrouw ook?" vroeg de commissaris verder. „Neen, mynheer," stotterde de man be schaamd, „dan slaat zy mij." Thans was het de beurt der vrouw om hare oogen neder te slaan, terwpl alle aanwezigen in een schaterend gelach uitbarstten. De vrouw moest erkennen dat het waar was en de commissaris liet beiden naar huis gaan, met den raad liever de rollen om te keeren„Krygt de man klappen als hy dronken is, dan krygt hy zyn verdiende loon; en slaat de man zyne vrouw als hy al zyne zinnen by elkander heeft, dan komt het zeker niet zoo hard aan." „Mijnheer de commissaris heeft gelyk" meende de opeens moedig geworden man, nam zyne vrouw onderden arm en verliet met haar met politiebureel. IJUiTtL-MLANIX Duitschland. Zonder discussie nam de Ryksdag bij derde lezing de logerwot aan. Yoor stemden 227 afgevaardigden, tegen 31 en 84 bleven buiten stemming. De stemmen waren op dezelfde wyze verdeeld als by de vorige stemming. De uitslag der stemming werd met luide toejuiching begroet. Het slot der Ryksdagzitting was verder zeer storm achtig. Eerst werd de heer Eugen Richter en later de conservatief de heer Kóller tot de orde geroepen. Wederzyds vielen er, onder een oorverdoovend rumoer, luid lachen en een langdurig luiden der schol door den voorzitter, zeer scherpe woorden naar aanleiding van den jongsten verkiezingsstryd. Uit staatkundig oogpunt belangryk was in de dis cussie slechts de rede van den nationaal-liberalen leider den heer Miquel, omdat deze in naam zyner party verklaarde dat zij voor eene herziening der suiker- en der gedistilleerdbelasting is, maar overi gens wenscht dat de dekking van het tekort niet uit indirecte, maar uit directe belastingen gevonden morden. De heer Miquel wordt namelyk als toe komstig minister van financiën gedoodverfd. - De geboortedag van den keizer aller Russen heeft Donderdag aanleiding gegeven tot eene uiting van zeer vriendschappelyke gevoelens tusschen St.- Petersburg en Berlyn. De czaar schonk aan graaf Herbert Von Bismarck de Russische orde van den Witten Adelaar. Prins Yon Bismarck bracht een bezoek aan graaf Scliuwaloff, den Russ«hen ambas sadeur by het Berlynsche hof, en had met dezen een langdurig onderhoud. Over het geheel blykt dat de officiëele betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland zich tegenwoordig door ongestoorde, op rechte vriendschap kenmerken. Italië. De Kamer van Afgevaardigden verwierp met 214 tegen 194 stemmen de motie van orde des heeren Crispi, waarby werd voorgesteld de houding van het kabinet in de laatste ministeriëele crisis af te keuren, als in stryd met de parlementaire vormen. De executrice van Liszt's testament, de vorstin Wittgenstein, is te Rome gestorven. De ex keizerin Eugenie is van Napels naar Rome vertrokken, van waar zy naar Genua zal gaan. Daar zal zy zich inschepen en, na een zee reisje waarby zy Lissabon zal aandoen, naar Enge land terugkeeren. Naar aanleiding van Mazzini's sterfdag hebben Donderdag de democratische en revolutionaire ver- eenigingen te Rome zich in optocht naar het kerk hof begeven om op het graf van den vermaarden volksmenner kransen neer te leggen. Alles liep in goede orde af. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Kamer verklaard, dat liy eerstdaags een wets ontwerp zal indienen tot regeling en verbetering der rechten van de in Spanje gevestigde vreemde lingen. Bij dat ontwerp zal de regeering elke bui tenlandsche vereeniging, die een gevaar zou kunnen worden voor den Staat, kunnen ontbinden gelyk elke vereeniging van Spanjaarden. In het officiëele regeeringsorgaan is een be sluit opgenomen waarby de conversie der schuld van Cuba 45 dagen uitgesteld wordt. De koningin van Spanje zond den Paus, den peet van haar zoon, een fraaien ring met safieren en diamanten, by gelegenheid van zyn jubilé. Oroot-BritanaiA Sir James Forgusson, onder staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, zeide gisteren in het Lager huis dat de Britsche rogeering van hare diploma tieke agenten in Bulgarye geene instructiën heeft gegeven, welke de strekking hebben zich te men gen in de uitoefening der plichten van het regent schap. Van Rusland is geene mededeeling ontvan gen over het voltrekkon dor doodstraf op Bulgaarsche gevangenen. Sir Heny Holland, minister van koloniën, deelde mede dat aan het kafferhoofd Langoli-Balele onder zekere voorwaarden vergund is naar Natal terug te keeren. Lord George Hamilton, eerste lord der Admira liteit, verklaarde dat het staatsbelang gebiedt, alsnog het stilzwygen te bewaren ten opzichte van den persoon, die in het bezit is gekomen van geheime plannen der Admiraliteit. De officiëele „Gazette" bevat het Russisch- Engelsche uitleveringsverdrag, op 24 November 1886 gosloten en op 2 Febr. jl. geratificeerd. Het gerucht blyft te Londen aanhouden dat er verdeeldheid bestaat tusschen de ministers be treffende de agrarische wet, welke de regeering voor Ierland wil voorstellen. Men beweert dat do heer Goschen zich daarmede uit een economisch oogpunt niet kan vereenigen. Uit Nantwich wordt gemeld dat door paar- denkoopers in Cheshire last is ontvangen om voor de Duitsche regeering een groot aantal paarden te koopen. In Ierland blyft de toestand gespannen. In het oostelyk gedeelte van het graafschap Limerick hebben eenige kwaadwilligen een groot aantal boe renwoningen, graanschuren en hooibergen in brand gestoken. Vele der hofsteden lagen al in de asch en de daders waren reeds lang gevlogen, toen de politie ter plaatse verscheen. Het schynt dat het betalen der pachtsommen door sommige pachters de aanleiding tot deze gewelddaden is geweest. De schade moet zeer groot zyn. Ook te Lurgan (Ierland) hadden ernstige wan ordelijkheden plaats. Het volk brak van een aantal huizen de ruiten en wierp met steenen naar de politie, die vuur moest geven. Veertien personen werden gearresteerd. Dagelyks komen er berichten van agrarische mis daden. Voor eenige dagen drong een bende gespuis het huis van een boer in den omtrek van Killar- ney binnen en maakte zich meester van de dochter, die haar vader had trachten te beschermen. Te New-Pallas werd een veestal in brand gestoken. Van de 15 dieren kwamen 10 in de vlammen om. Op de woning van den postmeester Heffema» te Dromkeer werden Zaterdag verscheiden schoten gevuurd, zonder de bewoners te treffen. Door het bestuur van de Delagoabaai- en Oost-Afrika-Spoorwegmaatschappy. welke met een kapitaal van 500^000 pd. st. is govormd voor den aanleg van een spoorweg van Delagaobaai naar de Transvaalsche grenzen, is te Londen eene leening uitgegeven van 400,000 pd. st. a pari in 7 pCts. obligatiën met eon looptyd van 35 jaren. In het prospectus wordt gezegd dat de concessie moet worden uitgevoerd door middel der bestaande Por- tugeesche maatschappy, echter met een ander bestuur. Te Londen zegt men dat het bedrag dadelyk reed3 volteekend was. Tot hiertoe zyn 65 officieren en cadetten in de vesting van Peter en Paul opgesloten, wegens deel neming aan de samenzwering te St.-Petersburg. De ministers van oorlog en binnenlandsche zaken maken beiden aanspraak op het recht vonnis te vellen over de schuldigen. Volgens den St.-Petersburgschen berichtgever van de „Times" zou de Russische regeering aan de spoorweg-inspecteurs verzegelde bevelen hebben ge zonden, die slechts ingeval van mobilisatie mogen worden geopend. Ongeveer twee jaren geleden werden te Jena eene boerin en haar knecht ter dood veroordeeld, op grond dat zy te zamen den boer hadden ver moord. De vrouw vroeg om gratie en kreeg ver andering van straf. De knecht wilde geen gratie vragen, maar zag toch ook zyn vonnis veranderen. Thans is gebleken dat beiden onschuldig waren veroordeeld. De rechtbank te Jena heeft bevel gegeven tot eene nieuwe behandeling der zaak, met verwyzing naar de rechtbank van gezworenen te Gera. Aan de „Standard" wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat, naar in diplomatieke kringen verzekerd wordt, het jongste oorlogszuchtige artikel in het „Journal de St.-Pótersbourg," waarin gezegd werd dat Ruslands geduld ten opzichte van Bulgarye uitgeput raakte, werd opgenomen buiten voorkennis van den heer Von Giers, ten einde pressie op hem uit te oefenen. Bulgarije. De „Times" deelt het volgende mede over de redenen, welke den oproerigen kapitein Christeff to Silistria in Bulgarye gedrongen hebben, om den militairen opstand te vroeg te doen uitbarsten. Bendereff en Grueff, de welbekonde deelnemers aan de samenzwering tegen vorst Alexander, zouden den opstand te Silistria leiden en vertoonden zich ook werkeiyk aan den overkant van den Donau. "Wegens den ysgang durfden zij zich echter niet te laten overzetten, maar vertrouwden de voor Christeff bestemde instructiën aan een visscher to9. Deze vlsscher bracht de papieren echter niet aan Christeff, maar aan den prefect van Silistria, die onmiddeliyk naar Sofia telegrapheerde. Toen Christeff bemerkte dat hy verraden was, begreep hy, niet langer te moeten wachten, en bedierf daardoor het geheele plan. Rusland heeft aan de groote mogendheden eene gelykluidende nota gezonden, waarin hot, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Bulgarije, den toestand aldaar onhoudbaar verklaart, maar toch zich onthoudt van eenig bepaald voorstel om daarin verbetering te brengen. Tusschen sommige Kabinetten is reeds eene wisseling van depeches begonnen over het beantwoorden dezer nota. Te Bucharest zyn 30 waggons met Krupp- kanonnen en daarby behoorende ammunitie aan gekomen. Men beweert te Konstantinopel dat de Bul gaarsche regenten het voornemen hebben om Bul garye en Oost-Rumelië voor volkomen onafhankelyk te verklaren, omdat zy overtuigd zyn, dat hun onvermijdelijke algemeene staatkunde Rusland ver hindert zich nu met Bulgarye bezig te houden. Evenwel nemen de Turken op dringend verlangen van Rusland militaire voorzorgmaatregelen aan de grenzen van Oost-Rumelië. Deze maatregelen zyn besproken in den ministerraad die gisternacht in het paleis te Konstantinopel is gehouden. Talryke telegrammen zyn hierover gewisseld met de bevel hebbers der verschillende legercorpsen. Leiden, 12 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hec toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.60 Zomertarwo f 6.30 a f 7.30. Rogge 4 H. L. Wintel rogge f 5.50 a f 5.70. Zomer- rogge f 4.75 a f 5.40. Gerat 5 H. L. Zomergeret f 3.80 a 1 4.75 Chevalier-gerat f5.a f 5.40 Haver 5 H. L. Zware Haver f 3.a f 3.40. Lichte Haver f 2.a f 2.90. Duivenboonen 2 hcctol. f 5.70 a f6.25. Paar- deuboonen 2 hectol. f 6.25 a f 7. Boter: 4700 kg. Grasboter, late qualit. l/4 vat f 38 a f 64; Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f a f Grasboter 1ste qualit. per kilogr. f 0.95 a f 1.60Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 9000 dubb, liectol., f 0.22 a f 0.24.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6