Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. N°. 8303. 3iaaiida« 1.-4L- 3iaart. A0. 1887. $*2t (jonraot wordt dagtlijks, art uttxoudirtng ran goa- to feestdagen, nitgegtrtn. Leiden, 12 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJTT: Voor Leiden per 8 luutauMO. Franco per port.MO. Aiaenderlgke Kommen0.08. PRIJS DKR ADVERTENTTEN: ▼mi 16 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.17 L Grootere lettere near plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de tied wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. F. C. Koch, geb. te Zevenaar, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Over den horrelvoet." Ook zyn alhier nog geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heeren C. J. Prins en F. W. Van der Plas. - De heeren P. J. De Fremery en A. L. De Starier, directeuren der naamlooze vennootschap „De Leidsche Zoutkeet," alhier, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend mot een adres, waarin zij bedenkingen opperen tegen bet door den minister van financiën ingediend ont werp ter verbetering van de accijnswet op het zout, en tevens een ontwerp van wet aanbieden, dat, naar hunne meening, aan alle oneerlijke praktijken in den zouthandel een einde zal maken. - Eene deze week gehouden collecte voor de inwendig vernieuwde Hooglandsche kerk alhier heeft 101.39'/2 opgebracht, waaronder zich bevond een bankbiljet van 40, gecollecteerd in genoemde kerk. Bp de diaconale collecte in de Marekerk bevond zich een bankbiljet van f 25 en in de Hooglandsche kerk een gift van 11.25. Ten behoeve van de Christelijke school voor onver- mogenden werden nog giften ontvangen by ds. Van der Lip, ds. Van Ronkel, ds. Oberman en by het bestuur, zoodat het ontbrekende van ƒ550 vermin derde tot ƒ290. - Hedenmiddag werd aan den stafmuzikant A. J. Van Pypen van het 4de reg. inf. alhier de bronzen medaille uitgereikt voor twaalfjarigen dienst. - By de door den architect den heer "W. F. Van der Heyden alhier gehouden aanbesteding voor het maken van fabrieksgebouwen en daarmede in verband staande werken waren ingekomen de 14 volgende inschrijvingsbiljetten H. A. Van Wouw te 's-Hage 31,800, J. Brittyn te Leiden 24,495, W. Van der Drift te Leiden ƒ23,800, Iz. Van der Kamp te Leiden ƒ22,160, N. Perquin te Berkel 21,380, H. J. Sloots te Leidon 21,669, A. Verhoog te Leiden 21,000, P. Hassel- bach te Leiden ƒ20,950, A. Dorregeest te Alkmaar ƒ20,948, H. De Jong te Leiden 20,750, N. Bink te Leiden ƒ20,719, F. Los te Leiden ƒ20,473. P. C. De Vrind te Leiden 20,426 en W. A. G. Jansen te Utrecht ƒ19,880. - Gedurende de eerste helft der maand Jan. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: P. Vergunst, AarlanderveenDe Jongh Co., G. De Milde, J. Norde, P. Swart, A. Wiebols, Malekamp, mej. P. Veldhuyzen v. Zanten, Amster dam; wed. F. Beugelsdyk, BuitenveldenKlein- •smit, Bovenknypemej. L. Suryn, BredaA. Kreuger, Delfzijlwed. H. v. d. Honard, G. Boogtaard, 's Gra- venhage; mej. A. v. d. Zo», Haarlem; J. Schmid- heim, Heerbrug; F. Byer, H. Middelburg, Hillegom Bas, Katwyk aan Zee; mej. H. Rouwerda, Leeu warden; mej. Wetselaar, Leiden; J. W. Holdriks, A. Verkerk, P. Van Geldere, mej. J. M. Hoegen, N. De Waal, C. Van Brak el, C. J. Visser, Rotter dam; A. G. v. Huizen, ScherpenzeelW. Baumont, Utrecht; P. Jonkers, Vianen; P. A. Van der Weer den, niet vermeld. Briefkaarten: G. Vink, Aalsmeer; N. C. Hoogvliet, M. Raam, Amsterdam mej. Kok, wed. De Voogd, Rotterdam; mej. wed. Van Kerdenoon, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: W. Kniest, Lakeforest. BelgiëH. Tyas, Kesterle. - Duitschland: A. Wulfink, Elberfeld; Gumbertz, Frankfurt; mej. E. Dolainski, Nordhausen. Enge land: N. Wright, Cambridge; mrs. C. Laurillard, Hull; G. M. Stephen, Londen. Frankrijk: mej. Besson, Moudon. Verschillende landen: mej. N. Patzewisch, Cetinje. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,238) 5956.46, bagage (11 ton) ƒ66.08, bestel-, yi- en vrachtgoederen (1892 ton) ƒ2030.53, levende dieren en rytuigen 19.96; diverse ontvangsten 84.45; totale op brengst ƒ8157.48. Totale opbrengst van af 1 Mei 1886 ƒ106,587.211/,. Gedurende deze week zyn dagelyks in de Stedeiyke Werkinrichting alhier opgenomen van 41 81 volwassen personen en van 10 17 kinderen. Aan het 2de gedeelte van het vergeiykend examen voor hoofd aan eene openbare lagere school te 's-Hage werd gisteren deelgenomen door de hee ren J. H. Brink, A. v. d. Meulen, J. Vreeburg en J. Kloosterhuis, aldaar; J. Krieken, H. Bakkes en P. Bruyn te Amsterdam, P. De Jong te Alkmaar, D. Kanon te Groningen, H. J. Westerling te Jnt- phaas en W. Hasselbach te Leiden. Men schryft ons uit Leiderdorp, dd. 12 Maart: Prof. G. H. Lamers van Utrecht treedt morgen in de Hervormde kerk alhier op. Gisteren werd hier de eerste verkiezing gehou den tot aanvulling van de kerkelyke besturen. De heeren J. De Graaf, P. H. Hoos en J. E. Van Lan- geveld werden tot leden van het kiescollege be noemd. Tegen de kiezerslyst voor de kerkvoogden wer den niet minder dan 150 bezwaarschriften inge diend, alle van doleerenden, die de verklaring, dat zy zich aan de Synode onderwerpen, niet hebben ge- teek end. Dr. Pyzel, van Eist, zal te Leiderdorp in de laatste helft der volgende maand zyn dienstwerk aanvaarden. Den 17den April neemt hij te Eist zyn afscheid. Men schrijft ons uit Aarlanderveen, dd. 11 Maart: Donderdag jl. zijn alhier van het classikaal bestuur van Leiden circulaires rondgebracht, waarin allen gewaarschuwd worden niet lichtvaardig met het bestaand kerkverband te breken en alwie lid maten wenschen te blyven van de Nederlandscli- Hervormde kerk eene verklaring deswege hebben te onderteekenen. Deze circulaires worden vanwego hotzelfde kerkbestuur deze week weder opgehaald. Inmiddels heeft de uit zyn ambt ontzette president kerkvoogd, P. Van Leeuwen Dz., den persoon van H. Bardelmeyer (volgens diens eigen verklaring) opgedragen van die rondgebrachte circulaires op te halen, waaraan deze heeft voldaan. Namens „kerkvoogden en notabelen" van de dolee renden zyn stemgerechtigden tegen Maandag a. s., des avonds te 7 uren, door H. Houtman (die zich „secretaris" van dat thans onwettige college blyft noemen) tot eene byeenkomst in de christelijke school uitgenoodigd, om eene wyziging in bepalingen van een paar artikelen en het maken eener slot bepaling als overgangsmaatregel in het plaatselijk reglement te brengen. Ze gaan alzoo op denzelfden voet voort, als waren zy nog het wettige bestuur. Met wyziging van de daaromtrent destijds in do Nederl. Staatscourant gedane aankondiging wordt medegedeeld dat de eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Curacao langs den weg van Nieuw-York zullen plaats vinden op 25 Maart, 1,15 en 29 April, 6 en 20 Mei en 3 en 10 Juni a. si St.-Ct De afdeeling bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wysgeerige wetenschappen der Koninklyke Academie van Wetenschappen zal hare gewone vergadering houden op Maandag 14 dezer, to 12 uren in het gebouw der Academie (Trippen huis) te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling vaststelling van het proces-verbaal der vorige ver gadering; levensbericht van wylen Aem. W. Wybrands door den heer Acquoy; bericht over den wedstryd in Latynsche poëzieover de tempelruinen van Prambanan, vervolg der mededeelingen van den heer IJzerman. Ten gevolge van het ontslag uit den militairen dienst van den militairen schryver Ratelband, is door den minister van oorlog machtiging verleend om den gepensionneerden sergeant-majoor Scheep- horst, van het 4de reg. inf., als schryver by het 2de reg. veld-art. aan te stellen, onder voorwaarde dat hy, evenals elk militair, zich moet onderwerpen aan de krygswetten voor het krygsvolk te lande. Naar aanleiding van eenige in den laatstcn tyd genomen ministeriëele besluiten, betrekking hebbende op het Rykstelegraaf-personeel, heeft zich dezer dagen eene deputatie van drie rykstelegra- fisten, door hunne collega's uitgekozen, naar den minister van waterstaat ter audiëntie begeven, ter overreiking en toelichting van een request met memorie van toelichting, waarin wordt aangetoond dat omtrent het personeel en de belangen daarvan, ook met het oog op den vereenigden post- en tele graafdienst, niet altyd de juiste meening blykt te bestaan. De deputatie had met den minister een langdurig onderhoud, dat met de meeste welwil lendheid werd gevoerd de belangstellende wyze, waaropde minister een aantal grieven aanhoorde, Hil ly kt de verwachting dat de deputatie met voldoening op hare pogingen zal mogen terugzien. (N. v. d. D.) Onze Koningin verleende gisteren eene bijzon dere audiëntie aan mevrouw Gye (dezangeres Albani). In den loop dezer maand vertrekt dr. J. G. Kramers van Rotterdam naar Indië, ten einde te Passaroean de leiding op zich te nemen van een proefstation voor de suikercultuur in Java's Oosthoek. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1887 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het lager en middelbaar onder wys in de onderstaande vakken, zullen worden afgenomen in de Fransche taalvoor het lager onderwijs in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; voor het middelbaar onderwijs in de maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de Hoogduitsche taalzoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus in de Engelsche taal: voor het lager onderwijs in de maand Augustusvoor het middelbaar onder wys in de maand December, des noodig aanvangende in het laatst van November; in de landbouwkunde, den tuinbouw en de hout teelt: zoowel voor het lager als voor het middel baar onderwys in de maand Augustus; in de gymnastiekvoor het lager onderwys in de maand Juli; voor het middelbaar onderwys in de maanden November en December, gelyktydig met de overige akte examens voor dien tak van onderwijs en met de akte-examens voor lager onder wys in liandteekenen. Het tydstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen be- hooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Het Utrechtsche Studentoncorps heeft beslo ten op 26 Maart den stichtingsdag der Utrechtsche Academie te vieren met rytoer, diner, serenade en kroegjool. Volgens de jaarboekjes van de officieren van de zee- en van de landmacht bezit onze Koning 43 ridderorden, zoomede het Kruis voor 55-jarigen ofneiersdionst. Voor de aanstaande tuinbouw tentoonstelling te Amsterdam wordt ƒ10,000 aan prijzen uitgeloofd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1