z. izzz&frsEXSz vonden. Zij was weduwe on alleen thuis met hare twee kinderen. Heden stond voor 't gerechtshof te 's-Hago terecht een sjouwerman uit Leiden, dio zich bezwaard gevoelde door oene veroorde9ling tot een jaar gevangenisstraf, hem door de rechtbank opge legd ter zake van diefstal van eenig zilvergeld ten nadeele van een schippersknecht, die zich met hem bevond ton huize eener vrouw te Leiden. De beklaagdo beweerde onschuldig te zjjn. Adv.-gen. mr. Bjjleveld kwam het voor, dat het ten laste gelegde voldoende bewezen was en requi- reerde de bevestiging van het vonnis met bepaling van het bedrag van het gestolene op f 5. De verdediger, mr. Van Praag, geloofde dat het overtuigend bewijs ontbrak. Het gotuigenis van de oenige getuige was z. i. zeer wankelbaar en op grond daarvan verzocht hy de vrijspraak van zijn cliënt. Er had zich overigens naar zijne moening in deze oeno vormquaestie voorgedaan. Togen den bekl. was den 31sten December een bevel van ge vangenhouding uitgevaardigd en sedert waren meer dan 30 dagen verstreken zonder dat bedoeld bevel was verlengd. Hy meende dat óf de termijn had moeten verlengd worden óf de bekl. in vrijheid ge steld, ook al was de instructie tegen den bekl. ge ëindigd. Pleiter beriep zich voor zjjn betoog op een arrest van den Hoogen Raad en trachtte aan te toonen dat art. 116 pr. "Wetb. v. Strafvord. was van gansch algemeens strekking. Zjjne conclusie strekte ten slotte tot invrijheidstelling van bekl. Het Oponb. Min. geloofde niet dat het Hof be voegd was om over het door den verdediger aan gevoerde te oordeelen, maar deze oordeelde dat de rechter die ten principale kan beslissen, dit ook over eene subsidiaire conclusie kon doen, 'sHofs uitspraak is bepaald op aanst. Vrijdag. Gistermorgen is van een dor kleine koepels van het Kurhaus te Scheveningen een tim merman, 24 jaar oud, naar beneden gestort. Hij kwam zwaar gewond op het sousterrein terecht en gaf nog slechts flauwo teekonen van leven. Dr. De Niet verleende de eerste geneeskundige hulp. Hot langs de straten rondslonteren en joolen van troepen jongens heeft zich gisteravond te Haarlem, doch eenigszins in mindere mate, her haald. Door de politie waren krachtige maatregelen genomen om wanordelijkheden te voorkomen. Desniettemin is niet kunnen worden belot, dat in een paar herbergen glazen door steenworpen werden verbrijzeld, terwijl ook op dezelfde wjjze aan eenige particuliere woningen schade werd toegebracht, o. a. bij een oud-predikant. Op last van het hoofdbestuur der posterijen en in verband met oen diefstal van post zegels enz. zjjn depothouders van postzegels te Rot terdam verzocht van particulieron geen zegels over tq netnëni doch hen te verwijzen naar het hoofd kantoor. Te Antwerpen heeft den lstenMaart een hevige brand gewoed, in de magazijnen der hoeren Collin Van Hal, in de ruo du Navet. De brand brak 's avonds om 11 uren uit en om half- twaalf stond de bovenverdieping reeds geheel in lichterlaaie. De magazijnen waren gevuld met licht ontvlambare stoffen, als olie, spek, reuzel en hars, zoodat de vlammen zich zeer snel verspreidden. De pompiers waren spoedig ter plaatse en deden wat zjj konden om het vuur te bedwingen. Dit bleek echter spoedig onmogelijk. Do brandweer moest daarom haar werk bepalen tot het bescher men der naburige huizen, hetgeen met groote in spanning gelukte. Vier brandweermannen hadden het ongeluk van eene ladder te vallen. Twee van hen bezeerden zich daarbij zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. De aangerichte schade wordt geschat op 250,000 fr. Dezer dagen is de ljjfkok van den Paus, juist terwijl hij bezig was met het maal voor dezen te beroiden, dood neergevallon. Volgens telegram uit Nieuw -York kan tusschen 4 en 6 Maart stormweder worden verwacht op de Britsche en Noorsche kusten. Te Parijs sneed een welgekleed hoor, die in een slagerswinkel iets bestelde, zich met een hakmes den hals af. To Leuven heeft een agent van politie zich met oene revolver doodgeschoten. Te Arconsat heeft zekere Marie Carton haar kind eerst gesmoord en het daarna met een keukenmes den hals afgesneden. De misdadig ster is gearresteerd. Eene andere ontaarde moeder te Tarbes had, ten einde geen kostgeld voor haar 7-jarig dochtertje te behoeven te betalen, het kind verdronken, een ander kind gestolen, om de politie, die vermoedens had, te misleiden, en toen dat niet hielp het gestolen kind geworgd. Zjj zal in de vol- gendo weok terecht staan. Te Herkimer, in den Staat Nieuw- York, werd jl. Maandag het doodvonnis door den strop voltrokken aan eene vrouw, die in 1884 haar man vermoord en zijn lijk in het keukenfor nuis verbrand had. Alle pogingen, om het dood vonnis, met het oog op de sekse van de veroordeelde, te doen verandoren in gevangenisstraf, bleven vruchteloos. rs 17 ïTi: LAND. Duitschlaiid. Aan het slot der troonrede wordt gezegd: „De politiek des keizers is steeds daarheen gericht om den vrede te bestendigen en aan te kweeken, voor namelijk met de naburen. „De Rijksdag zal die vredospolitiek steunen door eene spoedige, eendrachtige aanneming der leger- wet, en door aldus getuigenis af te leggen van den wil der natie om tegen elke aanranding met geheel de nationale kracht op te treden." Deze verklaringen maakten een zeer gunstigen indruk en ondervonden herhaalde levendige bijvals betuigingen. De zitting van den Rijksdag werd gisteren ge opend door den generaal-veldmaarschalk Von Moltke als oudste lid in jaren. Bjj het afroepen dor namen bleek dat 252 leden aanwezig waren, waaruit de voorzitter besloot dat de vergadering een voldoend aantal leden telde om besluiten te nemen. Hij verzocht daarop over te gaan tot het trekken der afdeelingen en be paalde de verkiezing van oen voorzitter op heden middag te twee uren. Do hoer Von Wiudthorst protesteorde tegen die verkiezingen voordat de herstemmingen zijn af- geloopen. De minister Von Bötfichor antwoordde daarop dat de regeering dank verschuldigd is voor de tjjdige bijeenroeping van den Rjjksdag. Bemoeieljjking van dien maatregel is een inbreuk op de rechten des keizers. Wanneer doze den Rijksdag bijeenroept, behoorden zjjne leden te verschijnen. Do heer Richter meende dat het hier eene quaestie van recht geldt, daar 60 kiosdistricten nog niet ver tegenwoordigd waren. De hcor Von Bennigsen constateerde dat met de bjjeenroeping in geen enkel opzicht tegen de be palingen dor Grondwet is gehandeld. Onder do tegenwoordige buitengewone omstandigheden heeft men de regeering voor de onverwijlde bjjeenroeping slechts te danken. Vermoedelijk zal de Rijksdag voorloopig alleen de legerwet en de begrooting behandelen, terwijl de nieuwe belastingontwerpen tot eene volgende zit ting worden uitgesteld. Tot gisteravond was de uitslag bekend van 43 herstemmingen. Gekozen waren toen: 7 con servatieven, 3 vrjj-conservatieven, 7 nationaal-libe- ralen, 5 leden der centrumpartij, 14 vrijzinnigen, 5 socialisten en 2 Welfen. Luidens een telegram uit Sliangaï, dd. 3 Maart, heeft deChineesche regeering de Tschusan-eilanden, welke tegenover Ningpo liggen en tot de provincie Tschekiang behooren, aan Duitschland afgestaan. lÏHlgarjie. Naar uit Bucharest wordt gemeld, is de opstand te Silistria onderdrukt. De commandant Christos van het regiment, dat het sein gaf tot don opstand, is gedood. In eene depeche uit Sofia van gister namiddag vijf uren wordt deze tjjding bevestigd. Het was gedurende do afwezigheid dor troepen, die naar Silistria waren vertrokken, dat de oproerige bewoging te Roestsjoek ontstond. Alle gemeen schap met Bulgarjje is afgebroken. Het garnizoen van Silistria was door een engen pas buiten de stad getrokken en had daar post gevat, ten einde de garnizoenen van Roestsjoek en Schoemla, die tegen Silistria oprukten, den door tocht te beletten. De beide legers stonden weldra tegenover elkaar. Ook wordt melding gemaakt van eene nieuwe oproerige beweging in de richting van Bazardjik. De Rumeensche regeering heeft uit voorzorg eene afdeeling troepen bjj de grenzen opgesteld. De Turksche regeering deed hetzelfde bij grens van Oost-Rumelië. Do opstandelingen van Silistria hebben do grens overschreden en zjjn in de Dobrudscha gevallen. Het oproer te Roestsjoek was, wat bloedstorting betreft, ernstiger dan dat te Silistria. Onder het te Roestsjoek achtergebleven garnizoen keerscute ver deeldheid. Men gelooft dat de insurgenton de wjjk hebben genomen naar de kazernes en dat do regee- riusgozinden hen aantasten. Er zjjn vele dooden en gewonden. Het was onmogelijk Roestsjoek in of uit te gaan. Luidens een nader bericht, is de telegraphische gemeenschap met Roestsjoek hersteld. Men acht het waarschijnlijk dat de opstand aldaar is onder drukt, omdat de insurgenten sedert den ochtend het telegraafkantoor hadden bezet. Uit Semlin wordt als gerucht gemeld dat de. Bulgaaarsche Donau-eilanden zich tegen het Regent schap hebben verklaard. Te Belgrado iis het sensatie-bericht verspreid, dat eene bezetting door Rusland ophanden zou zjjn. ©root-Sri rannlS. Sir James Fergusson, onder-staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zittingDe regeering verwacht dat Duitschland zich zal willen belasten met de bescherming van persoon en eigendom der Britsche onderdanen in Venezuela, gedurende de afbreking der diplomatieke betrekkingen. Aan de bevelhebbers der vloot is last gegeven, te zorgen voor de bescherming der Britsche onderdanen op het betwiste gebied, dat niet onder het gezag van Venezuela staat. Hy deelde verder mede, geen bericht te hebben ontvangen van eene groote versterking van het Chineesche garnizoen in Turkestan. Sir Henry Holland, minister van koloniën, ver klaarde dat onlangs twee inljjvingen aan de Goud kust hebben plaats gehad en aldaar Engeiands be schermheerschap gevestigd is. De eerste inlijving betreft de kleine 20 mjjlen lange en 6 mjjlen breede landstreek, Krikov genaamd, oostwaarts van Volta, tusschen Awoonah en Afloo. De tweede in lijving aan de noordwestelijke grens is die van den onafhankolijken staat Sifwhi, welke aan Gaman paalt. Het doel is, aan belangrjjko handelswegen de vrjjheid te verzekeren en don slavenhandel te onderdrukken. Afgliauistau. Volgons berichten uit Afghanistan tracht de Emir een groot leger op de boen te brongen en spoort hij in eene proclamatie zijne onderdanen aan tot hot maken van toebereidselen voor een heiligen oorlog tegen de ongeloovigen. Men gelooft dat deze beweging tegen Rusland is gericht. De Emir heft eene gedwongen leening van 10 pCt. van het eigendom zjjnor onderdanen. Talfif rammen. MADRID, 3 Maart. Veel indruk wordt in de staatkundige kringen gemaakt door eene circulaire, welke Rusland aan zjjne agenten in het buitenland zou hebben gezonden en waarin wordt verklaard dat het zich aan het drie-keizers verbond heeft ont trokken, en zjjne volkomen vrjjheid van handelen in de Europeesche aangelegenheden herneemt. Dit bericht is uit de beste bron afkomstig. LISSABON, 3 Maart. In officiëele berichten uit Mozambique wordt gemeld dat de opstand der in boorlingen tot oene kleine streek is beperkt. De gouverneur-goneraal werd aldaar uit Tungi ver wacht, met een gedeelte der expeditietroopen. TOULON, 3 Maart. Hedenochtend ontstond brand aan boord van het fregat „Iphigénie", dat geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken zjjn niet voorgekomen. WEENEN, 3 Maart. De Hongaarsche bh den bren. gen berichten over Panslavistische woelingen in Hongarije, het inboslagnemen van po.sl pakketten met Russische geldswaarden en de gevangenneming van Panslavistische oproerkraaiers. MUNCHEN, 4 Maart. KZ.) Met de stelligste zekerheid kan ik beweren dat in geen brief, geen depeche of eenige andere mededeeling van den Paus, den Staats secretaris of van het Vaticaa* ook slechts het geringste spoor van eone waar deering of eene motie van vertrouwen voor de aanvoerders van het Centrum te bekennen is. De anders luidende verklaringen der centrum-bladen zijn valsch en waarschijnlijk vorkiezingsmanoeuvres. Het bericht, waarin van een langen blief aan den Nuntius sprake is, is van het begin tot het einde onwaar. De Nuntius heeft drie brieven van den

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2