N°. 8296. Zaterdag: Maai't. A0. 1887. fezc iQouraat wordt dagelijks, met aitiondering van fan- en feestdagen, ultgsgeren. Er is een aanvang gemaakt met bet ontvangen der abonnementsgelden hver het kwartaal December—Februari. Met het oog op het groote aantal abonné's, pal het den Uitgever aangenaam zijn hdien de quitanties op vertoon wor- len voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: NBeestenmarkt, Lammermarkt, Beesten markt, Steenstraat, 2de Binnenvestgracht, Narmstraat, Morschstraat, Galgewater, Haarlemmerstraat (Beestenmarkt tot Bakkerssteeg) en aangrenzende stegen. Leiden, 4 Maart. LEID DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. franco per post1.40. Akanderlgke Nummers.0.88. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—8 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letten naar plaaternimte. Voor het incaa- eeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Of&ciëele KennUseriuff' De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen |lhier zijn ter hand gesteld 3 suppletoire kohieren wegens de personeele belasting en 1 suppletoir kohier wegens het patentrecht, alle voor den dienst 1886/87 en respectievelijk xecutoir verklaard den 28sten Februari en don 2den |laart jl., en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne erplichting om hunnen aanslag op don bij de Wet bepaalden pet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Maart 1887. DE KANTEB. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen ter algemeens kennis dat door hen is benoemd tot Heer der Gebuurte No. 15 of No. 2 van wijk V de keer 0. A. HEYKOOP, in de plaats van den heer J. J. HAS- ELBACH, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, tot Baad dier Gebuurte do heer H. POTTUM, in de plaats van den heer I. VAN DEB KAMP, die de gebuurte petterwoon heoft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. Maart 1887. E. KIST, Secretaris. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat de eerBte zitting van den Mili tieraad, voor ïeze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den l'Jden Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), wordt gehouden op Maandag den 14den Maart 1887, des middags te 121/, pur, voor de lotelingen die de nommere getrokken hebben van 1 tot 50, en des namiddags te halftwee, voor hen die getrokken hebben van No. 51 tot No. 100; I op Dinsdag den 15den Maart 1887, des namiddags te lén uur, voor hen die getrokken hebben van No. 101 tot No. 180; op Woensdag don 16den Maart 1887, des namiddags te halfeen, voor hen die getrokken hebben van No. 181 tot No. 280; op Donderdag den 17den Maart 1887, des namiddags te halfeen, voor hen die getrokken hebben van No. 281 tot No. 361; I en zulks in een der vertrekken van het Baadhuis dezer gemeente. I Zij herinneren voortB, dat in gemelde zitting voor] den llilitieraad moeten verschijnen: I 1°. de vrijwilligers voor de Militie 2°. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte I dat de lotelingen, die voor dien Baad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst wordon aangewezen, terwjjl het niet ontvangen van een oproepingBbiljet niet ontheft van de ver plichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot Ijct indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 4j Maart 1887. E. KI8T, Secretaris. Bij de alhier gehouden aanbesteding tot het uwen van 104 werkmanswoningen voor de „Leid- :he Bouwvereeniging" waren de volgende inschrjj- mgen ingekomen; P. C. Quistte 's-Hage 157,401 A. G. Jansen te Utrecht, ƒ152,650; A. C. Vink Utrecht, ƒ146,640; Yan den Boogaard en Van ent te Stompwjjk, ƒ135,000; C. M. Roozenburg Naaldwijk, ƒ131,400; N. Perquin en Zonen te erkel, ƒ131,300; J. Van der Kamp te Leiden, 129,980B. Van Nieuwenhuyzen te 's-Hage, 128,970, en H. A. Van Wouw te 's-Hage 125,570. I - Woensdag-avond sprak dr. Snouck Hurgronje, petor aan de Indische Inrichting alhier, op ver- eerende uitnoodiging der „Gesellscbaft fürErdkunde" te Berlijn, aldaar over zyne reis naar Arabië. Er heeft zich eene commissie gevormd tot het plaatsen van een marmeren borstbeeld van den hoogleeraar Simon Thomas in het academisch ziekenhuis alhier. Zjj heeft zich daartoe bij circu laire tot de oud-leerlingen van den overledene gewend. Ds. T. F. Westrik, pred. te Schiedam, treedt a. s. Zondag-morgen voor de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp op. Men schrijft ons uit Noordwjjkerhout, dd. 3 Maart: Gisteravond gaf de zangvereeniging „Ad- vendo" van Noordwjjk, met haren verdienstelijken directeur den heer Mens aan 't hoofd, eene openbare zanguitvoering en orgelbespeling, in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente, die velen tempelwaarts had gelokt. Jammer echter dat niet nog meerderen van deze gelegenheid gebruik maaktenzij hadden zeer zeker als de thans aanwezigen een recht stich- teljjken en goeden avond gehad. Zoowel de keuze der godsdienstige liederen als de uitvoering, niet het minste ook het orgelspel van mej. B., mochten de goodkeuring van het pu bliek wegdragen. Aangezien genoemde vereeniging geheel belangeloos ten voordeele van eene nieuwe pastorie, zoodra de daarvoor benoodigde geldon bijeen zjjn, hare uitvoering ten beste gaf, hebben wij alle reden om der zangvereeniging allen dank toe te brengen. Eere wien eere toekomt. Moge „Advendo", die zooveel blijken geeft van lust en ijver, in voortdurenden bloei toenemen. Burg. en Weths. van 's-Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgesteld, evenals op bjjna alle gymnasia's geschiedt, ook op het gymnasium aldaar onderwijs in de Hebreeuwsche taal te doen geven, en daarvoor te benoemen een leeraar op eene jaarwedde van ƒ400. Zjj wenschen het onder wijs in die taal alleen toegankelijk te stellen voor leerlingen van het vijfde en zesde studiejaar. De gemeenteraad te Rotterdam heeft giste ren het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanleg van eene nieuwe Rijnhaven, eene petro leumhaven en uitdieping van binnen- en entrepot havens goedgekeurd. Toegestaan is een bedrag op de begrooting van 192,000 voor deze werken. Tijdens des Konings bezoek te Amsterdam zal in „Arti" eene tentoonstelling van aquarellen worden gehouden, sameugelezen uit bijzondere ver zamelingen hier te lande. Voorts zegt men in het „D. v. N." dat Z. M. de som van ƒ10,000, thans jaarlijks besteed aan subsidiën aan jonge kunstenaars, niet meer voor dat doel zou beschikbaar stellen, maar zou be stemmen voor aankoop van schilderijen. Z. M. zou zich daarbij door den kunstschilder Herman F. C. Ten Kate doen voorlichten. Genoemd blad kan aan dit bericht moeilijk geloof slaan, voornamelijk omdat het gelooft dat de 10,000, thans in subsidiën aan ongeveer 20 jongelieden verdeeld, meer nut afwerpen voor de kunst, dan de aankoop van enkele schilderijen zou vermogen. Bij het heden door de Tweede Kamer voort gezet debat over de bepalingen der troonsopvolging heeft de heer Farncombe Sanders zijn amendement ingetrokken; daardoor verviel ook het sub-amen- dement-Lohman, waarna het regeeringsartikel, be palende dat eene wettelijke goedkeuring slechts vereischt wordt voor huwelijken van den Koning en de overige leden van het Koninklijk Huis, door geboorte daartoe behoorende, werd aangenomen met 65 tegen 11 stemmen. De overige door de Regeering voorgestelde wijzigingen werden eveneens goedgekeurd. Voorts is besloten dat veranderingen in de erfopvolging kunnen gebracht worden op voorstel des Konings door de dubbele Kamers in vereenigde vergadering. Maandag voortzetting. Naar uit Amsterdam wordt bericht, is het thans zeker dat de Maatschappij „Nederland" in de plaats van den 10-daagschen, een 14-daagschen maildienst zal invoeren wegens vermindering van de vracht en het personen-vervoer. Padang zal geregeld worden aangedaan. Deze regeling treedt 1 April in werking. Wel zal er in sommige seizoenen misschien ge legenheid zijn tot plaatsing van meer scheepsruimte, maar voor dit geval" blijft genoeg materiaal over om eventueel extra-reizen te maken, als daartoe behoefte bestaat. Het regelmatig aandoen van Padang, zoowel op de uit- als op de thuisreis, is eene groote verbete ring voor het verkeer tusschen Amsterdam en Sumatra. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 3 Maart; de „Drente" arriveerde 2 Maart van Rotterdam te Batavia; de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Maart te Suez; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 3 Maart. Z. M. heeft pensioen verleend aanmr. G. B. Heydeman, griffier bjj het kantongerecht te Rotter dam (2de kanton), 2260; mr. J. H. Van Mierlo, president der arrondissements-rechtsbank te Breda, 2261; B. Garrels, rijksveldwachter, ƒ308; den met verlof in Europa aanwezigen kapitein der inf. van het leger in Ned.-Indië J. L. P. H. Christ, op zjjn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; den hoogleeraar aan de Rjjks-universiteit te Leiden, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, voorzitter der Rijkscommissie voor graadmeting en nauwkeurig heidswaterpassing, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, J. Willems, candidaat notaris teVelzen; benoemd tot kanton rechter te Heerenveen mr. M. Mz. Van Heioma, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; aan den heer D. P. Erdbrink, notaris te Pasoeroean, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 April a. s., op zjjn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. t*emeugd Nieuw*. Wie zich deze week op den weg naar Voorschoten bevond, kon getuige zijn van den eersten tocht, welken de leden van de studenten- vereeniging de „Raddraaier" met de pas aangeko men machines maakten. De vélocipèdes of wieiers zien er keurig uit en moeten uitnemend voldoen. Aanstaanden Maandag-middag om één uur wordt een gemeenschappelijke tocht naar Alfen gemaakt. Men|bericht ons uit Leidschendam dat de sluiswerken aldaar heden totaal zijn onder- geloopen. De dam is bezweken. In den morgen van 3 dezer om streeks vijf uren is in de Haarlemmermeer afge brand een huisje van steen, met pannen gedekt, aan de Vijfhuizen, bewoond door en in eigendom behoorende aan L. H. v. d. Woude. Vermoedelijk aan gekomen door, vuur in de kachelpijp. Het huis is geheel, de inboedel grootendeels verbrand. Verzekerd in de Maatschappij te Oud-Karspel. In den laatsten t(jd werd aan eenige slagers in Den, Haag belangrijk nadeel toegebracht door brutale inbraken in hunne slachthuizen, waarbij de dief of dieven groote gedeelten afsneden van aldaar hangende pas geslachte runderen of schapen. Bij een hunner heeft men van een koe bijna niets dan het geraamte laten hangen. Hedenochtend is eene vrouw in de Waterloostraat aldaar, die den vorigen avond schijnbaar gezond te bed was gegaan, dood op hare legerstede ge-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1