vertrok van Southampton 2 Maart; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 2 Maart. Gemeurd TSieiiwM. Leiden schijnt gelukkig weer tot zijne gewone kalmte teruggekeerd. Niet alleen ver toonden zich gisteravond geen militaire patrouilles, maar ook de nieuwsgierigen bleven weg, zoodat de stad zelfs een nog stiller aanzien had dan vóór de betreurenswaardige ongeregeldheden. Zü die zich nu langs de straten bewogen, schenen bovendien door een zekeren spoed gedreven te worden. De uitnoodiging des burgemeesters wordt dan ook in alle opzichten opgevolgd. Toch had er nog eene uitzondering op den regel plaats. De man, die den vorigen dag in de Para dijssteeg de dakpannen van eene woning wierp, verbrijzelde gisteravond in eeno woning van eenen socialist in de Posthoornpoort, aan de Van-der- Werfstraat, do glasruiten, klom naar binnon en haalde eene schilderij weg. Hij werd terstond in hechtenis genomen. Naar wij vernemen wordt tegen dien man door de politie proces-verbaal opgemaakt. Dat de anti-socialisten ook wel eens deerlijk hebben misgetast en aan een voor hon verkeerd adres kwamen, bleek o. a. in de Looierstraat, waar zij met een sociaal meenden af te rekenen, terwijl zij een volbloed Oranje-klant voor zich hadden. Dit getuigde het groote portret van den Koning dat de verdachte hun in de voorkamer aan den wand toonde, en aldaar niet zooals elders gemeld werd op de straat voor hen, aangezien het avond was, nog met een lamp duidelijker deed zien. Toen zij hare vergissing bemerkte, droop de bende af, ja de aan voerder er van maakte nog zelfs zijne verontschul diging aan het zoo verschrikte huisgezin. Het verbod van samenscholingen of bijeenkomsten van meer dan vijf personen op de openbare straat, is weer ingetrokken. Gistermiddag m a a k t e d e K o n i n g i n met prinses Wilhelmina een rijtoer door de gemeente "Wassenaar, in een rijtuig met 4 paarden a Ia Dau- mont bespannen, voorafgegaan do,or een voorrijder. De vrouw in de IJselstraat te 's-Hage, die Zaterdag bij het vischbakken in brand geraakte, is aan de daarbij bekomen wonden overleden. Eene dor leerlingen van de indus trieschool van meisjes te 's-Hage, Jeanne van Randwijk, verkreeg op betrekkelijk jeugdigen leef tijd, den 27sten December 11., de schoolakte voor het boekhouden M. O., eergisteren het diploma voor nuttige, en gisteren dat voor fraaie handwerken. Uit Lisse s chr ij ft m on aa n het „Hbl.": Liet het voorjaar van 1886 de bloembollenkwee kers piet ongeduld wachten op zacht weder, zoo noodig voor den aanvang der werkzaamheden, ook Februari van dit jaar scheen slechts teleurstelling te zullen baren. Sedert een tiental dagen evenwel maakte de krach tige zonnewarmte het mogelijk een aanvang te maken met het zoogenaamde „ontdekken" der bol lenvelden. De planton komen nog „lui" voor den dag (een gevolg van den langdurigen winter), maar toch enkele toonen reeds boven den grond het knopje, dat zich in zoovelo prachtige kleuren moet ontwikkelen, om in do Paaschdagen deze streken aanlokkelijk te maken voor den vreemdeling. De krokus, als eorsto lentebode, zal reeds binnen 8 a 10 dagen bloeien; de hyacint evenwel, de koningin dezer velden, vertoont zich niet voor de eerste dagen van April in hare volle pracht. Naar de „Haarl. Crt." meldt, kwamen in den namiddag van gisteren troepjes jongens en opgeschoten knapen zich vertoonen voor de woning van een colporteur van het socialistisch blad „Recht voor Allen", in do Frankestraat te Haarlem. Later gingen zy, Oranjeliederen zingende, door de straten, in den omtrek daarvan gelegen. In den avond zag men voor en in de nabijheid der woning eenige bekende leden der socialistische party daar ter stede, alsmede een honderdtal nieuwsgierigen. De rust werd tot negen uren niet gestoord. Men zegt dat oen paar ruiten van gemelde woning weiden ingeworpen. De colporteur had het gordyn voor zijn winkelraam laten zakken. Nader vernemen wij nog het volgende: Tusschen negen en tien uren heeft een troep jongens, voorzien van do vaderlandsche vlag, by eenigo bekende sociaal-domocraten, alsook in een paar tapporijon ruiton ingeworpen, terwijl mede in oen banketbakkerswinkel in de Jansstraat eene ■gastaieaa: accresjzjanr» sr groote glasruit werd verbrijzeld. Do politie was den ganschen avond op (\q been, ten einde wanordelijk heden zooveel mogelyk tegen te gaan. Omstreeks 'den uren zag de politie zich verplicht een dertigjarig man te arresteeren. Bij onderzoek bleek dat deze een tamelyk gróót stuk steenkool bij zich had. De groep, die zich een paar uren door de stad al juichende had voortbewogen, ging lang zamerhand uiteen, terwyl om ongeveer elf uren de nieuwsgierigen in de Frankestraat en hare omgeving gaandeweg waren heengegaan en de vertooning hiermede als geëindigd kon worden beschouwd. Een boerenknecht uit Deersum (Fr.) hoeft uit minnenyd de dienstbode van den boer, bjj wien hy in dienst was, met een broodmes ernstig verwond. Daarna vluchtte hy en trachtte zich van het leven te berooven. Uit Odessa wordt de volgende vree- selyke misdaad gemeld: Twee jonge nihilisten, in dienst van een rijk landeigenaar, Goroszelo genaamd, te Yelissavetgrad, hebben hun meester, diens vrouw, acht kinderen en verscheiden bloedverwanten gedood en hebben zich daarna met eene gestolen waarde van 800,000 roebel uit de voetbn gemaakt. De moordenaars werden te Odessa gegrepen, juist toen zy aan boord van een vaartuig naar Turkije wilden ontvluchten. Gisternacht hebben er drie aard schokken plaats gehad in de streek van Calais. Naar luid van telegrammen uit Rome, wordt het geldelijk verlies, door de aardbevingen in het Italiaansche gedeelte der Riviera veroorzaakt, op 100 millioen lires geschat. BUIT KNLAND. Duitsehland. De gisteren plaats gehad hebbende herstemmingen te Berlijn zyn alle gunstig geweest voor de liberalo party. In het eerste, tweede en vjjfde kiesdistrict, waar de liberalen in het strijdperk traden tegen de vereenigde conservatieven en nationaal-liberalen, zegevierden zy door den steun der sociaal-domo craten en in het derde distrist overwonnen zy den sociaal-democraat Christensen, daar de voorstanders van het septennaat zich óf buiten stemming hielden óf den liberalen candidaat steunden. De hoofdstad des Ryks blijft dus in den nieuwen Rijksdag op dezelfde wijze vertegenwoordigd als te voren. Het vierde en vijfde district vaardigde reeds by do eerste verkiezing de sociaal-democraten Singer en Hasenclever af, terwyl nu als vertegen woordigers dor overige vier districten zyn gekozen de liberale afgevaardigden Yirchow, Klotz, Munckel en Baumbach. Deze gunstige uitslag te Berlijn kan den liberalen ten minste eenigszins tot troost ver strekken voor de verliezen, welke zy by de eerste verkiezing en ook nu weer by de herstemmingen buiten de hoofdstad leden. In het tweede district, waar de hoogleeraar Yirchow in herstemmming kwam, heerschte er tot het middaguur in het kamp der vrijzinnigen groote vrees dat de conservatief Wolff de overwinning zou behalen. Eindelijk, op het laatste oogenblik, ver zamelden zich duizenden socialisten in de buiten wijken en gingen in gesloten ryen voor Virchow stemmen, ten gevolge waarvan deze met eene meerderheid van 6300 stemmen gekozen werd. Te Lübeck hielden de sociaal-democraten, toen de uitslag der herstemming aldaar bekend werd ge maakt, eene demonstratie, welke aanleiding gaf tot ernstige ongeregeldheden. Do politie, niet in staat zynde om de orde te herstellen, moest de hulp inroepen van het garnizoen. Het gevolg was dat vele personen ernstig werden gewond, terwyl zeventig der onruststokers in hechtenis werden genomen. Bulgarijé. Men gelooft to Bucharest dat de oproerige sol daten de gemeenschap tusschen Varna, Schoemla en Sofia hebben afgesneden. Toch kunnen de gar nizoenen van Varna en Schoemla heden nog voor Silistria aankomen. Het garnizoen van Silistria be staat uit 900 en met inbegrip van do reservisten uit 3000 manschappen. Men gelooft dat ook Schoemla zich voor de op roermakers zal verklaren, maar Varna zal dit ver moedelijk niet doen. Er bestaat groote waarschijn lijkheid, dat de oproerige beweging zich verder zal uitbreiden. Het officieuze „Fremdenblatt," dat te Weenen verschijnt, verzekert op gezag van vertrouwbare berichten, welke het uit Pest heeft ontvangen, dat het oproer werd verwekt door den commandant van het garnizoen, doch volkomen mislukte. Te Pest gelooft men daarom niet, dat de beweging zich ook op andere plaatsen zal vertoonen en vreest men voor geen verdere rustverstoring in Bulgarije. Tui-lajc. De grootvizier te Konstantinopel heeft aan sir Henry Drummond Wolff het antwoord ter hand ge steld op de Engelsche voorstellen betreffende Egypte. In korte woorden worden die voorstellen verworpen. De grootvizier dringt er op aan, dat Engeland een datum voor de ontruiming vaststelle. Sir Henry Drummond Wolff zeide, dat hy daarop niet kon ant woorden. Het onderhoud heeft zich daartoe beperkt. Rudi-pacha, gouverneur van Brussa, oud-minis ter van financiën, is wederom tot minister van financiën benoemd. Tslagramaan, KOPENHAGEN, 2 Maart. Op het hofbal gleed de koning onder het dansen gisteren uit. Daardoor kreeg hy eene onbeduidende hoofdwonde; heden bevindt de koning zich weder geheel wel. BERLIJN, 3 Maart. De troonrede, waarmede de Ryksdag hedenochtend is geopend, bevat de wets ontwerpen, welke reeds in den vorigen Ryksdag zyn ingediend en wyst op de noodzakelijkheid dat nieuwe bronnen van inkomsten worden gevonden. De regeering hoopt dat er overeenstemming zal worden gevonden betreffende de hervorming van het belastingstelsel, waarvoor met de voorberei dende maatregelen terstond een aanvang zal wor den gemaakt. Wat betreft de betrekkingen van Duitsehland tot de andere mogendheden, deze zyn niet veran derd sedert de opening van den vorigen Rijksdag. In de troonrede geeft de regeering haar tevreden heid te kennen over de mededeelingen van den Paus, welke van belang zyn voor den binnenland- schen vrede van het Ryk. De staatkunde des keizers is steeds gericht op be houd des vredes, vooral met Duitschlands buren. De Ryksdag kan deze vredespolitiek ondersteunen door spoedig en eendrachtig de legerwet goed te keuren en door aldus te toonen, dat het volk bereid is zyn uiterste krachten in te spannen, om zich te verde digen tegen eiken aanval. Alleen reeds door dit besluit, en nog voordat het ten uitvoer is gebracht, worden de waarborgen voor het behoud dos vredes versterkt en wordt oen einde gemaakt aan den twijfel, die door de besluiten van den vorigen Rijksdag is veroorzaakt. De troonrede werd voorgelezen door den minister Yon Boetticher. Het slot lokte herhaalde levendige toejuichingen uit. MADRID, 3 Maart. In den Senaat ontkende de minister van oorlog, in antwoord op eene interpel latie, de juistheid der berichten, dat by de grenzen weer eene revolutionnaire beweging is ontstaan. De minister voegde er by, dat de regeering besloten heeft elke poging tot het verwekken van oproeren krachtig te onderdrukken. SOFIA, 3 Maart. Eenige officieren, die waren uitgeweken naar Rumeniö, zyn er in geslaagd het garnizoen van Silistria voor zich te winnen en zich van de vesting meester te maken. De regeering zond troepen, die de opstandelingen in de citadel hebben omsingeld. BUCHAREST, 3 Maart. Het gerucht wordt ver spreid dat de garnizoenen van zeven Bulgaarsche steden, waaronder Lompalanka, Schoemla enPlewna, zich tegen het regentschap hebben verklaard. LEIDE31, 3 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 2' Celcius 35.6°Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 3 3 C. 37.4° F.; 'smidd. 12 uren 7° C. 44.63 F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41° F. Aan het kantoor Leiden van de Ryks-post- spaarbank werd in de vorige maand ingelegd ƒ10,052.87 en uitbetaald ƒ7794.66. Afgegeven werden 60 nieuwe boekjes. Den schryver der adressen van het logenachtige bulletin, op 'sKonings verjaardag te Breda ver spreid, schynt men op het spoor te zyn. Is deze gevonden, dan zal ook de drukkery wel gevonden worden, waar het bericht gedrukt werd. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Neder- landschon Leeuw, den hoogleeraar Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2