Hot mannen-kwartet in de Pritbjof-sage (een der schoonste voortbrengselen der Zsveedsche poëzie, ditmaal naar den Duitschen tekst in hot Nedor- landsch voorgedragen) slaagde eveneens uitmuntend: zoodat allen, en dus ook de heer Taylor als direc teur, met voldoening op deze uitvoering kunnen terugzien. De pianist, die den goheelen avond zulk eene moeilijke taak te vervullen had, mag echter ook niet onvermeld blijven. Zyne begeleiding kan als uitstekend geroemd worden. Het bericht aangaande het alhier op te richten ziekenhuis vanwege de Waalsche gemeente was niet geheel juist. De verpleegkosten zullen zijn 1ste klasse 6, 2de kl. 4 en de 3de kl. ƒ1.50 per dag. Leden der Waalsche gemeente en andere Waal sche gemeenten, die het hospitaal met eene bijdrage van ten minste ƒ100 per jaar steunen, wordt slechts 2/s van deze verblijf- on verpleegkosten in rekening gebracht. De Hollandsche mail met berichten uit Indië wordt hedenavond met den trein van 6 uren 58 minuten alhier verwacht. Bij do stemming door de Tweede Kamer over het eerste Hoofdstuk der Grondwet stemden gisteren alleen de liberalen vóór en de anti liberalen, ook de heer Schaepman, tegen. Yan de 25 rijksnormaalscholen in de provincie Zuid-Holland zullen er met 1 April a. s. slechts 15 de voorbereidingsklasse behouden. De minister van marine brengt in de „Staats courant" ter kennis van belanghebbenden, dat eenige nalatenschappen van personen, die bij de Konink lijke Nederlandsche zeemacht zijn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1885 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen op- geëischt, en dat rechthebbenden zich bij gezegeld adres kunnen wenden tot het departement van ma rine, onder overlegging van eene door eene bevoegde autoriteit opgemaakto akte van erfrecht. Die na latenschappen zijn de volgende: W. H. G. Hillen, 19.09J. Hoffman, 12.46J. J. De Jongh, 127.65 W. F. Van der Maden, ^lO.SO'/ïj G. Van der Meulen, 204.09'/, J. Moe3, 142.36Vj-, W. Holle- ma, ƒ116.40; E. Schiiffer, ƒ65.64; J. C. Schrours, O.GO'/aD- M. Teymant, ƒ67.49; J. F. Ver schoor, 1.23. Do luitenant ter zee 2de klasse P. G. J. graaf Van Hogendorp, uit Oost Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Minnie Hauk zal hedenavond ton tweeden male te Amsterdam als „Cannen" optreden, en later ook nog als Margarethe in „Faust." De afwisseling van talen by de eerste aldaar gegeven opvoering van „Carmen" was reeds groot, maar werd nog grootor door eono onderlinge be leefdheid van de optredenden. Nadat in de eerste acte het Italiaansch en het Nederlandsch elkander geregeld hadden afgewisseld, hoorde men in het tweede bedrijf den heer Jahn-Desfossez in het Italiaansch eenige antwoorden aan Carmen geven, maar toen hy daarop weer tot het Hollandsch oversloeg met den zin: „Carmen, ik houd dol veel van je!" antwoordde Minnie Hauk in het Hollandsch: „Dat geloof ik wel!" I3 het „H. Bbl." wèl ingelicht, dan is door den minister van marine bepaald, dat voor plaat sing by de zeemilitie, lichting 1887, vóór allen in aanmerking zullen komen de dienstplichtige werk lieden vau 'sRyks werven. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, is 1 Maart te Southampton aangekomen de „Rotterdam" is 28 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York gearriveerd; do „Zuid Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Febr. van Colombo; de „Voorwaarts" vertrok 2 Maart van Batavia naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 4 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan J. Morra eervol ontslag ver leend uit zyne betrekking van adjunct-commies bij do Algemeene Rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen; H. Van Raalten, te Breda, met in gang van 16 dezer, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Gorkum; den heer J. F. Quast Pz., griffier van het hof van justitie in de kolonie Curasao, op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, en den heer J. H. Quast Hz., hoofdcommies ter gou- vornements-secretaire aldaar, benoemd tot griffier van het hof van justitie in de kolonie Curasao. JNiou a». Na de proclamatie des burgemees- tors kan men onze gryze veste des avonds niet beter vergeleken dan als verkeerende in staat van beleg. Waar men zich ook beweegt, ziet men door Loidens straten vliegende en rennende huzaren en artilleristen, steeds vergezeld door een bereden inspecteur of politie agent. Het was gisteravond werkeiyk om er den schrik van te krygen, zoo ging het er op sommige straten van langs. De infanterie kon men zoodoende best missen of had misschien zelf gevaar geloopen. Het was maar al te zeer geraden zich niet dan hoog noodig op straat te vertoonen. Dit ondervond althans een kijklustige jongen, wiens oor in de Hooglandsche Kerksteeg in bloedige botsing kwam. Hy mag van geluk spreken dat het nog zoo met hem is afgeloopen, want het had erger kunnen zyn, evenals by de geloovigen, die aan do Hartebrug uit het vrede verkondigende kerkge bouw komende, stormenderhand de zonen van god Mars voor zich zagen, wantsamenscholingen of vereenigingen van meer dan vyf personen op de openbare straat waren verboden. Overigens liep de avond voor het eerst weer zonder ongeregeldheden voorbij, want oen paar burengeruchtjes in de reeds meermalen genoemde wyk tusschen Haarlemmerstraat en Oude Vest kunnen als zoodanig niet worden aangeduid, zoodat er niets byzonders valt mee te deelon, of het moest zyn dat, nadat den vorigen avond een huzaar met zgn paard op de Ui tors tegr acht bij het achteruit raden tydens eene charge te water geraakte, thans op de Donkersteegsbrug door do gladhoid van twee rennende ruiters de paarden struikelden en op hun knieën te recht kwamen, om echter weldra weer den tocht te vervolgendat er niet uit moedwil, maar uit ïyfsbehoud, toen er huzaren in aantocht waren, nog een paar ruiten werden ingedrongen, enz. Er hebben enkele arrestatiën plaats gehad van opgeschoten jongens, die by het naderen der ruitery op de Haarlemmerstraat zich begaven op een aan do Kuiporsteeg liggenden hoop steenen van het aldaar in aanbouw zynd huis en vervolgens klouterden op den steigor, waarby toen stukken steen naar boneden vielen, waarvan er één een huzaar raakte. Hedenochtend om elf uren zyn ze weor vry gelaten, nadat duidelijk gebleken was dat by hen geen boos opzet had bestaan. In ieder geval is het toch een leer voor hen om zich niet tor plaatse te begoven, waar ze niet noodig hebben. Bovendien was de toestand, evenals den vorigen avond, van dien aard dat de tegenwoordigheid van don burgemeester mot voortdurend op het Raad huis vereischt werd, maar dat hy nu ook, met den commissaris van politie, zich zelf van den stand van zaken in de stad kon gaan overtuigen, hetgeen laatstgenoemde herhaalde malen deed, toen ver gezeld van een der inspecteurs. Hedenavond zal dan ook de militaire macht niet gerequireord worden. Wy hopen daarom van harte, ja doen een beroep op hen die meenen zich dit te moeten aantrekken, dal men niet verder tot daden zal over gaan. Elke manifestatie zal nu met kracht worden verydeld. Men heeft willen afrekenen op eene wyze, waarvan het onderzoek niet aan ons, maar aan de rechterlijke macht is, doch door de zaak tot hot uitorste te dry ven zal men zich zeker de vreesolykste gevolgen op den hals halen en bovendien aan anderen, op wie men het mis schien niet mocht gemunt hebben, betreurenswaar dige ongelukken of schade berokkenen, - daden welke allerminst getuigen van Oranje-gezindheid, waarvan men zoo hoog opgaf, doch welke dan ten eenenmale zou te loor gaan. I11 het vorig nommer meldden we de scène, waar van we getuigen waren in do Lange Paradyssteeg, waar men vermoedde dat zich vier socialisten ver scholen hielden. Van dit voorval wordt aan een der Amsterdam- sclie bladen do volgende lezing gegeven: „Hedenmiddag zag men een beschonken persoon in de Paradyssteeg op hot dak der woning, waarin gisteravond de ruiten zyn ingeslagen, bezig met dit af te breken en de pannen er van op straat te werpen. „Niettegenstaande het angstgeschrei derzichalleen in de woning bevindende huisvrouw en de dringendo vertoogen der omstanders, ging de woesteling met zyn vernielingswerk voort, totdat het een daar pas- seorend heer gelukte hem van boven te doen komen." De berichtgever deelt niet mede dat hy by dit tooneel óók zelf tegenwoordig is geweest, qvenmin, zooals het geval is, dat do politie al heel poedig een einde aan de zaak maakte. Men verhaalt tevens dat in de Looierstraat zich eene bende vertoonde voor de woning van een aldaar wonenden socialist. Deze liing daarop terstond het portret van Z. M. den Koning voor de glazen, dat door hem en zyne vrouw, ieder met een lichtje in de hand, werd bygelicht. Dit was echter niet vol doende. De man moest op verlangen der menigte naar buiten komen en een liedje ter eere van den Koning zingen en een „Leve de Koning!" aan heffen, waaraan door hem voldaan werd. Hiermede was het volk tevreden. Zes als socialist bekend staande of als zoodanig aangeduid wordende personen zyn reeds van hier naar elders verhuisd. Eerst thans wordt gemeld dat in den nacht van Zondag op Maandag jl. inbraak is ge pleegd in het krankzinnigengesticht aan het Slyk- einde te 's-Hage. Naar men verneemt, is echter niets ontvreemd of is zulks ten minste nog niet kunnen geconsta teerd worden. Wel zyn de hangsloten van een yzeren geldkist verbroken, doch dezo sluitingen waren slechts looze, daar de kist op eene geheel andere wyze geopend wordt. Een hoefsmid in het Lage Westeinde te 's-Hage heeft een knaap, die in do travaillé speelde, met een hamer op het hoofd geslagen, waardoor eene vry ernstige verwonding plaats had. De politie heeft tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. To Northwich, in het Engelsche graafschap Chester, hebben zich weder aardver schuivingen voorgedaan. In eene der hoofdstraten van de stad zonk Donderdag 11. eenski-ps eene wagenmakerswerkplaats en ODgeveer tien meter van het trottoir in eene diepte, welke zich daar vormde en zich met water vulde. In de dynarn iet-fabriek te Lom mei, by Antwerpen, heeft in eene werkplaats, waarin de patronen vervaardigd worden, eene ontploffing plaats gehad, waarvan de schok zelfs te Ghoel en te Ant werpen gevoeld is. Volgens de laatste berichten heeft de ramp niet den omvang gehad, dien men in den eersten angst zich daarvan voorstel: 0slechts drie personen zouden gewond zyn, maai a werk plaats is natuurlijk geheel vernield. Een telegram uit Nieuw-York meldt dat de werf van „Morgans Steamship Company" in brand staat, welke zich heeft medegedeeld aan verschillende lichters, geladen met ka to to. De werf is geheol vernield en het stoomschip „Lom Star" mode in brand geraakt. Te Londen is de bekende parfumeu Eugène Rimmel gestorven. Tslagrammea. (Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) ROME, 1 Maart. By den jaardag der kroning van Leo XIII brachten de vertegenwoordigers der mogendheden den Paus hunne gelukwenschen. Bij die gelegenheid verklaarde de Paus den Franschen gezant, dat hy het aannemen van het septennaat beschouwde als eene handeling, welke zal bijdragen tot het bewaren van den vrede. In Catania zyn 15 choleragevallen voorgeko men, waarvan 9 met doodelyken afloop. PARIJS, 1 Maart. In den ministerraad bood minister van oorlog, Boulanger, eene vergelijkende kaart der Duitsche en Fransche strydkrachten aan welke op straat te koop werd aangeboden. De ministorraad besloot dat het onmogelijk was den verkoop dezer kaart tegen te gaan. Zij wordt ge zegd naar officieele gegevens te zyn vastgesteld doch zy is ontleend aan de Londenscho ..Graphic ST.-PETERSBURG, 1 Maart. Naar men verneemt zullen de in ons ministerie van oorlog sedert lang voorbereide legorversterkingen reeds zeer spoedi uitgevoerd worden. Vooral heeft men het oog op eene groote vermeerdering der schuttery, waaruit afzon derlijke divisiën zouden worden gevormd, die al artillerie zullen worden gewapend. ROME, 1 Maart. Bij de ongeregeldheden, welk gisteren teCagliari plaats hadden, doordat de Krediet en Spaarkas voor den Landbouw hare ietaling« staakte, werden drie personen door schoten, ee kapitein en twee soldaten door steenworpen gewon Het bestuur der Krediet- en Spaarkas is ontslag en een koninklyk commissaris in zyne plaats benoem IVEENEN, 1 Maart. Het incident te Siüstria bren ongerustheid teweeg. De „Neue Freic 1 1 esse mo!

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2