N°. 8293. "^Voeiiscl»g>' >Iaarf. A0. 1887. Heden is een aanvang gemaakt met I het ontvangen der abonnementsgelden lover het kwartaal December—Februari. ■Met het oog op het groote aantal abonné's, Izal het den Uitgever aangenaam zijn, ■indien de quitanties op vertoon wor- llen voldaan. De looper zal zich morgen vervoegen: ■Doezastraat, Hoefstraat, Raamsteeg, St.- Ijacobsgracht, Kijfhoek, Garenmarkt, Zijd- Igracht, Levendaal, Plantsoen, Plantage, ■Geeregracht, Heerensteeg, Pieterskerk- Ihof, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Bree- I straat (tusschen Hoogewoerd en Maars- Imanssteeg), Maarsmanssteeg, Nieuwe iRijn en Nieuwstraat. Bepaalt dat samenscholingen of I bijeenkomsten van meer dan VIJF I JPFFt soisnsisrop de openbare straat \zijn verboden. Leiden, 1 Maart. geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ife DAGBLAD. PRIJS DEZER. COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per port1.10. Afzonderlijke Nommers0.65. Oflloieele Kenw 1 agerlngen. De Burgemeester der gemeente Leiden Overwegende dat in de laatste dagen de open- Ibare orde en rust is gestoord door het inwerpen Ivan ruiten en beschadigen van enkele perceel en; dat het ter voorkoming van dergelijke ongeregeld- I heden noodig is algemeene voorschriften van politie Ivoor de inwoners uit te vaardigen; Gelet op artikel 187 der Gemeentewet; Dit voorschrift zal onverwijld worden afgekondigd I en ter kennis worden gebracht van den Commissaris I dos Konings in de provincie Zuid-Holland en den [Gemeenteraad van Leiden. En is hiervan afkondiging geschied op heden den listen Haart 1887. De Burgemeester der gemeente Leiden DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 3 Maart 1887, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven van den heer J. J. Hasselbaeh. 2°. Benoeming van eene regentes van liet H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (25) 3°. Idem als voren van een regent. (25) 4°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Leerschool. (29) 5°. Verzoek van H. Tilloma, om ontslag als leeraar in het Boekhouden aan de H. Burgerschool voor Jongens. (23) 6". Idem als voren van Th. Plummer, als leeraar in de Engel- sche taal aan de Kweekschool voor onderwijzers. (28). 7°. Voorstel betrekkelijk de inrichting van een Pare vacci- nogène. (26) 8". Idem tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan de O.-I. Inrichting, dr. C. Snouck Hurgronje (27) 9". Verzoeken om restitutie of vrijstelling van de betaling vau schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool. (31) ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren i oorts den belanghebbenden, dat het over bodig is voor het vervolg, verzooken om inlijving bij de Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden gehoudendat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de Zeemilitie te worden geplaatst, uit sluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen [blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1887. E. KIST, Secretaris. I Den 9den Maart a. s. zal op de vergadering van het departement Leiden der Nederlandscbe Maatschappij tot bev. van Nijverheid als spreker optreden dr. E. J. Jorissen. Het onderwerp: „het belang der Transvaal voor Nederland uit een handels- en finantiëel oogpunt", zal, wjj zijn er zeker van, in den smaak vallen der leden van genoemde Maatschappij, te meer daar de heer Jorissen met de belangen der Transvaal zoo volkomen bekend is. Bij beschikking van den minister vanbinnen- landsche zaken, is voor het tijdvak van 1 Maart 1887 tot en met 31 December 1887, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de Rijks-universiteit alhier, de heer C. E. Heynsius, doctorandus in de geneeskunde en arts. De Indische mail per stoomschip „Conrad" wordt 2 dezer alhier verwacht. De 1ste luit. H. J. Iwes, van de 2de comp. 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, is tijdelijk gede tacheerd bjj de pupillenschool te Nieuwersluis, ten einde aldaar als directeur op te treden gedurende de ziekte van den kapt. P. Thijssen. Tweede Kamer. Door de heeren Famcombe Sanders, Van der Feltz, Van Osenbruggen, Van Houten, De Meyier, Hartogh, Kielstra en Roose boom is voorgesteld de laatste zinsnede van art. 12 der Grondwet aldus te lezen: „en voorts in het algemeen alle nakomelingen, welke geboren zullen worden uit een huwelijk, aangegaan door den Ko ning met gemeen overleg der Staten-Generaal, of door eenen Prins of eene Prinses, door geboorte tot het Koninklijk Huis behoorende, na voorafgaande toestemming bjj de wet verleend." De strekking van dit amondemont is, den zin van de bepalingen der tegenwoordige Grondwet duidelijker te doen uitkomen, volgens welken wette lijke goedkeuring slechts vereischt wordt voor huwelijken van den Koning en de overige leden van het Koninklijk Huis, door geboorte daartoe behoorende, en niet ook voor de huwelijken der nakomelingen van de Prinsessen, die door huwelijk in een ander Huis zijn overgegaan. Bij de gisteravond in het Venduhuis der no tarissen te 's-Hage gehouden verkooping van het Panoramagebouw aan het Bezuidenhout aldaar, met heerenhuis en perceelen open grond, werd een en ander, nadat het was ingezet op f 125,000, niet ge gund, daar zich tot op de som van ƒ74,000 nog geen koopers aanboden. De „Delftsche Crt." deelt mede dat mr. Van Berckel te Delft voornemens zou zjjn eerstdaags ontslag te vragen als notaris. Er zouden dan te Delft twee vacaturen zjjn. Een buitenkansje voor candidaat-notarissen Het programma is verschenen voor de jaar- ljjksche Paasch-tentoonstelling van rustieren, melk vee en vet rundvee, op het Doelenveld, te Alkmaar, op Vrijdag 1 April a. s. te houden vanwege de afd. Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw. De Deli-Batavia-Maatschappij deelt over het 1885er oogstjaar een dividend van 35 pCt. uit, waar van reeds 25 pCt. op rekening was betaald. In de afgeloopen week is van Dordrecht aan de Tweede Kamer een adres verzonden, voorzien van 864 handteekeningen, waarin adhaesie betuigd wordt aan het door de ingezetenen van Voorthui zen ingediende adres tegen den vaccine-dwang. Do paardenarts 3de klasse P. C. Muijzert, van het 2de regiment veld-artillerie, is overgeplaatst bij het remonte-depot te Millingen. Het Hoofdcomité voor de April feesten te Am sterdam looft premiën van f 50 tot f 10 uit voor de beste ontwerpen van eerepoorten en straatver sieringen. Op het programma komt ook voor eene aubade van duizenden kinderen voor het koningspaleis. Zondag-middag om één uur brachten een 100-tal sociaal-democraten te 's-Hage een bezoek aan de algemeene begraafplaats aan het Kanaal, om een PRIJS DHR ADVBBTBNTIEN: Van 16 regelt f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor liet inc&s- ■eeren buiten da etad wordt 0.10 berekend. krans te leggen op het graf van wijlen mevrouw Domela Nieuwenhuis, wier sterfdag het was. De heer Croll herinnerde wat deze edele vrouw in haar leven was voor minder bevoorrechten en hulp behoevenden hoe de heer Domela Nieuwenhuis in haar eene dierbare echtgenoote en zjjne kinderen eene liefhebbende moeder verloren. De politie was op het kerkhof tegenwoordig, doch allen gingen rustig huns weegs onder den indruk van de plechtigheid. (H. C.) Blijkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Suriname," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee L. M. L. De Haan, in den mor gen van den 26sten Februari jL Martinique verlaten, ter aanvaarding zijner reis naar Nederland. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 28 Febr.de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 28 Febr.; de „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen Lizard. De Tweede Kamer zette heden de Grondwets herziening voort. Het Regeeringsartikel 6 (handelende over de benoembaarheid tot rijksbetrekkingen) werd verworpen met 38 tegen 35 stemmen, zoodat het oude artikel behouden blijft. Art. 7 werd aangeno men met 59 tegen 14 stemmen, doch gewijzigd,, zoodat de afzonderlijke naturalisatiewet voor iederen vreemdeling behouden blijft, maar de wet de ge volgen zal regelen voor echtgenoot en minderjarige kinderen van een genaturaliseerde. Hoofdstuk I in zijn geheel is aangenomen met 47 tegen 33 stem men. De discussie over Hoofdstuk II, afdeeling Troonsopvolging, is aangevangen. Morgen voort zetting. Ter herdenking van den sterfdag van Hare Majesteit de Koningin-moeder Anna Paulowna, werd hedenochtend in de Russische kapel aan den Sche ven ingschen weg te 's-Hage een plechtige dienst gehouden. Door de verschillende geldstukken van een zeker merk te voorzien en zich drie dagen achtereen op verschillende uren te verschuilen achter het buffet in de concertzaal van het Koninklijk Zoölo gisch Botanisch Genootschap te 's Hage, wist de rechercheur van politie Van der Drift dezer dagen eene vrouw te betrappen, die ten nadeele van de pachtster der buffetten van het Genootschap gelden ontvreemdde. De vrouw, eene schoonmaakster, is overgebracht naar de gevangenis. Het Leidschc Tooneel. Frankreich liat es weit gebracht, Frankreich kann es schaffen, Dass so manches Land und Volk wird zu seinem Afifen schreef reeds in de vorige eeuw de welbekende Duitsche humorist Friedrich Von Logau. Dit beweren heeft zich tot heden nog niet ge logenstraft, deze enkele regelen bevatten nog immer volkomen waarheid en zeker niet het minst op het gebied der tooneelliteratuur. Het gisteren" hier ten tooneele gevoerde stuk „Daniëla" van Felix Philippi, een voor ons onbe kende grootheid, leverde hiervan wederom het onwederlegbaar bewijs. Deze tragedie, ten onrechte op het affiche als toonoelspel betiteld, is de meest getrouwe naboot sing der hedendaagsche Fransche school, geheel en al verwant aan de tooneelgewrochten van Ohnet en Dumas, volkomen op dezelfde leest geschoeid, op dezelfde grondslagen gebouwdop echtbreuk en overspel. In „Daniëla" aanschouwen wjj zelfs méér dan eene nabootsing; wij zien in haar eene copie, een afschrift van een zeer beroemd Fransch drama, en wel van D'Ennery en Tarbé's „Martyre."

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1