gedeeltelijk uiteengedreven. Van de Haarlemmer straat ging het naar den Nieuwendyk, waar de stoet, op de hoogte van de Gravenstraat, echter door de politie werd tegengehouden en verspreid. Alle toeschouwers werden verzocht door te gaan, terwijl een inspecteur het volk toeriep, dat „Oranje vrede wil en geen opstoot." Ook in de Jonker- en Ridderstraat benevons op hot Waterlooploin moet de politie by het vormen van samenscholingen en optochten handelond zijn opgetreden. In de Engelantierstraat hebben eenige oranje gezinde vrouwen eene vrouwelijke sociaal-democraat onderhanden genomen en toegetakeld. Een dure borrelt Een ryksveld- wachter vroeg der houdster van een bierhuis te Maasbree oen glaasje jenevor. Te goeder trouw gaf zy het gevraagde, maar de man van de wet maakte tegen haar proces-verbaal op wegens den verkoop van sterken drank in 't klein zonder „vergunning." En wat komt nu nog daarbij? Toen de rijksveldwachter zjjn glaasje jenever be taalde, gaf hjj haar zilvergeld om klein te maken. De oude vrouw gaf hem terugeenige groschen en één twee centimenstuk, beide aldaar verboden om in betaling te geven. Een tweede proces-verbaal wegens het uitgeven van vreemde munt kon niet achterwege blijven. De oude vrouw is voor de eerste overtroding tot f 25 en voor de tweede over treding tot ƒ4 veroordeeld geworden, plus de kosten der beide processen verbaal. Dinsdag-avond heeft er weder eene ontsporing op het Centraalspoor bij Amersfoort plaats gehad. De laatste trein van Utrecht naar Zwolle, welke omstreeks halftion daar vertrekt, ontspoorde bjj de Koppelbrug. Het materieel leed eenige schade- De weg was tot gistermorgen acht uren versperd. De reizigers konden eerst om één uur des nachts met een uit Zwolle ontboden trein de reis vervolgen, •waar ze eerst om halfdrie aankwamen. Een brutale diefstal heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag by den predikant te Hoevelaken plaats gehad. Men heeft mot behulp van een ladder een raam der bovenverdieping van de woning opengeschoven en het geheele huis door zocht. Er worden 60, twee uurwerken en eer.ige kleederen vermist. KOLOMEN. BATAVIA, 19 26 Januari. (Vervolg.) Aan een particulier schrijven uit Atjeh betreffende den overval op Pooloe Bras en de door den gou verneur van Atjeh genomen maatregelen is het volgende ontleend Te Poeloe Bras is in den nacht van 3 op 4 Januari de wacht aan den lichttoren door eenige Atjehers bekropen met het gevolg dat twee inl. fuseliers gesneuveld, een inl. korp. on een inl. fuse lier gewond en door den vijand twee Beaumont geweren meegenomen zijn. Als gevolg daarvan en ook omdat er kennis bekomen was dat er nog meer kwaad volk aan wezig moest zijn, vertrokken den 4den en 5den van hier 250 man infanterie onder de kapiteins Buys en Brongers, terwijl de marine onvermoeid bezig is met het eiland te bewaken om den vijand die zich daar tijdelijk genesteld heeft het ontkomon te beletten; menige prauw moet reeds door haar vernield zijn. Ook zijn tot dat doel een 50tal ons bevriende Atjehers onder den controleur Boutmy derwaarts getogen. Naar men hoort zou de vijandelijke bende thans reeds vrij wel opgesloten of liever gezegd ingesloten zyn. In alles is hier met voortvarendheid gehandeld; te hopen is 't nu maar dat we ook eenig succes zullen behalen. LI. Zondag den 2den Januari werd een Europeesche sergeant in het blokhuis te Sabang door een vijan- delijken kogel geveld. Een part. corresp. van de „Java-Bodo" uit Kotta-Radja, dd. 13 Jan., meldt het volgende: Do kolonel Van Teijn is gisteren van Poeloe Bras teruggekeerd, doch de expeditionnaire macht bevindt zich daai" nog. Behalve benden van Toekoe Oemar moeten er ook mannen van Toekoo di Tiroe zich daar ophou den, en misschien onzo beruchte tegenstander Toekoe di Tiroe ook. Hot plan is nu, de Atjehers geheel af te snijden en bun daardoor den toevoer van levensmiddelen enz. te beletten. Het eiland is door do marine goed geblokkoerJ, zoodat liet vooral met do holdore nachten, dio wy thans hebben, moeilijk zal wezen door middel van prauwen te ontsnappen. Den llden dezer had er weer een vry ernstige aanval plaats op eene der sectorpatrouilles. Deze patrouille onder commando van den luite nant Njjpels, was op don terugtocht naar Kotta- Radja, toen zij te halféén 's middags, ter hoogte van het vroegere Kotta Radja Bedil, onverhoeds door eene bende mot klewangs en lansen gewapende Atjehers word aangevallen. De aanvaller had de spits der patrouille eerst laten passeeren en viel onmiddellijk het kleine troepje, dat de luitenant nog by zich had, op het lijf. "Wel vielen er onmiddellijk zes gewonden neer, waarvan 2 zwaar, doch de overigen hielden zoo flink stand, dat de vyand terstond weer moest aftrekkon. Yan het 15 man sterke troepje bleven er toen 9 over, om de gewondon te bewaken en naar huis te brengen. De aanvallers moeten onge veer 30 man sterk geweest zynverscheidene bloedige sporen in de alang-alang bewezen dat ook zy verliezen hadden bekomen. Een der gewonden, een Amboneesche hoornblazer, stierf nog denzelf den dag. Men is vry algemeen van gevoelen dat er meer bedrijvigheid onder onze tegenstanders wordt waar genomen. De „Javasche Crt." van 20 Jan. bevat het vol gende bericht: Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh on onderhoonghoden is het volgende telegram ontvangen, den 15den dezer to Penang aangeboden Bende nog gedeeltelijk te Bras, pogingen tot over gave worden voortgezet. Naar het „Bat. Hand." nader verneemt, is te Batavia het bericht ontvangen, dat de expeditie naar Poeloo Bras zoo goed als mislukt is, doordien het der bende gelukt is de wachtdoonde schepen te verschalken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Tijdelijk werkzaam gesteld: Als bulponderwijzeres, M. A. Knoop, thans als zoodanig zonder bozoldiging werkzaam aan de openbare lagere school te Chcribon. G eplaatst: Aan de op. 1. meisjesschool te Cheribon, de tijdelijk workzaam gestelde hulponderwijzeres M. A. Knoop voornoemd; als hoofdonderwijzer, aan de op. 1. scb. to Paaoerooan, do herbenoemde onderwijzer 2de kl. A. C. J. Founder, thans waarnemend onderwijzer 3de kl. aan do openbare 3do lagere school to Soerabaia; als lsto hulp- onderwijzeres aan de op. 1ste lag. meisjesschool te Batavia, do benoemdo onderwijzes 2de kl. L. W. O vink, thans hulp- onderwijzeres aan deze school. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van onderwijzer 3de kl., de ambtenaren op non-activiteit W. d'Ancona en H. P. Th. Witkamp. Geplaatst: Als hulponderwijzer aan de op. 2de lag. school te Soerakarta, W. d'Ancona voornoemd; als hulp onderwijzer aan de op. lag. school te Bojolali (Soorakarta), H. P. Th. Witlfemp voornoemd. Overgeplaatst: Van do op. lsto lagere meisjes school te Batavia als hulponderwijzeres naar de op. 1. meisjessohool te Ambarawa (Semarangl, do onderwijzeres 2de kl. C. H. A. Merz; van de op. 3de lagere school te Soerakarta naar de op. lst-e lag. meisjesschool te Batavia, de bulponderwijzeres M. L. Visser Van Gaasbeekvan de op. 2do lagere school te Soerakarta naar de op. 3de lag. scli. aldaar, de hulponderwijzer H. Lorey; van do op. 2de lag. scli. te Soerabaia als hulponderwijzer naar de op. 3de lag. sch. aldaar, de hulponderwijzer 3de kl. M. De Gaas; van de op. lag. sch. te Bojolali (Soerakarta) als hulponder wijzer naar de op. 2de lag. sch. te Soerabaia, de onder wijzer 3do kl. A. M. Le Cluse. INGEZONDEN. Voor het eerst van myn leven gevoelde ik verl. Donderdag aandrang naar de begraafplaats te gaan: het was my eene behoefte de laatste eer te bewijzen aan de nagedachtenis van een man, dien ik van jongst af boven allen hoogachtte en waardeerde om zyn ongeëvenaardeu ijver en toe wijding in zake het onderwijs in de bouwkunst. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Schaap zou ter aardo worden besteld. Velen met mij verwachtten daar het bestuur van het Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix, om by do groeve een woord van welverdiende hulde uit to spreken, gewyd aan de nagedachtenis van hem, die, méér dan iemand anders, zooveel heeft bijge dragen tot den bloei van dat Genootschap. Wel waren eenige leden van het bestuur tegen woordig; maar toon de lykkist, met kransen bedekt, in do groeve was neergelaten, trad niemand hunner vooruit om namens het Genootschap M. S. G. een woord van waardeering to spraken. Waaromniet? Vreesde mon dat niet naar waarde te kunnen doen, zoodat hier zwijgen do grootsto welsprekendheid was? Ik weet het niet. Dit weet ik, dat velen met mij over dat zwijgen droevig ontstemd, den doo- denakker verlieten. Het kan op ruim twintigjarigen loeftyd geweest zijn, dat J. W. Schaap als onderwijzer in h c bouw kundig teekenen aan hot genootschap M. S. G. kwam. Tot dion tjjd was dat onderwys - zooals overal in ons vaderland onbeduidend. Blijkbaar is de heer Schaap spoedig begonnen met verbeteringen in te voeren, want toen ik, om stresks het jaar 1840, als leerling op dobeuwkim dige teekenschool kwam, was er reeds strijd met het bestuur, dat zich verzette tegen elk streven naar hoogere richting of uitbreiding van het bouwkundig teokononderwijs. Niettegenstaande miskenning en tegenwerking, ging S. voort met onverflauwden ijver, won steeds veld en na ongeveer een tiental jaren verminderde niet alleen tegenwerking, maar werden zelfs nieuwe vakken van onder wij-;, vveljre vroeger den hoer S. waren geweigerd, toegelaten. Na misschien nog een tiental jaren was er reeds gewaardeerde medewerking en aanmoediging van de zijde des bestuurs, en was do bouwkundige tee kenschool van het Genootschap M. S. G. toen een der beste in Nederland. Niettegenstaande helpers enhulpmiddelen steods zeer beperkt waren, heeft de heer Schaap, gesteund door latere besturen, met die geringe middelen het onderwys voortdurend verbeterd en het peil ver hoogd, tot hij, benoemd tot gemeente-architect meende aan een ander hem vertrouwd persoon té kunnen opdragen het door hem gestichte te waren en zoo mogelijk uit te breiden. Die opdracht werd aangenomen op voorwaarde van zyne hoog gewaardeerde blijvende hulp voor zooveel do nieuwe betrekking dit gedoogde. Na weinig jaren was de hoofdonderwijzers-betrek- king vacant. De heer S. was op aanzoek weer be reid in den nood te helpen, trad weer voor een jaar op als hoofd der bouwkundige school on bleqf, zoo lang zijne krachten het gedoogden, een gedeelte van het onderwys waarnemen. Dat de herinnering aan den heer J. W. Schaap en de geest van toewijding die hem bezielde voortleven! 24 Febr. 1887. c. Blansjaar. «AÏÏIËLA. Personen: Eduard Von Loncken, grondbezitter. de Hr. Willem Van Zuylen Daniëla, zyne vrouw Mevr. Gath. Beersmans. Mr. Ferdinand Arndt, advocaat de Hr. D. Haspels. Barones Von Auer Mevr. Burlage-Verwoert. Hedwig, hare dochter Mej. Anna Beuk rs. Von Malchow, broeder van mevrouw Auer do Hr. Poolman. Dr. Nordau, goneesheer F. Tartaud. Alfred Ehingen, zwa ger van Lencken, uit diens eerstehuweiyk Henri De Vries. Grohmann Keerwolf. Gorner, klerk bij mr. ArndtVictor Faas.-,en. Willem, knecht bij Lencken Van Eysden. Frederik, knecht bjj mevrouw Auer A. De Vries. Be Schoolrfjdster. Personen: Lucio, barones van Nietoch Mej. Marie Vink. Caesar, baron Von Wedding de Hr. Henri De Vries Engelhard Von Meinings- hausen, grondeigenaar Poolman. Otto, heerenknecht by Von WeddingKeerwolf. Een lakeiA. De Vries. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Ges fabriek, WEEK van 13 Februari tot 19 Februari. Datum. Unr. Aantal. Gemiddelde Enk Stand kaarsen. 13 Februari. 5.15 7.— 7 J 7,1 11 11 5.15 7.— 8 2.1.7 15 5.15 7.15 7 16.7 16 li 5.15 7.15 8 17.4 17 5.15 7.15 7 17.2 IS a 6.15 7.- 8 17.0 19 Y> 5 15 7.15 8 17.4 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet H' liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's Do uk Argand-Standard burner No. 1, met 24 ga&tje-B, een Ik wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat mot 17.4, 1' enz. Standaardkaaraen, waarvan elke kaars 20 grains grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6