3 gz- - jerr.Xa:'-^"- v-i.l- landsche Spoor to 's Gravenliage, den he9r Yan Yassen, door de politie aangehouden een Scheve- ninger, die betrapt word op het ontvreemden van een pakket uit de goederenloods. Onze Koning heeft op z y n 70sten verjaardag twee naamgenooten gekregen. Te Goes en te Driewegen werd een zoontje aan den bur gerleken stand als geboren aangegeven, die de namen ontvingen vanWillem Alexander Paul Froderik Lodowyk. Yoor de armen der Ned. Horv. ge meente in Den Haag is f 25 ontvangen van mevr. B. als dankoffer voor de redding van de Koningin en het Prinsesje. Naar sommigen meenen te weten, krjjgt Domela Nieuwenhuis in zyn „vrijen tijd (21/, uur per dag) nu, in plaats van gevangenisboeken, boekon om Deensch te leeren en moet hij copieeren voor studenten in plaats van doosjesplakken. Gisternacht is te Hillegom op ver schillende plaatsen ingebroken, o. a. bil den bloe mist P. H. Van Waveren Wz., alwaar uit een benedenvertrek zijn ontvreemd 12 zilveren lepels, een gouden bril en een gouden remontoir, waarop een paard gegraveerd. Te Haarlem is aangehouden een miliciën-infanterist, in garnizoen te Gouda, die sedort 20 dezer werd vermist. Naar de A m s t. verneemt, be draagt de bruto ontvangst op de jaarmarkt to Am sterdam gehouden ton voordeelo der vacantie-kolo- niën ruim f 55,000. Evenals bij vorige Oranjefeesten, zullen zich te Amsterdam afzonderlijke comités vor men voor de gezamenlijke versiering van straten en grachton bij de aanstaando Aprilfeesten. Reeds nu is eene dergelijke commissie opgetreden in de Valkenburgerstraat en in de Passeerderstraat. In het Vondelspark te Amsterdam heeft zich een 25-jarige kruideniersbediende door een pistoolschot van het leven beroofd. In de Hazenstraat aldaar is Dinsdag-avond een 16-jarige knaap door twee personen aangevallen en met een mes verwond. Tusschen zes dor beste biljartspelers uit Amsterdam en evenveel heeren uit Groningen, zal te Groningen in de volgende maand oen wed strijd gehouden worden oin het meesterschap. De hoofdprijs bedraagt f 150. Aan de noodige belang stelling zal het niet ontbreken. Door de directeuren-uitgevers van de „N. Rott. Crt." wordt eene belooning van 200 uitgeloofd voor dengene, door wiens aanwijzing gevonden wordt de schrijver of drukker van het valsche bulletin, dat op 's konings verjaardag ten name van genoemde courant verspreid is. Het handschrift van een paar adressen, dat misschien tot het ontdekken van den dader kan leiden, is in het nummer van heden in zincographie nagemaakt. Maandag-avond jl. omstreeks zeven uren is uit het huis van bewaring te 's-Bosch ontsnapt Wilhelmus Henricus Waajjen, oud 24 jaren, geboren en wonende te Heerlo in Limburg, laatstelijk miliciën-stukrijder, behoorende tot do 2de batterij van het 3de rog. veld-artillerie. Door het verbreken van een hangslot en ter zijde schuiven van traliewerk is hij op een plat dak weten te komen, van waar het hem gemak kelijk was buiten het terrein der govangenis te geraken. Zyn spoor is nog niet ontdekt. Niet onmogelijk is het, dat hy, by het over- kllmmen eenor schutting, in de Dieze is gevallen en verdronken. De ontvluchte was nog niet veroordeeld, maar moest voor den krijgsraad ter zake van desertie terechtstaan. Hy is dus geen persoon, die een ge- vaariyk misdadiger kan genoemd worden, en was daarom dan ook in de gevangenis belast met het stoken der verwarmingstoestellen. Juist zyne be zigheden schynon hem den weg tot ontvluchting te hebben gewezen. (P. M. Cf.) Een ingezetene van Waalwjjk, J. v. d. H. te Kaatsheuvel, een oogenblik uit de tram gestapt, wilde er weer opspringen, terwijl deze reeds in gang was. Hy viel er onder, werd over reden en was terstond een lyk. N a b y Bergen-op-Zoom is, vermoede- lyk door het spelen van kinderen met lucifers, de woning van J. Goossen eene prooi der vlammen geworden. Het oudste kind, van 5'/, jaar, is met brandwonden overdekt en zeer bedenkelyk, tenvyl het- jongste, van 20 m.aanden, half verkoold is ge- Ygndon. Uit Oscli wordt dd. 19 Frebruari gemeld: Hedennacht te omstreeks 12 uren brak hier een hevige brand uit in een perceel, bewoond door 3 gezinnen en gedeeltelijk ingericht voor sigarenfabriek. Ofschoon de brandweer nogal spoedig aanwezig was, kon er toch weinig gered worden. Het huis en de inboedel der sigarenfabriek waren laag en van de overige inwoners was in het geheel niets verzekerd. Om halfvier kon de brandweer inrukken, doch om vier uren werden de inwoners wederom door de brandklok uit hunnen slaap ge wekt en stond ditmaal eene groote boordery van G. Van Erp in vlam. Hier slaagde de brandweer er in om het woonhuis te behouden, doch 2 schuren werden in de asch gelegd, en zoo spoedig nam de brand toe, dat van het vee, 14 koeien en 3 paarden, niets kon gered worden. De voorraad hooi bestond uit ongeveer 50,000 Kg. Het vee was niet ver zekerd. Omtrent dezen laatsten brand liepen ver schillende geruchten en de politie arresteerde dan ook een zeer gevaarlyk sujet, die in het bezit was van een horloge en ketting, die tydens den brand vermist waren. Door do justitie uit Den Bosch heeft hier heden middag een onderzoek plaats gehad, waarna de gearresteerde, onder sterk geleide en stevig geboeid, naar Den Bosch is overgebracht. Deze persoon slaagde er hedenmiddag nog in te ontvluchten, na eene deur der govangenis verbryzeld te hebben, doch was een kwartier daarna weer in arrest. Volgens berichten uit Colorado, heeft daar den 17den dezer een schrikkelyke storm gewoed. In Denver werden daken van de huizen geblazen, treinen van de rails geslingerd en allerlei ongelukken veroorzaakt. In een pakhuis van de Spandauer bierbrouwery te Berlyn werden Maandag door eenige arbeiders de daar gedurende den winter ge borgen meubels voor den dag gehaald om naar den schilder gebracht te worden. Onder tafels en stoelen vonden zy daar het lyk van een sedert zes weken verdwenen grenadier, Obermeyer genaamd. Hy was uit vrees voor straf uit de kazerne ontvlucht en waarschynlyk in bedoeld pakhuis doodgevroren. Omtrent de reeds vermelde aard beving wordt uit Nizza, dd. 23 dezer, geseind: Twee schokken van aardbeving werden heden ochtend om zes uren te Nizza gevoold. Een groot aantal huizen wankelden; van vele zyn de muren gescheurd en eenige zyn zelfs ingestort. De ont steltenis was algemeen. De bewoners ontvluchtten ten halve gekleed hunne huizen en begaven zich op straat of bij honderden naar de omstreken der stad. Men zag in de straten vrouwen geknield hare gobeden ten hemel opzenden. Verscheidene personen werden gekwetst door het puin der inge storte huizon, doch tot dusver is niemand gedood. De toevloed van vreemdelingen, voornamelyk van Engelschen, is op dit oogenblik ontzaglyk groot te Nizza; eenigen hunner, door een panischen schrik bevangen, maken overhaast toebereidselen tot ver trek. De schokken van aardbeving werden insgelyks gevoeld te Monaco en Montecarlo, alwaar rotsen verplaatst werden; een gedeelte van den steilen oever is ingestort. Men had zich eenigszins onge rust gemaakt over den prins van Wales, die thans in deze streken reist. Op eene vraag van koningin Victoria werd echter een geruststellend antwoord ontvangen. De prins bevindt zich thans te Cannes en heeft geen gevaar geloopen. Men had te Nizza den vorigen dag juist het bekende bloemenfeest gevierd. Maar 't weer had toen ook al niet meegeholpen. De zon had zich den ganschen dag schuil gehouden achter loodkleurige wolken, zoodat er weinig werk was gemaakt van de kleeding. Daarbij waren de bloemen dit jaar schaarsch en niet zeer fraai, mede een gevolg van het gure weder der laatste weken. Het feest was dan ook niet zoo opgewekt en zoo weelderig als in vorige jaren. Toch hadden alle hooge gasten, die aan de „Riviera" verblyf houden, er aan deel genomen, o. m. de prins van Wales met zyn zoon George, die by deze gelegenheid een hulde ontvingen in den vorm van een waren regen van bloemen. De aardbeving is ook gevoeld te Turyn, Genua, Lucca, Pavia en Savona. Hier was de schok nog heviger dan in Frankrijk. Te Savona zyn vele huizen ingestort, waardoor 11 personen het leven verloren. Verscheidene huizen zyn eveneens ingestort te Coni, Oneille, Noli, Dinn, Omarina eh in andere gemeenten van Piëmont. Ook daar zijn vele dooden en gekwetsten. De «ngeregeïtlhenlen te lAasssferelasje. De inlichtingen, welke het „Hbl." omtrent het gebeurde van Dinsdag-avond nog kon inwinnen, leeren het volgende omtrent het voorgevallene: Een vry aanzienlyk aantal socialisten had zich in het koffiehuis van Ponning verzameld, om dat te verdedigen indien daartegen als den vorigen avond weder baldadigheden werden gepleegd. Eene groote menigte nieuwsgiorigen had zich weder voor hot huis verzameld. Daar die menigte zich behoorlyk gedroeg, bepaalde de politie zich tot handhaving van het verkeer en tot aansporing der oranjehovende betoogers, zich rustig te houden. In den loop van den avond, om halfelf, werd aan don kastelein door een inspecteur van politie de raad gegeven de bezoekers van zyn koffiehuis één voor één huiswaarts te doen gaan, als beste middel om aan den oploop een einde te maken nu het buiten toch zoogoed als kalm was. Aan dien raad werd echter geen gevolg gegevon. Over de wyze hoe de botsing is begonnen, loopen de lezingen uiteen. Volgens de eene lezing, welke reeds is medegedeeld, zou een troep jongelieden onverhoeds getracht höbben binnen in het huis te dringen en van daar toen een pistoolschot zyn gelost, wat de politie noodzaakte binnen te komen en door ontruiming van het gebouw een einde aan de ongeregeldheden te maken. Volgens de andere lezing is van achter uit de nieuwsgierige menigte een steen naar het huis geworpen, is daarop het schieten uit het huls begonnen en hebben de verdedigers een uitval ge daan op de menigte, zoodat de politie moest tus- schenbeide komen. Toen de storm bedaarde en de gemoederen een weinig tot rust konden komen, bewezen luide hoezee's, ook voor de politie, hoezeer de woede aan de socialisten gekoeld was. „Nog nooit, myn heer," zei een agent, „hebben de socialisten er zóó van gelust als nu." By de schermutseling zyn 34 personen gewond, waaronder 5 politie-agenten. Slechts enkelen zyn in het gasthuis ter verpleging geblevende anderen konden, na verbonden te zyn, huiswaarts keeren. Volgons het „D. v. N." zyn 29 personen ge arresteerd en bedraagt hot aantal gewonden 27, waaronder ook de vrouw van den socialist Eckhardt, die met haar man bij Penning vertoefdezy moest per raderbaar naar het gasthuis worden vervoerd. In het politie-bureel verleenden de chirurgyn E. J. De Vries en dr. Van "Wezel de eerste hulp aan de gewonden. Het is gebleken dat Perming's huis tot een formeel arsenaal was ingericht. Revol vers, krissen, dolken, ploertendooders, lange en korte messen werden uit hot huis gehaald of bij de arrestanten gevonden. Een kindje van vier maanden werd onder het gevecht in „De Leeuw van Waterloo" doodgedrukt. Gistermiddag te 4 uren is Penning, de kastelein van genoemd koffiehuis, tevens onder voorzitter van de Amsterdamsche afdeeling van den sociaal- democratischen bond, ontslagen. Van der Stadt bevindt zich nog in arrest. Op de by Penning gevonden revolver zat nog een scherpe patroon, zoodat er toch niet uitsluitend met los kruit schynt geschoten te zijn. De „Leeuw van Waterloo" ziet er by daglicht uit als een ruïne. Geen ruit is heel gebleventwee der deuren zyn ingetraptin huis liggen stoelen en tafels gebroken door elkander. Honderden toeschou wers komen de verwoesting in oogenschouw ne men, alsmede de met bloed bedekte deuren en deur posten. De stryd, ofschoon betrekkelijk kort, was dan ook verschrikkelijk om aan te zien. Een oogenblik scheen hot, alsof alle booze geesten waren losgebroken om in dolle woede hun wraaklust bot te vieren. Dat ook enkele onschuldigen wel zullen getroffen zyn, is natuurlyk. Als gewoonlyk wordt daarvan echter meer drukte gemaakt dan de zaak waard is. Zoo was er o. a. eene vrouw, die met haar man het tooneel had gadegeslagen en nu luid kermde dat zy een sabelhouw had bekomen. By onderzoek bleek de houw nauwelijks een schram te zijn, waaruit ternauwernood eenig bloed kwam. Iemand die denzelfden avond uit het „Odéon" kwam en het Waterlooplein bereikto, deelt in do Amst." mede dat hy een poosje toeschouwer van de beweging was. Hy hoorde schieten, zag de politie met de sabel ageeren tegen hen die in „De Leeuw" aanwezig waren, en begaf zich naar het politiebureel, waar arrestanten werden binnenge bracht. Een paar lieden op straat zagen hem

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2