N\ 8287. A0. 1887. Dit nummer bestaat Bit Twee Bladen. Woensdas Februari. §eze jouraat wordt dagelijks, met attzondering tan gon- ea feestdagen, uitgegeten. Leiden, 22 Februari. LEIDSCH DAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afsanderlglte Mommen.0.95. PRUS DER ADVERTENTIEN Tan 16 regale 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naai plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren batten de etad wordt 0.10 berekend. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad alhier, in de plaats van wijlen den heer H. C. Hartevelt, kwamen heden op: aan hot hoofdbureel (Raadhuis) van de 807 kiezers 401 aan het onderbureel (Den Burg) van de 1082 533 Te zamen alzoo van de 1889 934 Bjj de vorige gemeenteraadsverkiezing waren 1031 stembiljetten ingeleverd. Ter benoeming van hoofd aan een der open bare lagere scholen te Amsterdam is het volgende drietal opgemaakt: J. Broekens, onderwyzer aan de scholen der schoolvereeniging te Amsterdam; L. Van Oeveren, onderwyzer te Leiden; S. Joustra, onderwyzer te Groningen. Men schryft ons uit Oude-Wetering, dd. 20 Februari: Golyk de vorige week was afgekondigd, trad dr. Ph. S. Van Bonkei hedenmorgen in ons kerk gebouw voor ongeveer een 160-tal hoorders op, zonder dat van eenige stoornis blyk gegeven werd, hetzy hier, hetzy in de Christelijke school. Na een kort voorwoord, waarin dr. Van Ronkel duidelyk deed uitkomen, dat noch Classikale noch Synodale dwang hem, don uit het Jodendom over- gebrachten Christen had gedreven, maar dat liefde voor de waarheid, welke hy nu voor meer dan 30 jaren als waarheid had erkend, en liefde voor de kerk, welke hem in haren schoot had opgenomen en die hem nooit of nimmer belet had die waarheid naar hartelust te prediken, met blydschap hadden doen besluiten, zy het overigens ook onder hoogst treurige omstandigheden, op te treden aan de plaats waar hy voor ongeveer anderhalf jaar eene vacature beurt mocht vervullen, toenmaals voor eene eivolle kerk. Na nu nog gebeden te hebben, ook voor den jeugdigen, thans reeds geschorsten leeraar, en voor dogenen die hem zelfs in de publieke bladen hadden gesmaad, sprak dr. Van Ronkel, als inleiding voor de lijdensgeschiedenis, over de woorden van Johannes den Dooper: „Ziet het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt," Joh. 1 vs. 295. In de Christelyke school trad de geschorste leeraar op voor zyne volgelingen en bevestigde den heer K. Los als ouderling. Zondag werd de vacature-beurt te Leimuiden waargenomen door ds. Voorhoeve, van Katwyk aan Zee. De geschorste predikant Van Spall hield met de zynen eene eerste samenkomst in eene kolen- schuur. Dit gaf afleiding. Er had nu geen samen scholing voor het kerkgebouw plaats geiyk den vorigen Zondag, en wie er binnen gingen, hadden geen last van nageroepen en beschimpt te worden, gelijk op 13 Febr. geschiedde. Dezen Zondag was de opkomst al talrijker dan den vorigen. Op den 27sten Febr. a. s. zal in den dienst voorzien worden door ds. Blauw, van Noordwyk-binnen. Het heuglyke feit, dat op 19 dezer plaats had, namelyk de vieriug van den zeventigsten verjaardag van Z. M. den Koning, is ook daarom van betee- kenis, omdat, zoo men zelfs eeuwen teruggaat, men geen der voorouders van Z. M. aantreft, die op genoemden leeftyd als regeerend vorst, stadhouder of koning gezeteld was. Koning Willem de Derde is dus de allereerste van zyn geslacht, die op zeventigjarigen leeftyd rrog regeerende is. Zelfs ontmoet men teruggaande tot het jaar 1535 onder de voorzaten van Z. M. en de naaste bloedverwanten van hen, slechts twee leden van genoemd geslacht, die den 70-jarigen leeftyd bereikt hebben, en wel eerstens graaf Jan van Nassau, en eerst drie eeuwen later Koning Willem den Eersten. Deze is wel op een-en-zeventigjarigen leeftijd overleden, doch had reeds in 1840 afstand van den troon gedaan, zoodat hij op 70-jarigen leeftyd geen regeerend koning meer was. De Koningin bood, naar het „H. Dbl." meldt, aan den Koning op Hds. verjaardag verschillende geschenken aan, namelyk eene kostbare antieke klok en twee antiek gedreven koperen kandelaars, een prachtig eetservies, twee j. rdinières gros bleu op geornamenteerde voetstukken, een rustieke koffer, van binnen met zyde geborduurd, een couranten tafeltje, styl Bagdad, met ivoor ingelegd, eene kostbare lamp en een wandelstok met zilveren knop. Prinses Wilhelmina overhandigde haar Vader, behalve eene prachtige bloemenmand met levende rozen, verschillende kleine geschenken en een zijden voetenkleed, door haar zelf met bloemen bewerkt. Onder de fraaie geschenken, den Koning van andere zyden aangeboden, behooren tal van kunst werken, een prachtig gecalligrapheerde gelukwensch (door den heer J. M. Hingman vervaardigd) van het Schilderkundig Genootschap „Pulchri Studio" en een album van smaakvolle en artistieke album bladen, geteekend door een aantal ex-pensionaires van HH. MM. Onder de geschenken bevindt zich ook een van onzen vroegeren stadgenoot, den kunstschilder Helder. Het is eene schildery, voorstellende eon. gat in een muur, waardoor eene hand een visite kaartje aanbiedt, en waarop zich den naam van den heer Helder bevindt. Het geheel is gevat in een lyst in antieken styl. Vele hooggeplaatste personen die het stuk voor de aanbieding bezich tigden, spraken er met den meesten lof vanden volgenden dag na de aanbieding ontving de heer Helder reeds eene dankbetuiging van Z. M. Gisteravond had te 's-Hage het aangekondigde feestconcert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen plaats door de dames- en heerenafdeelin- gen der Koninklijke Nationale Zangschool voor Handwerkslieden, waarvoor door den Koning eene uitnoodiging welwillend was aangenomen. Kort vóór den aanvang van het concert werd echter door den voorzitter medegedeeld dat de Koning wegens eene lichte ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zyn en de Koningin alleen zou komen. Een godeelte van de gang achter de balkon- galery ter rechterzyde van de groote zaal, te midden van welke loges-reeks de groote hofloge was in gereedheid gebracht, was hervormd in eene nette anti-chambre. De hooge bezoekster werd verwelkomd door mr. Vaillant, voorzitter der feestcommissie voor dit concert, en den heer J. H. Marinus, directeur der school. Twee leden van de dames-afdeeling der zangschool boden H. M. een prachtigen ruiker aan. Na deze ontvangst werd H. M. naar de met een keurig ameublement bezette hofloge geleid, waarby zy de aan beide zijden van den corridor geschaarde feestcommissie passeerde. De toepasselyk en net versierde groote zaal van het gebouw was geheel gevuld met een aanzienlyk feestgezelschap. Alle ministers, de burgemeester, wethouders en raadsleden, vreemde gezanten en vele autoriteiten waren met hunne dames tegen woordig en verder tal van genoodigden uit alle standen. Even na 8 uren ging de hofloge open en het orkest speelde het „Wilhelmus". Het publiek rees op. De Koningin trad binnen en knikte vriendelyk het publiek toe. H. M. was gekleed in wit satynen kleed, laag uitgesneden. Een prachtige diadeem sierde haar hoofd en om haai- hals fonkelden kost bare juweelen. Tot het gevolg behoorden freule Van der Poll, graaf Scliimmelpenninck en baron Taets van Amerongen. De voorzitter der feestcommissie, mr. J. P. Vail- kuit, bleef den geheelen avond in de loge en de Koningin onderhield zich herhaaldeiyk met hem. De muzieknummers werden zonder tusschenpoo- zen uitgevoerd. De solisten warende dames Maike Hekkema, sopraan, Anna De Graaf, alt, De Goey, tenor, Van Berkum, bariton en Henri De Louw, bas. Telkens na een welgeslaagd solo- of koornummer werd sterk geapplaudisseerd. Vóór den aanvang der cantate betrad de voor zitter, de heer J. J. Schmidt, het orkest en richtte het woord tot de Koningin. Terstond na het uitspreken zyner toespraak werd de heer Schmidt door de Koningin in haar logé ont boden en onderhield zy zich geruimen tyd met den eenvoudigen man, die onbevangen met de Koningin sprak en haar zyne verzekering van de gehechtheid der werklieden herhaalde. Aan zyn wensch, dat het publiek zou blyk geven van zyne sympathie, werd aan het 3lot der cantate ruimschoots voldaan. Het volkslied, dat aan het einde is ingelascht, werd staande aangehoord door alle aanwezigen en toen het „Bescherm o God, bewaak den grond" door koor en publiek te zaam werd aan geheven, rees ook de Koningin van haar zetel en bleef dat couplet van het lied staande aanhooren. Een luid gejuich „leve de Koningleve de Koningin en schier eindelooze hoezees werden toen gehooid en alle aanwezigen waren vol geestdrift. Alvorens te vertrekken liet de Koningin zich de directeuren-componisteuren de heeren Marinus en Coenen voorstellen, dankte hen voor het genot haar verschaft, terwyl de voorzitter de heer Schmidt, haar een bouquet voor het prinsesje aanbood, dat de Ko ningin welwillend in ontvangst nam. By de komst en het vertrek was eene groote me nigte voor het gebouw vereenigd, die eveneens de Koningin langdurig toejuichte. De hulde der Haagsche werklieden besloot op al leszins waardige wyze de feestelykhedon aldaar. De Koning heeft den directeur van HDs. Ka binet gelast om door middel van de Staatscourant Zyner Majesteits hartelyken dank te betuigen aan, autoriteiten, collegiën en particulieren, die aan Zyne Majesteit hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogstdeszelfs zeventigsten verjaardag. Gistermorgen te 11 uren heeft de nieuw be noemde generaal-majoor, A. M. Mazel, te s-Hage afscheid genomen van het tot aan zyne bevordering door hem gecommandeerde 2e regiment veldartillerie, dat daartoe in marschtenue op het Alexandersveld was opgesteld. De luitenant-kolonel, baron Van Haersolte van den Doorn, van het gedeelte te Leiden, is belast met het waarnemen van het bevel over het regiment, totdat de te benoemen kolonel zijne functiën zal aanvaarden. Ds. J. "W. Felix, te Utrecht (president-curator der Vrye Universiteit), keurt, volgens zyn schrijven in „het Vaandel", het uittreden uit het kerkver band „volstrekt niet goed." Hy zegt, „dat het kwaad- niet alleen in de organisatie, maar nog veel dieper in ons volk en in de leden onzer kerk zitdat eene andere kerkorde de krankheid niet kan genezen; dat het breken van het kerkverband niet het juk der zonde breekt en evenmin onze schuld voor den- Heere kan goed maken." Volgens te Lissabon ontvangen tyding uit Afrika spreekt de Nederlandsche consul, die, naar men zeide, door den koning van Chiputura ver moord was, dit bericht zelf tegen. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 24 dezer zal niet gehouden worden. Z. M. heeft aan na te melden officieren by de rustende schutteryen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: in Zuid-Holland, 2de bat., aan L. A. T. Binnendijk, als 2de luit., onder ge houdenheid, dat hy de op hem uit kracht der wet,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1