buit iz is tj a. rsr o. Gemcagd Nieuws. W y namen heden inzage van het feestprogramma der Commissie tot feestelijke viering van 's Konings Verjaardag, hetwelk alle gewenschte inlichtingen geeft omtrent de feestelijkheden hier ter stede. Het boekje ziet er flink uit en is 1G pagina's groot. Reeds bespeurt men ook hier ter stede voorbereidingen voor den algemeenen feest dag van Zaterdag. Een enkele vlag wijst hier en daar op het in aantocht zijnde feest. Behalve de versieringen, die binnen het bereik der commissio vallen, doet men ook elders het zijne om den Koningsdag op te luisteren. Zoo meldt men ons dat de kazerne aan de Morsclipoort aan de zijde van den Rijn, tegenover de Kweekschool van Zeevaart geïllumineerd en versierd zal worden met gekleurde lampions, 's Avonds wordt het ge bouw door Bengaalsch vuur verlicht. Voor den in gang der kazerne is een eerepoort aangebracht, waarboven het Nederlandsche wapen, omgeven door een zon van licht, prijkt. De poort is keurig met groen en vlaggen versierd. Van de zijde der winkeliers doet men ook het zijne. Mejuffrouw C. C. Van der Spek is ongetwijfeld van oordeel, dat, worden de oudere door Oranje bitter aan hun geliefd vorstenhuis herinnerd, dit voor de jongeren van dagen met hare Oranje-koekjes het geval zal zijn. Andere winkeliers willen door versiering hunner winkelkasten het feestelijk aan zien der straten verhoogen. Het schijnt, dat zjj dus niet voornemens zijn hunne winkels Zaterdag te sluiten. Dit komt, zoo als wij heden vernamen, anderen wel wenschelijk voor. Al is het moeielijk, met het oog op den markt dag, hier de winkels den geheelen dag gesloten te houden, zooals in Rotterdam vrij algemeen het geval zal zijn; toch zou het misschien overweging verdienen, om twaalf of één uur, als de grootste drukte voorbij is, te sluiten. In hoeverre dit wen schelijk wordt geacht, moet natuurlijk ieder voor zich zelf beoordeelen. Eveneens moet het aan par ticulier initiatief worden overgelaten of men wil beproeven eene vereeniging van winkeliers te be wegen hunne wenschen te dien opzichte door openbare aankondiging kenbaar te maken. De aangekondigde wedstrijd op een baan ongeveer van 3100 meter heeft gisteren te Slikkerveer plaats gehad. Deze wedstrijd had een meer huishoudelijk karakter en was uitgeschreven door eenige sportliefhebbers. Door de weinige publi citeit, die aan don wedstrijd gegeven was, waren de bezoekers weinig in getal, aan èntreegelden werd ongeveer 140 ontvangen. De toestand van het ijs liet niet toe de geheele liardrijdersbaan te gebruiken. Het ijs was zeer broos en op het terrein waren drie groote wakken. De eerste rit had plaats tusschen Van den Berg en Soe. Do bepaling was dat degeen, die de twee eerste rondten aan de buitenzijde reed, de twee laatste rondten aan de binnenzijde moest rijden. Het eerst reed Van den Berg aan de binnenzijde on bleef gedurende die twee rondten voor, by den derden omgang geraakte hü achter, zoodat het ver schil bij het einde vrjj groot was. See kwam dus het eerst aan en legde de 3100 meter af in 5 min. en 51'/s sec. De commissie verklaarde dat nog by geen enkelen wedstrqd zoo snel gereden was als thans. Hierna kwamen Kingma en Smart aan de beurt. Smart reed de twee eerste omgangen buiten en de twee laatsten aan de binnenzyde. By de twee eerste omgangen bleven beiden vry gelyk; by den derden omgang kwam de Engelschman voor en had Kingma het ongeluk te vallen, zoodat hy achter bleef. Smart kwam dus het eerst aan en legde de baan in 5 min. en 55 seconden af. Na een half uur pauze werd tusschen de twee Engelschen om de pry zen van 100 en van 50 gereden, van welken kampstryd de uitslag is, dat See het eerst aankwam en wel na 5 min. 45J/5 sec. •en dus den prys van ƒ100 behaalde. Aan Smart ïs derhalve de prys van 50 toegekend. Dq officieelo wedstryd, uitgeschreven door het bestuur van den Nederlandschen schaatsenryders- bond zal dit seizoen wel niet doorgaan en zeker niet te Slikkerveer, omdat het ys te slecht is. Een dergelyke wedstrijd als gisteren gehouden werd, had ook lieden plaats, doch nu op een baan van 1609 meter. Do pryzen zyn weder 100 en 50. Men koesterde algemeen de hoop dat op de korto baan do Hollanders de overwinning zullen behalen. De wedstryd ving hedenmorgen om 12 uren aan. Duitsclilaud. De stadhouder van den Elzas heeft naar aanlei ding der verkiezingen een manifest uitgevaardigd, waarin hij wyst op het oorlogsgevaar, dat dreigt van de zyde van een deel van het Fransche volk, dat den oorlog begeert. Daarom spoort hy aan tot het verkiezen van kalme en verzoeningsgezinde afgevaardigden, die den vrede van 1871 zonder voorbehoud erkennen. De vrienden dos vredes, die door den invloed, welken de leiders tot dusver op hen oefenden, geen eigen candidaat konden stellen, zullen daarom wys doen hunne meening te doen biyken door blanco biljetten uit te brengen. Italië. In eene depeche van generaal Gené uit Massowah 13 Febr. wordt het volgende gemeld: De toestand is nog altyd dezelfde. Ras-Aloula verliet Woensdag Asmara om zich naar Makolla te begeven, werwaarts hy door den negus ontboden was. Salimbeni kwam Donderdag hier aanhy was door Ras-Aloula belast met de taak om aan generaal Gené de uitlevering te vragen van Mohamed, die de Abessiniërs onder valsche voorwendsels tegen de Italianen had opge hitst. Salimbeni bevestigde deze beschuldiging. Gené liet daarop Mohamed in hechtenis nemen, maar weigerde hem aan Ras-Aloula uit te leveren. Hy beschouwde den veldtocht als geëindigd. België. De minister-president Beernaort diende gisteren op last des konings by de Kamer een wetsontwerp in, waarby de Congo-staat wordt gemachtigd tot het uitgeven van eene premie-leening in België. In den loop der zitting vroeg Fare inlichtingen omtrent de versterkingen voor welke de regeering een krediet heeft aangevraagd. De regeering beloofde deze inlichtingen te zullen verstrekken, doch onder het noodige voorbehoud wat haren omvang betrof. Groot>BrftanniS. In het Lagerhuis heeft de heer W. H. Smith gisteren aangekondigd, dat hy heden de prioriteit zou vragen voor de behandeling van het wotsontwerp tot wyziging van het reglement van orde. Dit ontwerp zal steeds aan de orde zyn, en met de beraadsla ging zal een aanvang worden gemaakt zoodra het debat over het adres van antwoord op de troonrede is afgeloopen. De discussie over het adres van antwoord werd daarop voortgezet. Het Huis verwierp met 253 tegen 136 stemmen het amendement van den heer Cameron, betreffonde Schotland. De heer Sexten stelde voor, hot debat over het adres te verdagen. De heer W. H. Smith kwam hiertegen op, en deed integendeel een beroep op het Huis, om het debat te sluiten. De heer Parnell weigerde hieraan gehoor te geven, omdat de ernstige toestand in Ierland verdere discussie noodzakelijk maakte. Het debat werd daarop verdaagd. Het feest ter eere van de herdenking van koningin Victoria's vyftigjarige regeering is te Calcutta, te Bombay en in de overige steden van Indië gisteren gevierd met schitterende foestelyk- heden, volksfeesten en godsdienstoefeningen in alle katholieke en protestantsche kerken en in de tem pels der Farzen en Hindoes en in de moskeeën dor Muzelmannen. O omeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, De Fremery, Bool, Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Land, Fockema Andreas, Van Reenen, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Van Buttingha Wichers, Knappert, Nykamp, Zaalberg, Vos, Kaiser en Was. Afwezig met kennis geving de heer Krantz, die voor eenigen tijd de gemeente heeft verlaten en dus vooreerst de ver gaderingen niet zal kunnen by wonen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat sedert de vorige vergadering o. m. zijn ingekomen: een koninklijk besluit tot toekenning van een pensioen van ƒ171 aan mej. Van Schaik, eervol ontslagen (maar inmiddels overleden) onderwyzeres aan de Leerschool verbonden aan de Kweekschool voor onderwyzers en onderwijzeressen; een verzoek van jhr. Van der Wyck om afschryving van pi. dir. bel. wegens kort verblyf binnen deze gemeente; een verzoek van den heor H. Tillema om eervol ont slag tegen 1 April als leeraar in het boekhouden aan de H. B.-S. voor jongens; eene mededeeling van de Vereeniging voor Notarissen dat or geen gebruik zal worden gemaakt van het aanbod van grond alsmede eene kennisgeving van den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente dat in den morgen van den 19den Februari a. s. in de Pieterskerk eene openbare godsdienstoefening zal worden ge houden. Tevens berichtte de Voorzitter dat thans 30,000 by de Leidsclie Bankvereeniging in prolongatie zyn belegd. Ten aanzien van het voorstel betrekkelyk de inrichting van eene bewaarplaats voor krankzinnigen in het voormalig Caecilia-gasthuis had de heer Nykamp een paar opmerkingen, wat betreft het opdragen aan de stadsdoctoren van de behande ling der tydelyk in bewaring gestelden en omtrent de werkzaamheden en verblyfplaats van den be waarder; by welke opmerkingen zich de heer Zaayer op ook door dezen aangegeven gronden aansloot; doch waartegen de Voorzitter in herin nering bracht, dat hier slechts sprake is van een tydelyk verblyf van krankzinnigen, of van per sonen, die onverwacht van krankzinnigheid blyken geven, zoodat men de voorloopige bewaarplaats niet zoodanig kan inrichten als voor een bepaald krankzinnigenhuis noodig is. De heer Nykamp was het hiermede volkomen eens en verlangde ook volstrekt geen model van een inrichting; maar gaf er toch de voorkeur aan dat de opgenomen patiënten ook konden worden behandeld door de betrokken geneesheeren zeiven, die de verpleegden reeds vroeger hadden bohandeld. Hierin zag de Voorzitter geen bezwaar, waarna de voordracht zonder hoofdelyke stemming werd goedgekeurd. Het voorstel tot opruiming van den duiker in den Ouden Singel deed den hoer Cock de vraag doen waarom, nu er voor het werk niet zal worden afgedamt, de kosten in plaats van verminderen, juist vermeerderen; terwyl de heer Van Hoeken in overweging gaf het werk in tweo partyen uit te voeren ter besparing van kosten en tot minder verhindering der scheepvaart. De Voorzitter antwoordde dat het plan bestaat niet om af te dammen, maar den nu bostaanden gemetselden duiker stuk te maken door heistoestellen b. v. met zware bytels en dan later de brokken steen op te ruimen. Met het voorstel van den heer Van Hoeken kon spr. zich niet vereenigen, omdat het nog kostbaarder zou blyken dan nu geraamdds. Hieromtrent werd nog kort van gedachten ge wisseld, ook door den heer Alma, waarna het voorstel van B. en Ws. eveneens zonder hoofdelyke stemming werd goedgekeurd. Ook tegon het ingediende voorstel om eene proef te nemen met de uitvoering van het onderhoud van de gemetselde bruggen en wallen onder eigen beheer, had de heer Van Hoeken bezwaar, omdat hem voldoende waarborgen tot richtige uitvoering ontbraken. Goed toezicht op werken onder eigen beheer en ook by aanbesteding acht hy voldoende. De heer Nykamp meende gehoord te hebben dat de heer Van Hoeken gezegd had, dat er tegen woordig materialen goedgekeurd werden, maarniet gebruikt. Dat is volgens spr. eene zware beschuldi ging, eene betichting van diefstal. Hierover wenschte spr. inlichting, alsmede of het waar is dat het toezicht thans niet goed wordt uitgeoefend. De heer Van Hoeken lichtte onmiddellyk zyn gezegde of bedoeling nader toe, waaruit natuurlyk bleek dat het volstrekt zijne bedoeling niet was om eene beschuldiging van diefstal uit te brengen waaraan de Voorzitter, wien het gesprokene ook na de opheldering des heeren Van Hoeken niet duidelijk was, nog kon toevoegen dat goedgekeurde materialen wel worden gebruikt; en wat het toe zicht betrefthet daarmede belaste personeel geeft alleszins reden tot tevredenheid. Ook dit geeft de heer Van Hoeken toe. Hy wil volstrekt niet zoggen dat de ambtenaren hun plicht niet doen, maar hy wenscht uitbreiding van toezicht. Verder blyft hij uitvoering van werken onder eigen beheer veel te kostbaar achten. Hy had daarvan reeds genoeg gezien en ondervonden. Toch bleef de Raad eene proefneming wenschelyk achten, want het nam het voorstel daartoe aan met 20 tegen 2 stemmen (de heeren Cock en Van Hoeken). Tegen het toestaan van het verzoek van eenigo koetsiers om een proef te nemen om de Paarden- steeg in beide richtingen te beryden, bestond bij den heer Alma geen bezwaar; maar hy wenschte dan het eene trottoir der brug aan de zijde van het Galgewator tot de woning van den heer Rebel door te trekken en daar voor de veiligheid dor voet-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2