N-\ 8283. Trijdag 18 FebmaH. A0. 1887. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, nitgegeren. Leiden, 17 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mM&dcu1.10. Fri-nco per poet1.40. Afe»nderljjko Hommers0.8B. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171 Grootere letters nssi plaatsruimte. Voor het Ineev- seeTen bulten de stad wordt 0.10 berekend. Mei het oog op het Koningsfeest zal liet Lcldüt li Dagblad aanstaanden Zaterdag niet des avonds, maar reeds ln den morgen ver schijnen. Voor dat nnninier bestemde Advertenties gelieve men daarom Vrijdag-avond in te zenden. Ad rertenties welke Zaterdag-morgen na negen uren worden bezorgd, blijven dan tot het nommer van Maandag-avond liggen. Wederom was men hedenmiddag op de begraaf plaats aan de Groenesteeg getuige van eene treurige plechtigheid. Het stoffelijk: overschot van wijlen den heer .J. W. Sehaap werd er aan den schoot der aarde toevertrouwd. Eone breede schare van vrienden en hekenden had zich bereids op den doodenakker vereenigd, waaronder bestuurderen, leden der schoolcommissie, directeur en leeraren van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", van welks bestuur hjj nog deel uitmaakte; verder de leden van Bouwkunst, medeleden der verschillende commission van het ,,Nutr gemeente-ambtenaren, die tijdens hjj gemeente- arcbitect was onder hem werkzaam waren, en eene menigte zijner oud-leerlingen. Zjj allen kwamen hem door hunne tegenwoor digheid te dezer plaatse eeno laatste hulde brengen. Toen de met vier fraaie kransen (w. o. een van de L idsche afdeeling van Bouwkunst en een der leeraren van het Genootschap) bedekte lijkkist in do groeve was neergelaten en daarna met bloemen bestrooid, trad de heer W. Kok uit den kring on wijdde ongeveer de volgende woorden aan de nagodaehtonis van den overledene: „Uit naam dor leden van de afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst legde ik eorbiedig een lauwerkrans op uwe lijkkist neder, die ik tevens met bloemen strooide en weldra door een grafgosteento aan ons oog zal onttrokken zijn. „Maar niet uit ons harte zjjt gij verdwenen; gij - van wien wjj zooveel hebben geleerd; gij, die uwe groote geestesgaven en ondervinding op het gebied der bouwkunst, door diepe studie en noeste vlijt wist te venverven, ons immer ten beste gaaft. „Aan u zijn wij grooten dank verschuldigd voor de stichting onzer afdeeling. Nog luisteren wjj naar uw bezielend woord, wanneer gij ons spraakt van de liefde tot de bouwkunst, die kunst, waaraan uw gansche leven was gewijd. „Uw geest zal bij ons voortleven, uw werken zal ons tot voorbeeld zijn. De herinnering aan u zij ons heilig! Uwe assche ruste in vredeI" Daarna schetste ds. R. Koopmans Yan Boekeren niet des overledenen verdiensten als architect of als leeraar in de bouwkunst, waaromtrent van andere zijde reeds zulke gunstige getuigenissen waren afgelegd, maar als vriend, als mensch, als Christen als een man, die een warm hart had voor wat waar en schoon was, wiens hart klopte voor de kunst. Schaap had ook een goed hart. Nooit bleef hij achterwege waar hulp noodig was. Hij was een godsdienstig mensch. Zoon vaneen braven en bekwa men godsdienstonderwijzer, werden bij hem daartoe reeds vroegtijdig de eerste kiemen gelegd. Spreker was er zoo menigmaal getuige van geweest hoe de overledene steeds vol belangstelling was voor wat den godsdienst betrof. Herhaaldelijk wordt aan een graf beweerd hoe groot het verlies is dat er met den afgestorvene wordt geleden; maar hoe veel er ook hier wordt verloren, toch wordt er ook veel behouden, nl. het geloof aan den hemelschen Vader, die de bedroefde weduwe en verdere familie zal steunen, en aan de Christelijke liefde, die de overledene zoozeor beoefende. Vriend Schaap zal men nimmer vergeten. Door den schoonzoon, den heer M. M. Couvée, uit Den Haag, werd ten slotte namens de familie allen dank gezegd voor de zoo talrijk en onder scheiden betoonde blijken van deelneming. Van de vier kransen, welke zich op de lijkkist van wijlen den heer Schaap bevonden, was er ook een van onzen burgemeester en de vierde van de kleinkinderen van den overledene. Door den Commissaris des Konings in Zuid- Holland zijn tot secretarissen van de militieraden voor do lichting van dit jaar benoemd de volgende hoeren: bij dien in het 1ste district J. A. Reynders, te 's-Gravenhagebij dien in het 2de district mr. H. B. Van der Eist, te Rotterdam; bij dien in het 3de district P. De Haas, te Leiden, en bij dien in het 4do district "W. Van den Berg, te Dordrecht. Gedurende de eerste helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Correspondent, Damrak No. 41, J. v. d. Hurk, H. Batenburg, C. Schneiders, Amsterdam; R. E. d'Abe, Arnhem; G. Lindeman, Leiden. Brief kaarten: Schouten, J. Huysman, Commerdle, Con tent, Amsterdam; Louise Peitzee, 's-Gravenhage; G. Noorlander, Hillegoiu. Brievon verzonden geweest naar Duitschland: Floskenhaus, Elborfeld; Leonio Serruys, Bonn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om G.43 bezorgd zijn. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftjjd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Dec., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 31.7Arnhem 21.6Dordrecht 29.5; 's-Gravenhago 28Rotterdam 25.6Amsterdam 25.9 Utrecht 28 Leeuwarden 15.2 Groningen 22.8; Maastricht 24; Haarlem 22.S; Leiden 21.8. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Jan. 11. tusschen Leiden on Katwijk 19,107 personen, met eone opbrengst van ƒ2984.36; het goederenvervoer en diversen bracht 600.84'/j op, totaal /3585.20'/j; zijnde per dagkilom. ƒ12.85. Men deelt ons mede dat er geen gegronde redenen zjjn voor do „Standaard" om zich te ver wonderen over de beslissing van Z. Exc. den minister van financiën, in zake de renten op het Grootboek der Diaconie van de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp, daar door de voormalige kerkeraads- leden wel een exploit schijnt gezonden te zijn om de betaling aan anderen te verbieden, maar deze heoren, toen op de vervaldagen de renten aan de voormalige gemachtigde der diaconie niet worden uitbetaald, zij verzuimd hebben de Regoering in rechten aan te spreken, cn daardoor althans den schijn op zich hebben geladen dat hun exploit niot ernstig gemeend is, en zij zeiven aan hun goed recht twijfelen. In de gemeente Zoeterwoude zullen bij gelegen heid van 's Konings verjaardag aan de behoeftigen worden uitgedeeld 300 kilo spek, 1500 liter erwten en 1500 brooden van '/j kilo. "Wegens de uitgestrektheid van do gemeente zal de bedeeling op drie plaatsen geschieden, en wel: aan het Raadhuis, voor de wijken A, B, C, D en E; aan de school aan de Heerenstraat voor de wijken F en G, en aan het brandspuithuis No. 2, aan den Hoogon Rijndijk, voor wijk H. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude laat dezen dag dus niet ongemerkt voorbijgaan. Waarschijnlijk zullen de ingezetenen wel door het uitsteken dor vlaggen hunne instemming met het feest betuigen. Men schrijft ons uit Rijusburg: Het gebeurt niet druk dat in deze gemeente iets voorvalt, dat op kunstgenot lijkt. De avond van 16 Februari maakte hierop eene gunstige uitzondering. Dj Zangvereeniging „Advendo" van Noordwijk trad voor eon vrij aanzienlijk publiek op in de kerk der Ned.-Hervormde gemeente en voerde op loffelijke wijze een 17-tal nummers voor orgel en zang uit. Wanneer inen nu in aanmerking neomt, dat ge noemde vereeniging geheel belangeloos hare stuk ken ten beste gaf en de opbrengst der entreegel den strekken zal tot eene buitengewone uitdeeling aan de armen op 's Konings aanstaanden verjaar dag. dan weet men niet wie meer lof toekomt, den ontwerpers of den uitvoerders van het plan. Heeron Kerkvoogden dus den hartoljjksten dank dor toehoorders gebracht voor de nette regeling en do zangvereeniging niet minder voor de wijze waarop zij het gehoor boeide. Al wat het oor en gemoed kan streelen werd hier waargenomen en we won- schen „Avendo" toe, dat zij onder leiding van haren ijverigon en bekwamen directeur steeds haar naam eer zal aandoen. De gemeente Rijns burg roept haar dan ook toe: „Die perzik smaakt naar meer. Ten slotte zij nog vermeld, dat door een paar aanzienlijke personen uit naburige gemeenten zoo danige geldelijke bijdragen zijn geschonken, dat de uitdeelingstaak der Commissie gemakkelijk wordt. Ook dien milden gevers daarvoor hartelijk dank! In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting bestreden de heeren Brouwers, Corver Hooft en Haffmans de grondwetsherziening als onnoodig en niet door hot volk gewenscht. De heer Haffmans verzekerde, dat zij bij tweede lezing nooit zou worden aangenomen. De hoer Van der Biesen achtte de herziening der grondwet zonder art. 194 on mogelijk en was voor uitbreiding van het kiesrecht. Hij gaf den liberalen de schuld, als men daartoe niet kwam. Do heeren Hartogh en Farncombo Sanders wezen uitdrukkelijk er op dat de vrees voor eene toekomstige gewone wetgeving niet van grondwetsherziening mag afhouden, daar de ge wone wetgever reeds thans de meest mogelijke vrijheid op groote punten bezit, zonder die te misbruiken. De heer Vermeulen heeft zijne motie om het voorstel van den heer Schaepman voor alles te behandelen ingetrokken. Na scherpe replieken der heeren Schaepman en Brouwers is het debat verdaagd tot Maandag. Alsdan is de minister aan het woord. Morgen komen de andere ontwerpen aan de orde. De Koning zal morgen bijzonder gehoor ver- leenen aan don vice-president van den Raad van State en aan de Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, die namens genoemde Staats- ichamen Z. M. de gelukwenschen zullen aanbieden met zijn 70ste geboortefeest. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gisteren, op 19 Februari een adres van geiukwen- sching aan den Koning te richten. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te St.-Petersburg heeft aan den burgemeester van Rotterdam ook 500 doen toekomen voor eene bui tengewone armenbedeeling op 19 Febr. De burgemeester heeft het bedrag verdeeld tus schen het burgerlijk en het Ned.-Isr. armbestuur aldaar. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde 15 Febr. te Batavia; de „Ba tavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Febr. te Suez; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, passeerde Dungeness 16 Febr. Het stoomschip „Prins Maurits," van Parama ribo naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te Havre; do „Schiedam" is 16 dezer van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1