gex» - vtgr^rr.rvrrvg -*»*r ■—rrs-rnr-rwj :~--~<v ontslag verleend als notaris te Delftden twee den luitenant C. M. B. "Wiedemann, van het 5de reg. infanterie, voor den tyd van drie jaren gede tacheerd bij de landmacht in West-Indië; den heer E. W. De Jong, laatstelijk ambtenaar ter beschik king bij het binnenlandsche bestuur in Nederlandsch- Indië, thans met verlof hier te lande, op zyn ver zoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gemengd Nieuwa. De metselaars-, steenhouwers- en stucadoors-vereeniging „Vriendschap zy ons doel" vierde haar 13de jaarfeest in het café „Eigenzorg". Nadat de feestvierenden hadden plaats genomen, werden zij vereerd met de tegenwoordigheid van hunnen beschermheer den heer W. F. Van der Heyden, en werd allen door den president in warme woorden het welkom toegeroepen. De secretaris deed zyn gewoon jaarverslag en het bleek daaruit, dat de toestand der kas gunstig was, ondanks den druk der tjjden, welken ook deze vereeniging ten zeerste gevoelde. Het resultaat mocht dan ook in hooge mate de goedkeuring en aanprijzing van den boschormheer wegdragen, die menig woord van lof sprak over den bloei der vereeniging en zelfs te kennen gaf, hoe het te bejammeren is, dat deze vereeniging niet méér door het Leidscho publiek gekend wordt. Immers ware dit het geval, dan zouden er onge twijfeld meer donateurs en donatrices zijn, die door finantieelen steun blijk konden geven dat zy het op prijs stellen, vooral nu, voor den werkman iets te kunnen doen, daar zij thans ondervinden kunnen, wat door den werkman zelf, in geval van ziekte van zijne medeleden, voor hen en hun huisgezin wordt gedaan. Een avond als nu is daarom voor den werkman meer dan ooit een feestavond, omdat het dan voor hem zeiven opnieuw blijkt, wat hjj voor zijne medeleden heeft gedaan. Het samenzijn werd zeer vriendschappelijk en gezellig ten einde gebracht, afgewisseld door eenige komische en kleinere voordrachten door den heer J. Van der Vank-Solser, van Rotterdam, die er slag van heeft met gepaste orde de feestvreugde te regelen en te leiden. Dat het feest met een bal, dat voor velen tot den ochtend duurde, besloten werd, is bijna onnoodig te melden. (Ingez.) De feestvreugde, welke er Zaterdag alom in den lande zal heerschen, heeft zich nu reeds van de Hagenaars meester gemaakt. Op tal van straten en langs grachten ziet men in de Hofstad de vaderlandsche driekleur met oranje wimpel al wapperen. Vele personen dragen er reeds kokardes of ro zetten, en op dezelfde wijze versierde ruiters hadden bovendien hunne fiere viervoeters ook al met do nationale kleuren, gepaard met die van het vor stenhuis, uitgedost. Het zal ons niet verwonderen of de wind zal, bij eenige gunstige richting, wel reeds morgen van de residentie ook naar Leiden zijn overgewaaid. Aan de Korenbeurs o. a. maakt men bereids toebereidselen voor de illuminatie. Hoe spoediger feestvertoon, des te schooner het feest "Want inderdaad, zoo ooit, dan is 's Konings aan staande verjaardag eene alleszins gegronde gele genheid voor een algemeens en ongedwongen feest vreugde. Daarom ditmaal eer te veel dan te weinig! Laat ook hier wapperen de vlaggen; steekt het oranjelint op de borst; weost liever te luidruchtig dan te stil; laat het een feestdag wezen voor jong en oud, voor rijk en arm. Alles voor en met Oranje! In de gemeente Haarlemmermeer komen nogal enkele gevallen voor van schurft onder de paarden. Naar men verneemt, is er bij den landbouwer A. B. aan den Spieringweg een geslacht. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren A. Snoek, die verschillende win keliers in tapijten opgelicht had, tot één jaar ge vangenisstraf. Levie Kat en Abraham Sluis, de inbrekers in het kantoor op den Groenburgwal, werden ieder tot drie jaren en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gisteravond om bij negenen werd de brandweer te Amsterdam gealarmd voor een zwaren uitslaanden brand op de Kromboomsloot, in een pakhuis, gevuld met kinderspeelgoederen. Hoo ernstig het gevaar zich ook liet aanzien, omdat de zeer brandbare goederen aan de vlammen ruim voedsel gaven, mocht het toch aan de brandweer, maar niet dan met de uiterste krachtsinspanning gelukken de vlammen in een kwartier tjjds te be dwingen. Te Deventer hebben eenige slagers, wegens de lage veepryzen, den prijs van het vleesch met 10 cents per half kilo verlaagd, Eene nieuwe opera, met den Hol- landsch klinkenden naam „Mijnheer Jan," het werk van de heeren Paulton, Tedde en Jakobowski, is te Birmingham, met den heer Yan Biene als orkest- directeur, opgevoerd en goed ontvangen. Het stuk speelt in Nederland gedurende den Spaanschen vrijheidsoorlog. De hoofdpersoon Karei heeft den naam van „Mijnheer Jan" voor politieke doeleinden aangenomen en de intrige is ontleend aan eene plaatselijke samenzwering tot afschudding van het Spaansche juk. Aan het einde van elk bedrijf wer den de schrijvers en de componist (Jakobowski) herhaaldelijk en langdurig toegejuicht. De muziek wordt zeer geprezen. EaarlGrt.) Aangezien de Engelsche hardrijders James Smart en George See reeds gisteren te Rot terdam waren aangekomen, werd er heden, Woens dag, op de ijsbaan te Slikkerveer tusschen elf en twaalf uren eene match gehouden, op 3218 meter, tusschen de beide genoemde hardrijders en de Nederlanders Arie Van den Berg en B. Kingma. De Nederlanders werden afgereden. Den prijs van ƒ100 behaalde See en de premie van 50 Smart. Blijft het vriezende weder aanhouden, dan zal er Donderdag eene match op 1609 meter plaats hebben. Men herinnert zich dat op den 28sten November 1884 de adspirant-mijn-ingenieur Stork zjjne woning verliet en sedert spoorloos verdwe nen was. De „N. Asser Crt." verzekert thans dat de heer Stork terecht is. Yan andere zijde wordt dit bericht ten stelligsto tegengesproken. Te Northampton is het operagebouw geheel afgebrand. De brand barstte eergisteren na middernacht uit en verspreidde zich zoo snel, dat niets kon worden gered. De opera werd voor 12 jaren voor ƒ150,000 gebouwd. Te Batter soa (een der wijken van Londen) is een hevige brand uitgebarsten bij een houthandelaar, naast wiens bergplaatsen destallen staan van den graaf van S.chrewsbury. Uit vrees dat de brand ook de stallen zou aantasten, zetten de stalknechts de deuren open en trachtten de 300 paarden, die er in waren, weg te brengen. De die ren werden echter bang voor den gloed, het geraas der brandspuiten en het geschreeuw van het volk, zoodat een honderdtal zich losrukte en bij troep jes naar alle kanten wegholden. Het kostte na tuurlijk groote moeite om de paarden weer op te vangen. Toch gelukte dit, zoodat slechts één paard verloren ging. De goede smaak der Paryzenaars begint in opstand te komen togen den ontworpen Eifeltoren. Kunstenaars van naam hebben de tus- schenkomst van den directeur der openbare werken, tevens directeur der wereldtentoonstelling, den heer Alphand, ingeroepen om Parijs te behoeden voor de schande van het bezit van zulk een smakeloos reu» zengevaarto. In het verzoekschrift leest men o. a. het volgende: Ge kunt er zeker van zijn, dat de Eifeltoren, waarvan men zelfs in Amerika niets weten wilde, de schande van Parijs zal worden. Een ieder voelt dit, een ieder zegt dit, een ieder betreurt het ten zeerste. Wij zijn slechts de zwakke echo van die algemeene en rechtmatige klacht. Als de vreemdelingen onze tentoonstelling be zoeken, zullen ze uitroepen„Hoe, moet dit monster ons een denkbeeld geven van den zoo hooggeroemden Franschen smaak?" En zy zullen gelijk hebben als zij ons uitlachen, want het Parijs der heerlijke gothie- ken, het Parijs van Jean Gouzon, van Germain Pilon, van Puget en Rude zal zijn afgedaald tot het Parijs van den heer Eifel. Men heeft zich trouwens maar een oogenblik zulk een toren voor den geest te stellen, om al het be spottelijke er van in te zien. Als een reuzenschoorsteen zal hij door zijne ont zaglijke massa alle kunstwerken in zijne omgeving verpletteren. De Notre Dame, de Sainte-Chapello, do Louvre, de dom der Invalides, de Are de Triomphe, al die heerlijke gewrochten zullen naast het smake- looze monster in het niet verdwijnen. En gedurende twintig jaren zullen wij over onze stad, die nog ver vuld is Yan het genie van zooveel eeuwen, den zwarten schaduw zien vallen van dien hatelykeij toren van gegoten ijzer." Jammer genoeg schijnt het protest te laat te zulleri komen, want de heer Eifel heeft aan een verslag! gever van de „Rep. Fr." verzekerd, dat alle con tracten geteekend waren, het ijzer reeds besteld is! en met het grondwerk een aanvang werd gemaakt,! Zijnerzijds heeft tevens de heer Eifel in een onderhoud met den redacteur der „Temps" den toren, als hoogst nuttig en fraai, niet minder nadrukkelijk verdedigd. De toren zal 5 a 6 millioen franken kosten enj 300 meter hoog zijn. De heer Eifel bouwt hem voor den Staat, die heml eene subsidie van l'/j millioen fr. heeft toegestaan! en het recht van exploitatie gedurende de tentoon! stelling van 1889. Na afloop der tentoonstelling zal de Staat denl toren afstaan aan Parijs, dat op zyne beurt aan derl heer Eifel het recht van exploitatie voor 20 jarenl zal toekennen. Daarop kan Parijs met den torenl doen wat het verkiest. De „Daily News" heeft uit Odossal bericht ontvangen dat verscheidene nihilisten aldaar! zijn aangekomen. XS tl' 5 rit M Oi A. M 3D. Fvaukr}|k. De Kamer van Afgevaardigden nam gisteren mei 292 tegen 234 stemmen eene motie aan, waarmeda de minister van marine, admiraal Aube, verklaard had zich te vereenigen en waarvan de strekkina is, tot de eenvoudige orde van den dag over ta gaan ten opzichte der interpellatie over de mari tieme transporten. In den ministerraad van gisteren maakti minister Goblet melding van het feit dat de regee ring aan een uitgever verboden heeft door aan: plakking het publiek bekend te maken met de uitgave van een nieuwen roman, die een tegei| Duitschland vijandelyken geest ademt. Yoor het te Auxerre op te richten gedenk! teeken voor Paul Bert is tot hiertoe 4580 franken- bijeengebracht. Duitschlaud. Graaf Fürstenberg-Stammheim en 36 leden va! den Katholieken Rjjnlandschen adel hebben in dl „Kreuzzeitung" eene verklaring openbaargemaakt! waarin zy betoogen dat het centrum, in plaats vac}: eene groote nationale staatkunde, eene politiek va» kleingeestig knibbelen volgt, en ten slotte gekomefl is tot een open bondgenootschap met de democrat! sche Fortschritt-partij, een en ander ondanks dl dringende vermaningen van den Paus. De onderl teekenaars der verklaring roepen de bevolking varl de Rijnstreken op, zich trouw om den keizer tj* scharen en met hen tot het vormen eener Katholiek! conservatieve party samen te werken. Yolgens bekendmaking van het Staatsminister» wordt, behalve voor Stettin, ook voor de naburig* kleine steden Grabow en Altdamm en voor de vief aangrenzende districten de kleine staat van belejr afgekondigd. Het artikel van het Berlynsche blad de „Post'L over den Franschen minister van oorlog, dat of- de Europeesche beurzen eene zoo belangrijke dalinl heeft veroorzaakt, geeft thans nog tot eene sensatiff- wekkende zaak aanleiding. Andere, tegen het gel noemde blad vyandig gezinde, bladen hebben nl de „Post" beschuldigd van met het gewraakte artikl eene speculatie ter beurze te hebben gediend, bl welke een met het blad bevriend bankiershuis zei milüoen mark gewonnen zou hebben. De „Post" verklaart tegen de verspreiders val dit bericht bij het gerecht eene aanklacht weger,I laster te hebben ingediend. Groot-B HfannlA In het Lagerhuis verklaarde Sir John Gorstgil teren dat de regeering geen bericht heeft ontvange»? waarin het binnenrukken van Chineesche troepel in Opper-Birma wordt bevestigd. Uit Bombay werd nl. gemeld dat de Engelsche» in Birma nieuwe onlusten verwachtten, daar nl een legercorps van 3000 Chineezen do grenzel zou hebben overschreden, ten einde zich in hfj bezit te stellen van het land der Shans. De heer W. H. Smith zeide dat, in den tegel woordigen stand der onderhandelingen over Bul garye, eene verdere overlegging van stukken ol doenlijk is. Baron De Worms deelde mede dat het Kabir.B bij de regeeringen van het vasteland stappen heJi

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2