ecile? liet eerier dan ia twaalfiirei, Pit eomoier bestaat git Twee Bladen. N'. 8282. Donderdag W Februari. A°. 1887. lt> Februari. OWZE KONING, I?. J. ANDRIESSEN Leiden, 16 Februari. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeten. LEID8CI1 jfiSlDAGBLA]). PRIJS DEZER COURANT: Year Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per poet,1.40. Ai?.*.nderl#ke Nommera0.06. In ons nommer van heden, Woensdag-avond, bevindt zich de Bon, waarmede morgen, tegen betaling van slechts tien cents aan ons Bureel kan worden afgehaald de Premie: EEN FEESTGESCHENK VOOR HET JONGE NEDERLAND BEWERKT NAAR DOOR W. F. OOST VEEN. Slechts sedert enkele dagen is dit boekje voor 25 cortts in den handel en het buitengewoon succes, dat hot reeds dadeljjk ten deel viel, is wel een bewijs van de ingenomenheid waarmede het vrordt ontvangen. Verdere aanbeveling is daarom overbodig. Goede wijn behoeft geen krans. Wie, niet slechts in be- vattelijken vorm, maar ook op recht onderhoudenden toon, con schets verlangt van de regeering van Koning Willem III wjj mogen wel zeggende zegenrijke regeering die sla dit boekske op. Het bevat volstrekt geen „feeststommerige opheme ling", het bevat eenvoudig een smakelijk verhaal van ai wat er onder Willem III in en met ons land voorviel. En dat is niet weinig. Wjj hebben geen groote oorlogen gehad, noch verwikkelingen van ernstigen aard net buitenlandsche mogendheden; maar zijn nooden en zorgen had ons land niettemin in ruime mate. Hoe die nooden zijn gelenigd, hoe die zorgen werden verdreven onder de regeering van onzen Vorst, dat brengt dit lieve boekje in herinnering. Een passender herinneringswerkje bij gelegenheid van hot aanstaande feest is dan ook nauwelijks denkbaar. Behalve de portretten der Vorstelijke Familie (Koning, Koningin en Prinsesje) zijn er een drie tal afbeeldingen in geplaatst, betrekking hebbende op de belangwekkende oogenblikken van 's Konings leven, welke plaatjes het boekskej(van 78 bladzijden helderen, netten druk) werkelijk tot sieraad strekken. Met genoegen vernemen wij dat onze betreurde stadgonoot, professor Simon Thomas, zijne weten schappelijke boekerij, door hem in zijne lange loop baan bjjeengobracht, had bestemd voor de Univer siteitsbibliotheek. Dit geschenk is dezer dagen door de nabestaan den aan heeren Curatoren aangeboden om overeen komstig den wensch van den overledene te worden opgonomen in de Rijks-Boekerij alhiernatuurlijker wijs is mot hooge waardeering van de zoo welwil lende bedoeling van den overleden hoogleeraar dit geschenk aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken moge aan de nabestaanden van den edelen gever den dank der Regeering hebben betuigd, allen, die met ons eono warme belangstelling koesteren voor de be langen van Leidens Universiteit, zullen dit bericht met erkentelijkheid vernemen, en de beoefenaars van verloskunde en vrouwenziekten, wien voortaan deze boeken ten dienste staan, zullen er dank baar voor zijn; tal van zeldzame en historisch belangrijke werken voor die vakken bevat deze ver zameling. Werd in het vorige jaar door aanzienlijken aan bouw de Loidsche Bibliotheek uitgebreid aan de zijde van het Begijnhof, deze professorale boekerij zal daar in eenige dor nieuwe kasten eene waardige plaats innemen. Het op 4 Februari jl. door het studentenge zelschap „C-dur" gegeven Armonconcert heeft opge bracht ruim 140, welk bedrag aan den Burge meester is ter hand gesteld. Naar wij vernomen heeft Jules Massenet beloofd bij zjjne komst in Holland, bjj gelegenheid der op voering van zijn „Manon" in Den Haag, ook een van de repetities te leiden van zjjn „Eve, mystère en trois parties," hetwelk de Leidsche Zangveree- niging in studie heeft genomen en een zeer schoon werk is, dat nog in dit seizoen onder directie van den heer Willem Van Iperen zal worden ten ge- hoore gebracht. Tot praeses van het Leidsche studentencorps is benoemd de heer H. De Ranitz en tot praeses der sociëteit Minerva de heer De Gijselaar. Tot onze niet geringe verbazing meldt men zegt de „Stand." dat de minister van financiën de directie van het Grootboek zou gemachtigd heb ben, om aan het classikaal bestuur van Leiden uit te betalen de verschenen rente van de Leiderdorp- sche diaconie, en dat niettegenstaande een officieel exploit, dat tegen zulk eene uitbetaling door den kerkeraad van Leiderdorp is ingediend. Het geldt hier geen traktement, maar een privaat eigendom, waarover geschil loopt, en welk geschil nog niet door den rechter is uitgewezen. Door den Raad der gemeente Koudekerk is besloten de kinderen der school to onthalen en tevens hun een klein souvenir aan te bieden op den dag van a. s. Zaterdag. Des avonds zal er eene uitvoering plaats hebben van de Zangschool. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben afwjjzend beschikt op een verzoek van P. Van dei- Helm c. s., ingelanden van den Lagen Abtswoud- schen Polder, om vernietiging van besluiten van het Bestuur van dien Polder. Op last van het hoofdbestuur zal bjj het regi ment grenadiers en jagers eene proef worden geno men met brood, gebakken van meel uitsluitend van roodo tarwe, en met brood van de tegenwoor dige bereiding. De compagnies-commandanten zjjn uitgenoodigd de meening hieromtrent van hunne min deren in te winnen en hiervan later rapport uit te brengen. In de gistermiddag gehouden vergadering te Rotterdam der Bouwmaatschappij Plan C. is defini tief besloten, de huizen van genoemd plan van twee verdiepingen te voorzien, boven den entresol der winkels gelegen. De gevels zullen hierdoor l'/2 meter korter zijn dan de oorspronkelijk aangeno men hoogte. De bovenhuizen zeiven zullen er echter aanzienlek by winnen, aangezien de vertrekken der eerste en tweede verdiepingen thans belangrijk hooger kun nen gebouwd worden, hetgeen èn aan de huurwaarde èn aan de hygiëne zal ten go6de komen. Buiten dien bespaart het genomen besluit eene som van ƒ35- a 40,000 op de raming dor uitgaven van plan C. Omtrent den vermoedelijken huurprijs der boven huizen wordt medegedeeld, dat men aan een prjjs van ƒ900 a ƒ1000 denkt, met uitzondering intus- schen van een paar minder diep inloopende die ongeveer 700 aan huur zullen moeten opbrengen. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren het voorstel van B. en Ws. tot aanschaffing van eene tweede stoombrandspuit, uit do fabriek van de firma Shand Mason Co. te Londen, voor 5300, aangenomen. Ook kwam in behandeling het voorstel van B. en Ws. aangaande de brandweer. De burgemeester wees er op dat het doel was, in beginsel te besluiten PRIJS DER ADVERTENTIEN: Y»n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootore lettere neer plaatsruimte. Voor het inoai»- ■eeien buiten do stad wordt 0.10 berekend. dat do reorganisatie zal geschieden op grond van lo. eene vermeerdering der gelegenheden om brand aan te zeggen; 2o. het denkbeeld om de waterlei ding de hoofdfactor te doen zijn voor het blusschen van brand; en 3o. het aanstellen van een klein- geoefend corps manschappen, dat het materieel spoedig kan bedienen en met oordeel gebruiken. B. en Ws. zouden dan woton in wolko richting zij zich konden bewegen, om dan later een uitgewerkt plan, ook wat betreft het al dan niet aanleggen van een brandweertelegraaf, aan 's Raads goedkeu ring te onderwerpen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ten slotte verklaarde de burgemeester dat B. en Ws. besloten hadden om, ter gemoetkoming aan den wensch van den heer Van Kempen, voor dit maal ook de kinderen der bijzondere scholen te doen deelen in het onthaal van gemeentewege der kinderen van de openbare lagere scholen, ter ge legenheid van 's Konings 70sten verjaardag. De Tweede Kamer zette heden de beraad slaging over de Grondwetsherziening voort. De heer Clercx was tegen de motiën voor herziening, mits art. 194 was inbegrepen. De heer Schaep- man bestreed ook de motiën, daar alleen door voorafgaande kiesrechtherziening mogelijkheid be staat tot herziening van art. 194. De heer De Beaufort bestreed den heer Lohman en spoorde de overzijde aan tot toenadering. De heer Schimmel- penninck Van der Oye verweet de mislukking der grondwetsherziening aan de liberalen als zij niet meewerken tot kiesrechtherziening. De heer Rose- boom achtte herziening noodig, vooral eene defensie regeling. De heer Heldt verzekerde dat het volk wel herziening wil, maar niet deze, waarbjj niet aan de volkwenschen wordt voldaan. De heer Van Diggelen formuleerde eene nieuwe redactie voor het kiesrechtartikel en vroeg het advies der Re geering. De heer Reuther bestreed de nu voorge stelde herziening met het oog op de onwaarschijn lijkheid van slagen en omdat zij te veel aan den gewonen wetgever overlaat. De heer Beelaert be streed de herziening en den aanval-Gleichman. Morgen voortzetting. Volgens het „Vad." houdt men zich bjj ons ministerie van oorlog bezig met het regelen en het maken van bepalingen en voorschriften, omtrent hetgeen noodig zou zijn om, bij eventueelen oor logstoestand, het departement naar Amsterdam over te brengen. De 1ste luit. der inf. De Wolf te Gouda, wordt op zjjn verzoek met April overgeplaatst bij de 3de comp. 3de bat. te Haarlem. De minister van financiën heeft ter openbare kennis gebracht, dat de jaarljjksche belooning, ver bonden aan de vacante betrekking van deurwaar der der directe belastingen voor het district Alfen, na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk, enz., wordt geraamd op ƒ1500, en voor het district Mid delburg op 640. De architecten Berlage en Klinkhamer zijn benoemd tot leeraars aan de Quellinusschool te Am sterdam. Men meldt uit Wageningen dat de Oostertram- maatschappij aan de gemeente Wageningen 10,000 heeft aangeboden, als zjj haar lijn in plaats van om- door de stad mag leggen. Tot directeur der Arnhemsche waterleiding is benoemd de heer P. E. Rpk, adjunct-directeur der gemeentewerken aldaar. Het stoomschip „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Febr. Lizard; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Saïd 15 Febr.de „Prins Frederik," van Amsterdam, arriveerde te Batavia 16 Febr. Z. M. heeft aan A. M. Schagen van Leeuwen, op zijn verzoek, met ingang van 17 dezer, eervol

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1