A0. 1887 Dit Biimmer bestar t git Twee Bladen. N". 8281. ■^Voenscla'gg ÏO Kebmari. Sk'Ê^ feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Afc.->nderljjke Nommer»0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17V Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca»- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oiliciëolo Hennissorins«n. DRANKWET. Burgem» ester en Wethouders van Leiden, Bron ter algemeeno kennis dat door ADOLPH TIEL- KEMEYER, alhier woonachtig, een adres is ingediend om vergum:i tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Haarlemmerstraat No. 210. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 14 Febr. 1887. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. Posfcma, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de planten- en dierkunde, met academisch proef schrift, get.„Bijdrage tot de kennis van den bouw van het darmkanaal der vogels." Heden geschiedt afkondiging van het in de vergaderingen van den 23sten December 1886 en den 13den Januari 1887 vastgestelde Raadsbesluit, regelende de heffing van eene belasting onderden naam van bruggeld, in de gemeente Leiden. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden "Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,727) ƒ7058.151/,, bagage (21 ton) ƒ130.35, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2387 ton) 2978.94, levende dieren en rijtuigen 124.92; diverse ontvangsten 90; totale op brengst 10,382.367j- Totale opbrengst van af 1 Mei 1886 ƒ08,429.731/,. Men schrijft aan do „N. R. C.": De classikale besturen van Leiden en Rotterdam hebben de zaken der doleerende gemeenten van Oude-Wetering, Aar- landei veen, Zevenhoven en van Barendrecht overge bracht bil het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, dat tor oorzake hiervan spoedig weder in eene buitengewone vergadering zal samenkomen. Do zaak van den doleerenden predikant Fr. Van Spall, te Leimuiden, met zijn éénen ouderling, is nog in handen van het classikaal bestuur van Leiden. Naar men verneemt, zal het prov. college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen in Zuid-Holland enz. den 21sten Febr. te 's-Hage samenkomen in eene buitengewone vergadering, ter behandeling van „de onttrekking der gemeente Zevenhoven aan het college van toezicht" en van verwikkelingen te Kage en Abbenes. Do Raad der gemeente Voorschoten benoemde in de afgeloopen week tot secretaris dier gemeente den heer C. Bosman, „met ingang van 16 Juni a. s., den dag, waarop de benoemde meerderjarig wordt", zooals de „Gemeente-Stem" vermeldt. Deze benoeming is in strijd met de wet. Art. 96 der Gemeentewet luidt„Niemand is tot secretaris benoembaar, dan die Nederlander, meerderjarig en in het volle genot der burgerlijke en burgerschaps rechten is." Op het oogenblik der benoeming moet de benoemde dus de vereischten bezitten en dit is mot den heer Bosman niet het geval. Ten opzichte van de raadsleden heeft de Gemeentewet eene andere bepaling. Art. 19 luidt: „Leden van den Raad kunnen alleen zijn de meerderjarige ingeze tenen der gemeente, die Nederlander en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten zijn." Hier wordt dus het bezit der vereischten alleen gevorderd als de benoemde zijne betrekking aanvaardt. Gisteravond gaf het muziekgezelschap „Har monie" van "Warmond eene uitvoering in de zaal van den heer Papöt aldaar. Het programma werd, onder de directie van den heer J. Oostelaar te Leiden, goed uitgevoerd; het bleek daardoor, dat de vereeniging goede vorderingen maakt. Dat ook een paar tooneelstukjes opgevoerd werden, maakte den avond voor de leden en .geïntroduceerden, die in grooten getale waren opgekomen, nog genotvoller. Herhaalde blijken van goedkeuring uit het publiek bewezen dat men zich goed amuseerde. Een woord van lof komt nog toe aan den decoratieschilder Böcker te Warmond, die de zorg voor het tooneel op zich nam. e Zondag-ochtend trad ds. Van Walsum van Noordwyk-aan-Zee voor de Herv. gemeente te Lei- muiden op on sprak naar aanleiding van 2 Kor. 5 vs. 6. Een honderdtal mannen en vrouwen waren aanwezig. Eene wacht van rijks- on gemeentelijke politie waakte voor de orde by het kerkgebouw. Van de vijf kerkvoogden heeft er één zijne betrek king neergelegd. Do overigen zjjn eensgezind om ds. Van Spall het optreden te beletten. Van de zes kerkeraadsleden zjjn thans twee doleerende, twee hebben ontslag genomen en van de over- biyvenden was alleen de heer C. Van Poelgeest op zyn post aanwezig. Zondag 20 Febr. zal ds. Voor hoeve, van Katwijk, optreden. Ook in de gemeente Nieuwkoop zal 's Konings verjaardag feestelyk gevierd worden. Eene com. missie van 18 leden, met den burgemeester als eere-veorzitter, heeft zich belast met het inzamelen der noodige gelden. Tot nu toe is by na ƒ400 ont vangen. Het plan bestaat, eene flinke bedeeling aan de armen uit te. reiken en den leerlingen van alle scholen oen feestdag te bereiden, terwijl het aan vlaggen, verlichting en andere festiviteiten zeker niet zal ontbreken. De geestdrift is er algemeen. Tot deelneming aan den gala-maaltyd ten Hove aanstaanden Zaterdag, zijn uitgenoodigd de hoofden en tijdelijke hoofden van de gezantschap pen van vreemde mogendhedén te 's-Hage geac crediteerd. Vanwege het ministerie' van oorlog zullen aan de onderofficieren, korporaals en manschappen van het leger, die in het afgeloopen jaar zich verdien- steiyk hebben gemaakt als onderwyzer op de huis- houdeiyke school, in de militaire administratie, het schermen of in de gymnastiek, zoomede aan hen, die 'oy dat onderwys als leerling hebben uitgemunt, op 's Konings verjaardag geldelyke belooningen worden uitgereikt. De gisteren te 's-Gravenhage gehouden sehaal- collecte voor de uitdeeling aan behoeftigen op 's Konings verjaardag, heeft ongeveer 7700 opge bracht, met inbegrip van een gift van ƒ500 uit St.-Petersburg en een uit Nizza. Eene zelfde collecte te Giesendam gehouden bracht ruim ƒ1000 op. Tot stationschef te Venenburg is door de di rectie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij be noemd de heer J. H. Haak. De vereeniging voor kindervoeding te Am sterdam zal op 's-Konings verjaardag aan 1300 kin deren een extra middagmaal met vleesch verschaffen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft uit Amsterdam van een onbekenden weezen- vriend eene gift ontvangen, groot 6000, voor ge noemd gesticht. Naar wy vernemen, is by koninklyk besluit voor de ambtenaren der telegraphie, die in rang be vorderd worden, de personeele borgstelling opge heven en vervangen door eene zakelyke van ƒ300 voor klerken, ƒ500 voor telegraphisten zonder en ƒ1000 voor die met postradikaal. Evenzoo zyn by koninklijk besluit de emolumenten met 25 pet., voor sommigen met 28 pet. verminderd. (A7. B. G.) De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 17 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Febr. Dover; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Febr. van Colombo; de „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 13 Febr.; de „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Padang 12 Febr.; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 15 Fobruari. Gemeugd Nieuw» Op de Schiekade te Rotterdam is een meisje, dat naar school ging, overreden en gedood. Eene oude vrouw, van circa 70 jaren, die aan verstandsverbystering leed, sprong in de Baangracht te Amsterdam. De ongelukkige oude werd nog levend op het droge gebracht, doch naar het gast huis vervoerd, is zy kort daarop overleden. Namens het bestuur van den Neder- landschon Schaatsenrijdersbond wordt aan de „N. R. C." medegedeeld, dat voorloopig de inter nationale wedstryd te Slikkerveer is uitgesteld, aangezien het ys nog niet de nóodige dikte heeft. Do stoomboot-reedery Fop Smit heeft Zondag ongeveer 6000 personen naar de ysvlakte te Slik kerveer vervoerd. Het plan bestaat, dezen zomer, op 2 Aug., don verjaardag van H. M. de Koningin, te Arnhem een internationalen roeiwedstryd te doen plaats hebben. De „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en Om streken" zal daartoe het initiatief nemen geiyk in de gisteren gohouden bestuursvergadering werd besloten. Eene commissie uit het bestuur zal intus- schen, alvorens een definitief besluit wordt genomen, een nader ontwerp in gereedheid brengen. De „Arnh. Crt." kan evenwel reeds nu mede- deolen, dat, naar het oordeel van deskundigen, de sterke stroom in den Rijn vóór de stad geen be zwaar is, en dat in het voornemen ligt, den avond van den 2den Aug. ook een geïllumineerden op tocht te water te organiseeren. Uit Groenloo wordt gemeld: Het be ruchte kanon, dat reeds van vóór den Franschen tyd op onze wallen prijkt, de merkwaardigheid by uitnemendheid van onze gemeente, zal ter gelegen heid van 's Konings 70sten verjaardag eenige keeren afgeschoten worden. Het zal den ouden Grollenaars zeker goed doen, wanneer ze daardoor zien dat hun vesting nog te verdedigen valt. Te Beiier vaart by Beilen verdronk Zondag een 5-jarig zoontje van J. Beugel. Eene oudere zuster, die haar broertje te hulp snelde, werd met veel moeite gered. Te Breda had gis ter namiddag een jongeling van 14 jaren het ongeluk door het ys te zakken en te verdrinken. Een moedigen cadet, die te water ging, mocht het niet gelukken den drenkeling, die onder het ijs geschoten was, te redden. Het ongeluk had plaats in eene diepe gracht even buiten de stad. Om halfzes is het lyk opgevlscht. Des avonds van dienzelfden dag gleed eene vrouw van 72 jaren by de sluis aan de Gasthuis-kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lijk er uit gehaald. Te Berchem is een hevige brand uitgebroken, welke in korten tyd de boerderij van De Jong in de asclï legde. Een groot gedeelte van het vee werd gered, behalve een paard en een rund, die in de vlammen omgekomen zijn. Alles was behoorlijk verzekerd; oorzaak onbekend. Bij vonnis van den krygsraad te 's-Hertogepbosch is veroordeeld J. S., maréchaussée by de divisie koninklijke maréchaussée van Lim burg, tot 8 maanden gevangenisstraf en zes dagen hechtenis, met ontzetting van het recht om ambten te bekleeden en by de gewapende macht te dienen, wegens misdrijf van misbruik van gezag, door iemand te dwingen iets te doen, althans te dulden, en in staat van dronkenschap in het openbaar de orde te verstoren. Deze zaak zal door het hoog militair gerechtshof in hooger beroep worden behandeld. (P. N. C.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1