N°. 8279. ^.ITaaLiiclagg 14 Februari. A0. 1887. Dit munmtr bestaat Bit Drie Bladen. Leiden, 12 Februari. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran goa- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ÉSSI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per port1.40. Afzenderljjko Nommers.0.08. Officiëele Kennisserins®*. MTIOJTALE MILITIE. Burgemeester en WethouderB van Leiden; Gezien art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad No. 127); Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrjjwilligere bij de nationale militie op te treden, zich daartoe vóór den lsten Maart aanstaando ter gemeente-secretario behooren aan te geven. De bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: „Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezetene wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een gotuigBchrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbo. Art. 13. Hij, die bij de zeemacht, bjj het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 'sBijks overzeesche bezit tingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van den dienst, be halve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat bij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft godragen. Hij kan, heeft' hij dit ontvangen, totdat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij boven genoemd art. 11 der wet, dagelijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Febr. 1887. E. KIST, Secretaris. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders \an Leiden; Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 17den Januari 1887, A No. 91 (2de afd.), Provinciaal Blad No. 7, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), alsook op die van Zjjner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1867, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag, Dinsdag en Woensdag den 14den, 15den en 16den Februari aanstaande, telkens des morgens te halftien; dat deze loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Maandag den léden Februari 1887, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter H, op Dinsdag den 15den Februari 1887, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter I tot en met de letter R, en op Woensdag den 16den Februari 1887, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter S tot en met de letter Z. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. J. Tjeenk Willink, geb. te Borkelo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De verplichting van den voogd om eene erfenis aan een minderjarige opgekomen te aanvaarden, onder voorrecht van boedelbeschrijving." Aan dezelfde universiteit is nog geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heer W. F. De Yogel. - Door mevrouw de wed. dr. Hermann Schlegel, geboren Pfeiffer, alhier, is aan het Museum van Natuurlijke Historie bjj de Rijks-universiteit ten geschenke gegeven een in olieverf geschilderd levens groot portret van wijlen haren echtgenoot, in leven directeur dier instelling. Haar is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Sts.-Crt De algemeene Synodale commissie der Neder- landsche Hervormde Kerk, gedachtig aan de heu- chelyke gebeurtenis, dat Z. M. onze geëerbiedigde Koning op den 19den Februari zyn zeventigsten verjaardag hoopt te beleven, noodigt de kerkeraden en predikanten uit om in de openbare samenkom- ston, hetzjj op denzelfden, hetzij op den daarop- volgenden dag de aandacht der gemeente te ves tigen op dit hooge voorrecht het Nederlandsche volk geschonken, en dit met dankzegging te her denken. Zjj vertrouwt dat deze uitnoodiging, als geheel overeenstemmende met de Hervormde ker kelijke Grondwet, ook met hetgeen op den bodem van het hart van ieder rechtgeaard Nederlander op dien dag moet gevonden worden, nl. liefde voor Koning en vaderland, bij allen echten weerklank zal vinden, en dat de feestvreugde, door godsdienst zin geheiligd, een middel te meer zij om die liefde aan te kweeken. Na heropening der openbare zitting van de Tweede Kamer zeide de voorzitter gisteren; „Mjjne Heeren! De volgende week viert de Koning, de laatste mannelijke afstammeling uit het Huis van Oranje-Nassau, zijn 70-jarig ge boortefeest. „Allerwegen door het geheele land bereidt men zich voor dien dag tot een nationalen feestdag te maken en waardig te vieren. Ik heb er aan gedacht aan de Kamer voor te stellen te besluiten om aan Z. M. een adres van hulde aan te bieden of wel om en corps, aan Z. M. gehoor te vragen, ten einde den gelukwensch der Kamer met het ge boortefeest van Z. M. aan te bieden. Na gehouden overleg heeft de overweging, dat de Koning dien dag door allerlei bezigheden en plichtplegingen wordt overladen, mij er toe gebracht aan de Kamer voor te stellen, gelijk ik thans de eer heb te doen om te besluiten, mij te machtigen, namens de Kamer aan den Koning hare hulde aan te bieden en den Koning met zjjn 70sten jaar- en geboortedag geluk te wenschen." Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen, terwijl alle leden Van hunne zetels opstonden. Door den hofphotograaf den heer H. W. Wollrabe te 's-Hage is een nieuw portret van den Koning vervaardigd, dat door den kunsthandel van de firma W. J. Van Hoogstraten aldaar wordt in den handel gebracht. Aangezien deze photographie, gelijk wij heden door eigen aanschouwing mochten opmerken, boven de vele vroegere door keurige uitvoering en goede gelijkenis uitmunt, zal ze velen ongetwijfeld welkom zijn. De uitgave bestaat in visite- en kabinet-formaat en geschiedt onder de bijzondere goedkeuring van Z. M. zelve. Ook dit is zeker eene niet geringe aanbeveling voor de deugdelijkheid er van. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot onteigening voor de uitbreiding der haven- en sluiswerken te IJmuiden, heeft overleg ging gevraagd van: lo. de overeenkomst, waarbij door de voormalige Kanaalmaatschappij aan de Amsterdamsche Ballast- maatschappij de uitsluitende vergunning wordt ver leend, zand ten behoeve van de ballasterij over de terreinen der Kanaalmaatschappij te vervoeren en de voor dien afvoer noodige steigers in het kanaal te plaatsen; 2o. eene opgave, dooreengenomen, van de hoogte der terreinen waarop de Regeering zich voorstelt dat de visschershaven en de schutsluis zullen wor den aangelegd. De commissie, van oordeel dat de verstrekking van bovenstaande opgaven bij afzonderlijke nota zal kunnen geschieden, acht hiermede de open bare beraadslaging over dit onderwerp voldoende voorbereid. Men schrijft uit Rotterdam; Het besluit van PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼m» 10 regels f 1.05. Iedere regel meer/0.17). Grootore letters neer plaatsruimte. Voor het inca-s- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. den burgemeester onzer gemeente, mr. S. A. Vening Meinesz, om bij Z. M. den Koning zijn ontslag in te dienen, heeft, te meer daar het ons zoo onverwacht trof, hier niet weinig ontsteltenis teweeggebracht. Iedere Rotterdammer acht den man hoog, die van den eersten dag, dat hy aan het bestuur kwam, met zooveel energie, met zoowel bekwaamheid de belangen, den vooruitgang der stad bevorderd heeft. De vereeniging van Rotterdam met Delftshaven, van zulk een groot gewicht voor de toekomst van onze gemeente, hebben wy voornamelyk aan hem te danken. Voor de ingezetenen wordt oen adres aan den burgemeester ter teekening gelegd om hem te ver zoeken op zyn besluit van ontslag terug te komen. Gisteravond hadden de raadsleden eene byeen- komst op het stadhuis, en evenzoo het college der brandweer, om verdere middelen te beramen, ten einde den burgemeester tot aanblijven te bewegen. De aandrang der burgery, waaronder deinvloed- ryksten en meest notabelen, is eveneens zeer waar- deerend en groot. Tegen hedenmiddag halftwee is door den voor zitter eene zitting van den gemeenteraad uitge schreven (ingevolge art. 40 der gemeentewet, op schrifteiyk verzoek van leden belegd), ter behan deling van „een nader voorstel in zake de brandweer." Het „Nwsbl. v. Ned." gelooft dat de heer Vening Meinesz zyn verzoek om ontslag niet zal intrekken. Als de heer Vening Meinesz zoo'n voornemen te- kennen geeft, is het hem ernst en bezwaarlyk zullen aanzoeken, van welken kant ook, hem kunnen bewegen daarop terug te komen. Maar dan kon dit voornemen ook wel eens het sein wezen voor eene zeer belangryke mutatie onder de burgemeesters der drie voornaamste steden van ons land. Reeds vroeger is over eene dergelijke mutatie, gesproken en werd by gerucht gemeld, dat do heer Patyn, burgemeester van 's-Gravenhage gaarne naar Rotterdam zou worden verplaatst, dat de burgemeester van Amsterdam niet ongaarne zich metterwoon in de residentie zou vestigen en dat de heer Vening Meinesz geen bezwaar zou maken om de plaats in te nemen, die zijn schoonvader, mr. Den Tex, zoovele jaren in de hoofdstad zoo waardig heeft vervuld. Hoe dit zy, dat de werkzame burgemeester van Rotterdam in het ambteloos leven terug zou wen schen te treden is eene gedachte, welke by niemad kan opkomen, die hem kent, evenmin als dat liij in een bui van ontstemdheid een voornemen zou hebben uitgesproken, dat hij niet ernstig meende. De motie-Schaepman luidt aldus De Kamer, van oordeel dat het wenschelyk is, dat in de tabel, opgenomen in art. VII van het ontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artike len der Grondwet, de toepassing van het stelsel der enkele kiesdistricten over het geheele Ryk worde voorgesteld, gaat over tot de orde van den dag. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Konings medegedeeld, dat de bewerking der statistieke gegevens en de publicatie daarvan voortaan zal geschieden naar de spelling en de alphabetische volgorde der namen van de gemeenten des ryks, volgens de door hem vastgestelde naamlyst, waarvan een exemplaar bjj den brief is gevoegd. Dd 2de luit. W. B. S. Reede, van het 5de reg. inf., op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. inf., is aldaar ingedeeld bij de 4de comp. 5de bat. te Gouda. Waarschyniyk zullen, behalve mej. Bettaque, ook mevr. Jaïde en de heer Bongardt in het volgend seizoen niet meer aan de Duitsche Opera te Rotter dam verbonden zyn.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1