3BUITVET LAklNfö. Fraukriik. De „National Zeitung," die aan de Duitsche ambas sade te Parijs relaties heeft, meldt de volgende bijzonderheden omtrent eene tot dusver slechts kor- telijk vermelde gebeurtenis: „In den Vrijdag gehouden Franschen ministerraad moet de minister van buitenlandsche zaken zjjn ambt genoot voor oorlog categorisch gevraagd hebben, hoe hy er toe gekomen was den Franschen mili tairen attaché, die dezer dagen naar St.-Petersburg vertrekken zal, een brief aan den czaar te willen medegeven, van welk voornemen de minister in kennis gesteld was door dien officier zeiven, die eene afscheidsaudiëntie by hem gehad had. Generaal Boulanger, zichtbaar in verlegenheid gebracht door het beslist optreden van zyn ambtgenoot', moet ten slotte aan de zaak deze uitlegging hebben gegeven, dat hy slechts voornemens was den militairen attaché een brief aan den Russischen minister van oorlog mede te geven, hetgeen de minister Flourens echter evenzeer ongepast heette, zich in het alge meen stellig verzettende tegen het buiten zyn weten voeren van eenige correspondentie met officiëele per sonen in het buitenland. De minister van buiten landsche zaken moet met zyn onmiddollyk ontslag gedreigd hebben, indien hy in dezen zin geene stel lige belofte kreeg. Daar de overige ministers zich aan de zyde van den heer Flourens schaardon, bleef er voor generaal Boulanger niets anders over dan zich zoo goed mogelyk door een omhaal van woorden uit de verlegenheid te redden." Aan het slot van dit bericht uit Parys wordt gezegd„Blykbaar is het ministerie niet meer van zins zich de souvereine manieren van generaal Boulanger te laten welgevallen." De commissie uit de Kamer van Afgevaardig den verklaarde zich met 11 tegen 9 stemmen voor de scheiding van kerk en staat. Duitschland. Het officiëele bisschoppelyko blad van Westfalen deelt een besluit mede van den bisschop van Lim burg, waarby den geestelyken wordt verboden deel te nemen aan de kiesbeweging tegen het Septennaat, want men mag den nieuwen leden van het centrum niet verhinderen gehoor te geven aan den wensch, die in het schryven van kardinaal Jacobini is uit gedrukt. Men verwacht dat dergelyko afkondigingen ook door de andere bisschoppen zullen worden gedaan. Ook maakt de te Munchen verschonende „Allge- meine Zeitung" den tokst openbaar van het eerste schrijven van den staatssecretaris-kardinaal Jaco bini aan den Münchener nuntius, dd. 3 Jan. Daarin wordt door den Paus de wensch geuit, dat het voorstel betreffende het Septennaat zooveel moge lyk door het Centrum worde begunstigd. De pau selijke regeering, zegt de kardinaal, hecht groote waarde aan do goedkeuring der voordracht. Indien het gevaar voor oorlog daardoor kan weggenomen worden, zal het Centrum zich jegens het vaderland en jegens de menschheid in Europa verdienstelyk hebben gemaakt. In het tegenovergestelde geval zou men de vyandelyke houding van het Centrum als onvaderlandlievend beschouwen. De ontbinding van den Ryksdag zou aan het Centrum ongelegen heden berokkenen. Den nuntius wordt ten slotte opgedragen, den aanvoerders van het Centrum de verzekering te geven, dat zy den Paus door de ondersteuning van het Septennaat groote vreugde zullen bereiden. Dit schryven wekt byna nog grooter opzien dan het onlangs «penbaar gemaakt schryven van Jacobini omtrent het Septennaat. De uitdrukkingen ten gunste van dat Septennaat zyn in dezen vertrouwelyken brief veel krachtiger dan in het latere schryven. In de katholieke kringen heerscht groote verwarring. De uitgever van de „Potsdammer Nachrichten", Praetsch, is tot 6 weken opsluiting veroordeeld, wegens het verspreiden van het valsche bericht aangaande den czaar en kolonel Villaume. De „Reichsanzeiger" bevat een keizerlyk be sluit van 26 Jan. jl., betreffende de regeling der militaire transporten per spoor in tyden van oorlog, .zooals die regeling door den Bondsraad in zyne zit- van 13 Januari is vastgesteld. JBfltwen werd op de Berlijnscho beurs weer een gerucht verspreid, dat moest dienéU om de allengs bedaarde' pngerustheid weer op te wskken. Men vertelde dat de Bondsraad had besloten tot afkondiging van don Staat van beleg in den Elzas en Lotharingen en tevens een ontwerp liadaange- j nomen tot het uitgeven yan schatkistbiljetten tot een bedrag van 100,000,000 Mark. Deze geruchten hadden echter weinig invloed en bleken dan ook spoedig ongegrond. Italië. Ondanks de moeilykheden te Massowah en de crisis trekt toch het bekende schryven van kardi naai Jacobini over de Duitsche verkiezingen ook te Rome zeer de aandacht. Daar er in dit schryven op wordt gezinspeeld dat het machtige Duitschland verandering kan brengen in den toestand desPau sen, indien de Paus zyn invloed op de katholieke kiezers wil doen gelden ten gunste van het Sep tennaat, beginnen de Italianen achterdocht tekrygen en wordt het vermoeden geuit, dat prins Yon Bismarck wel eens aan de herstelling der wereld lyke macht des Pausen kon denken. Een der te Rome verschynende bladen, de „Tri- buna", verlangt zelfs van prins Yon Bismark eene openlyke verklaring dat hy den Paus geen hoop heeft gegeven op eene mogelyke herstelling zyner wereldlyke macht. Wanneer het niet duidelyk blykt dat dit niet het geval is, eischt het blad dat de Italiaansche regeering te Berlyn inlichtingen hier over verzoeke, ten einde aldus zekerheid te ver- krygen over de beloften, welke de Duitsche ryks- kanselier den Paus kan hebben gedaan. Naar de „Daily News" uit St.-Petersburg ver neemt, helpen vele zoogenaamd vrye kozakken in de gelederen de Abessiniörs de Italianen bevechten, gelyk anderen vroeger tegen de Engelschen in Soedan streden. De „Standard" verneemt uit Caïro dat de Abes siniörs hunne aanvallende beweging tegen Massowah hernieuwd hebben. Zy noopten de Italianen hunne buitenwerken te ontruimen, welke de Abessiniörs daarop bezetten en verwoestten, waarby zy vier kanonnen vermeesterden. Oroot-BritanniSb De regeering heeft in het Parlement medegedeeld 'dat van de zyde van Groot-Britannië alle diplo matieke middelen zyn uitgeput om de regeering van Venezuela te bewegen, voldoening te geven voor het onwettelyk beslag leggen, in het voorjaar van 1883, op de Engelsche schepen „Henrietta" en „Josephine." Do laatste Britsche nota daarom trent, welke in October 11. naar Caracas is gezonden, bleef onbeantwoord. Er heeft zich te Londen eene commissie ge vormd om een nationaal gedonkteeken voor lord Iddesleigh op te richten. Te Belfast hadden opnieuw wanordelykheden plaats. Twee agenten arresteerden eenige rustver stoorders, het volk wilde hen bevrijden en de agenten moesten zich van hunne revolvers bedienen. Een man werd gewond. De heer Goschen is gisteren te Londen met 5702 stemmen tot lid van het Parlement gekozen. Zyn tegenstander, de heer Haysman, candidaat der radicalen, verkreeg 1545 stemmen. Men verzekert dat een beursspeculant te Londen aan een blad 2000 pd. st. (ƒ24,000) heeft betaald voor het plaatsen van een schrikaanjagend artikel, hetgeen de beurs lagor stemde. Men meent dat deze oneerlijkheid aan den speculant een winst van meer dan een halve ton gouds heeft bozorgd. Yerceaigde Staten. De Amerikaansche Senaat heeft twee wetsont werpen aangenomen, waarby 20,000,000 dollars wordt toegestaan tot versterking der zeemacht en der kustverdediging. Tot dit doel zullen te Nieuw- York en te Washington goschutgieteryen worden gevestigd. In het Huis van Afgevaardigden heeft een der Californische leden 1,000,000 dollars ge vraagd voor de afzonderlyke bevestiging van Nieuw- York en San-Francisco door middel van stalen ver sterkingen. De yzer-nyverlieid wordt hierdoor aan gemoedigd, terwyl tevens voorzien wordt in de niet voldoende verdediging der kusten, waarop naar aanleiding der visschery-quaestie onlangs door een der leden werd gewezen. - De Senaat der Unie heeft het reeds door het Congres aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, hetwelk de landing verbiedt van alle vreemdelingen, die komen tot werkverrichting krachtens overeen komsten. Het wetsontwerp bepaalt dat alle landende passagiers moeten ondervraagd worden, terwyl reemde arbeiders zullen worden geweerd en terug gezonden op kosten der stoombootmaatschappy, die hen overbracht. Bij weigering van betaling zal het betroffen vaartuig in de havens der Unie geen han del meer mogen dry ven. Het wetsontwerp treedt in werking binnen dertig dagen na de aanneming er van. KOLOIVIEIV. BATAVIA, 8-12 Jan. De laatste berichten van Atjeh luiden weer ongun stig. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is nl. een telegraphisch bericht ontvangen, den 6den dezer verzonden, hou dende mededeeling dat eene vyandelyke bende, on geveer honderd man sterk, in den nacht van 3 op 4 dezer naar Poeloe-Bras is overgestoken en den Wil lemstoren heeft aangevallen; twee soldaten wareil daarby gesneuveld en twee gewond, terwijl twee geweren verloren waren geraakt. Tweehonderd vyftig man zyn daarop gezonden om de bende op te sporen, en in overleg met den stationscommandant is bepaald dat de Zuidelijke passages bewaakt en alle prauwen naar Oleh-leh weggevoerd zullen worden, waartoe zyn aangewe zen Zr. Ms. oorlogsschepen „Mer&pi", „Sambas"en „Palembang". Men hoopt daardoor het Ontsnappen der roovers van Poeloe-Bras te kunnen Voorkomen. Of men daarin slagen zal, is, volgons do „Java-Bode", eene andere vraag. Aan kruit en lood schynt al evenmin als aan courage by den vyand gebrek te zyn. Onze posten worden nog steeds beschoten, onze vivrestransporten eveneens en tegenover Kota Pohama is een lilla in battery gesteld, die eenige malen per dag van zich hooren doet. Op de Westkust schynt eenige eendracht te ontstaan tusschen de verschillende hoofden. Althans hebben volgens het officiëele verslag, de hoofden van Tenom, Wailah, Boeboen en Melaboeh zich vereenigd om een voorgenomen aanval van Toekoe Oemar te kunnen afslaan. De door den grooten bandjir veroorzaakte schade aan de wegen is weder geheel hersteld, de gezond heidstoestand blyft echter verre van bevredigend. In het jongste nummer van de „Java-Bode" maakt de heer Niclou een aanvang met eene be- langryke studie over de berri-berri, die nog immer te Atjeh hare slachtoffers maakt. In het Probolingosche, schryft het „Soer. Hdbl.", kwam een petingi van Besoeki op treurige wyze om het leven. By het nazetten van een ondeugenden kerel, die gearresteerd moest worden, kwam hy te vallen. Daarop keerde de vervolgde zich omtrok de kris van het dorpshoofd uit de schede en 6tak dezen daarmede dood. Naar wy met leedwezen vernemen is dr. Treub, directeur van den Buitenzorgschen plantentuin, ge noodzaakt, voor herstel van gezondheid, een twee jarig verlof naar Europa aan te vragen. Een spoedig herstel wenschen wy dr. Treub toe en wy twyfelen niet, of zyn verblyf in Europa zal, zoowel de door hem beoefend wordende wetenschap, als de inrichting waar hy reeds eenige jaren aan het hoofd staat, ten goede komen. Dr. Burck zal tydelyk de hoofdleiding der zaken op zich nemen. (Bat-, Nbl.) Op het verzoek van den regent van Trengalek, Raden Toemenggoeng Mangoen di Redja, om een renteloos voorschot van ƒ5000, benoodigd voor het huwelyk van zyn oudsten zoon, heeft de Regeering afwijzend beschikt. Door de Regeering is eene som van ƒ2000 toegestaan tot het doen nemen van proeven tot uitroeiing van witte mieren aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Benkoelen", liggende ter reede van Soerabaia. Men verneemt dat de 2de geneesheer van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, dr. Hoffman, medio Februari naar Soerabaia zal worden over geplaatst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ambtonaar op wachtgeld jhr. P. D. J. De Buvry Do Mauregnault, laatstelijk ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. te Tandjong-Pandan, en aan den onderw. 2de kl. bij het op. 1. ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden C. Stolpbuiten bezwaar van den lande, aan de onderwijzeres 2de kl. bij het op. 1. ond. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden A. E. Stolp, geboren Hoekstra. Ontslagen: Eervol uit zyne betrekking, w. ziekte, de algemeene ontr. van 'b lands kas te Padang (Sumatra's Westkust), A. G. Van Haanenop verzoek, eervol uit's lands dienst, de opzichter 1ste kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken J. W. Kuitert. Belast: Met de waarnoming der betrekking van alge meen ontv. te Padang, de waarn. algem. ontv. van 's lands kas te Cheribon, J. W. Terlaak. Bij den waterstaat en 'slands burg. op. werken: met de waarneming der betrekking van architect lste kl., H. J. Van der Linden; met de waarneming der betrekking van architect 2de kl., J. A. C. Hamilton; met de waarneming der betrekking van opz. 2de kl., J. H. Van der Linde.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2