N°. 8277. A®. 1887. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Vrijdag 11 Februari. feze {jouraat wordt dagelijks, met aiisoadtriag ras &on- en (feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PEUfl DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mssnden.f 1.10. Franco per poet1.40. Afzender4jke Nommere0.06. PRIJS DRR ADVEBTENTIEN: Vu» 16 reg»le 1.05. Iedere regel meer 0.171. Orootere letten neer plaatBruimte. Voor het inoa»- bnlten de *t*d wordt 0.10 berekend. ORloieele Eeunla^erlncen. BHAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door ABIE 't HABT, woonachtig te Wassenaar, een adres is ingediend om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Vrouwenstceg (wijk IV) No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 10 Febr. 1887. E. KIST, Secretaris. By beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is aan dr. C. M. Van Yoorthuysen, met ingang van 1 Maart a. s., op verzoek, eervol Ontslag verleend ais adsistent in het ziekenhuis aan de Rijks-universiteit alhier. Door den heer H. Tillema, leeraar aan de H. B.-S. voor jongens alhier, is met ingang van 1 April a. s. ontslag uit deze betrekking gevraagd. Het classikaal bestuur van Leiden heeft den Ring „Leiden" aangeschreven om in den dienst bij de Hervormde Gemeente te Oude- en Nieuwe- Wetering te voorzien, hetgeen door den Ring be reidwillig is aanvaard; zoodat dan ook de eerste predikbeurt aldaar zal waargenomen worden door den jongsten predikant, ds. F. Oberman, op 13 Februari a. s. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 8 tot en met 12 Jan. Door dr. B. Hagen, praktizeerend geneesheer te Laboean Deli, eiland Sumatra, van wien reeds vroeger hoogst belangryke geschenken vermeld zyn, zijn opnieuw aan 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen, bestaande in een hollen armring, een vingerring, een ovalen oorring en een zilveren ring, die aan een der teenen van den voet wordt gedragen. Door den heer Fred. H. Olland te Baarn zjjn aan hetzelfde Museum ten geschenke gegeven eenige voorwerpen uit Zuid-Afrika afkomstig, waaronder wapens en sieraden. Beiden schenkers is de dank der Regeering gebracht. Men schryft nader uit Leiderdorp aan het „Vad.": Door het classikaal bestuur van Leiden is ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen te Leiden de lyst opgemaakt en ter visie gelegd van de stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. Kerk te Leiderdorp, voor de aanstaande verkiezing van kerkvoogden en notabelen. De lijst telt 169 namen, waaronder nog een 15-tal voorkomt van leden der tfoleerende gemeente, namelyk die der gemachtig den voor het kiescollege. Ofschoon dezen ook niet op de vroeger vermelde verklaring van al of niet tot de Ned.-Herv. Kerk te willen blyven behooren, hebben geteekend, schynen zy daarmee het kies recht niet te hebben verloren. Do anderen, die niet geteekend hebben, ongeveer 135, komen op de lijst niet voor. In het kerkje der Geref. Kerk is onlangs een eenvoudige en nette preekstoel geplaatst, naar men zegt een geschenk van een belangstellende uit een der naburige gemeenten, van waar nog steeds groote stroomen van toehoorders naar hier komen, vooral Zondag 11. toen de dienst in de doleerende kerk vervuld werd door den heer Prins, student aan de Hoogeschool met den Bybel, terwijl de heer Ylug den dienst verrichtte in de gemeente Zevenhoven, die ook uit het Synodaal verband is getreden. In plaats van wylen den heer J. P. Treub heeft de Raad der gemeente Voorschoten tot gemeente-secretaris benoemd, met ingang van 26 Juni a. s., den heer C. Bosman, ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar. De Indische regeering heeft de machtiging des Konings gevraagd om te bepalen, dat de tot militaire gevangenisstraf in N.-I. veroordeelde mili tairen, die niet aldaar zyn geboren of opgevoed en wier straftyd van langoren duur is dan een jaar, hunne straf in Nederland zullen ondergaan. Door den minister van oorlog is aan de com missie voor de in de maand Juli a. s. te Nymegen te houden feesteiyke byeenkomst van de muziek corpsen der regimenten infanterie, mededeeling gedaan, dat, indien het in de bedoeling der com missie mocht liggen aan die bijeenkomsten een wedstryd te verbinden, het door hem wenscheiyk wordt geacht het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers niet aan dien wedstrijd te doen deelnemen, omdat dit corps uit betere elemen ten bestaat dan de muziekcorpsen der overige regimenten infanterie. Het stoomschip „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 9 Febr. Scilly; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 9 Febr. te Suez; de „Sema- rang", van Rotterdam naar Java, passeerde 8 Febr. Sagres; de „P. Caland" arriveerde 8 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Aden 20 Febr.; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 9 Febr.; de „Prinses Marie" vertrok van Batavia naar Am sterdam 9 Febr. Z. M. heeft bevorderd tot commies aan het departement van buitenlandsche zaken, mr. R. C. E. O. J. baron Snouckaert Van Schauburg, thans adjunct-commies; den kapitein ter zee W. L. A. Gericke, op zyn verzoek, wegens langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning; a. van den titulairen rang van schout by nacht; b. van een jaariyksch pensioen van f 3572, en c. eene ver hooging met ƒ600 'sjaars voor werkeiyk verblijf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Gemeugd Nieuws. De politie te Haarlem heeft inde laatste dagen weder heel wat te stellen gehad met een zoogenaamden boer C. Kortekaas, wonende onder Spaarnwoude, die vroeger meermalen wegens oplichtery in de gevangenis heeft doorgebracht. De man van byna vyftigjarigen leeftyd brengt nu by dezen, dan by genen, hetzij overdag of 's avonds laat, een bezoek en weet op allerlei manieren het medeiyden op te wekken of vertrouwen in te boezemen. Zoo heeft hy o. a. nu weder een nacht gratis in een logement doorgebracht en nog geld ter leen gekregen, alsmede een eenvoudigen werk man zóó bepraat, dat deze hem eenige guldens en zelfs zijn eigen zakhorloge afstond. Te Amersfoort bleek by het houden eener inspectie, dat van een vyftigtal paarden der blauwe huzaren, daar in garnizoen, de staarten aan de benedenzyde waren afgesneden. Onderofficieren en manschappen zyn in arrest genomen tot de dader ontdekt zal zyn. Tegen den kantonrechter van Assen is proces-verbaal opgemaakt, wogens het zenden van een zyner kinderen naar school, terwyl ten zynen huize een lyder was aan besmettelyke ziekte. Volgens de wet zal nu de Hooge Raad een naburig kantonrechter moeten aanwijzen, om in deze zaak uitspraak te doen. Al de personen in Nederland, die, door fraaie advertentiën in de dagbladen uitgelokt, postwissel of geld zonden naar de zich noemende Conkling Watch Company te Birmingham, tegen welke onlangs gewaarschuwd werd, hebben - naar het „N. v. d. D." meldt thans hun geld terug ontvangen. Zy mogen er onzen vice-consul te Bir mingham, den heer J. Konnreuther, dankbaar voor zyn. Het was toeh voomamelyk aan zyne tusschen- komst en zyne persoonlijke bekendheid met den postdirecteur van Birmingham te danken, dat deze goede uitkomst verkregen werd. De Haagsche rechtbank veroordeelde den persoon uit Rynsaterwoude, die weigerde, na bevel van dsn burgemeester, eene herberg waarin het rumoerig toeging te verlaten, heden tot 5 dagen gevangenisstraf. De substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos Van Steenwyk vorderde vervolgens 6 maanden gevangenisstraf tegen een gewezen instrument maker uit Delft, die reeds twee veroordeelingen wegens oplichting te zijnen laste had en heden opnieuw op de bank der beklaagden Yoor hetzelfde vergryp moest plaats nemen. By het omhakken van een boomt® Budel had een achtjarig meisje het ongeluk daar onder te geraken, juist op het oogenblik dat de boom viel. Hoewel het kind terstond werd te voor- schyn gehaald, was het binnen twee uren dood. Gisteren had te Voorst een treffend ongeluk plaats. Eenige arbeiders waren bezig met het snoeien van boomen. Terwyl een hunner uit den eenen boom geklommen overging naar een anderen, trof hem een zware afgehouwen tak op het hoofd, zoodat hy, erg gewond, bewusteloos neerzeeg. Hy is per rytuig naar zijne woning overgebracht, waar onmiddeliyk geneeskundige hulp werd inge roepen, doch het mocht niet baten. Hy was spoedig een ïyk. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Roermond: De lotingen voor de nationale militie zyn in vollen gang. Gistermorgen kwam er onver wacht storing in deze plechtigheid, doordat een jongmensch uit het naburige Melick bewees, twee jaar te jong te zyn en verkeerdeiyk te zyn inge schreven. Waarschijnlijk zal eene nieuwe loting plaats hebben. Een zesjarig jongetje te Ou d-B e i e r- land viel gistermiddag, terwyl de ouders afwezig waren, in eene achter de woning gelegen sloot en werd levenloos daaruit opgehaald. Te Frankfort a/d. Main heeft een slager, Karl Boppart, zekere weduwe Heinz, die hem niet wilde trouwen, met een slachtersmes gedood. Na deze wandaad ging de moordenaar kalm naar eene naburige herberg, waar hy een glas bier dronk met het bebloede mes in zyn zak. Kort daarop werd hy gearresteerd. Gel ij k reeds gemeld werd, is t e L e i- tomischl (in Bohemen) een hotelhouder in hechtenis genomen, met zyne vrouw en zyn zoon, daar zy worden beschuldigd in de laatste vyf en twintig jaren elf moorden te hobben gepleegd. Het feit is nu eerst uitgekomen, daar eene ryke dame, die in dit hotel logeerde, op geheimzinnige wyze ver dween. Er werd toen een gerechtelyk onderzoek ingesteld, dat op grond van de verklaringen der dienstboden aanleiding gaf tot dit vermoeden en de inhechtenisneming van den hotelhouder. Te Nottingham werd Zaterdag een man, zekere John Jessop, ter dood veroordeeld, om dat hij getracht had zich van het leven te beroo- ven. Hy was daartoe overgehaald door een ander, die werkeiyk door laudanum zich zelf van kant maakte,, doch Jessop had niet genoeg van liet vergif inge nomen. Men vermoe#t niet dat hy om gratie vra gen zal. Telegrammen uit Australië meld den, dat het stoomschip „Keilawarra", van Sidney komende en bestemd voor Erisbane, is aangevaren en met man en muis vergaan. Er waren veertig passagiers aan boord.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1