"Warme en langdurige toejuichingen waren dan ook aller deel. Een geheel ander onthaal viel „Le sous-préfet" ten deel. Dit is een tamelijk vervelend, onbeduidend lever-de-rideau, dat slechts één voordeel bezit, namelijk van niet lang te zijn. Het gemis der muziek werd vergoed door eene eigenaardige orgelbespeling, eene welwillendheid van de zijde van Leidens oudojaars-avond vierende jongelingschap. Mr. L. H. (iemeugd Nieuwa. In het lokaal Ephraïm werd gister- avond het vijftiende jaarfeest gevierd der smeden- en koperslagers-vereeniging „Nut door Vriendschap". Leden en genoodigden hadden er zich met hunne vrouwen en meisjes heen begeven om dit feest te vieren. Na het spelen van eenige goed uitgevoerde mu ziekstukken, opende de president dit feest, door allen een hartelijk welkom toe te roepen, en wer den de verslagen uitgebracht over het afgeloopen jaar. De vereeniging telt thans 55 leden, 3 eere leden en 12 donateurs en heeft in kas, niettegen staande het uitkeeren van 300 aan ziekengeld, de som van 200. Ook het aan de vereeniging ver bonden weduwenfonds geeft reden tot tevredenheid, daar het dit jaar kon sluiten met een voordeolig saldo van ƒ190. De president verzocht den leden om een feestlied to zingen, hetgeen medewerkte om de aanwezigen nog feestelijker te stemmen. Ditmaal was besloten om niet, evenals andere jaren, gezelschappen te engageeren, maar om nu zelf eenige tooneelstukjes op te voeren. En de keuze daartoe was niet kwaad, want de stukjes: „Teruggevonden" en „Een Fransch krijgsgevangene" liepen zoo uitnemend van stapel, dat men waarlijk niets beters behoefde. Vooral komt een woord van lof toe aan de dame, die in beide stukjes hare rollen voortreffelijk vervulde, zoowel in spel als in zang. Het zou overbodig zijn om verder ieder te noemen die het er goed afbracht, daar het herhaalde applaus dit reeds beweos. Gelijk andere jaren werd ook dit feest besloten door een bal, dat door de opgewekte stemming, waarin men verkeerde, een recht vroolijk bal was en dat tot laat in den nacht duurde. Wij hopen dat een volgend feest even goed mag slagen. Twee jongens, een van 6 en een van 4 jaren, van den melkboer S. v. B. te Woubrugge, speelden onder kerktijd langs eene sloot en hadden het ongeluk daarin te geraken. Door een jongen, er dichtbij zijnde, werd hulp ingeroepen en dezo werd verleend, doch een der kinderen was reeds dood toen de helper de beide kinderen uit het water haalde, wijl een hunner, voorover er in ge raakt, gestikt was in de bagger; het andere kind is er ook niet best aan toe. Het is in die water rijke streek nog te verwonderen, dat niet meer dergelijke gevallen voorkomen. Ten nadeele van een bowonervan de Paulus Potterstraat te 's-Hage is door een onbekende uit een kistje een bedrag van 200 aan bankpapier ontvreemd. Bij eene vrouw in de A n j e 1 i e r s traat te Amsterdam is de deur der kamer en de lade eener chiffonière opengebroken. Daaruit worden vermist een trommel waarin 200 en een houten doos waarin een stalen beursje, inhoudende 10. De afslag en toewijzing van den Parkschouwburg te Amsterdam, op morgenavond bepaald, is uitgesteld, daar de tweede hypotheek houder zich tegen den verkoop verzet. De veiling van het Panoramage bouw aan het Bezuidenhout, van de Haagsche Panorama-maatschappij, met de daarbij behoorende open terreinen en het hoerenhuis, heeft gisteravond plaats gehad. De opbrengst was ongeveer ƒ74,000. Het Panorama-gebouw met doek en een gedeelte open terrein werd geveild voor een som van 37,000. Den 21sten dezer zal de gunning plaats hebben. Volgens telegram uit Nieuw- York kan tusschen 8 en 10 Febr. stormweder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. B rJ? ENLAND. Fraukrjih. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd dat de rechterzijde beslo ten heeft te stemmen voor het krediet van 86 millioen, tot voltooiing der wapening, en dat op het oogenblik der stemming eene verklaring daarvan op de tribune zal gegeven worden. De Kamer nam de eerste zes hoofdstukken aan van de begrooting der middelen, zonder eenige wijziging. Duitschland. De „Reichsanzeiger" bevat eeno kennisgeving van den rijkskanselier van den volgenden inhoud: „De keizer ontving van verschillende vereenigin- gen het verzoek om, bij gelegenheid dor voleindi ging van Zr. Ms. negentigste levensjaar, persoonlijk de betuiging te mogen brengen van aanhankelijk heid, trouw en vereenng. De keizer is echter, wegens behoefte aan rust en kalmte, tot zijn innig leedwezen genoodzaakt voor dergelijke persoonlijke hulde te bedanken. Rechtstreeksche betuigingen van dien aard moeten derhalve, om de krachten des keizers te sparen, achterwege blijven." Volgens de „Berliner Politische Nachrichten" heeft graaf Von Moltke aan eene deputatie van conservatieve kiezers verklaard, dat de toestand zeer ernstig was, met machtiging om dit bekend te maken. Gisteren werd in den gemeenteraad van Brussel beraadslaagd over het voorstel van het lid Van- dendorpe, strekkende dat de Raad zou aandringen op het verleenen van amnestie aan de werklieden, die veroordeeld zijn wegens het deelnemen aan de wanordelijkheden in Maart van het vorige jaar, ter gelegenheid der werkstakingen. In plaats van het bedoelde voorstel, werd de gewone orde van den dag aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. Gb«ot-Brltainil%. De beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede werd gisteravond in het Lagerhuis voortgezet. De heer Parnell gaf eene toelichting van het vroeger door hem aangekondigde amendement. Hij betoogde dat dwangmiddelen leiden tot het nemen van steeds ernstiger maatregelen, welke ten slotte een Rus sisch karakter verkrijgen, zoolang het denkbeeld der invoering van oon Iersch Parlement onuitvoer baar schijnt. Over het „veldtochtsplan" wilde hij zich niet uitlatenhy (Parnell) was er de aanlegger niet van. Doch zooveel kon hij zoggen, dat de ont werpers en de regeering hetzelfde plan hebben, namelijk de grondeigenaars tot toegevendheid te stemmenalleenlijk was bedoeld plan rijker in ge volgen dan dat der regeering. Zelfbestuur voor Ier land achtte hy het eenige redmiddel; dan zou het duidelijk blijken, dat de Ieren niet ongehoorzaam zy'n aan de wet. De politie te Londen heeft verboden den fakkel optocht in de voornaamste straten van westelijk Londen, door de socialisten tegen hedenavond aan gekondigd ter viering van den verjaardag der wan ordelijkheden en plunderingen van verleden jaar. T«lef ramatea. BUCHAREST, 7 Februari. Het bericht der in hechtenisneming van Bendereff en andere Bulgaar- sche officieren is onjuist. "WEENEN, 7 Februari. Een telegram van het „Fremdenblatt" meldt dat te Leitomitschl de her bergier Tichy met vrouw en zoon gearresteerd werd, onder beschuldiging van moord, gepleegd op elf welgestelde gaston, die by hem verblijf hielden. ROME, 8 Februan. Een officieel telegram van generaal Gené, gedagteekend Massowah 6 Februari, meldt dat Ras Alula zich heeft teruggetrokken naar Asmara, en te Ghinda het opperhoofd der Baramba's en een aantal soldaten heeft achtergelaten. Men weet nog niet of hy daar op versterkingen wacht of dat hy van een aanval op Massowah heeft afgezien. Majoor Piano is 5 Febr. te Massowah aangeko men met brieven van den Negus van Abessinië en Ras Alula. Piano bracht hun het verzoek over tot het sluiten van vriendschap en een handelsverdrag. Den 7den Februari moest de majoor met het ant woord van generaal Gené naar Asmara terugkeeren. STETTIN, 8 Februari. Een kiesvergadering der sociaal-democraten werd hier gisteren door de politie ontbonden. De socialisten verzetten zich daartegen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag de hulp van het garnizoen in te roepen. Vele personen werden gewond. Men zegt cat reeds een van hen aan zijne wonden is overleden. Het lokaal, waar de vergadering werd gehouden, is door het werpen met steenen zeer beschadigd. LEIDEN, 8 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Mot. Instituut). Verwachting: wind zuidoost. Met veel opgewektheid werd heden de 312de verjaardag van de universiteit alhier gevierd. Vroolyk wapperde langs straten en grachten de vaderland- sche driekleur in het helderschynende winterzon netje, en vroolyk deden in het middaguur zich de tonen van het carillon hooren. Tegen .twee uren vereenigde zich in het acade miegebouw eene talrijke schare van studenten en andere belangstellenden, waaronder ditmaal weer vele dames, tot het aanhooren der rede, welke aldaar zou worden uitgesproken door den rector- magnificus dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen. Nadat tydens do uitvoering der z. g. „universiteits kapel," welke by deze niet door de wet voorge schreven plechtigheid opnieuw hare vroegere plaats op de tribune had ingenomen, hoogleeraren en curatoren de groote gehoorzaal door de beide pedellen in vol ornaat waren binnengeleid, sprak de rector over de „coöperatie op het gobied der sterrenkunde", na vooraf gewezen te hebben op het recht, dat we bezitten, tot de feestvreugde, welke er vandaag in Leidens veste heerscht. Zijne rede, nu en dan door humor of geestige toespelingen gekruid, werd luide toegejuicht. Hadden zich reeds vóór den aanvang van het bepaalde uur vele gekostumeerde jongelui in en op allerhande voertuigen den volke vertoond, gaan deweg nam hun getal belangrijk toe, zoodat weldra de stad door hen wel in alle richtingen, maar meestal toch langs de hoofdstraten werd doorkruist. De drukte was daar dan ook van kijkers (van wandelaars kan ditmaal geen sprake zyn, want wandelen was er onmogelijk) en rijtuigen ontzaglijk. Als gewoonlijk leverde de rjjjool eene bonte men geling van kostumes, in niet het minste verband tot elkaar staande, maar daarom niettemin de eigen aardigheid aanbiedende dat men er toch deze of geene voorstelling of zinspeling aan ten grondslag legde, feiten betreffende van dezen of vroegeren tyd. Zag men er Columbus en de guillotine, ook vele der huidige regeerende en toongevende of afgetreden gekroonde hoofden ontbraken niet. In gezelschap van eene uitgebreide sorteering apen vereorden zy. Leiden met een bezoek, terwijl de beruchte Tjiomas- zaak, op een wagen voorgesteld, hier, vanwege de wankelbaarheid der op dat voertuig opgeslagen tent, bijna dreigde tot oplossing te komon. Keurig uitgedoste ruiters maakten door hunne flinke houding te midden van dien chaos oen kranig figuur. Daarby gaven de niet altyd even zuiver spelende „muziekcorpjes" eveneens nog iots zeld zaams, vooral voor gevoelvolle ooren. Het gebruikelijke bezoek aan de op dezen dag voor de jongelui geëmancipeerde burger-sociëteiten bleef ook nu niet achterwege, en evenmin het met milde hand de lucht doen doorklieven van- of het met een vasten blik mikken met sinaasapppelen, zóó dat deze soms wel eens vry sterk, althans niet onzacht, tegen vertegenwoordigsters van de zwak kere kunne terechtkwamen. Waarschijnlijk was het ook toeval, want velen der gelukkiger toeschouwers gaf zulk een botsing nog stof tot vroolyk gelach. Tot het brengen der serenade aan de alsdan in het hotel Verhaaff aan een feestdiner vereenigde hoogleeraren zal de stoet, nadat de deelnemers om halfnegen bij de Stadszaal zijn aangetreden, hedenavond den volgenden weg nemen Breestraat langs het Stadhuis, Steenschuur, Ra penburg, Breestraat, tot het „hotel Lion d'or"; verderBreestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooi gracht, Bakkerssteeg, Haarlemmerstraat, Paarden- steeg, Kort-Rapenburg en Breestraat naar de sociëteit Minerva." In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting heeft de heer Schaepman eene inotie voor gesteld, de wenschelykheid uitsprekende om ook gemeenten boven de 45,000 zielen in enkele dis tricten te splitsen, daar de Regeering daartoe bereid schijnt, maar weifelt wegens de onduidelijkheid' van het verslag. Na een uitvoerig debat, waaruit bleek dat in sommige afdeelingen de groote meer derheid was vóór enkele districten en do heer Van der Linden geweigerd heeft het verslag te teeke nen omdat hy de definitieve vaststelling er van niet bijwoonde, is besloten de motie - Schaepman Maandag a. s. te behandelen en daarna de voor stellen tot grondwets herziening. De heer Keuchenius woonde heden reeds de zitting bij. De Koningin heeft heden wederom audiëntie aan dames verleend. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zalt Bommel den lieer K. Bussemaker, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2