N\ 3272. JZates-das; 5 Februari i°. 1887. sze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven Dit Bümffler kslad Hit Twee Bladen. Leiden, 4 Februari. PRIJS DEZER COtTRANT: Voöt Leiden p«r S luaMiden1.10. Fcauco per post1.40. At-:»tiderlt(bo Nummers0.05. PRIJS DER AD VERTENOTEN: V*n 1—6 rogels 1.06. Iedere regel meeï 0.17}. örootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoas- soeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het aantal Leidsche studenten-vereenigingen is wederom met eene vermeerderd, nl. door de op richting van het gezelschap „Stad en Ommelanden", waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: J. Helder Jr., praeses; H. E. Zijlker, ab-actis; H. R. Offerhaus, quaestor. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk hedenavond om 10.23 bezorgd zijn. Zondag a. s. treedt in de Hervormde Kerk te Leiderdorp op dr. G. J. Van der Flier, pred. te 's-Gravenhage. Onder voorzitterschap van den burgemeester heeft zich te Nieuwkoop eene commissie van 18 leden gevormd, die zich bezighoudt met het inza melen van gelden, ten einde met 'sKonings ver jaardag aan de schooljeugd en de armen eenen aangenomen dag te verschaffen. In de openbare vergadering van den Raad van Staten, afdeeling voor de geschillen van be stuur, werd nog behandeld het beroep van D. Groen in 't Woud c. s., eigenaren van den Ringdijk van den Zovenhovenschen polder, onder Zevenhoven, van een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, omtrent den legger van wegen en voet paden in de gemeente Zevenhoven. Rapporteur was de Staatsraad jhr. Van Humalda Van Eysinga. 'sKomngs beslissing volgt later. De geruchten, welke in de laatste dagen vry algemeen ingang hadden gevonden, als zou de Koning zich in minder welvarenden toestand bevinden, kun nen op goeden grond worden tegengesproken. Er zyn feiten die zo, gelukkig, allerminst bevestigen. De liefdadigheidsvoorstelling, welke 26 Januari jl. door de onderoüciersvereeniging „Door Eendracht Bloeiend", van het regiment grenadiers en jagers werd gegeven, heeft netto ƒ300 opgebracht. Twee derden dier opbrengst komt ten bate van de vórir de wet van 1877 gepens. onderofficieren en minderen van het Nederl. leger en de rest ten voordeele van de weduwe van een onlangs over leden korporaal-kleermaker van het regiment. Naar men verneemt, heeft .de minister van financiën aan het plan voor het Nieuwe Sociëteits gebouw in het Haagsche Bosch, nadat dit gewyzigd en door de commissie van beoordeeling goedgekeurd was, thans ook zijne goedkeuring gehecht. Naar het „Vad." verneemt, is het Philhar- monisch orkest van Berlijn (van den heer Mann- stadt) voor drie zomers te Scheveningen geëngageerd. Z. M. de Koning heeft, evenals vorige jaren, ƒ200 doen toekomen aan den burgemeester van Renkum, voor werkverschaffing; een gedeelte hier van is reeds aan de commissie voor werkverschaf fing aldaar ter hand gesteld. Op bijna 80-jarigen leeftijd is te Haarlem na eene korte ongesteldheid overleden de landschap schilder A. J. Yan Wyngaardt. Hij werd den 27sten Juni 1808 te Rotterdam geboren. Voor de betrekking van hoofd der openbare school te Loosduinen, tegen eene jaarwedde van f 1000 met vrije woning en tuin, hebben zich niet minder dan 165 sollicitanten aangemeld. Door den minister van oorlog is toestemming verleend aan de infanterie-muziekcorpsen, om deel te nemen aan het muziekfeest, dat in het begin der maand Juli te Nijmegen zal plaats hebben. Ds. Laurillard te Amsterdam zal eerstdaags z(jn 25-jarig jubilé als predikant aldaar vieren. Vijf weezen uit de Weesinrichting te Neer bosch zijn reeds in Amerika gevestigd. Thar.s hoeft de directeur weder aanvraag ontvangen om 8 jongens te zenden, die voor den landbouw zijn opgeleid. De commissie van enquête uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal maakt bekend dat de processen-verbaal der verhooren, door haar van 17 tot en met 28 Januari 1887 afgenomen, thans gedrukt zijn. Voor colleges, ambtenaren, vereenigingen en par ticulieren, die bouwstoffen tot dit deel der enquête hebben geleverd, zjjn die processen-verbaal koste loos verkrijgbaar, mits daartoe door hen vóór den lOden Februari a. s. aanvrage gedaan worde. Die aanvrage moet geschieden onder het adres: „Tweede Kamer der Staten-Generaal, commissie van enquête, 's-Gravenhage", en eene nauwkeurige opgave bevatten van het adres, waaraan men het verlangde exemplaar wenscht te hebben gezonden. Aan aanvragen van hen, die tot dit doel der enquête geene bouwstoffen hebben geleverd, kan de commissie tot haar leedwezen geen gevolg geven. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, een tweede klerk kan wor den aangesteld op eene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400. Dit vergelijkend onderzoek, waartoe uit sluitend worden toegelaten zjj die den leeftijd van 16 jaren reeds hebben bereikt en dien van 23 jaren nog niet hebben overschreden en wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift de aandacht verdienen, zal, op nader aan hen mede te deelen datum en plaats, in het laatst dezer maand gehou den worden. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven op geze geld papier, moeten by het departement zyn inge diend vóór of op 12 dezer. In het Heeron-Logement te Amsterdam is by opbod in veiling geweest de Parkschouwburg aldaar. Het hoogst werd geboden door den make laar C. F. J. Rohling, nl. ƒ133,000 voor den heer Huizenga. De zoogenaamde plok was 500. Woens dag a. s. toewijzing bij afslag. Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is bepaald dat de nagenoemde surnu merairs der posteryen hunne functiën zullen uit oefenen als volgt: A. M. E. Lafeber ten postkan tore te Oosterbeek, en C. Willinck ten postkantore te Voorschoten. De Haagsche correspondent der „Köln. Zeit." scliryft aan dat blad: „Er heerscht hier eene verontwaardiging tegen de Regeering, over de om verantwoorde! yke wijze waarop de Nederlandsc.he marine verwaarloosd is, zoodat deze niet in staat is de kusten of de koloniën zelfs niet tegen eene maritieme mogendheid van den tweeden rang te verdedigen. Zeker is het, dat men de marine niet op die hoogte gehouden heeft, waarop erne zoo groote kolonialo mogendheid als Nederland recht heeft, doch de blaam moet meer den volks vertegenwoordigers treffen, die steeds de begrootin gen voor marine afstemden of verminderden, dan wel de Regeering." Z. M. heeft den heer E. H. Th. Quellhorst erkend en toegelaten als consul van Portugal te Soerabaia. Gemengd Nienwm. Hedenmiddag, omstreeks halféén, geraakte de 10-jarige J. B. aan de Oude Vest by de Zoutkeet al spelende in het water. Zeker zou het knaapje verdronken zijn, daar hy tusschen eene schuit en den wal geraakt was, z®o niet een voor- byganger, met name H. D., den jongen nog bijtijds had gered. Dezer dagen werd gemeld dat do gemeente 's-Gravenhage bezwaar maakte tegen de uitbetaling van do vordering deor den heer Van Lith ingediend als haar expert by het onderzoek van het Kurhaus na den brand. Thans verneemt men dat partyen de zaak hebben geschikt, zoodat deze niet het onderwerp van een rechtsgeding zal uitmaken. De rechtbank te Haarlem heeft gis- teren uitspraak gedaan in de zaak tegen Van den Berg en Peters, wegens de mishandeling met doo- delyken afloop op J. Mienus, aan den Ringdyk van de Haarlemmermeer by Halfweg, op 4 December 1886. Zy achtte niet bewezen dat by Van den Berg het voornemen bestond om den verslagene lichamelyk letsel toe te brengen, en veroordeelde hem wegens mishandeling, die den dood heeft ten gevolge gehad, tot eene gevangenisstraf voor den tyd van 4 jaren, en Peters wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf. De beide jongelieden H. J. D. v. L., te Heem stede, en jhr. W. Ph. B., te Vogelenzang, werden veroordeeld wegens mishandeling van den bleeker aan den Dreef, op 1 November 1886, de eerste tot 5 dagen, de tweede tot 7 dagen gevangenisstraf. De broeder en de zuster van delaatst- leden Zondag avond op den spoorweg onder de ge meente Haarlem gevonden zwaar verminkte over leden vrouw hebben haar gisteren herkend. Zy was van veertigjarigen leeftijd, ongehuwd en eerst Zondag-middag uit Amsterdam vermist, waar zij voor vier weken uit het Buitengasthuis was ontslagen. Het orgaan van den Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht wil op 19 Februari eene demonstratie houden te Amsterdam, waaraan deel zullen nemen de afdeelingen Haarlem, Zaan streek, Leiden, Den Haag en Rotterdam en afge vaardigden der overige afdeelingen. Het hoofdbe stuur wil ook eene telling doen houden van allen, die zich sehriftelyk verklaren voor de dadelyke invoering van het algemeen kies- en stemrecht. „De Lantaarn" schryft: „De heer dr. Dozy, inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noord-Holland, wordt eerstdaags tot grootkruis van den Nederlandschen Leeuw benoemd, wegens zyne uitmuntende houding voor de parle mentaire commissie van enquête." Te Amsterdam gingen gistermorgen weer ongeveer een 700- a lOOOtal werkeloozen van het Volkspark door de drukst bezochte straten naar het gebouw Adamas, waar de Centrale Diamant- handelsbond gevestigd is. Koning, die toegelaten werd, kreeg ten antwoord dat het bestuur eerst moest vergaderen vóór men hulp kon verleenen. Ook aan het gebouw Casino, waar men by het be stuur om ondersteuning aandrong, kreeg men het zelfde antwoord. Men trok vervolgens opnieuw door verschillende straten naar het Volkspark, waar de inspecteur Boas met het bestuur in gesprek was over de dagelyksche wandelingen. De heer Boas gaf het bestuur den raad, niet meer in troepen langs de straten te gaan, daar dat ongetwyfeld eene bot sing met de politie zou veroorzaken; ook hy gaf, evenals de burgemeester, den raad om naar de kerkelyke liefdadigheidsbesturen te gaan. In de kolfzaal voerden de heer Baye uit 's-Gra- vonhage en zekere Kooper het woordbeiden dron gen er op aan, dat men op den ingeslagen weg moest voortgaan, daar de ellende, die men lydt, niet moest verborgen worden. Eerstgenoemde spre ker overhandigde aan den secretaris der Vereeniging ƒ10 van de Haagsche socialisten. Er werden in het Volkspark weder 2500 broo- den uitgedeeld. Het trekt algemeen de aandacht, zegt het „Nbl. v. Ned.", dat onder de werkeloozen, die de stad by groepen doorkruisen, zelfs niet één enkel knap werkman wordt opgemerkt. Het meerendeel bestaat uit msr.nen, die geheel en al het voorkomen heb-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1