8268. Dinsdaj» 1 Februari. 1887. <§eze <Qou.rc.nt wordt dagelijks, net uitzondering ran fpn- en feestdagen, nitgegeren. Leiden, 31 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 maanden.1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nominer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.11}. Grootcro letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Uitgever van het Leldsch Dagblad verzoekt t 1°. de inzending van Advertentlën te doen vergezeld gaan van een dnidelijk onder teekend verzoek tot plaatsing; 2°. ook de Advertentlën zelve zoo dui delijk mogelijk te schrijven, in het bijzon der wat de eigennamen betreft, ter voor koming van foutieve plaatsingen. Officiëele Kennisgevingen. Aflossing Geldleening. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algcmeene kennis, dat bij de op heden plaats gehad heb bende uitloting van vier obligatiën, elk groot f 1000, behoorende tot de t'/s-pcts.-geldleening van f 125,000, aangegaan ingevolge de Raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij resolution van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, zijn uitgetrokken de Nos. 7, 28, 39 en 60, elk groot f 1000, die op 30 Juni aanst. aflos baar zijn gesteld, op welk tijdstip de obligatiën ophouden rente te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Door den Kerkeraad der Walsche gemeente alhier is gisteren benoemd tot supérieure van het Hos pitaal der Walsche diaconie alhier, mevrouw de weduwe J. D. Yon Kaufmann geboren VonBuchwald, van het „Verein zur Ausbildung von Krankenpfle- gerinnen in Bremen," thans Oberin van het stedelijk ziekenhuis te Wezel. Het is gebleken dat de onlangs overleden oud- stijder Vogel niet het laatste lid was der Zuid- Hollandsche schutterij van 1830 alhier. Immers, Johs. Filippo, thans nog wonende in de Kaarsen makerstraat No. 4, was mede in 1830 vrijwillig uitgetrokken en in dien tijd insgelijks lid derLeid- sche, en dus ook der Z.-H., schutterij. B\j de hed«n gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.90 en f 1.90de laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. In eene onlangs te Zwammerdam gehouden vergadering van de vereeniging „Zwammerdamsche IJsclub" zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur de heer C. J. M. Noorduyn, tot tweeden voorzitter de heer J. De Bruyn en tot secretaris-penning- meester de heer B. J. Everwijn, allen te Zwammer dam woonachtig. Tot commissarissen werden door de leden dier vereeniging benoemd de heeren W. Domburg en R. Biesheuvel te Zwammerdam; voorts de heeren F. Den Hertog en C. Van Muiswinkel te Aarlander- veen, alsmede de heeren H. Roest en J. Van Dobben Cz. te Alfen. Blijkens een opgemaakten rooster treedt jaarlijks een derde gedeelte van de leden van het bestuur af, die echter dadelijk volgens het reglement weder herkiesbaar zijn. Met ingang van 31 dezer wordt te Woubrugge een Rijkstelegraafkantoor met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: van 9 tot 12 uren 'svoor- en van 6'/2 tot 8 uren 's namiddagsop Zon- en feest dagen, van 8 tot 9 uren 's voormiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraaf kantoren in Nederland is het uniforme binnenland- sche tarief van toepassing. Beroepen is bjj de Herv. gem. te 't Woud (cl. Delft) ds. H. Wildeboer Jzn., te Benthuizen. Een door ongeveer 3000 personen onderteekend adres (met 24 gezegelde vervolgen met handtee- keningen) is door de leden der kleedermakersver- eeniging „De Ster" te 's-Gravenhage en door kleeder makers en gepatenteerde winkeliers uit andere plaatsen in Nederland, aan de Tweede Kamer ver zonden, benevens eene afzonderlijke instemmings betuiging uit Rotterdam met 600 handteekeningen, waarin in het breede de bezwaren worden ont wikkeld, waarmede het kleedermakersvak hier te lande te kampen heeft, met verzoek die bezwaren te doen onderzoeken en het vervolgens daarheen te leiden, dat binnen een betrekkelijk kort tijds verloop worde vastgesteld: a. zwaardere inkomstenheffing van uit het buiten land ingevoerd wordende nieuwe gemaakte klee- dingstukken b. dat de arbeid in de gevangenissen worde be perkt tot de behoeften der gevangenen zeiven, of, zoo noodig, dat hjj niet aan concurrentie onder hevig zij. Vad.) Naar men verneemt, zal te Keulen, door de goede zorgen van mevr. Lina Schneider, de dag waarop Vondel driehonderd jaren geleden geboren is, worden gevierd met eene vertooning van de „Jephta." Possart heeft aangeboden de titelrol te vervullen en is bereid daarin ook in Nederland op te treden. De algemeene vergadering der Vereeniging van Christ, onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land, zal te Dordrecht gehouden worden op 31 Mei en 1 Juni 1887. De heer Bertalan De Blaskovich, tot dusver attaché bij het gezantschap van den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, te 's-Gravenhage, is bevorderd tot secretaris van legatie en in dien rang overgeplaatst naar Madrid. Naar men meldt, heeft de minister van oorlog opnieuw eene bijdrage van f 500 geschonken ter beschikking van de commissie ter verbetering van het paardenras in Gelderland. De 2de luitenants der inf. van het O.-I. leger P. H. Speltie en J. P. Genfil zullen op 26 Febr. per stoomschip „Prins Alexander" als medegeleiders van een transport naar Indië vertrekken. Onze Koning gaat in het voorjaar weer naar de badplaats Wildungen. Volgens een officiéél bericht in de „Kerk. Ct.", is de Alg. Syn. Commissie tot eene buitengewone vergadering samengeroepen op Woensdag 2 Febr. a. s., des voorm. te 11 uren. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 29 Jan. van Marseille de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde 29 Jan. Perim de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 30 Jan. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters: van de Werken en Sleeuwjjk, A. Verschoor; vanGeer- truidenberg, N. Meijers, secretaris dier gemeente benoemd tot dijkgraaf van den Zegenpolder (Zuid- Holland) P. T. Dekkertot heemraad van den pol der het Nieuweland (Zuid-Holland) J. Van de Griend Wz.tot hoogheemraden van het hoogheemraad schap Delfland (Zuid-Holland), J. Van Stralen en mr. A. M. Maas Geesteranus. Gemengd Nieuws. Tegen de slijtsterH. ,is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank aan een meisje beneden de 16 jaar. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren P. J. W., die zich ten nadeele van den banketbakker W. heeft schuldig gemaakt aan oplichting en diefstal van taartjes. De dader moet niet wel bij het hoofd zijn. Even na het vertrek der Rotterdam- sche schuit had hedennamiddag om twee uren een der knechts het ongeluk door het uitschieten van zjjn boom, in de Botermarkt te vallen. Zijne twee confraters schoten echter dadelijk ter hulp toe en wisten hem spoedig weer op de schuit te halen. De volgende onmenschelijkehandel- wyze wordt uit Oudshoorn aan het „Rott. Nbl." gemeld Met veel moeite en groote krachtsinspanning was een der stoombooten van de maatschappij „de Vol harding", varende tusschen Leiden en Gouda, er in geslaagd het dorp Koudekerk te bereiken. Toen de kapitein Donderdag wilde beproeven de reis door het ijs voort te zetten, ondervond hij eene -tegen werking van de zijde van sommigen, welke nim mer vergoelijkt kan worden. Men had een vrij dik ijzerdraad over den Rjjn gespannen met de be doeling de schroef van de stoomboot te breken; dan toch zou men wel verplicht zijn het vernie lingswerk te staken. De kapitein, geholpen door de bemanning en gesteund door de politie, trachtte den ijzeren stang te verwijderen, wat ongetwijfeld gelukt zou zijn, zoo niet een 60-tal menschen het ijzer naar zich toe getrokken had. Hierdoor geraakte de hand van den kapitein dermate gekneld, dat dr. Tjaarda heelkundige hulp moest verleenen. Het zou niet te verwonderen zijn, zoo de gezagvoerder een of meer van zjjn vingers zal moeten missen. De stoomboot ging naar Leiden terug. Als eene bijzonderheid kan van Ter- Aar worden gemeld dat door den pachter van het vischwater om den Korteraarschen polder, in een kolk, groot 1 hectare, met den zegen onder het ijs, in één trek werden gevangen 117 snoeken, te zamen wegende 117 kilogram, benevens 150 kg. voorn, zeelt, baars enz., terwijl in 3 trekken op deze oppervlakte werd gevangen een totaal gewicht van 552 kilogram visch van allerlei soort, dus wel een bewijs hoe vischrijk het water hier is. De oudste visschers kunnen zich eene dergelijke vangst niet herinneren, zelfs niet toen de polders nog plassen waren. Bij afwezigheid der meid was des morgens in een der straten van de residentie de loopknecht de werkvrouw behulpzaam in het, kleed uitslaan, waarbij hjjj echter weinig bekendheid daar mede aan den dag legde. De vrouw zou het hem echter wel leeren en nadat zij hem beduid had, om op het linkerbeen het meest te rusten, het rechter vooruit te plaatsen en het kleed dan goed te strekken, ging het dan ook veel beter. Een voorbijgaande kwajongen bracht evenwel stoornis in de bezigheid. Hij nam de pet van het hoofd des knechts en wierp die in het kleed, zoodat dat kleedingstuk eene luchtreis maakte. De vrouw geraakte hierover zóó in woede, dat ze trachtte den jongen een geweldigen oorvijg toe te dienen, die echter miste, doch ten gevolge had dat haar helper achteroversloeg en deze geneigd was het aan den jongen toegedachte, nu aan haar te verstrekken. (H. C.). Hedenochtend is op den spoorweg, nabij de werkplaats te Haarlem, gevonden het verminkte ljjk van eene onbekende vrouw, die gister avond is overreden. Men schrijft aan het „Hb 1." uit Rot- t-erdam, dd. 29 JanuariIn het bekende café Coo- mans is een begin gemaakt met de vertimmering van den zoogenaamden wintertuin. In de met beeld houwwerk opnieuw beschoten wanden worden groote schilderstukken aangebracht, welke voor het mee- rendeel gezichten zullen voorstellen uit Rotterdam en de omstreken. Zjj worden vervaardigd door de heeren Schipperus, Jozef Neuhuyst Rip, Doeleman en Van Oosterzee. Een stil levon van Oerder zal den wand aan de zijde det, groote zaal versieren. Het plafond van de zaal wordt geheel a jour be werkt; boven de kroonlijsten in de beide korte wanden zullen beeldg roepen verrijzen van Miedema, Daarbij komt nog •gene fraaie springfontein, welke uit het midden de*- zaal zal oprijzen, en het fantastisch licht der electnsche lampen. De leiding Van het ge-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1