N°. 8266. ^ateiaclag 29 JTaxxxxari A0. 1887. Leiden, 28 Januari. <§eze Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden psr 3 maanden.f 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.65. Oilicicoio Konnisgeviugen. Aflossing (Keldlcening. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat van de geldleening ad f125,000 ten behoeve van de gemeente Leiden, aangegaan krachtens de Raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij resolutiën van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag, den 31sten Januari 1887, des namiddags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis, zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van tier aandeden, elk groot een (luizend golden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. VAN DER KLOOT en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een locomobile van twee paardenkracht, ter vervanging van een van één paardenkracht, in het perceel Diefsteeg No. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. NOTIFICATIE. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4don Juli 1850 (Staatsblad No. 37); Noodigen de inwoners der provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den lsten April aanstaande aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aan slagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De bedóeldë stukken belmoren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2°. de gemeente en de dagteekening zijner geboorte, en 3°. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. Gedeputeerde Staten voornoemd, 's-Gravenhage, FOCK, Voorzitter. 24 Jan. 1887. F. TA VENRAAT, Griffier. Aan de universiteit alhier is met gunstigen uitslag afgelegd het candidaats-examen in de god geleerdheid (1ste ged.) door den heer H. L. Oort; het doctaraal examen in de rechtswetenschap door de heeren P. F. L. Verschoor, E. J. C. Greven en W. J. Van Dam. Ter verbetering van het bericht van gisteren diene, dat de heer J. Van der Breggen niet met algemeene stemmen tot dijkgraaf van Rijnland is benoemd, maar als No. 1 op de voordracht is gesteld. De andere op het drietal geplaatsten zijn achter eenvolgens mr. C. Cock, hoogheemraad, en mr. T. P. Viruly, hoofdingeland, beiden alhier. Hedennamiddag ontvingen we per Franscbe mail de Indische bladen van 27 tot en met 29 Dec. 's Konings verjaardagHoe meer de dag nadert, hoe meer men ook sporen ontwaart van de feest stemming, die zich over iedereen zal vaardig maken. Het aantal feestcommissiën over ons geheele land neemt met den dag toe en het aantal feestuitgaven belooft mede zeer belangrijk te worden. Voor ons ligt thans een werkje, waaro-p wij met ingenomenheid de aandacht willen vestigen. Het is de nieuwe bewerking van het lieve boekje van P. J. Andriessen; „De geschiedenis van het tijdperk van vijf-en-twintigjarigen vrede," aangevuld tot op heden door den eveneens gunstig bekenden kinderschrijver W. F. Oostveen en uitgegeven bij den heer A. W. Sijthoff alhier. Wie, niet slechts in bevattelijken vorm, maar ook op recht onderhoudenden toon, een schets verlangt van de regeering van Koning Wil lem III wij mogen wel zeggen: de zegenrijke regeering die sla dit boekske op. Het bevat vol PRIJS DER ADVERTENTEEN Tin 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. strekt geen „feeststemmerige ophemeling;" het bevat eenvoudig een smakelijk verhaal van al wat er onder Willem III in en met ons land voorviel. En dat is niet weinig. Vfjj hebben geen groote oorlogen gehad, noch verwikkelingen vanernstigen aard met buitenlandsche mogendheden; maar zjjn nooden en zorgen had ons land niettemin in ruime mate. Hoe de nooden zjjn gelenigd, hoe die zorgen werden verdreven onder de regeering van onzen vorst, dat brengt dit lieve boekje in herinnering. Een passender herinneringswerkje bij gelegenheid van het aanstaande feest is dan ook nauwelijks denkbaar en zeer bepaald zij er de aandacht op gevestigd van die feestcommissiën, welke het voor nemen hebben aan schoolkinderen een feestgeschenk aan te bieden. Juist voor die commissiën is de prijs van het werkje zeer billijk gesteld. Het is getiteld: „Onze Koning". Behalve de por tretten der Vorstelijke familie (Koning, Koningin en Prinsesje) zijn er een drietal afbeeldingen in geplaatst, betrekking hebbende op de belangwekkende oogen- blikken van 's Konings leven, welke plaatjes het boekske (van 78 bladzijden heldoren, netten druk) werkelijk tot sieraad strekken. In de kerk van Onze Lieve Vrouw, Onbevlekt Ontvangen, te Leiden, heeft de Weleerwaarde pater Nicasius Rooyakkers, van de Orde der Minderbroe ders en kapelaan te Amsterdam, Zondag-avond jl. eene liefdadigheids-predikatie gehouden, ten voor- deele der vereenigingen van den H. Vincentius a Paulo en van de H. Elisabeth. De nagekomen gif ten niet medegerekend. is bij die gelegenheid de belangrijke som van ƒ712 gecollecteerd. Een woord van dank zij hierbij gebracht aan den gewijden redenaar, die door zijn talentvol en krachtig woord de toehoorders tot zoo groote mild dadigheid wist op te wekkenalsook aan de Katholieken van Leiden, die door hunne milde aal moes een uitstekend werk van Christelijke liefde verricht hebben. {Maasb.) De Martha-stichting te Alfen aan den Rijn waar thans reeds meer dan 100 verwaarloosde jongens en meisjes worden verpleegd, heeft over 1885/86, met inbegrip van het voordeelig saldo, groot ƒ99.18, ontvangen de som van ƒ12,920.991/,. De uitgaven zjjn geweest f 14,693.34; nadeelig saldo ƒ1772.3472. Men schrijft uit Amsterdam aan de „Haagsche Crt.": Naar wij vernemen, is het met de aanwer ving voor het Ned.-Indische leger in den laatsten tijd zeer slecht gesteld. Er melden zich bijna geene personen meer aan, en voor hen die zich aangeven, worden de eischen zoo hoog gesteld, dat zoo onge veer 2/3 worden afgekeurd. Een en ander heeft ten gevolge dat, nu heden weder een detachement van 44 man Harderwijk heeft verlaten om morgen alhier te embarqueeren, het werfdepot aldaar ternauwer nood met inbegrip van hen, die in het hospitaal zijn, uit 30 man bestaat, die bestemd zijn om 5 Februari te Rotterdam aan boord voor Indië te gaan. Op dit tijdstip zal geheel het depot ontvolkt zijn. Met het oog op dezen toestand is het verlof voor de koloniale militairen in plaats van op 14 op 3 a 4 dagen gesteld, en is het contingent voor het jaar 1887 gesteld op 2000, niettegenstaande uit Indië 5000 man was aangevraagd. Te Breda werd mevr. Cath. Beersmans door het bestuur van „Concordia", behalve een prachtige bouquet, waaraan toepasselijke attributen waren gehecht, een fraai souvenir in zilverwerk voor tafel- gebruik (vischstel) aangeboden en door de Rederijkers kamer Yreugdendal" mede een fraaie bouquet. Een en ander ging op het tooneel van hartelijke toespraken vergezeld en de ovatiën van het talrijke publiek namen schier geen einde. Toen mevrouw Beersmans gisteravond te Am sterdam optrad, was ook daar de stadsschouwburg eivol. Bij den aanvang, onder en na de voorstelling, werden haar kransen, bouquetten en bloemstukken aangeboden. Mevrouw A. Rössing-Sablairolles bracht haar do hulde der kunstenaars van de Koninklijke Yereeniging; eene commissie bood haar namens eenige kunstvrienden een fraai geschenk aan, be staande in twee kostbare, artistieke lampen. Na afloop der voorstelling werd mevr. Beersmans in het „American Hotel" nog door velen gecompli menteerd. Gemengd Nieuws. Naar men zich herinneren zal, werd ongeveer tien weken geleden zekere v. d. Wallen, een aardappelenmeter, vermist. Uit enkele kleeding- stukken, welke op den wal aan het water van den Ouden Singel werden gevonden, meende men toen te moeten opmaken dat hij verdronken was. Alle in het werk gestelde pogingen om hem te vinden bleven evenwel vruchteloos. Thans echter is gebleken dat hij werkelijk den dood in het water heeft gevonden. Hedenmorgen toch werd zjjn reeds in verren staat van ontbinding verkeerend lijk in de Mare nabij de Brandewjjnsteeg ontdekt door aldaar woonachtige personen. Het lijk is onder toezicht der politie in eene schuit naar het drenkelingenhuisje overgebracht. Dezer dagen wandelde Prinses W i 1- helmina met Haar gouvernante op den Ouden Scheveningschen weg, toen een escadron huzaren daar voorbijkwam; de commandant H. K. H. be merkende, liet front maken en het Prinsesje de verschuldigde eer bewijzen. Een oud Scheveningsch moedertje, die dit zag, kwamen de tranen in de oogen en zij riep„Och Heer, bewaar dit lieve kind toch voor 't Vaderland Men schrijft aan het „Hbl." uit Rot terdam, dd. 27 Januari De veld-ijsvlakte bij Slikkerveer is heden weder voor het publiek opengesteld; tal van bezoekers bewogen er zich dezen middag, zoowel per schaats als te voet. Het ijs, dat op de meeste plaatsen 10 centimeters dikte heeft, is spiegelgladde dooi heeft het geheel geëffend, om het fraaier dan ooit weder aan de vorst terug te geven, die intusschen slechts des nachts zich doet gelden. Wanneer het echter blijft doorvriezen, zonder dooi op den dag, dan kunnen wij spoedig een hard rijderij voor „professionals" en een nieuwen wed strijd voor „amateurs" in het vooruitzicht stellen. Door het Nederlandsch Schaatsenrijdersbond toch zjjn geenszins de plannen voor een grooten internatio nalen wedstrijd opgegeven. Gisteravond om halfzeven werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand op de Martelaarsgracht. Bjj aan komst bleek, dat de schaftkelder van perceel 18 op bovengenoemde gracht in volle vlam stond. Het gelukte evenwel, den brand, die een zeer dreigend aanzien had, tot den kelder te beperken, waartoe 3 handspuiten op 2 brandkranen werden gebezigd. Te zeven uren kon men den brand als geëindigd beschouwen. De kelder is gedeeltelijk uitgebrand. De oorzaak is onbekend. (Hbl.) Te Arnhem heeft gisternacht bjj een kruidenier in de Weerdjesstraat een felle binnen brand plaats gehad, waardoor de inventaris en in boedel geheel zijn vernietigd. De waterleiding heeft uitstekende diensten bewezen, om 't gevaar te beperken. Dezer dagen moet te Noordbroek de vrouw van J. Hartman, levende met twee kinderen, van honger en koude gestorven zjjn. Bij aankomst van de mailboot Wi 1- lem Prins van Oranje" te Queensborough, Zaterdag-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1