onderwerp zelf, bestaat tusschen beide tooneel- werken oeno groote mate van overeenkomst. Do deugd vindt in beiden hare verpersoonlijking in twee onschuldige, ouderlooze meisjes, zusters of wel elkander liefhebbend als zusters; in beiden worden deze rampzalige wezens de slachtoffers van laagheid en roofzucht en in beidon worden zy be drogen, beroofd en van elkander gescheiden. Men denke daarbij dat een der weezen van het gezicht beroofd is, dat zy blind is, derhalve zonder steun, zonder bijstand in de macht van de meest diep gezonkens wezensen men kan zich een denkbeeld vormen van hetgeen ons gisteren door het Hol- landsch Tooneelgezelschap van het Grand Théatre te Amsterdam, onder directie van don heer A. Van Lier, bij de opvoering van „De twee Weezen" te aanschouwen werd gegeven. „Les fommes ont la glande lacrimals facile," zegt een Fransch schrijver; de waarheid dezer woorden bleek gisteren wederom ten duidelijkste, maar ook de mannenzenuwen bleken niet van elastische buizen gevormd te zjjn, want door beide seksen werd veel gehoest en gezakdoekt. Wat het spel aangaat, trof ons dat van den baron De Vaudray hot meest; lang hebben wij in zekeren twijfel verkeerd en zelfs thans zouden wi nog niet durven beslissen of zijne woorden de verheven taal waren van den Franschen edelman of te huis behoorden in een der Amsterdamsche ach terbuurten. Het klonk vreemd te hooren zeggen: „beekènn van traaanènn en stroomènn van sjam- panje"; ook „uw waardieghijit laaat dit niet toe", was bepaald karakteristiek. Vrouw Frochard was goed gegrimeerd en speelde de rol van wreedaardig monster met het meest sarcastisch cynismeeveneens werd ons de ontaarde Jacques op Zolaïstisch plastische wijze goschetst door den heer Moor. De gravin De Linières scheen een bijzondere voorliefde te koesteren voor de letter S, vooral merkbaar bij het uitspreken van „Louisse". De beide weezen, mej. Roos en Jeanne De Groot, waren in goede handen: aan hen de eer der menigvuldige tranon. De vertaling was correct en liet niets te wonschen over. Betere overzetting dan „De sjontvloet kann naa ons koomènn" voor „Après nous le déluge" is toch wel 69ne onmogelijkheid. Mr. L. H. Geueugd Nieuw*. Bij koninklijk besluit is aan H. Van Gelder te Leiden vergunning verleend tot het bouwen en inrichten eoner lederbereiderij en ververij aan den Maredjjk, onder de gemeente Oegstgeest. Hedennacht zijn op het weiland van den heer V. aan den Zoeter woudschen singel twee schapen geslacht. De daders hobben echter de hui den laten liggen en alleen het overige medegenomen. De oudstrijder van Waterloo, J a.c. Abenes te Ter-Aar, hoopt den 2don Februari zjjn 95sten verjaardag te vieren. Het is hem nog een dankbaar aandenken hetgeen hem verleden jaar door den geestelijke, den burgervader en eenige andore personen zijner gemeente werd toegezonden, waardoor niet alleen hem, maar aan allen, die met hem in het Armhuis wonen, een vroolijke dag en avond werden verschaft. De rechtbank te 's-Hage heeft heden de twee tienjarige knapen, die de vorige week terechtstonden wegens diefstal van twee duiven, tot het jaar 1894 aan de ouderlijke opvoeding onttrokken, tot welk tijdstip het Rijk zich met de opvoeding der jongens zal belasten. De vervolging tegen de dienstbode van de familie Heineken, ingesteld naar aanleiding van den brand van het Kurhaus te Scheveningen, zal op 7 Februari door de Haagsche rechtbank worden behandeld. De politie te 's-Gravenhago onder zoekt dezer dagen de fabrieken, werkplaatsen en werkwinkels der residentie, in verband met de naleving der Wet op den kinderarbeid en de vraag, of kinderen boven do 12 jaren tot gevaarlijken of hunne gezondheid ondermijnenden arbeid worden gebezigd, (art. 253 Strafwetboek). Dit onderzoek staat echter buiten de arbeids-enquête. Dij het omlaag brengen van eene schuit van den reeder P. De Niet te Scheveningen, is het vaartuig midden doorgebroken en daardoor ongeschikt geworden voor het uitoefenen van de visscherij; de schade, die de reeder door dit onge val lijdt, is vrij aanzienlijk, daar de schuit slechts onge\eer 6 jaren oud was. (Fad.) Gisternam middag is uit de Jan G \i- zenvaart, onder de gemeente Yelzen, opgehaald het l(jk van eene 46-jarige, te Haarlem woonachtige vrouw, die sedert eergisteravond werd vermist. Men vermoedt dat zjj door den heerschenden mist bij ongeluk te water is goloopen. Te Tilburg is eene vrouw van eene zoldertrap gevallen. Zij brak het nekbeen en was terstond dood. Te Arnhemisdoordentrein, welko naar Essen vertrekt, een man overreden. Zijn hoofd werd geheel van hot lichaam gescheiden. De hagelsteenen a 1 s d u i v e n ei e r en hebben hun meerdere gevonden in hagelsteenen, Onlangs in Brisbane Queensland (Australië) gevallen Daar vielen steenen zoo groot als cricket ballen, die dan ook een ontzaglijke schade aanrichtten. Glazen en zinken platen werden doorboord, menschen gewond en een paar paarden zelfs doodgeslagen. Ook hebben Brisbane en omstreken later weer door een cycloon geducht geleden. Er viel 20 duim regenvele menschen verdronken. De gemeenschap van sommige voorsteden met de stad werd geheel afgebroken. Te Ipswich stond de hoofdstraat 15 voet onder water. In Canada is een plan ontworpen om Palestina van de Turken te koopen en daar „de hoofdstad der wereld" te bouwen. Er heeft zich daartoe eene Maatschappij gevormd, de „New Bri tish Empire Company", met een kapitaal van 25 millioen gulden. Aan het hoofd staat het Parle mentslid Henry Wentworth Monk. 15 I[J I rJT KIV IL A. N Frankrijk. De Fransche bladen bespreken nog steeds de onware mededeelingen van de „Daily News" over de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Zij bepalen zich echter nu niet meer tot het aan* toonen van de onjuistheid dier mededeelingen, maar zij sporen de aanleiding op en komen meer en meer tot de slotsom, dat alleen een beursspeculatie het doel is geweest. Gelijk men weet, is in het zuiden van Frank rijk, vooral te Lyon, de jacht op spionnon tegen woordig aan de orde van don dag. Volgens berichten uit Parijs is te Lyon ook een Nederlander het slachtoffer hiervan geworden. Hij zat in een koffie huis, werd door de aanwezigen door zijne uitspraak voor een Pruis gehouden en terstond als een spion aangowezen. De politie was echter spoedig ter plaatse, ton einde den Hollander voor verdere onaan. genaamheden te behoeden. De Kamer van Afgevaardigden heeft de sub sidie aan den internationalen schietwedstrijd van 100,000 op 50,000 franken gebracht. In het Eldorado te Marseille heeft eene ver gadering plaats gehad van Franschen en Italianen om te protesteeren tegen het oprichten van een standbeeld voor Napoleon III te Milaan; er waren ongeveer 150 personen. De Franschen en Italianen verzekerden elkaar in heftige redevoeringen hunne vriendschap en eene motie werd aangenomen, waarin besloten werd dat de Italianen niet zouden toelaten dat in hun vaderland, waar de asch van Dante, Michel Angelo, Mazarin en Garibaldi rust, een zoo schandelijk standbeeld werd opgericht. Italië. De graaf Di Robilant, minister van buitenland- sche zaken, verklaarde in de gisteren gehouden zitting van den Senaat, dat de toestand te Mas- sowah niets verontrastends heeft. De Italiaansche strijdkrachten zijn voldoende om eiken aanval af te slaan. De minister van oorlog van zijn kant kondigde aan dat een bataljon infanterie, twee stukken berg- geschut en eene compagnie der genie, tot verster king gezonden zijn. De Senaat nam, na deze mededeelingen, eene motie van vertrouwen in het Kabinet aan. In de Kamer van Afgevaardigden verklaarde de minister van buitenlandsche zaken op eene deswege tot hem gerichte vraag, dat de Italiaansche regee ring niet voornemens is voor het oogenblik in Afrika eene politiek te volgen, welke uitbreiding van gezag ten doel heeft. Hij beschouwde een aanval der Abessiniërs onwaarschijnlijk en verzocht der Kamer alle ongerustheid te dien aanzien te laten varen. Hot antwoord van den minister schijnt aan te duiden, dat tot dusver geen aanval der Abessiniërs heeft plaats gehad. Reeds verleden Maandag had in de Kamer de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op cone desbetreffende vraag, verklaard dat hy al sedert tien dagen onderricht was van een to Mas- sowah in omloop zijnd gerucht, volgens hetwelk eene Abessinische krijgsmacht zich gereed maakte om in de vlakte neer te dalen en tegen genoemde plaats op te rukken. Generaal Gené echter, ver volgde de minister, maakte zich volstrekt niet ongerust, en voorshands meende de Regeering aan deze zaak niet de minste bqteekenis te moeten hechten. Het gemeentebestuur van Pisa heeft zjjne be talingen gestaakt en voldoet zelfs niet meer de rente der leening van 1871. De Regeering heeft twee commissarissen derwaarts gezonden om een onderhoek naar de gemeentelijke administratie in te stellen. Groot-B ri tannlS. De uitslag der gisteren te Liverpool gehouden stemming voor een lid van het Parlement is, dat de heer Neville (liberaal van de party-Gladstone) 3222 en de heer Goschen 3211 stemmen verkregen. Do meerderheid voor eerstgenoemde is dus 11 st. Daar echter de geldigheid van negen der ingeko men stembiljetten wordt betwist, zal heden een onderzoek daarnaar gehouden worden. Het door de Engelschen ontruimde Port Hamil ton, de havenplaats op Corea, is het eilandje in de Chineesche Zee, dat voor twee jaren, toen de ver houding tusschen Rusland en Engeland zeer ge spannen was, door de Engelschen in bezit werd genomen. Reeds meermalen is er sprake van ge weest dat de Engelschen het eiland zouden ont ruimen, omdat het niet beantwoordde aan het doel het vestigen van een marine-station in de naby- heid der Russische stations en dit gedeelte van den Oceaan. Spanje. De Spaansche regeering heeft een millioen be stemd tot het weder opbouwen van het afgebrande Alcazar te Toledo. Het herstelde gebouw zal niet weder voor kazerne worden gebruikt. De brand heeft vier dagen geduurd. Twee officieren hebben ernstige brandwonden bekomen, één heeft het ver stand verloren. Twintig personen werden meer of minder gewond, waarvan er twee zyn overleden. Een timmerman, een knecht in de bibliotheek en twee oppassers worden vermist. Men vermoedt dat ze in de vlammen zyn ingekomen. De militaire academie, die in de Slothallen ge vestigd was, is nu overgebracht in het oude klooster Santa-Cruz. Een staaltje van Spaansche traagheid gaf de brandweer van Madrid, die eerst twaalf uur, nadat te Toledo haar hulp werd ingeroepen op het tooneel van den brand verscheen. Kumenië. In de Rumeensche Kamer schijnt het eergisteren tot hevige tooneelen gekomen te zyn. De afgevaar digde Flava, oud-burgemeester van Bucharest, inter polleerde de regeering over de gemeenteraadsver kiezingen, hetgeen gevolgd werd door een zeer vinnig debat tusschen hem en den minister-president Bratiano. Daar Flava zich niet stoorde aan het reglement van orde en aan den voorzitter, ontstond er een tumult en verlieten de meeste afgevaardig den de zaal. Ook de meeste ministers verwijderden zich, zoodat ten slotte Sturdza, minister van onder wys en eeredienst, alleen op de ministerbank over bleef. Men schynt hieruit op te moeten maken dat men daar ook al niet eendrachtig is. (Zie de telegrammen.] T ROME, 26 Januari. Eene correspondentie tusschen den Paus en een der voornaamste leden uit het Centrum van den Duitschen Ryksdag heeft aan het licht gebracht, dat de Paus de houding van het centrum zeer afkeurt. De Paus had verwacht dat door het openbaar maken van zyn meening de weer stand van Windthorst tegen het voorstel der regee ring gebroken zou zyn. PARIJS, 26 Januari. De commissie voor het leger heeft het voorstel van Boulanger, om jongelingen van 17 tot 20 jaren te doen onderwyzen in voor bereidende militaire oefeningen, in hoofdzaak goed gekeurd. De „Ternps" verklaart officieus, dat ook graaf Herbert Yon Bismarck, die gisteren een onderhoud met den Franschen gezant Herbette had, gezegd heeft dat het bericht der „Daily News" onwaar was. De „Temps" merkt nog op, aangaande een bericht van de Elsasser Courant, waarin vermeld wordt dat Frankryk 20,000 man versterking naar de oostgrenzen heeft gezonden, dat ook dit bericht valsch is. De

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2