Dit nsmer beslaat Hit Twee Bladen. i§eze fionrant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mRundonI.IO. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN V»n 16 regels ll05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hst incas- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tot dijkgraaf van Rijnland is door de kies gerechtigden met algemeene stemmen benoemd de heer J. Van der Breggen Az., thans hoogheemraad te "Waddingsveen, ter vervanging van wijlen den heer S. De Clercq Wz. Frans Tewele, de Duitsclie komiker, die op het oogenblik ons land met zyne gastvoorstellingen vereert, zal Woensdag 2 Februari a. s. ook onze 9tadgenooten in de gelegenheid stellen zyne alom zpozeer geroemde talenten te gaan bewonderen. Van de gemeentelijke geldleening ad f 125,000, aangegaan in 1879, zullen Maandag a. s. vier aan- deelen. elk groot f 1000, worden uitgeloot. Ton voordeele van de Tooneelschool zal ook te Zwolle en Nijmegen door het Leidsche Studenten- tooneel gezelschap eene voorstelling in den stads schouwburg worden gegeven. Het aantal bezoekers der Rijksverzamelingen en monumenten in 1886 bedroegKoninklijk kabi net van schilderijen te 's-Gravenhage 25,298, mu seum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 139, Koninklijk penningkabinet te 's-Gravenhage 266, Rijksmuseum te Amsterdam 336,612, Rijks museum van oudheden te Leiden 5373, Rijks Ethnographisch museum te Leiden 1322, Rijks kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 278, gevangenpoort te 's-Gravenhage 20,025, ruïne van Breder .'do 8975, Muiderslot 614, Monument te Heili- gerlee 1318. Nu het vraagstuk van het gymnasiaal onderwijs meer dan ooit aan de orde is, hebben alle mede- deelingen daaromtrent uit andere landen haar waarde. Met belangstelling namen wij daarom kennis van de inrichting van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs in Noorwegen, dat in korte trekken door dr. De Loos, te Leiden, wordt ge schetst. Vad.) De spoedige openbaarmaking van de processen- verbaal der verhooren voor de Commissie van Enquête omtrent den fabriekmatigen arbeid, afge legd, is, behalve aan de voortreffelijke leiding van den voorzitter der commissie, bijgestaan door de medeleden, en de voortvarendheid van hen en den griffier der Tweede Kamer, ook voor een goed deel te danken aan den inspannenden arbeid en de acti viteit van het corps stenografen der Staten-Generaal. De directeur der stenographische inrichting, die de werkzaamheden dagelijks leidt, heeft de taak van de heeren stenografen aldus verdeeld, dat elk niet langer dan beurtelings twee minuten aan- teekening houdt van de vragen en antwoorden. Deze inkorting van den duur der beui't, in den regel vijf minuten, heeft dit gevolg, dat de getuige, onmiddellijk na afloop van zijn verhoor, de zuivere photohraphie zijner mededeelingen voor zich heeft ten einde het gesprokene met den griffier of zjjne adjuncten, na te zien. Ook valt het niet moeilijk het woord dei- vrouwelijke getuigen onder de fabrieksbevolking getrouw terug te geven, en dit is een waar kunststuk als men bedenkt hoe eigenaardig der gelijke spreeksters, die gewoonlijk met haar drieën of vieren voor de commissie zitten, kunnen praten. Nog een ander bewijs hebben de stenografen geleverd van hunne buitengewone bekwaam heid. By een der enquête-verhooren kwam een getuige voor, die Hollandsch sprak noch ver stond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. De vragen en antwoorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verbaal, waarin woord voor woerd het gan^che verboor was opgenomen, in het Hollandsch uitgeschreven gereed ter tafel. Zouden de Engelsche en Duitsche collega's zich even goed van eene zoo uiterst moei lijke taak hebben gekweten? Met stillen eenvoud werd gisteren op de be graafplaats Jaffa te Delft ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Maas Geeste- ranus, voormalig commandant der schutterij, tot zijn dood lid van den gemeenteraad en van ver schillende nuttige en weldadige inrichtingen aldaar. Dat de overledene de algemeene achting genoten heeft, bleek uit het aantal belangstellenden, die waren opgekomen om hem de laatste eer te be wijzen. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de wethouder van publieke werken, bin nen drie maanden de indiening van een beursplan beloofd, waarbij dan ook voorloopig de onhoud bare toestand van het Gedempte Damrak zou wor den verbeterd. By de interpellatie van den heer Ogtrop, over de laatste sneeuwopruiming, ging over de wyze waarop daarbij te werk is gegaan, geen gunstig licht op. Vanwege de gemeente zullen te Amsterdam op 's Konings verjaardag geene buitengewone feest vieringen worden uitgelokt. Men wacht er tot het jaarlijksch bezoek van het Koninklijk gezin in April. De raadss-ergadering van gisteren te Rotterdam had oen vertrouwelijk karakter. Besloten werd 's Konings verjaardag feestelijk te vieren en eene commissie werd benoemd, om de plannen nader vast te stellen. Van gemeentewege zuilen te 's-Hage in den avond van 's Konings verjaardag het Lange en Korte Voorhout alsnog feestelijk verlicht worden met illumineerglazen. Het vuurwerk blyft evenwel op het feestpro gramma. Het wordt vervaardigd door den heer Gall en belooft buitengewoon fraai te zullen zjjn. Op 1 Februari a. s. hoopt de heer J. Den Broe der, een in de schoolwereld te Rotterdam zeer be kend onderwijzer, zjjn vijfentwintigjarig jubilé te vieren als hoofd eener openbare school. Op denzelfden datum hoopt de heer J. Baukema zjjn 50-jarig jubilé als hoofd der school te Oude- mirdum te vieren. Voor den nog wakkeren en alge meen geachten grijsaard zal die dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Berichtten wjj reeds den 2den dezer, dat van de gelegenheid tot verzending per telegraaf van Nieuwjaarskaarten ditmaal een veel geringer ge bruik gemaakt was dan ten vorigen jare, thans kun nen wjj mededeelen, dat dit een ongustig verschil opleverde met 42 pCt. Over het geheele land werden verkocht 6847 kaarten, waarvan 6480 wer den geseind (en dus 367 in omloop bleven) tegen 11,882 op 1 Jan. 1886. (Arnh. Grt.) De Waalsche commissie heeft tot haren voor zitter benoemd den heer J. H. Gerlach, predikant te Middelburg, ter vervanging van haar lo. Januari 11. afgetreden medelid, den heer M. A. Perk, predi kant te Amsterdam. De heer G. J. J. Kerstens, pastoor by de Roomsch-Kath. gemeente te Meppel, is als zoodanig benoemd te Workum. Kunstbeschouwing. Met den ouderdom komen de gebreken, zegt men. Op de kunstbeschouwingen van het Genoot schap „Ars Aemula Naturae" was dit echter niet van toepassing. Zjj namen steeds in bloei toe en haar overlijden is waarlijk niet aan verval van krachten toe te schrijven. Waarom gaven bestuur ders van „A. A. N." den moed op? Laten wjj, liover dan ons hieromtrent in gissingen te verdie pen, hulde brengen aan onze stadgenooten, de Vroren Ouweikork ën Niesten, terstond gereed om het eenig bljjk van kunstleven hier ter stede niet te laten uitdooven. Reeds het toegangsbewijs getuigt van de versche krachten, waarmee de zaak is aanvaard, en wie niet in allen deele mocht ingenomen zjjn met de versiering dier toegangskaart, zal toch zeker het artistiek streven dat daarbij heeft voorgezeten, op pry's stellen. Inderdaad, we zijn op dit stuk niet verwend; bewjjzen van toegang en lidmaatschap geven zelden meer te zien dan eene verzameling lettersoorten, hoogstens uit een typographisch oog punt merkwaardig. Ook het kijkje in de zaal maakte een verrassend aangenamen indruk. De sierplanten in het midden, het tot meer dan halverhoogte aangebrachte bruin fond, gaven iets rustigs en gezelligs, waardoor tevens de teekeningen goed tot hun recht kwamen. De teekeningen zelf, bijdragen van de wer kende leden der Haagsche Schildersvereeniging „Pulchri Studio," deden die omgeving alle eer aan. Ontbraken sommige bekende namen, dat gemis werd vergoed door aquarellen als „het dorpsgezicht na regen" van mevr. Bilders Yan Bosse, zoo bescheiden, met zjjn stille grjjze tonen en, met weinig kleuren, toch zoo vol kleur; door Eerelmans „straat in Londen," uitvoerig zonder te rammelen en zijn ander stadsgezicht, waar hjj in geheel tegen overgestelde manier, met dekverf en breed gepen seeld, een van figuren wemelend „plein" voor oogen brengt; door Offermans, wien het in den döfps- timmerman en den blikslager uitstekend is gelukt den schemerachtigen binnenhuis-toon weer te geven, waarin we langzamerhand eene groote menigte breed- jjotoetste détails onderscheiden; door Klinkenbergs „stadsgezicht" met kranig lichteffect; door Vrolijks vee, welks kracht ige kleur aan olieverf doet denken door mej. Hubrechts „kalme buitenman"; door Veders „riviergezicht"; door.... veel meer, t e veel om hier op te noemen. Dit staat vast, deze eerste kunstbeschouwing is ook door het drukke bezoek dat er aan ten .djeel viel uitstekend geslaagd. Moge het voor h'èn die nog wjjfelen, een reden zijn tot bezoek der volgende en voor onze beide stadgenooten eene aanmoediging voor het vervolg! 't Doet ons genoegen nog te kunnen mededeelen dat door een onzer stadgenooten eene teekenihg van Nakken, „Boerenerf te Laanacker bij Maas tricht", is aangekocht. a. Het Leidsche Toonecl. Onder de tooneelstukken der vroegere school zijn er geen, die meer bewondering, meer bijval hebben ingeoogst dan de aan de'romans „Les deuxorphe- lines" van Cormon en „Le juif errant" van Eugène Sue ontleende drama's. Ongetwijfeld hebben ook geen tooneelproducten meer aan de eischen dier richting kunnen voldoen dan hier het geval is. De deugd is in strjjd met het booze; die strjjd wordt gevoerd op een wreede, afschuwelijke, ont aarde wijze. Het slechte wint veld, het zal de overwinning behalen en het brave, het goede ver pletteren maar plotseling als door een tooverslag keert de krijgskansde duivel van het kwade wordt overal geslagen en de engel van het goede treedt zegevierend uit den stryd te voorschijn. Ziedaar de leer en hoe afschuwelijker, hoe wreedaardiger hij den den stryd doet voeren, des te meer by val is den auteur verzekerd. Geen wonder derhalve dat deze beide stukken, waar doodslag, moord, vergiftiging, in het laatst genoemde stuk by tientallen te gelyk, schering en inslag vormen, op een buitengewoon groot succes hebben kunnen bogen. Niet alleen te rtezon opzichte, maar ook in het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1