zeelieden te teekenen. Als oorzaak wordt opgegeven het veranderen van eene bepaling der monsterrol. Vroeger genoot elk man f 1 per dag by het klaar maken der schuiten voor de haringvisschory, doch thans zou de gezamenlijke bemanning van elke schuit f 50 trekken. Of de verandering zoo groot is, dat daarvoor de visscherij moet stilstaan, wordt sterk betwijfeld. (N. B. G.) De commissie, welke zich te Delft belast heeft met het houden eener collecte langs de huizen der ingezetenen voor de feestviering op 's Konings 70sten verjaardag, heeft nu reeds de zekerheid, hoewel het rondgaan nog niet geheel is afgeloopen, dat het bedrag der collecte ongeveer f 2500 zal zyn. De gezamenlyke turfdragers in Den Haag hebben aan het gemeentebestuur aldaar vergunning verzocht en bekomen, om op 's Konings aanstaanden ver jaardag de traditioneele eerepoort te mogen opstellen op de gewone plek, Hofspui, naby de Nieuwe Kerk. Tal van maanden zag men in de stra ten van Haarlem een reeds bejaard man ronddolen, die vroeger aldaar eene spekslagerszaak bezat en zich nu bezig hield om allerlei zaken op straat en in vuilnisbakken aanwezig, na te snuffelen en in zyne woning te verzamelen. Deze geleek ten laatste dan ook eene stapelplaats van rommel, waarvan ieder walgde. Ernstig vermoeden rees er voor eenige dagen dat de man zijn boeltje in brand wilde steken en thans heeft een geneeskundig onderzoek het bewys opgeleverd dat de man krankzinnig is, ter wijl in zyn huis eenige effecten werden gevonden tot een waarde van eenige duizenden guldens. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht J. H. Claus, oud 49 jaren. De bekl. had op 10 Januari ten nadeele van een paar in een logement te Amsterdam vertoevende personen een winterjas en een broek ontvreemd en deze goederen voor vyf gulden beleend. Berouw vol beleed hy zyne schuld en gaf tot zyne ver schooning op, dat armoede hem tot die daad ge bracht had. Het O. M. requireerde vier maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. W. Van Gigch, concludeerde tot ontslag van rechts vervolging, op grond dat er een gebrek in de dag vaarding zou zijn. Dezelfde rechtbank veroordeelde J. G. Eckhardt wegens beleediging van een schildwacht voor 's Konings paleis op den Dam, tot tien gulden boete, subsidair 8 dagen hechtenis, en J. A. Hijnen, vroeger commies 3de klasse bij de posteryen te Zwolle, wegens verduistering van gelden en vernietiging van registers (door ze te verbranden) tot 3 jaren gevangenisstraf; van de brandstichting sprak het hof hem vry. Men schrijft aan de „N. R. C.": Op de mailboot, welke Vrijdag-avond van Vlissingen naar Engeland vertrokken is, gebeurde een ongeluk, waarvan men niet weet of het aan moedwil moet worden toegeschreven. Een passagier eerste klasse, met wien de commandant gesproken had, toen de boot reeds aan het stoomen was, bleek by de aan komst te Queenboro' niet meer aan boord te zyn. By de ingeleverde plaatsbiljetten ontbrak het zijne. Zyne bagage werd in den salon gevonden. In de daarin gevonden schrifturen heeft men een naam ontdekt, waardoor men meent een spoor te hebben om te weten te komen wie de ongelukkige kan geweest zyn. Volgens dien naam zou het geen vreemdeling zyn. Uit Venhuizen wordt gemeld: In de afgeloopen week is een ingezetene onzer gemeente, J. L. genaamd, op treurige wyze om het leven gekomen. Hy viel namelijk, terwijl hy in het na burige Ooster-Blokker aan het boomsnoeien was, uit een hoogen boom op den harden ysgrond neder, waardoor eene belangrijke schedelbreuk met hevige bloeding aan het achterhoofd ontstond, ten gevolge waarvan hij terstond een lyk was. Te Hillegersberg is de woning van B.in den Prins-Alexanderpolder, door eene onbekende oorzaak in de asch gelegd. Alleen de hooiberg kon behouden worden. De bewoners waren afwezig, met uitzondering van de dienstbode. De Schermvereeniging „Arena" te Rotterdam geeft in den loop der volgende maand een groot internationaal en nationaal concours op alle wapenen. Uit het buitenland zullen een aantal Schermvereenigingen worden uitgenoodigd, om aan dit concours deel te nemen. Voor een paar dagen viel te Maurik een arbeider van een voer hooi, met het gevolg dat hij den volgenden dag onder hevige pijnen is overleden. Te Olst is een kind ineenpotmet kokend water gevallen, zoodat het aan de eene zyde van het lichaam deerlijk gebrand was. Men liep er snel mede naar de pomp, als om den brand te blusschen. Doch na een paar dagen was het kind dood. In den laatsten tyd heeft men aan verschillende huizen te Kuilenburg pogingen aan gewend om bij nacht in te breken. Gisternacht is het ten uitvoer gebracht bij den heer Middelbeek aan de Fabriekspoort. De daders hebben zich den toegang over het ijs achter in het huis weten te verschaffen. Slechts eenige kleedingstukken worden gemist. Men is den dader nog niet op het spoor. Het huis van Confucius, byLoey, in de Chineesche provincie Shan-tong gelegen, is onlangs eene prooi der vlammen geworden. Daarbij zyn schatten op het gebied van wetenschap en kunst verloren gegaan. Want de afstammelingen van Confucius, die het gebouw 2400 jaren lang in eere hielden en den eigendom daarvan steeds op den oudsten zoon (die den titel van graaf of hertog voert) lieten overgaan, hadden daarin al de kostbare geschenken verzameld, die hun inden loop van die eeuwen door hunne landgenooten waren aangeboden. Men herinnert zich het geval van de echtelingen Thomas, die voor twee maanden ter dood veroordeeld werden wegens hot vermoor den van de oude moeder der vrouw Thomas. Twee zonen van het slachtoffer droegen haar uit bed naar de stookplaats, waar zy door Thomas en zyne vrouw met petroleum begoten en met behulp van bedstroo in brand gestoken werd. Verleden Zater dag heeft president Grevy het verzoek om gratie afgewezen en Maandag-ochtend vroeg zyn de twee echtelingen te Romorantin onthoofd. Thomas legde eene merkwaardige koelbloedigheid tot het laatste toe aan den dag. Zijne vrouw echter moest, om haar leven kermende, naar de valbjjl gedragen wor den. Sedert vele jaren is in Frankrjjk geene vrouw ter dood gebracht. BUITENLAND, frankrijk. In den ministerraad zijn gisteren de verontrus tende berichten, welke door de „Daily News" zijn verspreid, opnieuw gelogenstraft. De ministers ver klaarden dat zich geen enkel feit voordoet, waar door dergelijke mededeélingen worden gerechtvaar digd. De beschouwingen van het Engolsche blad zyn volkomen onjuist, hetzy men ze uit een militair of uit een diplomatiek oogpunt beschouwt. De „République Fran<;.aise", welke niet tot de vrienden van Engeland behoort, beschouwt het gewraakte bericht der „Daily News" (welke intus- schen hare beweringen in een nieuw hoofdartikel blyft handhaven) als eene nieuwe poging der Engelschen, om de Franschen en Duitschers aan het kloppen te brengen. Ons geweten is goed zegt het Fransche blad ons volk wil den vrede. "Wij hebben niemand bedreigd en niemand be dreigt ons, waarom krasten dan toch die Engel- sche raven? Trouwens de onjuistheid van het bericht is reeds voldoende in het licht gesteld. Na de ont kenningen van den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken en de Fransche regeering, heeft nu ook prins Von Bismarcks orgaan, de „Nordd. Allgem. Zeit.," bekend gemaakt dat Duitschland niet van plan is Frankrijk inlichtingen te vragen over zijne oorlogstoerustingen of betreffende het samentrekken van troepen. De heer Camille Pelletan, in de „Justice" aan het onderwerp een artikel wijdende mede tot betooging der onjuistheid van het bericht, voegt er by, „uit goede bron te vernemen dat Duitschland aan de Fransche regeering onmogelijk inlichtingen kan vragen over troepenbewegingen, omdat aan onze oostelijke grenzen geene enkele troepenbeweging is geschied." De heer Clémenceau, de beschermheer van generaal Boulanger, is de politieke leider van dit blad en kan daarom betreffende krijgszaken goed zyn ingelicht. De correspondent 'van de „Daily Telegraph" te Parijs had een onderhoud met generaal Boulanger, waarin deze verklaarde dat geen man, paard of kanon naar de grenzen wordt gezonden, onder bij voeging dat hy liever als minister van oorlog zou aftreden dan de verantwoordelijkheid te moeten helpen dragen voor eene nieuwe bloedige worsteling tusschen Frankrijk en Duitschland. Ter verdere geruststelling wordt er te Parijs de aandacht op gevestigd dat de Duitsche gezant, graaf Munster, nog steeds te Nizza vertoeft. Wan neer de verhouding tusschen Frankrijk en Duitsch land werkelijk zoo gespannen is, als men beweert, dan zou zeker de Duitsche gezant op zulk een hachelijk oogenblik zijn post niet hebben verlaten. Tot opvolger van Paul Bert in de Kamer is gekozen de radicaal Laffon met 34,142 stemmen. De republikein Richard kreeg 29,012 stemmen. De kardinaal-aartsbisschop van Lyon, mgr. Caverot, is gestorven. Hij was in 1806 geboren, werd in Maart 1849 bisschop en was sedert April 1876 aartsbisschop. Sedert eenige jaren was hy lydende. In 1866 werd mgr. Caverot officier van het Legioen van Eer. De verkoop der Fransche kroondiamanten zal in het begin van Mei plaats hebben. Duitschland. De bladen te Berlyn melden dat de heer Bartli, redacteur der „Freisinnige Zeitung", wegens het verspreiden van het onware sensatiebericht betref fende den kolonel Villaume, door de rechtbank van schepenen tot zes weken gevangenisstraf is ver oordeeld. Zondag jl. is te Berlijn het jaarlyksche „Kro- nings- en Ordefeest" met het gebruikelijke cere monieel gevierd. Eene kleine afwijking van het programma was noodig, ten gevolge van eene lichte ongesteldheid, welke den keizer overviel, zoodat Z. M. alleen de voorstelling der nieuwbenoemde leden in de verschillende ridderorden kon bijwonen, maar zich verder door de keizerin en den kroon prins moest laten vertegenwoordigen. Den volgen den dag was de keizer weder geheel hersteld. België. Omtrent de laatstleden Zondag te Jette, by Brussel, voorgekomen en onder de telegrammen vermelde ongeregeldheden blykt uit de later ontvangen bladen nog het volgende: De socialisten te Jette zouden eene nieuwe vlag inwijden en hadden hunne geestverwanten elders uitgenoodigd om aan eene manifestatie bij deze gelegenheid deel te nemeri? Verscheidene vereeni- gingen te Brussel en voorsteden hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Door den burgemeester was het dragen van oproerige kenteekenen en het zingen van oproerige liederen verboden. Tegen vier uren nu trok eene schare van vijfhonderd manifes tanten met een muziekcorps en een half dozyn roode vlaggen naar de woning van den voorzitter der socialisten-vereeniging te Jette, en daar beval de commissaris van politie, van vier gendarmes en twee veldwachters vergezeld, de vlaggen te doen verdwijnen. Voor antwoord werd hy uitgejouwd, men wierp steenen en de gendarmes deden eene charge met de bajonet. Er ontstond een gevecht, twee bajonetten werden gebroken en een der gendarmes werd onverhoeds by de beenen gegre pen, ter aarde geworpen en een eindweegs mee gesleurd voordat zijne kameraden hem konden ont zetten. Eindelijk moest de gewapende macht voor de menigte zwichten en trok zich terug, waarna ook de socialisten zich verspreidden. Inmiddels wa3 uit Brussel eene versterking gezonden van 25 gendarmes en te 7 uren verscheen de officier van justitie, die een onderzoek instelde. De meegesleurde gendarme had vry ernstige wonden aan het hoofd twee andere en een veldwachter hadden kwetsuren van minder beteekenis. Gedurende den avond door kruisten de gendarmes de gemeente, waar groote opschudding heerschte, maar de orde niet verder gestoord werd. Denzelfden avond hadden, zooals men mede uit een telegram weet, te Gent ongeregeldheden plaats, welke insgoiyks het werk waren van de socialisten. Reeds verleden week had iets dergelijks plaats gehad. In den schouwburg werd namelijk een stuk van Julius Hoste: „De kleine Patriot," vertoond, waarin politieke toespelingen, met name eenige scherpe uitvallen tegen de Republiek, voorkwamen. In grooten getale waren, aangevoerd door zekeren Van Beveren, de socialisten opgekomen om de passages uit te fluiten, welke hun mishaagden, en andere toe te juichen, welke hun meer naar den zin waren. Het overige, nog talrijker publiek deed telkens het omgekeerde van hetgeen de socialisten deden. Op verschillende plaatsen in de zaal waren politie-dienaren geposteerd, die achtereenvolgens een twintigtal socialisten verwijderden. Vier per sonen werden wegens rebellie in hechtenis gehouden. Buiten het gebouw stonden tal van socialisten en anderen, die geene plaats hadden kunnen krijgen. Daar zong men oproerige liederen enz., tot eindelijk

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2