N'. 8263. Woen^daa: Januari. A°. 1887. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Januari. paiJS DEZER COURANT Voor Leidon per 8 maanden1.10. ïranco per post1.40. Afzonderlijke Nommero0.08. «OM-Zi.'3» II«I WMHMW*»"'"1 i Officiëele Kennisgevingen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/ 0.17|. Grootere letterB naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door L. VAN DER LUBBE, geb. Versteegen, te Leiderdorp woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van eterken drank in het klein, in het perceel Nieuwe Beesten markt No. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Krachtens een vroeger Raadsbesluit is het huis aan de Aalmarkt No. 6 verhuurd aan den heer P. A. Van Aken voor den tyd van drie jaren, ingegaan 1 Augustus 1886 en mitsdien zullende eindigen den laatsten Juli 1889, voor een huurprijs van 300 per jaar, met de bevoegdheid van huur der en verhuurder om de huur ten allen tijde te doen eindigen, tenzij daarvan minstens zes maanden te voren kennis gevende. De heer Van Aken heeft echter ten gevolge van het nederleggen zijner betrekking bjj de Leidsche Duinwatermaatschappij, en nog meer door het voor hem zoo treurig verlies van zijne echtgenoote in December, waarom hij de gemeente Leiden metter woon wenscht te verlaten, verzocht van de huur te worden ontslagen, tegen de inwilliging van welk verzoek bij B. en Ws. geen bezwaar bestaat, mits het huis met 1 Mei a. s. wederom is verhuurd. Zij achten het ook met het oog op den ingang van de huur op 1 Mei a. s. wenscheljjk dat de verhuring voor den loopenden huurtijd onder de hand geschiede en, in verband met een nog in te stellen onderzoek, aan hun college de beslissing aangaande de huur worde overgelaten, met dien verstande dat de verhuring loopt tot 1 Mei 1889, zijnde hetzelfde tijdstip waarop de huur van het naastgelegen huis, Aalmarkt No. 5, afloopt onver der met handhaving van de bestaande bevoegdheid van huurder en verhuurder om de huur ten allen tijde te doen eindigen, mits ook daarvan minstens zes maanden te voren kennis gevende. Aan de universiteit alhier is met gunstig ge volg het candidaats-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. J. A. Mulder, van 's-Hage. De Leidsche afdeeling der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst zal a. s. Donderdag-avond om halfacht in het Nutsgebouw weder eene ver gadering houden. De ingekomen antwoorden op de indertijd uitgeschreven prijsvraag zullen alsdan vóór den aanvang der vergadering voor belangstellende niet-leden te bezichtigen zijn. Door de stoomtram van Noordwjjk naar Rijns burg, welke geëxploiteerd wordt door de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij, zijn gedurende 1886 onge veer 54,000 personen vervoerd. Voor het aandeelen kapitaal werd 4 pet. dividend uitgekeerd, terwijl er nog bovendien eenige aandeelen uitgeloot werden. Ds. N. Jolles, pred. bij de Ned.-Herv. gemeente te Noordwijkerhout, heeft voor het beroep naar Bovensmilde bedankt. De Koning zal morgen, Woensdag, den nieuw- benoemden minister van marine, den heer Tromp, ter eedsaflegging ontvangen. Des middags zal de minister aan het departement zijne betrekking aanvaarden. Bij de verschillende regimenten infanterie wordt aanvraag gedaan naar 2de luitenants, geschikt en genegen om bij de landmacht op Curasao gedeta cheerd te worden. De NederlandscheToonkunstenaars-Vereeniging geeft den 31sten dezer te Rotterdam eene uitvoering, onder leiding van den heer W. Hutschenruyter W.Jzn., met medewerking o. a. van de heeren A. Spoel, J. G. H. Mann, Th. H. H. Verhey en J. Koert. Dm 19den Februari a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat mr. P. Post Uiterweer benoemd werd tot notaris binnen het arrondissemsnt 's-Gra- venhage, ter standplaats Delft. Te Utrecht had gisteravond eene samenkomst plaats voor de regeling van den optocht op 's Konings verjaardag aldaar. Uit de medeóeelingen van den voorzitter bleek, dat 45 corporaties waren toege treden. Daaronder zijn er, die aardige bijdragen zullen leveren. Zoo zal de firma Van Gend &Loos meedoen aan den optocht met eene diligence van vóór eene halve eeuw met de noodige attributen. De heer Warendorff zal eene voorstelling geven van de papier-industrie in haar geheelen omvang. Het Rjjnspoor treedt op met 450 man, het Studenten corps met het corpsvaandel en een gekostumeerden optocht van 20 personen. „Absyrthus", de vereeni- ging van veeartsen, zal met gekostumeerde ruiters meedoen; de vereeniging „Stoomspuit" met 40 leden en zoo mogelijk met eene stoomspuit; het Cen- traalspoor met 65 personen; Nijverheid met 100; typographische vereenigingen zullen met 125 man voorstellen de typographic en lithographieenz. enz. Men rekent in het geheel op ongeveer 1200 man met zegewagens en andere illustraties. De regelings commissie wordt gevormd door de vertegenwoor digers der verschillende corporaties; daardoor is politie in den optocht onnoodig. Over de regeling van den optocht zullen mannen van artistieken smaak gehoord worden, die in de volgende vergadering met een voorstel zullen komen. De regeling van den feestdag isgodsdienstoefening in de verschillende kerken; parade; uitvoering der cantate in „Tivoli"optocht, feestmaaltijd, zoo alge meen mogelijk. De aanvang van den optocht is be paald op 2 uren in de Maliebaan. Besloten is niet te verzoeken den marktdag te verzetten. Aan het slot der vergadering werd hulde gebracht aan de mannen die het initiatief namen tot het feest. Uit alles blijkt veel geestdrift. Hare triomfreis is mevr. Beersmans op eene verkoudheid te staan gekomen. Dientengevolge kon de feestvoorstelling niet doorgaan, welke gisteravond te Dordrecht zou plaats hebben. Gelukkig is de toestand der kunstenares volstrekt zonder zorg. De kapt.-luit. ter zee Fichet, thans non actief, wordt geplaatst als 1ste officier op de „Van Spejjk." De gemeenteraad van Bergh heeft tot secretaris benoemd den heer J. S. J. Smit. Het stoomschip „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 23. Januari Lizard; de „W. A. Scholten" arriveerde 24 Januari van Rot terdam te Nieuw-York; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 24 Jan.; de „Afrikaan," van Rotterdam naar Ba nana, is 23 dezer het eiland Wight gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 28 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft, met ingang van 1 Febr. a. s.: lo. den officier van adm. 1ste kl. F. T. Courier dit Dubekart, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van ƒ1400 en eene verhooging daarvan met 1200 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rjjks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2o. bevorderd tot officier van adm. der 1ste kl., den officier van adm. der 2de kl. A. Vermeulen. Gemengd Nlenwa. De Tabaksverwerkers-Vereeniging „Hulp door Vriendschap" vierde gisteravond haar dertiende jaarfeest, dat werd geopend door den president met heeren donateurs en leden een hartelijk welkom toe te roepen. Verder toonde hjj het nut van eene zieken- vereeniging aan en dankte heeren donateurs voor hun steun aan de vereeniging en vroeg hen, haar dien nooit te onttrekken. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de kas zich in een gunstigen toestand bevindt. Het ledental bedroeg 117, terwijl 1 lid in het afgeloopen jaar overleden was. Het getal der donateurs was dit jaar met 4 vermeerderd en bedraagt thans 9. Daarna trad de heer S. Soesman, directeur van het „Salon des Variétés" te Rotterdam, met zjjn gezelschap op. Hjj handhaafde zijn naam zeer goed, doordien de stukjes, welke werden opgevoerd, bijzonder in den smaak van leden en genoodigden vielen. Vooral den leden werden daardoor een paar genoeglijke uren bezorgd. Het feest werd met een geanimeerd bal besloten, dat in goede orde afliep. Door de politie alhier is in eene slaapstee aangehouden W. v. B., huisvrouw van D. L. C., geboren te Londen, die in het Algemeen Politieblad van dit jaar is gesignaleerd om een maand gevangenisstraf te ondergaan. Gisteren is te Warmond door den officier van justitie met den rechter commissaris eene instructie gehouden wegens het toebrengen van schade aan een watermolen onder die gemeente. Twee personen, waaronder de ontslagen molenaar, zijn gehoord geworden. Het onderzoek leverde echter nog geen gunstigen uitslag op. Men schrijft aan het „D. v. N.": Inde vorige week is eene juffrouw uit Noordwjjk te Rjjns- burg bjj het overstappen van de eene stoomtram in de andere in eene sloot geraakt. De toestand te Rjjnsburg, waar de passagiers van en voor Noord- wjjk steeds moeten overstappen in en uit de R\jn- landsche stoomtram, levert voortdurend, vooral des avonds, veel gevaar op. Het is dringend noodzake lijk dat de slooten bij den wissel gedempt of afge schut worden, terwijl reeds dadelijk door betere verlichting van het terrein eenigszins aan recht matige klachten kan tegemoet gekomen worden. Een 19-jarig jongeling, afkomstig van Nieuwe Wetering, is op de Poel teLeimuiden door het ijs gezakt en verdronken. De directie der gasfabriek te He 1- levoetsluis heeft aan de feestcommissie voor de vie ring van 's Konings 70sten jaardag aangeboden gra tis te illumineeren. Het welbekende hotel „Les Pays- Bas" te Utrecht, ingezet voor 51,000, is verkocht voor ƒ80,000. .Uit Barendrecht wordt aan de „N. R. C." gemeld: Zaterdag-avond had de dienstmeid van den heer G. Clerq, hoofdopzichter by de werken voor de brug over de Oude Maas, zich in haar kamertje afgezonderd. Op een gegeven oogenblik hoorden de andere bewoners der keet (de heer G. Clerq en echtgenoote waren afwezig) een gegil, en zagen, in de gang komende, het meisje geheel in vlam men staan. Spoedig werdon de brandende kleederen haar van het lichaam gerukt, en toen bleek dat zy met brandwonden overdekt was, zelfs zóó, dat, ondanks de zorgvuldige verpleging die zij geniet, de geneeskundige vrees voor haar leven koestert. De keetbaas heeft bij het blusschen der vlammen deerljjk de handen gebranden had het meisje niet de tegenwoordigheid van geest gehad om de deur te openen, die zij aan de binnenzijde met een gren del had gesloten, wellicht ware zjj met het geheelo gebouw verbrand. Gisteren is te Exter, gem. Wierden, een twintigjarig jongeling overleden aan de gevol gen van het Nieuwjaarschieten. Hij had namelijk op 1 Jan., toen liy een pistool afschoot, het onge luk, het volle schot, dat iets te laat ontbrandde, in zijne hand te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1