in fabrieken en werkplaatsen in uw district met name te Amsterdam, ergerlijke misstanden bestaan zonder dat die aan daartoe aangewezen regeerings- organen ter kennis zijn gekomen?" „Ja, wanneer er geen klachten kwamen had er geen onderzoek plaats," was het antwoord. En tevens werd door dr. Dozy bevestigd„dat het staatstoezicht geheel heeft ontbroken en dat alles wat bouwstoffen zou moeten leveren, gelijk de wet bedoelt, bouwstoffen die men verkrijgt door eigen waarneming van de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht, ten aanzien van Noord- Holland en met name aangaande Amsterdam, geheel ontbreekt." De ton gouds, welke door den heer "W. Hovy te Amsterdam zou gegeven zijn aan de doleerende kerk aldaar, was door den berichtgever van het „Rott. Nbl." uit de lucht gegrepen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. tot kapt., by het 1ste reg., den eersten luit. J. L. A. De Bruyn, van het 3de reg.; bij het 5de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. A. Yan der Kas bij het 6de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. H. G. Fraser; bij het 8ste reg. tot eersten luit., den tweeden luit. A. J. Schotman, allen van het corps. CORRESPONDENTIE. - A. 1 In een volgend No. OaHengd Nlenwa. Onder leiding van den opzichter over de werken en gebouwen, belast met het beheer over de brandbluschmiddelen te Haarlem, den heer J. G. Michielse, is een begin gemaakt met het oefenen van de politie agenten in het gebruik van eene nieuwe soort van straalpijp, waarmede de waterstraal naar verkiezing kan worden afgesloten door hem, die de pijp voert. Door deze afsluiting verkrijgt men dit gevolg, dat, wanneer tijdens het blusschen van brand water op eene andere plaats moet worden aangevoerd, voorkomen wordt, dat hetzij tusschengelegen gebouwen of gedeelten daar van, hetzij personen schade of last van water be komen. Ook de drie spuiten der vrijwilligers zijn van dergelijke straalpijpen voorzien. Het bestuur van de vereeniging „Vermaak tot Nut" te Haarlem is voornemens, ter gelegenheid van 'sKonings TOsten verjaardag een groot kinderfeest te doen plaats hebben, hetwelk door 7000 kinderen zal worden bijgewoond. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met het stedelijk bestuur, daar de gemeenteraad 1200 heeft toegestaan voor verschillende vermakelijkheden, terwijl de Vereeniging aan de huizen der ingezetenen lijsten ter inteekening zal laten rondgaan voor bij dragen om dit feest zoo flink mogelijk te doen slagen. In de Palmstraat te Amsterdam heeft een man zich door ophanging van het leven beroofd. De heer v. d. W. te Rotterdam zond 4 weken geleden zijn hond aan een vriend te Leipzig. Wie beschrijft zijne verbazing, toen gister morgen de hond door krabben aan de deur bij zijn ouden meester verzocht binnengelaten te worden. (Maasb.) Een ongeluksvogel! Een boer bjj Almeloo woonachtig, was bezig een wagen met hout te laden. Hij valt er af en breekt zjjn linkerarm. Met gebroken arm rijdt hij huiswaarts, doch voor hij thuis is valt hjj nogmaals van zjjn wagen en breekt zjjn rechterarm! Eenige medelijdende voor bijgangers brachten den ongelukkige hierop naar zijne woning. De brievengaarder te Tjalleberdis in zjjne functiën geschorst wegens verdenking van misbruik van vertrouwen in zjjne ambtsbediening gepleegd te hebben. De weduwe van den ontvanger te Willemstad heeft het tekort in de gemeentekas tot een bedrag van ruim ƒ3000 geheel bjjgepast. De heer De Fontes Pereira de Mello, hoofd der conservatieven in Portugal, is overleden. Volgens eene depeche u i t Weenen aan de „Indépendance beige", is de aartshertogin Stéphanie van Oostenrijk ernstig ziek. Een aantal socialisten te Frank fort werden Zaterdag door de rechtbank aldaar straffen opgelegd voor het deelnemen aan eene socialistische vereeniging, welke beschouwd werd als te zjjn gevaarlijk voor de rust van het Rjjk. De drie voornaamste beschuldigden zijn tot eene ge vangenisstraf van zes maanden, de overigen tot geringere straf veroordeeld; de laatste van ééne maand. Vier zijn vrijgesproken. Twee architecten te Brussel, Hon- nebique en Nève, hebben het voornemen opgevat om aldaar een toren van Babel te bouwen. Deze zou evenals die van Eyffel te Parjjs 300 meters hoog zjjn, doch niet van ijzer, maar van hout ver vaardigd worden. Het plan vindt bjj bevoegde zijde nogal ondersteuning en de ontwerpers verzekeren dat de toren in een jaar gebouwd zou kunnen worden en hoogstens twee millioen franken zou kosten, welk geld zjj gemakkelijk hopen te vinden door het uitgeven van aandeelen van 10 franken, welke vrjjen toegang tot de verschillende verdie pingen zouden geven. De houtmassa zal 10,000 kub. meter en het gewicht 15,000 ton bedragen. Aan den voet zou bjj 50 meters in het vierkant zjjn, terwjjl zeven hjjschmachines naar de drie verschillende verdiepingen zouden voeren. Van de eerste afdeeling wil men een groot logement maken, van de tweede een paviljoen en van de derde eene sterrenwacht. Moord? Te Nottingham is Dins dag 11. een jonkman, zekere Jessop, onder zonder linge omstandigheden aangeklaagd wegens moord. Hij had met zekeren Allcock afgesproken dat zjj beiden zelfmoord zouden plegen. Zjj kochten hier en daar kleine hoeveelheden laudanum en dronken daarvan eene groote hoeveelheid. Allcock stierf, maar Jessop genas en wordt nu van moord be schuldigd. Levend begraven. Te Red Lion, in het Engelsche graafschap York, overleed dezer dagen zekere Henry Weichman. Toen bjj de begrafenis de kist reeds in het graf neergelaten en één schep aarde er op geworpen was, riep één zjjner zonen plotseling uit: „Laat mij mjjn vader nog eenmaal zien; ik ben overtuigd, dat hjj niet dood is!" Men was met de zaak verlegen en trachtte hem tot andere gedachten te brengen, maar gaf, toen hjj hartstochtelijk bleef aandringen, noode toe. De kist werd naar de woning van den doodgraver gebracht en geopend; er werd een geneesheer gehaald, die na onderzoek verklaarde, dat de reeds bjjna be- gravene nog leefde. Het gelukte, hem bjj te brengen en hjj is nu langzaam aan het herstellen. Eene bende roovers heeft een inval gedaan op Servisch grondgebied. De troepen, die het militaire cordon op de grenzen vormen, hadden veel moeite om de plundering der nabijgelegen plaatsen te voorkomen. Er had een gevecht plaats, dat ten voordeele der troepen beslist werd; maar twee dagen later had een nieuwe inval en een nieuw gevecht plaats. De troepen zullen versterkt worden. KOLONIËN. BATAVIA, 16 21 December. De overstrooming der Atjeh- en Kroeng-Dara- ri vieren (de laatste is een door den kraton loopende en bjj Boekit Daroe ontspringende zjjtak van de eerste) is ditmaal van eene ongekende hevigheid geweest. Het water stond nog verscheidene centi meters hooger dan bij de overstrooming van den lsten Februari, toen ook reeds de gemeenschap tusschen de verschillende posten verbroken was. Ditmaal stond geheel Groot-Atjeh blank, zelfs in den kraton moest men met prauwen de gemeen schap onderhouden, Penditi liep geheel onder en moest ontruimd worden. Van de trambaan waren geheele stukken weggeslagen, zoodat de commu nicatie geheel verbroken was en eerst dagen daarna kon worden hersteld. Eenige personen zjjn met den stroom medegesleept en verdronken, waaronder één Europeesch fuselier. Toen het water eindelijk was gedaald, den 11 den Dec. eerst, daagden ook de Atjehers weder op. Het detachement, dat het vivrestransport naar Lamdjamoe dekte, werd zwaar beschoten en kreeg één doode en twee gewonden, terwjjl van de afkomende wacht van het blokhuis Sabang een fuselier door een vijandelijk schot ernstig werd gewond. Verder brachten onze tegenstanders nog op verschillende punten beschadigingen toe aan bruggen en wegen. Ook de vjjand moet door den bandjir veel ge leden hebben. Te Buitenzorg brak 20 December, des nachts om twee uren, in de pakhuizen en houtstapels van de suikerfabriek „Srogol", nabjj de halte Gombong, brand uit. Om 8 uren was de brand nog niet gebluseht. De schade werd toen reeds op ƒ10,000 geschat. De heeren Van Gaasteren, De Nooy, Van Gelder en Rosskopff zjjn geslaagd in hun examen voor de taal-, land- en volkenkunde van N.-Indië. Door do regeoring is nader bepaald dat de mobiel verklaring van twee compagnieën van den barissan van Bangkalan ingaat 27 Dec. 1886. (Bat. Hand.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit zijne be trekking, w. ziekte, de commies op het ass.-res.-bureel te Tjilatjap, H. Van der Goot; wegens intrekking zijner be trekking, eervol daaruit, de schout voor de politie in de afdeeling Sumanap (Madura) J. Th. F. Rothe. Benoemd: Tot commies op het ass.-res.-bureel te Tjilatjap, F. A. H. Van der Waag; tot controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura, J. A. Kroesen tot griffier van den landraad te Krakssan (Probolingo), mr. G. W. Altheer; tot commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst, C. Halkema. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnenl. bestuur om werkzaam te worden gesteld bij het binnenl. bestuur, H. Somermeijer, Th. L. Bogaardt en J. A. Van Blommenstein, en van den algemeenen secretaris C. W. D. Lans, wordende zij allen in verband hiermede aangesteld tot burgerlijk ambtenaar. Geplaatst: Aan de op. 3de lag. school te Soerabaia, met intrekking van zijne plaatsing aan de school te Pro bolingo, de benoemde onderwijzer 3de kl. M. De Haas. Overgeplaatst: Van de op. 3de lag. school te Soerabaia naar de op. 1. sch. te Probolingo, de tijd. hulp- onderwijzeres J. P. 9. B. Van Eersel. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den controleur 1ste kl. F. A. Bol. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. W. G. H. Sterkenburg bij het garnizoens bataljon van Celebes, Menado en Timor; de 2de luits. der inf. A. L. 8. Muller en J. F. Schilham en de lste luit. der inf. J. H. J. Beiche bij het gam.-bat. der 2de mil. afd. op Java; de 2de luit. der inf. H. F. J. Budolph bij het 5de bat., de off. van gez. 2de kl. B. J. Koppenol en de 2de luit.-kwartmr. J. H. Bongaerts naar Tjilatjap. Ingedeeld: De majoor der inf. D. P. Bonman bij het lste en de 2de luit. der inf. K. J. Van Alphen De Veer bij hot 2de garns.-bat. van Atjeh; de lste luit. der inf. A. Veenhuyzen bij het 11de bat. Bevorderd: Tot kolonel bij het wapen der infanterie, de luit.-kolonel H. K. F. Van Teyn. Benoemd: Tot militairen commandant in Atjeh en Onderhoorigheden, de kolonel der infanterie H. K. F. Van Teyn voorn., en hem tevens belast met de waarneming der be trekking van gouverneur van dat gewest; met bepaling dat hij de voorgeschreven functiën zal uitoefenen onder den titel van civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onder hoorigheden. Departement van Marine. Benoemd: Bij den dienst der gouvernementsmarine: tot gezaghebber lste kl. P. L. Soeters; tot gezaghebber 2de kl. W. C. Meijer; tot gezag hebber 3de kl. D. C. Claustot lsten stuurman, de ambte naar op non-act. J. Visser, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Vergunning verleend: Om te repatrieeron aan de luits. ter zee lste kl. W. E. Hazenberg en H. F. Kou- wenbergaan den luit. ter zee 2de kl. C. F. T. Bik en aan den off. van gez. 2de kl. dr. F. M. Gumplowicz. BUI rr K NLAND. Fruukrifk. De Parjjsche correspondent van de „Standard" meent in staat te zyn eenig licht te verspreiden over de veel besproken barakken, welke der „Nordd. Allgem. Zeit." reeds aanleiding gaven tot ongerust heid. De Duitsche troepen aan de grenzen zijn in den laatsten tyd van 40,000 tot 90,000 man ver sterkt. Elzas en Lotharingen zyn zoo dicht bevolkt en men vindt daar zoovele dorpen, dat de Duitsche troepen er gemakkelijk inkwartiering kunnen vinden, maar in de Champagne en de Ardennen is dit niet het geval. Nu de Franschen eveneens hun obser vatie-corps bjj de grenzen gaan versterken, moeten zij daar barakken bouwen, ten einde de soldaten onderdak te brengen. Deze maatregel is geheel defensief, want de Franschen hebben evenmin plan om hun verdedi gingslinie te overschrijden, als de Duitschers. „On danks alle onrustwekkende geruchten," voegt de correspondent er by „geloof ik er niets van, dat de oorlog voor de deur staat." Dezelfde verzekering komt ook uit Weenen. Of schoon de OosteDryksche regeering volstrekt niet ontkent, dat zy toebereidselen treft, ten einde op alles voorbereid te zyn, gelooft men in de diplo matieke wereld evenmin aan een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk. De czaar wenscht dien even min als keizer Frans Jozef, doch volkomen genist- gesteld zal men eerst wezen, wanneer de Bulgaar- sche quaestie in der minne is opgelost. Merkwaardig is, dat Italië nu ook begint mee te doen met de andere mogendheden. De Italiaansche regeering heeft besloten de troepen, die bestemd zyn om de Alpen aan de noord- en westgrenzen te verdedigen, op voet van oorlog te brengen. Men zal deze corpsen daar oefeningen doen houden, ten einde te zien of zjj, in geval van nood, voor hun taak berekend zijn. Aanvankelijk was deFransche grens daarvoor aangewezen, maar later werd dit plan gewijzigd, opdat de Fransche regeering daaruit geen gevolgtrekkingen zou kunnen maken. De oefeningen met het gemobiliseerde corps zullen nu bjj de Zwitsersche grens worden gehouden. Dit is, volgens de „Temps", de juiste staat Yan

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2