523 In oene gisteren gehouden buiten gewone zitting van de rechtbank te Haarlem werd behandeld „de moord van Halfweg", in den laten avond van 4 December 1886 gepleegd op den boerenarbeider J. Minnes, te Haarlemmermeer. Er werden 15 getuigen gehoord, waaronder de deskun digen, die het lyk geschouwd hebben. Uit de ver klaringen der getuigen bleek dat de beide beklaag den, D. Van den Berg en H. Peters, insgelijks boorenarbeiders en evenals do verslagens wonende te Haarlemmermeer, op den bedoelden St.-Nicolaas- avond te zamen uit de herberg komende, op weg naar hunne woning ter hoogte van de brug over de Ringvaart met M. aan het worstelen zijn ge raakt, waarbij M. onder kwam te liggen. Nadat er eenige slagen waren gevallen, trok de eerste be klaagde eensklaps een groot mes, dat hy by zich had, en bracht daarmede aan M. een stoot van achteren in het vleeschachtig deel toe, zoo hevig, dat M. een kwartier later in de woning van den brugwachter den geest gaf. Beiden, V. d. B. enP. vluchtten, doch werden aanstonds gegrepen door de politie, die ter plaatse was; de tweede eerst eene poos later in zyne woning, waar hy zich reeds ter ruste had begeven. De eerste bekl. bekende alles, doch kon volstrekt niet verklaren, hoe het kwam, dat hy dien nood- lottigen steek toebracht, daar hy M. niet eens kende en er dus in het geheel geen wrok bestond. Maar M. had hem en P. uitgedaagd en toen waren ze aan het vechten geraakt. Daar hy zich in voor- loopige hechtenis bevond, was hem een verdediger toegevoegd, mr. Th. De Haan Hugenholtz, advo caat en procureur te Haarlem, dio er zich toe be paalde met by zyne verdediging te wyzen op eenige omstandigheden, die konden aangevoerd worden in het voordeel van V. d. B. of aanleiding geven tot het opleggen van eene mindere straf. Het requisitoir van het O. M., waargenomen door mr. A. A. Van der Mersch, strekte tot zyne schuldig verklaring aan het iemand opzettelijk toebrengen van- zwaar lichamelijk letsel, waarvan de dood hot gevolg is geweest, en zyne veroordeeling tot eeno gevangenisstraf voor den tyd van 8 jaren. Voor don tweeden beklaagde, H. Peters, die alle schuld aan de mishandeling ontkende en aan wien alleen zware mishandeling was ten laste gelegd, en tegen wien werd gerequireerd eene gevangonis- straf voor den tyd van 6 maanden, trad als ver- digor op mr. A. Kist, advocaat en procureur te Haarlem, die èn de qualificatie betwistte èn be weerde, dat hier noodweer was aanwezig geweest, zoodat P. zou behooren to worden ontslagen van rechtsvervolging. De uitspraak van het vonnis is bepaald op 3 Februari a. s. 7.Ï IJ T JE IV JU AL Hï D. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden word gisteren medegedeeld dat de begrootings- commissie het gewijzigd ontwerp van den minister van financiën Dauphin, met 18 tegen 6 stemmen verworpen had. Na deze verwerwerping hadden in het Palais Bourbon vertrouwelijke besprekingen plaats tussehen de heeren Goblet, Dauphin, Rouvier en "Wilson. Tot overeenstemming kwam men niet. De ministerraad zou heden beraadslagen over don toestand, welke tot verschillende oordeelvellingen aanleiding geeft. De hoofdcommissaris van politie te Grenoble, do heer Platei, is door den prefect, wegens het mededoelen van de by den anarchist Morelle ge vonden brieven aan de dagbladen, in do uitoefening zyner functiën geschorst. Aan het hof te Angers hebben dezer dagen ergerlijke tooneelen plaats gehad. Zekere Liger, die twee menschen vermoord bad om hon te bestelen en ter dood voroordeeld was, had verandering van •straf ontvangen. Toen de noodige formaliteiten in 'openbare zitting zouden plaats hebben, drong eene menigte volks, door sommigen op duizenden ge schat, do zaal binnen, schreeuwende en tierende, de rechters boleodigende, de weinige gendarmes, die er zich bevonden, overvleugelende, zoodat de zitting niet kon doorgaan voor dos avonds, nadat troepen ontboden waren om de orde te handhaven. Dit belette niet dat rondom het paleis het rumoer aanhield. üuitschland. Na ont vangen bericht betreffende den uitvoer van eenige duizenden paaiden uit Mecklenburg en van een insgelijks aanzionlyk getal uit Wostfalen', zal een voorstel tot verbod van paardenuitvoer aan den keizer en den Bondsraad worden onderworpen en in de aanstaande week bij den Bondsraad in be handeling komen. De „Kölnische Zeitung" vestigt, evenals de „Norddeutsche" dat doet, de aandacht op de kolos sale aankoopen voor Fransche rekening van planken, die blijkbaar voor militaire barakken bestemd zyn, en wel aan de grenzenhetgeen dan ook de reden is, dat zij meest in Duitsche houtzageryen be steld worden. „Het is zegt het Keulsche blad - by zoovele toebereidselen in Frankrijk niet te verwonderen dat de oorlogsgeruchten niet willen verstommen. Al zien wy by de tegenwoordige gemoedsgesteld heid der Franschen in die bestellingen meer toe bereidselen voor eene mogelijke verdediging en voor bescherming der grenzen dan voor een ophanden zynden aanval, al beschouwen wij ze daarom, daar van Duitsche zydo de oorlog niet begonnen zal worden, voor hot oogenblik als overtollige voor zorgsmaatregelen, toch kunnen wjj goed begrijpen dat een Duitsclier, die buiten allen partystryd staat en onlangs voor zaken in Frankrijk reisde, waar hy land en volk met scherpen blik, maar zonder vooringenomenheid waarnam, in een zyner brieven de grootste verbazing betuigt over het feit, dat in den Duitschen Ryksdag eene meerderheid gevonden kon worden, die het waagde, eene versterking van ons leger te weigeren, welke door de beroemdste veldheeren noodig werd geacht." Door het officiëele bestuur der Duitsche spoor wegmaatschappijen is bekend gemaakt dat met 1 Mei ook de Belgische banen in het verkeer met internationale rondreisbiljetten zullen worden opge nomen. Genoemd worden de volgende lynen: de Belgische staatsspoor, de Noörderspoorweg in West- Vlaanderen, de Belgische Noorderspoor en de lynen Gent Brugge, Antwerpen St.-Nicolaas en Gent Terneuzen. Oroot»Bri tannlë. De „Pall Mall Gazette" deelt mede dat Stanley besloten heeft zyn tocht om Emin-bey te hulp te komen, langs de Congo te ondernemen. De heer Stanley is gisteravond te 8 uren van Londen naar Brindisi vertrokken. Aan het spoor wegstation, waar eene groote menigte bijeen was, werd hem met geestdrift uitgeleide gedaan. Generaal Wolseley hield bjj eeno uitdeeling van prijzen aan een bataljon der vrijwilligers Woens dag 11. te Londen eene toespraak, waarin hij o. a. zeide, te meenen, dat de Engelsche natie geenszins het stelsel van algemeenen dienstplicht zou aan vaarden, tenzij in den hoogsten nood en by een groot nationaal gevaar. Rrmieiiië. Het gerucht is te Bucharest in omloop dat Stoia- noff, de agent van het Regentschap die zich gisteren aldaar bevond, op dringende uitnoodiging uit Sofia, nog gisteravond derwaarts zou vertrekken. StoianofF zou verklaard hebben dat ernstige gebeurtenissen worden voorbereid in Bulgarije, waar de regeering geneigd is krachtdadige maatregelen te nemen. In eene te Bucharest uit Sofia ontvangen depeche wordt het gerucht betreffende de inhechtenisneming van Zankoff ongegrond verklaard, want volgens de laatste berichten uit Konstantinopel zou hy heden eene bijeenkomst hebben met den Grootvizier. Uulga vijfs Do „Times" verneemt uit Sofia dat verscheidene van Zankoffs aanhangers tegen hem in verzet zyn gekomen, terwyl zy hem beschuldigden de inmen ging der Porte in de Bulgaarsche aangelegenheden te hebben aangemoedigd. Overal worden vergade ringen gehouden, om de regenten aan te sporen tot aanblijven. Uit de provinciën komen voortdurend berichten omtrent het opduiken van nieuwe oproermakers; één van hen, de Bulgaar Mitakoff, die een Russische pas bezat, is gevangengenomen. De Russische party te Sofia zocht de bevolking van Wratscha tot oorlog te verleidendit plan werd verhinderd door onder schepping der briefwisseling, en acht raddraaiers worden in hechtenis genomen. Daar op het Rus sische gezantschap te Bucharest eene afzonderlijke afdeeling voor de Bulgaarsche aangelegenheden is ingericht, schynt de hoofdleiding der tegen Bulgarije gerichte revolutionaire politiek aan den gezant Hitrowo te zijn opgedragen, die onlangs van het Slavische comité te Moskau 90,000 roebels ontving om in Bulgarije te gebruiken. Het grootste gedeelte der ontslagen Bulgaar- Svhe officieren hoeft zich te Bucharest, Giurgewo Kalafat en Tultscha tamelijk huiselijk ingericht en in iedere stad een soort comité gevormd. Zy ver klaren in particuliere brieven, dat zy de Bulgaar sche regeering willen doen vallenin enkele brieven wordt tevens gesproken over het aanstoken van een opstand in Servië. Ook hebben eenige ontslagen officieren zich gewend tot de Bulgaarsche regeering, met het verzoek om hen weder in het leger op te nemen, een verzoek waaraan men niet wil toegeven. Onder de officieren schynt dus verdeeldheid te be staan het is echter niet onmogelijk, dat dit slechts schijnbaar het geval, maar dat het doel der twee groepen hetzelfde is. Een man, die gevangengenomen is wegens het plegen van verschillende misdaden, Rissoff ge- heeten, verklaart voor het gerecht, dat by na het plegen van een moord den lOden September naar Sofia gevlucht is, waar hij in het Russische con sulaat 16 dagen aan het oog der politie onttrokken en met geld gesteund werd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Van middag tegen etenstijd werd my een briefje gebracht, waarop in magere letters het woord „Waarschuwing" my tcgengrynsde. Vervolgens myn naam, zonder Mynheer of zelfs maar een M er voor, alsof ik de gemeenste sjappetouwer was. Eindelijk de volgende liefelijke volzin: „Het door u, wegens don omslag voor plaatselijke directe belasting over 1886 verschuldigde niet op den bepaalde(n) tyd zynde aangezuiverd, zoo vorwittig ik u dat gy alsnog binnen drie dagen na dagteekening dezer aan uwe verplichting tot betaling ten mijnen kantore behoort te voldoen. De kosten dezer Waarschuwing zyn vyf cents." En zoo'n briefje is dan onderteekend: De Ontvanger der gemeente Leiden H. Henkes, misschien de beleefdsto man uit de heele stad. Zie, Mynheer de Redacteur, ik weet niet of u ooit zulk een briefje onder de oogen hebt gehad en of het op u ook zulk een onaangenamen indruk heeft gemaakt, maar vindt Gjj die inhoud wel erg bejeefd? Ik verzeker u, dat ik niet tot de slechte betalers behoor, en ik zou heusch ook wel betalen al was zulk eene waarschuwing in meer beleefde termen gesteld. Ik kan niet denken dat onze geachte Burgemeester of een der leden van den Raad ooit zulk eene waarschuwing gezien zullen hebben. Anders zouden ze er al wel verandering in gebracht hebben. Maar ik zou voor de aardigheid wel eens willen dat ze er ook eens een thuis kregen. Misschien wil het toeval wel dat de heeren dit stukje lezen en van oordeel zyn dat de be woordingen van die waarschuwing niet geschikt zyn om de populariteit van onze inkomsten-belasting te doen toenemen. Waarom niet elke week met een paar regels in het Leidsch Dagblad vermeld dat de bewoners van Wijk zóóveel worden uitgenoodigd hun belasting binnen 8 dagen te komen betalen? Dat zou heel wat uit sparen, dunkt myEen Belastingschuldige. Mijnheer de Redacteur, Nu van andere zyde U ook een bericht is toe gezonden van de gehouden schoonrydery op schaatsen alhier, hetwelk door U grootendeels is gevolgd, omdat het meer in bijzonderheden afdaalt, vermeen ik U te moeten berichten, dat de president van de „Aarlanderveensche IJsclub" den wedstrijd eerst niet meende te doen doorgaan om de wanorde op do baan en een gehouden gevecht. Gedurende den wedstrijd was de baan ook niet altyd vry voor de mededingende paren. Over de afwezigheid van de gemeente-politie be hoefde Uw buitengewone verslaggever niet te reppen, daar het hem zeer goed bekend is, dat het Bestuur van de IJsclub geen adsistentie heeft verzocht, weshalve de gemeenteveldwachter elders in de gemeente op surveillance was. Uw gewone Correspondent. Aarlamderveen, 21 Januari 1887. Leiden, 22 Januari. Heden aangevoerd: Tarwe hec toliter. Wintertarwe f 7.30 a f 7.75 Zomertarwe f G.60 a f 7.25. Rogge H. L. Winteirogge f5.50 a f 5.70. Zomer- rogge f 1.90 a f 5.40. Gerst H. L. Zomergerat f 3.90 a t 4.60 Chevalier-gerst f 5.50 a f 5.90. Haver H. L. Zware Haver f 3.10 a f 3.50. Lichte Haver f 2.50 a f 3.Duivenhoonen hectol. f 6.25 a f7.25. Paar- denboonen hectol. f 6.a f 6.40. Boter: 4310 kg. Grasboter, late qualit. l/4 va' f 52 a f 66 Sclieiboter 2de qualit. 1/4 vat f a f Grasboter late qualit. por kilogr. f 1.30 a f 1.65Schei- boto.' 21e qualit. per li'.Atjt. f 4. f

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6