Aangaande het gebeurde bjj mr. A. E. J. Jolles, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, zyn verschillende lezingen gegeven, de eene meer, de andere minder juist. Ziehier wat, volgens het „Hbl.", van de zaak is: In den vroegen morgen van Dinsdag 18 dezer werd by den heer Jolles, in de Sarphatistraat, ge beld. De meid, denkende dat het de melkboer war, ging in donker naar beneden en, opengedaan heb bende, vernam zy van eenige personen, dat een blaas met petroleum en vele afgebrande lucifers op de stoep lagen. De heer Jolles, toen dadelijk door de dienstbode geroepen, bij de voordeur komende, vond de aldaar liggende mat nog smeulende, als mede dat de brievenbus, die aan de deur bevestigd was geweest, aan stukken op den grond lag. By nader onderzoek bleek hem, dat het voor portaaltje, hetwelk door een glazen tochtdeur van het overige gedeelte van de gang is afgescheiden, evenals de stoep nat van petroleum was. De heer Jolles bevond tevens dat op de kokosmat, die voor een derde verbrand was en nog smeulde, o. a. ook een stuk van een verbrande lap lag. Vermoedelyk hebben dus de daders de brievenbus, die door den heer J. den vorigen avond te 11 uren geledigd was, gevuld met grauw papier en met een ouden bonten halsdoek, daarna door een trechter petroleum in de bus gegoten en vervolgens daarin den brand gestoken, doch juist op dat oogenblik schynen zy onraad bespeurd te hebben, want met achterlating, op de stoep, van een met petroleum gevulde blaas en den trechter, die blykbaar gebe zigd was om de petroleum in de bus te gieten, zyn zij verdwenen. Een tweede blaas met petroleum is gevonden op een honderd pas afstand van het huis; het bleek dat beide blazen nog ongeveer 5 liter petroleum inhielden. Aangezien de gang van marmer is, be stond er oppervlakkig geoordeeld weinig gevaar voor de bewoners, doch de brandweer is van oor- doel dat het vuur enkel gedoofd is, doordien, evenals alle nachten, ook dien nacht de tochtdeur gesloten was en het vuur alzoo gestikt is door te weinig ruimte en geringen aanvoer van lucht of tocht. Het aantal aangestoken en op de stoep gevonden lucifers bedroeg vyftien. De bus was ten deele ge smolten, de deur van binnen geblakerd. Er zjjn gisteren in het Volkspark te Amsterdam weer aan omstreeks 1500 personen, behoorende tot de „Vereeniging van Werkeloozen," ruim 4000 brooden uitgereikt. Ook werden er strooi biljetten van socialistisclio strekking verspreid. Naar aanleiding daarvan wees de secretaris van de even- genoemde Vereeniging, de heer Schieferli, er in zyne toespraak met nadruk op, dat het bestuur •die verspreiding niet kon beletten, daar de Ver eeniging gastvryhoid geniet op het terrein, waar de socialisten recht hebbenhy verzocht echter om buiten het Park de biljetten niet verder te verspreiden. Te Oud-Beierland hoeft een man, met een kind spelende, een gulden ingeslikt. Bij het eten voelt hy het geldstuk, maar hy heeft er ove rigens voor alsnog weinig last van. Naar de „D. C." verneemt, is de ge- meente-ontvanger te Klaaswaal, J. A. M., gevan kelijk naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht, verdacht van valscliheid in geschrifte. Naar men verneemt, heeft de com missie voor de feestviering op 's Konings verjaardag te Arnhem, ongeveer f 7000 aan partiulciere giften ontvangen. Ook vanwege het Utrechtsche Studentencorps zal aan den optocht op 's Konings verjaardag deelgenomen worden. De Kerstvacantie was oor zaak, dat eerst thans daartoe definitief kon wor den besloten. Donder dag -mor gen vroeg is het den rijks-ambtenaren te Steenbergen gelukt eene aan zienlijke party gesmokkeld zout in beslag te nemen. Men schat de aanhaling op 400 pond. Twee der vyf smokkelaars vielen hun ook in handen. Te Middelburg liep gistermorgen het gerucht, dat justitie en politie de Middelburg- sche boterfabriek hadden bezet, welk gerucht by onderzoek bleek waarheid te bevatten. Natuurlyk groote sensatie en allervreemdste gevolgtrekkingen. Ziehier wat uit volkomen betrouwbare bronnen omtrent de aanleiding en het feit zelf bekend ge worden is Tegen den directeur der boterfabriek, den heer Proos, is eene klacht ingediend door de firma Hage- man Co. te Rotterdam als zou de Middelburgscho fabriek naar Engeland kunstboter uitgevoerd heb ben, verpakt in papier voorzien van een handels merk, vervaardigd in nabootsing van het handels merk van genoemde firma. Naar aanleiding van die klacht is gisteren door de justitie eene huiszoeking in het kantoor der boterfabriek te Middelburg gedaan en de directeur omtrent die zaak ondervraagd, terwyl eenige pa pieren in beslag genomen werden. Naar men nader meldt, moet omtrent het feit gebleken zyn dat door de kunstboterfabriek aldaar gedurende korten tyd een merk, overeenkomende met het door de andere firma gebruikte, is ge bezigd; doch tevens dat zy, zoodra haar gebleken is dat het merk wettelyk was gedeponeerd, van het verder gebruik daarvan heeft afgezien. MiddOt.) Als een bewys van zeldzame tegen woordigheid van geest in een kind, wordt aan de „N. R. Crt." gemeld, dat, toen een knaapje van L. v. H. te Giesen-Nieuwkerk, in een groote byt van het ijs viel, een ander kind, van ongeveer 7 jaren, dat er alleen by was, plat op het ys ging liggen en zyn kameraadje zoolang bij het hoofd boven water hield, totdat er hulp kwam opdagen. Betreffende het ongeluk teSpitals- field worden nog eenige bijzonderheden medegedeeld, waaruit blykt dat er niet de minste gegronde reden bestond voor eene zoo verschrikkelijke paniek. Het rederijkersgezelschap gaf eene uitvoering, met een weldadig doel, welke door omstreeks 500 personen werd bygewoond. Een man en eene vrouw stonden buiten te kjjven en schreeuwden zoo hard, dat men in de zaal aan brand dacht. Plotseling riep een vrouw „brand!" en onmiddellijk drongen alle aanwezigen naar de deur. In een oogwenk waren twaalf vrouwen, drie jongens, een meisje en een man doodgedrukt in het verschrikkelijk gedrang. Men verdrong elkaar, liep over elkaar heen en be twistte elkaar den engen uitgang, zoodat het te verwonderen is, dat niet meer personen het leven verloren. Een politie-agent schoot toe op het rumoer en bevrydde nog zeven personen, die hy ernstig ge kwetst naar het ziekenhuis liet brengen. De voor zitter verklaarde dat hij alles deed wat hy kon, om de menschen bedaard te houden, maar alle pogingen bleven vergeefsch. Daarby kwam dat ter stond het licht werd uitgedraaid, waardoor de ont. steltenis en de paniek nog toenamen. Spoedig werden wel eenige kaarsen op het tooneel aangestoken, doch daardoor werd de toestand niet beter, want toen, aldus verhaalt een der aanwezigen, zagen wij op het tooneel een verschrikkelijk ge vecht tusschen een aantal menschen, die naar een uitgang zochten. Het ergste was het gedrang, waar de bezoekers van de bovengalery in botsing kwamen met de menschen, die beneden zaten. Op dit punt kwamen dan ook de meesten om het leven. Door de tydige hulp werden nog een groot aantal personen bijgebracht. Ze waren slechts bedwelmd en hadden hun redding alleen te danken aan den politie-agent, die door zyne tegenwoordigheid van geest de paniek stuitte. Toen de zaal ontruimd was, vond men een kind onder een der banken. Het was bewusteloos. Men bracht het bij, maar het kon alleen„mama" zeg gen en snikte hartverscheurend. Men vond de moe der later onder de dooden. Eenige vrouwen, die haar kinderen verloren hadden, vielen in zwijm. De verhalen van ooggetuigen omtrent het ge beurde en de oorzaak zijn met elkander in stryd. u u i r k rs I., a. rv x>. Frankrijk. De minister Goblet heeft aan de commissie van het concordaat verklaard, dat hy, hoewel voor stander van de afscheiding, niet het initiatief zou nemen tot het doen van een voorstel om Kerk en Staat te scheiden, omdat zulk een voorstel in de Kamer nooit meer dan 200 stemmen op zich zou kunnen vereenigen. Hy zal dit initiatief aan de Kamer overlaten en wanneer zulk een voorstel ge daan wordt, het niet bestryden, doch verklaren, dat het volk voor zulk eene hervorming niet gunstig is gestemd. De hertog van Nassau is uit Cannes, de hertog van Luchtenberg uit Londen te Parys aangekomen. De „Académie Framjaise" heeft den Francoeur- prijs van 1000 fr. toegewezen aan zekeren Barbier, een krankzinnige, die reeds sinds jaren in een gesticht wordt verpleegd, doch in zyne heldere oogenblikken de moeilykste wiskundige vraagstuk ken oplost. Alex. Dumas heeft voor „Francillcn" reeds 61,000 frs. ontvangen van ondernemers, die zyn nieuw werk in het buitenland zullen opvoeren. Op last van generaal Boulanger heeft Am- broise Thomas 16 vreemde volksliederen georkes treerd, die door de muziekcorpsen van het Fran- sche leger zullen worden ingestudeerd. Du.itscli.la.ii. tl. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt dat in Grootfontein in Otowi (Zuidwestelyk Afrika) de boeren, die zich aldaar neergezet hadden, op hun verzoek, na goedkeuring des keizers, onder be scherming van het Duitsche ryk zyn geplaatst. Verder deelt de „Norddeutsche Allgem. Ztg." mede dat tegenwoordig te Zabern, Romansweiler en in het Brouschdal vanwege Fransche houthan delaars bolangryke hoeveelheden planken en balken gekocht worden, welke door de Fransche regeering besteld zouden zyn voor het oprichten van barakken voor soldaten aan de Duitsche grenzen. Per spoor zyn reeds uit Romansweiler vyf waggons naar Nancy en vier naar Verdun gezonden. Het valt deswege niet te betwyfelen of Frankryk trekt aan de grenzen grootere troepencorpsen bijeen dan daar in de vestingen kunnen gelegerd worden. De avondbladen te Berlyn zyn van meening dat het ingesteld onderzoek betreffende den uitvoer van paarden uit het Rijk wellicht toch nog tot verbod van dien uitvoer zou kunnen leiden. Er was gezegd dat het Pruisische Huis van Afgevaardigden evenals het Heerenhuis een adres met betrekking tot de legerwet aan den keizer zou richten. Thans echter blykt dat dit niet zal gebeuren. Uit eene goede bron vernoemt men, dat de keizer voor een half millioen in aandeelen der Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappy heeft ge- teekend, ten blyke zyner belangstelling in de ont wikkeling van het Duitsche beschermingsgebied. Groot-BrltannlS. Te Londen werd gisternamiddag door werklieden, die tegenwoordig van arbeid verstoken zyn, op Trafalgar Square eene demonstratie gehouden, onder leiding van Williams en andere hoofden dei- socialisten. Verschillende redevoeringen werden ge houden, waarin het verschaffen van werk werd gevraagd. De orde is niet gestoord en de menigte ging vrijwillig uiteen. Het bericht van de „Standard", volgens het welk eene wet tegen de samenzweringen in Ierland gereed ligt, wordt bevestigd. Het ontwerp zal, naar de „Central News" verzekert, eene meer algemeene strekking hebben en ook byv. tegen socialistische agitatie en samenzwering gericht zyn. Tui-lcije De „Times" verneemt uit Konstantinopel dat de Turksche versterkingen reeds gedeeltelyk naar Kreta ingescheept zijn uit Macedonië, en dat zy bestaan uit vyf bataljons voetvolk en vier voldbatteryen. De Porte beval een streng onderzoek naar aanlei ding van de ontdekking, dat de inhoud van belang rijke depechen aan buitenlandsche Kabinetten hei- melyk werd medegedeeld. De „Daily News" verneemt uit Konstantinopel dat de Porte ongerust is wegens het bericht, dat 3000 Albaniërs eenen post by Mitrowitza hebben aangevallen. Er zijn troepen daarheen gezonden. Biilsrni-ijft- De Bulgaarsche deputatie is door de Porte naar Konstantinopel ontboden en zal 25 dezer over Brindisi aldaar aankomen. Men vermoedt dat er eene poging zal worden aangewend om de leden te verzoenen met Zankoff, het hoofd der Russische party, die zich thans te Konstantinopel bevindt. Algemeen neemt men aan dat er eene oplossing der quaestie ophanden is, ofschoon men moeilyk zou kunnen zeggen in welken geest. De „Times" beweert dat de Porte eene nota tot het regentschap zal richten met de verklaring dat Turkye, met het oog op het verdrag van Berlyn, de Bulgaarsche regeering niet als wettig kan er kennen en verlangt dat zy haar mandaat zal neder- leggen in handen der groote mogendheden, die dan een voorloopig bestuur over Bulgarye en Oost- Rumelié benoemen zouden. De „Pall Mall Gazette" schryft: „Wy hebben uit eene bron, aan welker echtheid wy niet kunnen twijfelen, bericht ontvangen dat, zooals men te St.-Petersburg algemeen gelooft, de anti-Russische partij in Bulgarye vast besloten is, de zaken tot het uiterste te dryven. Tegenover de Turksche nota, welke de aftreding eischt van het regentschap, zal dit laatste op Zaterdag, 22 Januari, vorst Alexan der van Battenberg uitroepen tot koning van het A'oroenigd Bulgarye."

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2