A0. 1887. H\ 8260. Zaterdag: <§eze iQouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij. die zich nu abonneeren op het Leid. ch Dagblad, ontvangen de tot 1 Febr. verschijnende nummers gratis. Yanhet kwartaal December, Januari en Februari wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 21 Januari. LEID DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. i'ranco per post1.40. Afs«r.derlpke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren bulten de stad wordt f 0.10 berekend. Vanwege het Leidsche departement van het „Nut" werd gisteravond in de groote zaal van het gebouw aan de Steenschuur eene vergadering van leden met hunne dames gehouden, tot welke ver gadering zij, die geen lid van het departement waren, doch den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben, tevens konden worden geïntroduceerd. Deze vergadering was geen gewone: eerstens, omdat ze eigenlijk niet van de afdeeling zelve uit ging, maar van het hoofdbestuur, dat den heer mr. J. A. Van Gilse had verzocht hier en daar lezin gen- over vakbekwaamheid en volkswelvaart te houden; ten tweede door het gering aantal dames dat ditmaal tegenwoordig was; ten derde doordat ook de leden zelve voor het grootste gedeelte door hunne afwezigheid schitterden; en ten vierde door het besproken onderwerp, dat zoo geheel in tegen stelling was met wat anders op de „Nuts-lezingen" wordt aangeboden. En toch was dat onderwerp niet van belang ont bloot. Integendeel. De inkleeding er van gaf boven dien blijk welk eene studie het den spreker moet gekost hebben, eer hjj met de zich gestelde taak gereed was, tot behandeling van hetgeen voor het onderwijs in een aantal vakken hier te lande wordt gedaan, in tegenstelling met wat in andere landen, hetzij op initiatief van particulieren, hetzjj op kosten van den Staat, hetzij door de bemoeiingen van beiden, op dit gebied reeds werd tot stand gebracht. De werkman moet niet alleen wat betreft zijn han denarbeid, maar ook meer wetenschappelijk, meer op het gebied van kunst ontwikkeld worden. Het loon, dat hij voor dit of dat werk ontvangt, moet niet enkel het loon zjjn voor zooveel uren arbeids daaraan besteedhet moet tevens eene meer edele beteekenis, een hooger gevoel van eigenwaarde voor den werkelijk knappen werkman er aan ontleenen. Dan eerst zal de democratie in de maatschappij in een gezonder toestand komen. De kunst-nijverheid moet meer op den voor grond treden, en al is het ontegenzeglijk waar, dat in verschillende plaatsen, b. v. te Leiden door het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", reeds veel in de goede richting en daardoor ook tot verbetering van het lot en de welvaart des werk- rnans, wordt gedaan, het blijft een feit dat de alge- meene toestand hier te lande in vergelijking met dien van het buitenland, zelfs bij het kleine vor stendom Hessen, nog zeer bedroevend is. Het veld ter bearbeiding voor Nederland op dit gebied is nog zoo groot, al zijn dan ook niet alle bouwstoffen voor ons tot verwerking vatbaar. Door ook in dit opzicht de handen ineen te slaan, door een ook in dit opzicht krachtig optreden van hen, die daartoe zjjn geroepen, kan ontzaglijk veel goeds geboren, veel kwaads tegengegaan worden. De voortbouwing op het lager onderwijs, zoowel practisch als theoretisch, is daartoe een krachtige hefboom. Uit Deventer wordt gemeld dat dr. A. M. Ledeboer, lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden, ridder der orde van den Neder!andschen Leeuw, op 90-jarigen leeftijd aldaar is overleden. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Nieuwkoop is benoemd mei. A. Van Drvn te Kat wijk. De benoemde zal 1 Febr. a. s. in functie moeten treden, tegen welken datum aan de tegen woordige onderwijzeres, mej. S. Schuurman, eervol ontslag is verleend. Ook te Bodegrave is in eene vergadering van gonoodigden, onder voorzitterschap van den burge meester, eene commissie benoemd van acht per sonen, die zich zullen belasten met het nemen van maatregelen voor eene feestelijke viering van 's Konings verjaardag. Men schrijft uit Boskoop, dd. 19 Januari: In de heden gehouden vergadering der Pomologische Vereeniging alhier werden door den heer Le Coultre, burgemeester der gemeente, aan de bekroonden op de laatst gehouden Rozententoonstelling de behaalde prjjzen op plechtige wijze uitgereikt, terwijl de avond besloten werd met eene muziekuitvoering door eene afdeeling van de kapel van het 4de regi ment infanterie uit Leiden. Tot laat in den avond bleven de leden en genoo- digden met hunne dames gezellig bijeen. Het Staatsblad bevat in No. 221 de wet van 23 Dec. 1886, houdende goedkeuring eener met den heer C. H. baron Yan Pallandt te Wassenaar en anderen gesloten dading, ter beëindiging der proce dure over de grens der wederzijdsche eigendommen vóór de Oost- en Westplaten van Flakkee, onder Sommelsdijk en Middelharnis. Te Amsterdan is overleden, in den ouderdom van 79 jaren, dr. Joseph Barend Stokvis Jr., een der geachtste ingezetenen, die in verschillende be trekkingen zich heeft onderscheiden door ijverige behartiging der hem toevertrouwde belangen. In 1830 tot doctor in de geneeskunde en in 1838 tot doctor in de verloskunde gepromoveerd, behoorde hij tot de oudste artsen van Amsterdam. Kort na zijn vijftigjarig jubilé legde hij de praktijk neder. Een groot deel van zijn leven was gewijd aan armen zorg. Eerst als lid, later als voorzitter van het Nederlandsch-Israëlietisch Armbestuur, was hjj voor de lijdenden en behoeftigen werkzaam op hoogst lofwaardige wijze. Tot zelfs in den laatsten tijd zijns levens bleef zijne belangstelling in dit bestuur onverflauwd. Zijne verdiensten werden ook door den Koning erkend, die hem het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw schonk. Mevr. Beersmans ontving bij haar optreden te Zwolle een fraaien bouquet, een lauwerkrans van de Vereeniging „Aurora") en een gouden armband van eenige ingezetenen der stad. Het bericht door ons inderdaad aan een der bladen ontleend, dat Marcel De Vries aan den Park schouwburg te Amsterdam zou zijn geëngageerd, is onjuist. Wel werden aan de Vries aanbiedingen ge daan, maar deze waren niet aannemelijk. Naar wij vernemen zal in de Februari-afleve- ring van „De Nieuwe Gids" worden opgenomen een nieuwe comedie in vijf bedrijven door F. Van Eeden. (D. v. N.) Te Davos-Platz is in den leeftijd van 37 jaren overleden de heer D. J. Witte, in leven leeraar aan de H. B.-school met 3-jarigen cursus te Rot terdam. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen wwden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 'sjaars. Op nader vast te stellen tijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitan ten voor die betrekking. De minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, heeft, op ingekomen ambtsbericht dat de cholera asiatica te Montevideo is uitgebroken, de havens van de republiek Uruguay besmet ver klaard. Door de Spwgm. Leiden - Woerden is het voorloopig dividend over het 1ste half jaar 1886/87 vastgesteld op ƒ3.50 per aandeel van ƒ240. Gemengd Nieuws» Twee meisjes, die zich hedennamid- dag in de vaart buiten de voorm. Hoogewoerdspoort nog met het schaatsenrijden vermaakten, zijn door het jjs gezakt. Zeker zouden zjj er den dood heb ben gevonden, indien een schipper niet was toege schoten en een der drenkelingen met behulp van een haak redde, terwjjl een tuiniersknecht zich gekleed te water begaf om zoodoende ook het andere meisje, doch met veel moeite, wegens het telkens afbreken van het ijs, weer op het droge te brengen. Door een aan het Broederpad wonend medisch student mochten de levensgeesten weder worden opgewekt. Men meldt ons uit Nieuwkoop: Nadat er jarenlang over gesproken was, is hier deze week eene ijs club opgericht, die reeds een veertigtal leden heeft, welk getal waarschijnlijk zeer spoedig tot honderd zal stijgen. Het goede doel: bevordering van ijsvermaak en leniging van armoede door werk verschaffing enz., verdient ten volle aller onder steuning. Bjj de op 19 dezer te Hoofddorp ge houden hardrijderij op schaatsen is de prijs behaald door Jan Dijksman, de 1ste premie door Wm. Buurman, de 2de premie door C. Huisman, allen te Haarlemmermeer. Het aantal deelnemers be droeg 33. De in Maart des vorigen jaars te Zoetermeer Zegwaard opgerichte IJsvereeniging „Zoetermeer Zegwaard", hield gisteren hare eerste hardrijderij op schaatsen, waaraan door niet minder dan 44 rijders werd deelgenomen, onder welke A. Van den Berg van Benthuizen, B. Kingmavan Grouw en T. Veninga van Leeuwarden. Ondanks den ingevallen dooi is de wedstrijd uitmuntend ge slaagd. De prjjs werd, na hardnekkigen strijd, be haald door A. Van den Berg, de 1ste premie door B. Kingma en de 2de premie door K. Van Wijn gaarden van Ouwerkerk a/d. IJsel. Veninga werd door Kingma afgereden. Men schrijft uit Rotterdam, dd. 20 Jan.Voorzeker is het jammer dat de groote inter nationale wedstrijd te Slikkerveer, die heden had moeten plaats hebben, door den streng invallenden dooi moest worden uitgesteld, en naar het zich laat aanzien, zal er vooreerst wel niets van komen. De deelneming was ook bjj dezen wedstrijd zeer groot, en de beste krachten op het gebied van schaatsenrijden zouden zich daar hebben gemeten: Hagen, de Noordsche champion, Arie Van den Berg, prijswinnaar te Hamburg, Veninga, de twee King- ma's, De Vries, de Diepenveen's, Enthes, De Boer en nog vele andere eerste Friesche en Groninger rjjders, benevens tal van Nederlanders en vijf En- gelschen, waaronder de Gebroeders See uit Wilney, Twellers en Fisch Swart. Het is dus voor den Nederlandschen Schaatsen- rjjdersbond, zoowel als voor de liefhebbers van dezen Sport, eene zeer groote teleurstelling, dat het weder voor de Slikkerveersche jjsfeesten zoo ongunstig is geweest. Alle Engelschen benevens tal van Friesche hard rijders waren reeds gisteravond van Hamburg en elders hier aangekomen. Naar bekend is, werd eergisteren de baan dooi den lsten prijswinner afgelegd in 3 m. 57 sec. en door den 4den prjjswinner in 4 m. 19 sec. Van de Leidenaars deed de heer H. Van er 4 m. 19'/5 sec. en de heer C. J. Nieuwmiifer er 4 m. 263/3 sec. over. Dr. P. LI. Damsté en mr. J. Van Buttingha Wichers, ook van Leiden, waren niet opgekomen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1