N°. 8258. X>iiiscla.g; JTaa^TaLari- A0. 1887. @eze (Qourant vrordi dagelijks, met uitzondering ran go a- en feestdagen, uitgegeven. Zij. die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Febr. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal December, Januari en Februari wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Gents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 17 Januari. jEIDS PRIJ3 DEZER COURANT: Voer Loiden per 8 mitfiden1.10. Franco per poet1.40. Afz» aderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgeriugea. Burgemeester en Wethouders Tan Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19dc-u Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1868), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Januari dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, z\jn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde Wet en art. 11 der Wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 64), gewijzigd bjj de Wet van den 19den April 1886 (Staats blad No. 92), wordt gestraft met boete van ten hoogste f 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het gemeente bestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van des voormiddags 10 tot des namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den Sisten Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrij ving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Jan. 1887. E. KIST, Secretaris. Woensdag den 26sten Januari, des namiddags te twee uren, zal de nieuw benoemde hoogleeraar bij de faculteit van geneeskunde aan de universiteit alhier, dr. H. Treub, het hoogleeraarsambt aan vaarden, met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. Het vierde Volksconcert werd gisteravond niet minder druk bezocht dan de drie vorige Zon dag avond-uitvoeringen der stafmuziek van het vierde regiment infanterie. Ditmaal had het plaats in liet nog feestelijk versierde lokaal der Stadszaal, waar den vorigen avond het bal masqué werd ge houden. Den bezoekers was dit zeker niet onwel kom. Ook het concert zelf voldeed uitmuntend. Elk nommer werd sterk toegejuicht, en drie nommers werden bovendien gedeeltelijk gebisseerd, o. a. de piston-solo van den heer Van den Berg en de piccolo- voordracht des heeren Noest. Het bleek dus dat de vernieuwde kennismaking met het harmonie- orkest, ter afwisseling van de strjjkmuziek dei- vorige concerten, wolkom was. Onder de eigenaardige versierselen van eene studentenkamer tusschen de jaren 1830 en 1840 behoorde ook een pjjpenrek, waarin de bewoner de geteekende pijp bewaarde van zijne vrienden en een gedrukt Latijnsch vers van Petr. Burmannus Sec, getiteld: „Meditatio seria super Tabacatione pipali, rejecta nasali etc. etc." Sedert langen tijd zijn de pijpen van de studentenkamers verdwenen en ook het gedicht van Burman. Doch dezer dagen is van dit bijna in vergetelheid geraakte ge dicht eene keurig net uitgevoerde uitgave verschenen bij den heer J. W. Wierda, op de Breestraat alhier, waarop wij de aandacht van de thans hier'studee- rende jongelingschap vestigen. - Wellicht dat de vroegere belangstelling hierdoor weder aan den dag komt. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, 18, ƒ3.90 en ƒ1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en 1.8-5. De Indische mail per stoomschip „Madura" wordt 18 dezer alhier verva-ch\ Er bestaat gelegenhoid tot verzending der cor respondentie naar den Kongo-staat, door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Botterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.23 bezorgd zijn. Namens de schrijfster, mevrouw Van Wassenaer Van Catwijck, zijn gisterochtend bii het uitgaan der kerk te Katwijk aan Zee boekjes uitgedeeld met het opschrift: „Bij de inwijding van de kerk re Katwijk aan Zee op Woensdag 12 Januari 1887." De Eerste Kamer heeft voorloopig verslag uitgebracht over de Hoofdstukken IV, VI, VIII en IX dor Staatsbegrooting en over de Spoorwegbe- grooting en eindverslag over de Vestingbegrooting en over de goedkeuring eener ruiling van grond met de gemeente Zutfen. In het Voorloopig Verslag over de Marinebegrooting is met geen enkel woord over de ontslag-aanvrage van den minister gerept. Aan den minister van justitie wordt gevraagd, een staat van de gerechtsgebouwen, die verbetering noodig Rebben, met een plan van geleidelijke her stelling. Bij Waterstaat betreurden velen het stijgen der gewone uitgaven; zij meenden dat er voor de vele ambtenaren van den Rijkswaterstaat eigenlijk geen arbeid genoeg was. Bij het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken ver klaarden eenige leden zich tegen hot toekennen van subsidie aan artsen. Zjj hadden wol gewenscht, dat dit nieuwe beginsel in een afzonderlijk wets voorstel ware geformuleerd, ten einde de Eerste Kamer in de gelegenheid te stellen daarover van haar gevoelen te doen blijken. Andere leden rekenden er op, dat deze subsidiën niet zouden worden toegekend, dan onder voorwaarde, dat de ge'meenten zelve met subsidie waren voor gegaan. Eenige leden verwachtten afdoende voorziening in het gebrek aan geneeskundige hulp ten platten lande uitsluitend van het breken met het beginsel van eenheid en stand. Eenige leden gaven in overweging om liet stelsel der arts-examens af te schaffen. Eenige leden verlangden de instelling van een doctoraat in de moderne talen met bepaling, dat aan dat doctoraat het recht verbonden zou zijn om in het vak, waarin do doctorale graad was ver worven, onderwijs te goven in den ruimsten omvang. Een aantal leden had met instemming kennis genomen van het voornemen dos ministers om een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid der klachten omtrent gebreken der wettelijke bepalingen ten aanzien van het gymnasiaal onderwijs. Volgens de overtuiging van eenige dezer leden zjjn de gymnasia naar de tegenwoordige inrichting niet zoo zeer instellingen van voorbereidend hooger onder wijs als wel hoogere burgerscholen, waarop ook Latijn en Grieksch wordt onderwezen. Het gym nasiaal onderwijs heeft veelal, naar deze leden meenden, al te zeer de strekking om de leerlingen het eindexamen met goeden uitslag te doen afleggen. Men drong er in meer dan ééne afdeeling op aan, dat het stelsel om de eindexamens ten overstaan van gecommitteerden te laten afnemen worde ver laten en als van ouds aan curatoren het jus promovendi worde toegekend. Ook hier wees men terloops op de besparing van kosten, die daarvan het gevolg zoude zijn. In afwachting eener wettelijke herziening waren reeds verbeteringen tot stand te brengen. Eenige loden betreurden, dat eene herziening dor wet op het middelbaar onderwijs voortdurend op zich laat wachten. Dat enkele normaallessen worden ingekrompen moge volgens eenige leden aanbeveling verdienen, zij waarschuwden echter tegen eene inkrimping op ruime schaal. Naar de zienswijze derzelfde leden is de inrichting der kweekscho'en te weelderig en te kostbaar, en ware hierin verbetering te brengen, zonder aan het gehalte van het onderwijs afbreuk te doen. Die leden kwamen eveneens op tegen de wijze waarop de subsidiën aan kweekelingen worden verleend. Is, werd in twee afdeelingen gevraagd, in don loop van dit jaar een nieuw voorstel van de Regee ring te wachten om subsidiën te geven tot herstel der Nederduitsch-Hervormde kerk te Kampen en der Roomsch-Katholieke St.-Servaaskerk te Maastricht? De Hervormde Diaconie te 's-Hago ontving van N. N. ƒ1000, ter tegemoetkoming in de buiten gewoon vele behoeften der armen. Naar men verneemt, is de 3-pcts.-obligatie- leening, groot ƒ85,000, ten behoeve vandeRotter- damsche Vereeniging voor gymnastiek- en zwem scholen, geheel geplaatst. Naar het „Vad." verneemt, is de luit.-kol. H. K. F. Yan Tejjn benoemd tot kolonel en tot opper bevelhebber der troepen en waarnemend gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. Ook den heer F. C. Tromp, oud-zeeofficier, oud-wethouder van Amsterdam, moet de portefeuille van marine zijn aangeboden. Van de Weesinrichting te Neerbosch vertrek ken deze week weder 3 jongens naar Grand-Rapids in Noord-Amerika, waar de heer J. Van 't Linden- hout goedo plaatsen voor hen gevonden heeft. De gewone audiëntiën van den minister van oorlog on van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 20 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 15 Jan.; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 15 Jan. van Suez; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 16 Jan.; de „Rotterdam" vertrok 15 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Jan. Dungeness; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, pas seerde 14 Jan. Dover. Z. M. heeft benoemd bjj do arrond.-rechtbank te Amsterdam, met ingang van 1 Maart 1887tot vice-president mr. J. v. Eik Jz., thans rechter in dat collegetot rechtersmr. G. W. baron Van Imhoff, thans te Winschoten; mr. A. Heemskerk, laatstelijk te Zieriksee; mr. J. J. Ermerins, thans te Zalt- bommel; mr. A. Greebe, thans te Heerenveen; tot substituut-officier van justitie, mr. A. M. Pleyto, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongerechten in het arrondissement Heeron- veen, ter standplaats Heerenveen; tot substituut griffier mr. P. J. J. Ras, advocaat aldaar, tevens beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank, en mr. P. Coninck Westenberg, advokaat en procu reur te Zwolle, -tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank aldaar; be noemd tot burgemeestersvan Helden, J. H. Jans sen; van Oeft'elt H. Geurts; van Heelde A. F. H. Van Troostenburg De Bruyn; van Cothen en van Langbroek W. A. Van Beeck Calkoenvan Strjjen jhr. L. J. v. Heilmann Van Stoutenburg; be noemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Warfum: P. H. Kisjes, aldaar. Gemengd Nieuw». Onze stadgenoot Anthonie Bjje, ge boren 19 Januari 1792, hoopt a. s. Woensdag zijn 95sten verjaardag te vieren. Hoewel deze oud-strijder verschillende medailes draagt, verkeert hjj in zulke omstandighoden dat eene kleine bijdrage hem op dien dag hoogst aangenaam zal zijn. Zaterdags is hij gewoonlijk in het koffiehuis „de Pauw," waar hij a. s. Zaterdag de gewone geluk- wenschen hoopt te ontvangen. Hij woont Shksteeg 3.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1