N°. 8254. Zaterdao' 15 Januari. A0. 1887. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Januari. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meendenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Hommen0.66. PRUS DER ADVERTENTIEN: Yen 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Srootere letten neer plaateruimte. Voor bet incaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofticiëele Kennisgevingen. GRONDBELASTING. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeens kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter band gesteld bét op den 13den Januari jl. invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men binnen deze gemeente over het jaar 1887 en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. Wijders worden de ingezetenon herinnerd aan bet eenig artikel der Wet van 20 Juli 1881 (Stbl. No. 149), dat luidt als volgt: „De bepalingen van de Vde afdeeling der Wel van 26 „Mei 1870 (Stbl. Nó. 82) vervallen voor de gebouwde eigen dommen, waarvan de stichting, herbouw, bij- of opbouw „of gedeeltelijke vernieuwing na den lsten Januari 1885 „begint. „Zij blijven echter bestaan voor gebouwen bedoeld inde „artt. 26 en 27 dier Wet, zoolang deze dienen tot land- „bouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van „nijverheid om -den ontgonnen of drooggemaakten grond „zeiven vruchten te doen afwerpen." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Jan. 1887... DE KANTER. Aan dr. W. Pleyte, conservator aan 's Ryks Museum van Oudheden alhier, viel heden de onder scheiding te beurt, benoemd te worden tot corres- pondeerend lid der Koninklijke Academie van Weten schappen te Turyn. Professor dr. C. P. Tiele is benoemd tot eerelid van de „Society of Biblicae Archaeology" te Londen. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden bevorderd tot arts de heeren P. De Jong en W. De Jong, candidaat-artsen, terwijl is toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts examen de heer J. C. Meyboom, candidaat-arts. De zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst is toegekend aan den opperwachtmeester Rouwendaal der huzaren alhier in garnizoen. Men schrijft ons uit KoudekerkOngeveer drie jaren geleden trad mejuffrouw Groote, van Amster dam, voor het departement Koudekerk Hazers- woude der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreekster op. Was toen het oordeel over hare voordracht enz. zeer gunstig, nog meer was dit het geval toen zjj gisteravond wederom voor dit departement hare talenten ten beste gaf. Voor de pauze reciteerde zij eene novelle van hare hand, getiteld „Grootmoeder", en dat zjj hiermede succes inoogstte bewezen de menigvuldige zakdoeken, die telkens gebezigd werden om hier en daar een traan weg te vegen. Na de pauze droeg zjj eenige ge dichten voor en wel: „het Jurkje" van Manuel, vertaald door Wertheim; „De Wipbrug" door S. De Jonge; „Weet je" door Van Meurs; „De gebroken schaats" van Brestes en ten slotte: „Het is erg met de meiden" van Laurillard. Wanneer men nagaat dat èn de novelle èn de gedichten alle uit het hoofd werden voorgedragen, dan kan men veronderstellen dat mejuffrouw Groote van hare taak veel studie gemaakt heeft. Een daverend applaudissement moge voor haar het bewijs ge weest zijn, dat de leden van het departement prijs op hare gaven stellen. Op initiatief van burgemeester en wethouders der gemeente Woubrugge zullen de schoolgaande kinderen op de openbare en bijzondere scholen aldaar, bij gelegenheid van de viering van den 70sten verjaardag van onzen Koning, onthaald worden op broodjes met chocolade- of anijsmelk en zal den kinderen bij die gelegenheid tevens een aandenken aan dit feest ter hand worden gesteld. Naar men verneemt, zal de rederijkerskamer in het dorp Woubrugge op den avond van den 19den Februari a. s. eene uitvoering geven voor deleden en begunstigers en tevens tegen entrée voor derden. Bij de te Rotterdam gehouden inschrijving op 2000 obligatiën a 100(5 der S'/j-pcts.-geldleening yan 18 millioen gulden, bedroeg het totaal der inschrijvingen ƒ3,355,500, tot koersen van 96*° pet. a 95 pet. De gemeenteraad besloot gisteren den koers van gunning te bepalen op 963/4 pet., waar voor het geheele bedrag geplaatst is. Te Amsterdam is overleden de oud-hoogleeraar in de geneeskunde dr. P. H. Suringar. Mevr;. Beersmans zal den 3 lsten dezer te Brussel optreden als „Jane Shore". Het plan bestaat om in de laatste helft der maand Augustus of in het begin van September gedurende een viertal dagen groote oefeningen te doen houden, door de aangewezen bezettingen van de forten, gelegen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Deze oefeningen zullen den oorlogstoestand na bootsen, en zoowel de bediening van elk fort afzon derlijk, als hun onderlinge gemeenschap betreffen, o. a. per telegraafterwijl ook met de onderwater zetting der omgeving en de mobilisatie proeven zullen worden genomen. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Jan. Perimde „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Saïd 13 Jan.; de „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 1-3 Jan. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 18 Jan. a. s., niet pjaats hebben. Z. M. 'heeft A. Picnot, te Amsterdam, met in gang van 16 dezer, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Venloo; aan mr. G. R. A. Lemmens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Heerlen; verleend de volgende pensioenen, als aan: E. O. C. Linsen, commies 1ste kl. by 's Rijks belastingen, 373; H. Jonkers, portier bjj 's Rijks munt, 400; W. C. F., zich ook schrij vende W. K. F. Zwierzina, hoofdcommies bjj het departement van financiën, ƒ1867; A. D. Van der Borght, verificateur 2de cat. bjj 's Rijks belastingen, 794A. W. Haks, deurwaarder der directe be lastingen, 558; J. M. Altheer, id., ƒ745; J. H. Verhorst, commies 1ste kl. by 's Rijks belastingen, 403; D. C. Piek, verificateur 1ste cat. bij's Ryks belastingen, ƒ1200. Gsmengd Nieuw». Terwijl het heden, na den dooi der vorige dagen, weer aardig vriest, zelfs zóó dat er op het ijs in den singel langs het Plantsoen zich weer schaatsenrijders wagen, komt te gelijkertijd het bericht dat de stoombootmaatschappij de „Vol harding" haren dienst van hier op Amsterdam door den Rijn weer heeft aangevangen. Door de politie te 's-Hage is eene vrouw aangehouden, die bjj een winkelier in de Vleerstraat op een valschen naam eene naai machine huurde en het werktuig aan een uitdrager verkocht. Op de Hoef kade aldaar heeft een behendige zakkenroller zich van de portemonnaie eener juffrouw meester gemaakt, waarin ongeveer 35 geborgen was. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, zou F. Domela Nieuwenhuis verklaard hebben, gebruik te maken van den bij de wet gestelden termijn van zes dagen, iederen veroordeelde opengesteld voor het indienen van een verzoek om gratie. Volgens het „Vad." zal Domela Nieuwenhuis zijne straf ondergaan in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Op den Scheveningschen Weg waren twee jongens gistermiddag aan het vechten. Een hunner raakte op den grond en kwam juist mot het been op de rails terecht, toen er een tramwagen passeerde, welke niet meer stoppen kon. Deerlijk ver vond zoodat het been wel zal moeten wor den geamputeerd werd de knaap door een paar mannen naar Scheveningen, waar hij woont, gebracht. Door de po 1 iti6 te Scheveningen is in arrest genomen een jongen van twaalf jaren, die op heeterdaad werd betrapt bjj het ontvreemden van 8 uit eene geldlade van een grutters wink el. In den avond, omstreeks halftien, is er ingebroken in het jachthutje van den heer M., in den Oudendjjkschen Polder onder de gemeente Woubrugge. De dieven waren goed met de gelegen heid bekend en schijnbaar ook zeer op hun gemak, want na den diefstal konden zjj niet nalaten eerst nog eens kennis te maken met den inhoud van eene aldaar liggende fuik. Dit laatste was oorzaak dat zjj een gedeelte van den buit in den steek moesten laten, want bij het naderen van een paar personen gingen zjj op den loop, met achterlating van één geweer en een paar nieuwe dekens, welke in dit jaargetijde wel te gebruiken zjjn. In 1886 is te Woubrugge slechts schurft onder één koppel schapen ten getale van zestien voorgekomen; andere aangiften van door besmettelijke ziekten aangetast of daarvan verdacht vee, kwamen in die gemeente niet voor. De rechtbank te Haarlem heeft.gis teren den gewezen matroos, die te Purmerend bij den rijks-ontvanger Prins heeft getracht te stelen, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 15 maanden, en Ph. en M. Mok, die terecht stonden wegens verwonding en mishandeling van den koopman J. E. De Vries, wegens gebrek aan bewijs beiden vrijgesproken. De uitdeeling te Amsterdam van p. m. 3000 brooden afkomstig van de Brood fabriek „de Haan" geschiedde gisteren in het Volkspark aldaar in de beste orde. Er werd zeer gretig van gebruik gemaakt. Van heden af komen voor bedeeling alleen zij in aanmerking, die zich (kosteloos) aansloten by de Vereeniging van Werk- loozen. Dagelijks is daartoe van 9 tot 4 uren ge legenheid. Gisteren hebben zich ongeveer 200 per sonen bjj die vereeniging laten inschrijven. Naar men aanhet „U. D." mededeelt, worden door den minister van justitie maatregelen genomen, om de zigeuners die in den laatsten tijd ook weder over onzen grenzen willen binnenkomen, naar hun land terug te voeren, en wel in een spoorwegrijtuig 3de klasse, zoo mogelijk rechtstreeks doorgaande naar Passau. Naar de „N. R. C r t." verneemt, zal de Tabak-Maatschappij Arendsberg te Rotterdam over het afgeloopen boekjaar een dividend van 100 pet. uitkeeren. Een der beide kinderen, die jl. Dins- dag in eene woning aan 's-Gravenweg te Kralingen brandwonden bekwamen, doordien zij een pot met kokend water, die op de kachel stond, op het lijf kregen, is gisterochtend aan de gevolgen daarvan overleden. Onder de vanwege de politie te A1 k- maar gepubliceerde ljjst van gevonden goederen, komt ook voor een na afloop van de laatste kaas markt aldaar gevonden stapel kaas. Zekere D. K. in de gemeente Smal. lingerland, die voor de aardigheid met iemand om het hardst op schaatsen had gereden, kreeg den- zelfden dag eene bloedspuwing, die den dood ten gevolge had. Op de Belter-Wij de, een meertje in het noorden van Overysel, is een meisje van Wan- neperveen <j,oor het ijs gezakt en verdronken. Hubertus Yan Meerendonk, oudstrij- der by Leipzig, Quatre-bras en Waterloo, is te Rot terdam in den ouderdom van ruim 92 jaren over leden. Eveneens is overleden de oudstryder van Water-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1