Bit nummer beslaat uit Twee Bladen. 8252. Donderdag Januari. A0. 1887. geze tQourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mwuiden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommora0.85. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Eene talrijke menigte, waaronder ook velen uit de omliggende gemeenten, had zich gisteravond reeds vroegtijdig vereenigd in het bovenlokaal der Stadszaal, waar, op uitnoodiging van de Roomsch- Katholieke Centrale Kiesvereeniging alhier, de afge vaardigde van ons kiesdistrict mr. J. P. Smeele als spreker zou optreden. Met luide toejuichingen begroet, betrad hy den katheder. „Geachte hoorders", aldus ving spreker aan: „uit Curagao gerogpen om in 's lands Vergaderzaal de belangen van ons land en ook die van onze koloniën te helpen behartigen, heb ik gemeend dezen avond te mogen wijden aan de koloniën, waar ik gedurende een vijf-en-twintigtal jaren heb vertoefd en welke gedurende dat tijdvak zoozeer mijno liefde en to°f*e*^genheid hebben opgewekt." Vervolgens ga. *r iene uitvoerige beschrijving van de ligging, van den aard, van het klimaat en der voortbrengselen van dat land; hy schetste de verschillende natuurtafereelen, die daar het oog boeien; hy geleidde zyne hoorders te land en te water, te voet en te paard door die streken, om daarna, in het tweede gedeelte van zyne rede, de historische lotgevallen van genoemde eilanden na te gaan. Hier gaf hy ons een zeer getrouw overzicht van den voor- en tegenspoed, welke beurtelings het lot waren van onze tegenwoordige West- Indische bezittingenvan de verschillende oorlogen, die haar gedurende het tijdsverloop van byna drie eeuwen hebben geteisterd, met al de noodlottige gevolgen daaraan verbonden; van den fleren, kloeken, onbedwingbaren geest, waarmede de inwoners steeds bezield waren en waaraan wy het behoud van die koloniën te danken hebben. Dit noemde spreker een voorwaar gelukkig feit, vooral nu de schandvlek, de smet, die op haar rustte, uitgewischt is; nu de ook daar bestaande slaverny is afgeschaft, nu godsdienstzin en ont wikkeling by de lagere klasse ruimschoots ingang vinden ten gevolge der ijverige bemoeiingen van Roomsch-Katholieke priesters en liefdezusters, nu eene nieuwe wetgeving mildere en betere bepalingen in het leven heeft geroepen, nu het kanaal van Panama weldra zyn aanzijn zal krygen, waardoor de ryk beladen schepen op weg naar Indië party kunnen trekken van de zoo bij uitstek prachtige haven van Curasao. Dit alles doet de hoop dan ook herleven, dit alles doet de verwachting koesteren dat de kwijnende, gedrukte toestand, welke thans nog heerschende is, weldra plaats zal maken voor een ongekenden bloei en welvaart. Dat die hoop niet ydel mag zyn, is sprekers vurige wensch. Hiermede besloot do heer Smeele zyne lezing, welke veel bijval vond. De heer Op de Laak, van Noordwyk, bracht namens de aanwezigen den spreker zijnen dank, niet alleen voor deze lezing, maar ook wijl hij zyne toehoorders in de gelegenheid had gesteld kennis te maken met hunnen afgevaardigde. Hy hoopte dat zij nog meermalen de eer mochten heb ben hem in hun midden te zien, en dit gaf hem dan ook aanleiding den heer Smeele een hartelijk „tot weerziens!" toe te roepen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 15den Januari a. s., des namiddags te halftwee. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 9.39 bezorgd zyn. De Indische mail per stoomschip „Ava," met berichten uit Batavia tot 16 Dec., wordt 13 dezer alhier verwacht. Blijkens de statistiek dor geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Nov., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 28 Arnhem 20.3 Dordrecht 21.5 's-Gravenhage 30.8 Rotterdam 25.3 Amsterdam 23.2; Utrecht 31; Leeuwarden 12.9; Groningen 23.2; Maastricht 25.9; Haarlem 20.8Leiden 17.9. Op Leeuwarden na geeft Leiden dus voor deze maand het gunstigste cijfer. Voor de eerstdaags openvallende betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Nieuw koop, jaarwedde 400, hebben zich vier sollicitan ten aangemeld. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Barwoutswaarder en Bekenis is benoemd mej. G. Den Toom, onderwijzeres te Nieuwerkerk aan den IJsel. Bedankt is voor het beroep naar Zoetermeer- Zegwaard door ds. L. J. Yan Apeldoorn, te IJlst. Eene vroegere mededeeling betreffende inlich tingen, welke de Koningin van den kunstschilder Yan Rossum du Chattel zou hebben ingewonnen omtrent tegelschilderingen, wordt door het „D. v. Z.-H." aldus gewijzigd en aangevuld: De Koning had onlangs voor de Koningin in de fabriek der firma Thooft en Labouchère, te Delft, een tegeltableau, op 20 tegeis, bewerkt naar eene teekening of schildery van den heer Yan Rossum du Chattel, aangekocht. H. M. wenschte hiervan gaarne een pendant te bezitten en dientengevolge heeft Z. M. by den schilder laten.informeeren, of deze ook eene teekening had, welke daarvoor dienstig kon zyn. De heer Du Chattel heeft zoodanige tee kening aan de fabriek verschaft, waar zy thans in bewerking is om gereproduceerd te worden. Mgr. Claessens, apostolisch vicaris van Neder- landsch Oost-Indië, is door den Paus benoemd tot adsistent-bisschop by den pauselijken troon en tot Romeinsch graaf. De gewone audiëntiën van den minister van financiën op 13, van den minister van marine op 14 en van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, op Zaterdag 15 Jan. a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland" vertrok 11 Jan. van Padang naar Rotterdam. Z. M. heeft A. F. Gips, met ingang van 1 Februari a. s., benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen-op-Zoom; benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage, N. C. Van Brummelen, cand.-notaris aldaar; - den heer J. S. Diepenhuizen, lid der A-Igemeene Rekenkamer van Ned.-Indië, op zyn verzoek, met ingang van 3 Maart a. s., eervol uit 's lands dienst ontslagen- bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 1ste kl., den off. van gez. 2de kl. dr. J. E. L. Kraft, van gemeld personeel; lo. met 1 Febr. a. s., tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Zalt-Bommel benoemd S. P. Sjollema, te Leeuwarden; 2o. voor 1887 en 1888, tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Zalt-Bommel benoemd mr. C. Van Lookeren Campagne, te Tiel 3o. met ingang van 1 April a, s., aan D. Wacht- mann, eervol ontslag verleend als tydelyk leeraar aan de R. H. B.-S. te Zalt-Bommel4o. met ingang van 1 April a. s., G. A. Odé eervol ontheven van de opdracht tot het geven van onderwijs in aard rijkskunde aan de R. H. B.-S. te Zalt-Bommel; den luit.-kol. der inf. C. W. T. Yon Jeetze, thans op non-act., op zyne aanvrage, op pensioen gestel^ en het bedrag bepaald op 1800 'sjaars, en, >iem den rang verleend van kolonel, Gemengd Niemwa- Heden is het tachtig jaar geleden dat Leiden door de bekende ramp, ten gevolge van het springen van het kruitschip, getroffen werd. Yan hen, die van onder de puinhoopen werden gered, is nog slechts de 94-jarige weduwe Knotter, geboren De Vroede, in leven. In den avonddienst werd het feit heden in de Hooglandsche Kerk op godsdienstige wyze herdacht. Naar men weet, bestaat het plan om op de thans in een Park herschapen Ruïne, welko aan die ramp haar ontstaan te danken heeft, een naald of ander gedenkteeken te plaatsen. Men deelt ons mede: Met genoegen zal men vernomen hebben dat de collecte ten be hoeve van de weduwe Van Haasteren, in de vorige week onder Leiderdorp gehouden, ongeveer f 70 heeft opgebracht. Ook de familieleden van Van Haas teren, die zich reeds vroeger vrij aanzienlijke offers getroostten, hebben zich bereid verklaard de weduwe met hare kinderen verder te verzorgen. Men meldtuit Wassenaar: De open bare houtverkoopingen onder deze gemeente zyn alle afgeloopen. Over het algemeen worden voor zwaar hout, geschikt voor werkhout, flinke pryzen besteed; dit was echter niet het geval met het lichtere hakhout, dat minder gold dan het vorige jaar. De twee jongelieden, die, op schaat- sen naar Wartena rijdende, in de nabijheid van Warga door het ijs zyn gezakt, doch waarvan door onmiddellijk toegeschoten hulp alleen het meisje nog is gered, waren de zoon en dochter van den pre dikant te E. (Friesland). De verdronken 19-jarige jongeling was theologiesch student te Leiden. Ook te Amsterdam heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis gisteravond in het „Volks park" eene by strooibiljet opgeroepen menigte toe gesproken, alvorens zyn straf te ondergaan. Hy gaf zich uit voor een martelaar, die met gelatenheid de toekomst te gemoet ging en zijn toehoorders tot „actieve deelneming" aanspoorde. Een der leden van de Vrouwenvereeniging, die in het zwart waren ge kleed, sprak hem toe, en er werden ook liederen gezongen. De menigte ging rustig uiteen. In den afgeloopen nacht is te Am sterdam in de Groote Bickerstraat een kruideniers affaire gedeeltelyk uitgebrand. Te Meppel heeft zich uit de inge zetenen eene commissie gevormd voor het ver strekken van warme spyzen aan behoeftigen. De eerste collecte, voor dit doel gehouden, heeft ruim ƒ1500 opgebracht. In het Stedelyk Werkhuis aldaar wordt thans aan 86 personen arbeid verschaft. De rechtbank te Crefefd heeft zekere Franziska Scholten, die er haar werk van maakte jonge meisjes betrekkingen in ons land te bezorgen, wegens misbruik van het in haar gestelde vertrou wen tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. B(j O u d e - H a r k e i s d e d ili g ene e v an Heerenveen naar de Lemmer in botsing gekomen met een extra-trein van de stoomtram. De koetsier werd ernstig gewond, zoodat terstond geneeskundige hulp noodig was. Een der paarden ging op hol, terwyl het andere in de sloot werd geworpen. Een nieuw gebouwd huis is Zater dag-middag in de Geronsstraat te Keulen ingestort. Van de drie daar aan het werk zynde werklieden, bleef de een oogenblikkeljjk doodde beide anderen werden naar het 'hospitaal gebracht. De een was zwaar, de auder minder ernstig gewond. Tup.schen een personen-en een goe- dërijntrein had Zondag-avond te Breslau eene bot- hing plaats. De locomotief en drie wagens van den goederentrein ontspoorden. De machinist en de stoker werden daardoor zeer ernstig gewond. Van den personentrein ontving niemand eenig letsel,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1