daartoe mot hunne vrouwen en meisjes in de Stadszaal bijeen. Eon by zonder groot aantal dona teurs was er mede tegenwoordig. Onder hen merkten we op den heer burgemeester L. M. De Laat De Kanter, beschermheer der vereeniging, en den gemeente-secretaris, den heer mr E. Kistterwyl de wethouder de heer H. J. Bool schriftelijk had kennisgegeven dat hy tot zijn leedwezen verhinderd werd de feestviering by te wonen. Na de uitvoering van een feestmarsch hield de president zyne openingstoespraak tot het toeroepen van een hartelijk welkom aan alle aanwezigen en waarin hy er met genoegen op mocht wyzen hoe de geachte beschermheer van zyne ziekte gelukkig hersteld is en hoe der Vereeniging reeds weer de eer te beurt viel hem dezen avond in haar midden te zien. De wensch dat de burger vader nog eene lange reeks van jaren tot wel zijn van Leiden en zyner familie moge gespaard blijven, vond natuurlyk luide instemming. Uit het kort verslag van den eersten secretaris bleek dat de vereeniging met verschillende weder waardigheden had te kampen. Dit begon reeds met het begin van het jaar, door het aftreden, om redenen van gezondheid, van den president Siljee, dien men niet lang daarna zelfs door den dood als lid moest verhezen, eene sukkelende weduwe met zes onverzorgde kinderen achterlatende, die dus eene treurige toekomst te gemoet gaan. Ter vervulling van de opengevallen plaats werd als president gekozen de oud-bestuurder Terluin, die later, wegens bijzondere omstandigheden, werd vervangen door den eersten secretaris Kloos, wiens plaats weer werd aangevuld door het lid Lem. Het ledental is thans tot 126 gestegen, waarvan 3 eereledon, terwyl nog een 8-tal zich als lid lieeft laten voorstellen. Verder mag de vereeniging zich verheugen in het bezit van ruim 60 donateurs «n begunstigers. Over het algemeen was de gezondheidstoestand der leden niet zoo gunstig als men wel gewenscht had, want, behalve den afgetreden president Siljee, werden nog twee ijverige werklieden door den dood verloren, nl. Van Assen, ongehuwd, en Jac. Noest, ■die eene weduwe met 3 kinderen achterliet. Do uitkeeringen van ziekengeld en toelagen by overlijden stegen daardoor, ten gevolge van lang durige ziekte van sommige andere leden zelfs tot een nogal aanzienlijk cyfer. Toch bleef de Toelagekas voortdurend in bloei toenemen. De gelden daarvan werdon op de meest solide wyze verzekerd. De kas van het Ziekenfonds kon aan al hare verplichtingen voldoen. De beide komediestukken, waarop ditmaal de keuze was gevallen, ten einde den leden een genoeg lijken avond to verschaffen, waren getiteld„'tWas maar een loods," tooneolspel in drie bedrijven of vijf tafereelen, met coupletten van A. Ruysch, en „Daar is Mynheer!" blyspel met zang in een bedrijf van M. J. Gillissen. In beide stukken speelden de optredenden uit stekend ook de dames, die hare welwillende mede werking verleenden. Ze hadden menigmaal eene zware taak te vervullen, maar ze kweten zich daar van over het algemeen, vooral als dilettanten, op zulk eene wyze, dat tal van moeilijkheden met glans werden overwonnen. Namen te noemen van hen, die bijzonder uitmuntten, zou aan den be toonden ijver der anderen te kort doen. Allen mochten echter voldoening vinden in den grooten bijval welke hun ten deel viel. Jammer alleen dat het wel wat laat was geworden eer de voorstelling eindigde, waardoor het reeds ruim over middernacht was geworden eer men tot het bal kon overgaan, dat overigens zeer opgewekt was en afgewisseld werd door het zingen van enkele feestliederen. Te midden der avond-feestvreugde vergat men echter ook de ongelukkige weduwe met hare zes kinderen niet. Er werd voor haar eene collecte gehouden, welke opbracht de ruime som van f 44.541/,, waaronder een gift van f 10 en oen van 5. Zulke handelingen strekken der Vereeniging tot eer. T u het lokaal Ephraïm werd gister- avond het achttiende jaarfeest gevierd van de klee- dermakersvereeniging „Eendracht door Vriendschap." Bij den aanvang werden de aanwezigen door den president, den heer W. Metzelaar, welkom geheeten en werd er een woord ter nagedachtenis gesproken over den heer A. Jongmans, in leven donateur der vereeniging. Uit het verslag van hot ondersteuningsfonds bleek dat men een goed saldo in kas had, waardoor de zieken omstreeks 7 per week ontvangen. Het gezelschap Solser uit Rotterdam was voor dezen avond geëngageerd. Dat de tooneelstukjes comische scènes enz. goed in den smaak der aan wezigen vielen, bleek uit de vele luide toejuichingen De gezelligheid werd in de pauzen nog verhoogd door het zingen van toepasselijke liederen (vervaar digd door den president zeiven) en door opwekkende muziek. Een geanimeerd bal besloot dit feest, dat tot laat in den nacht voortduurde. Hedenmorgen, om halftien ongeveer is aan de Steenstraat een voor een boerenvracht- wagen gespannen paard op hol gegaan. De 20-jarige voerman v. d. M. is daardoor v&n den wagen ge vallen en heeft zich daarbij licht aan de hand ge kwetst. Het paard werd vervolgens op de Binnen vestgracht door twee burgers gegrepen, zonder dat verdere onheilen hebben plaats gehad. De opbrengst van het personen- en goederenvervoer en diversen der Noord-Zuid-Hol- landsche stoomtramwegmaatschappij Haarlem Leiden bedroeg in de maand Dec. 1886 5019.92'/,, zijnde ƒ501.13 méér dan in December 1885, en sedert 1 Januari 1886 ƒ72,306.08'/,, zijnde ƒ12,500.60 méér dan in het jaar 1885, toen de totale opbrengst 59,805.48'/, bedroeg. De directeur van Ned. Mettray", die niet minder dan 205.53'/, voor de viering van het Kerstfeest heeft ontvangen, heeft nu een gift uit Leiden bekomen, als bijdrage in de kosten van eene gepaste viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. Men schrijft ons: „Het is gedaan met den winter!" was de wanhoopskreet van menigen schaatsenrijder, toen verleden week de dooi inviel, en overal, in grooter of kleiner kring, gevoelde men zich teleurgesteld door de wreede wijze, waarop men in zijne schoone plannonhet uitschrijven van wedstrijden, maken van tochten als anderszins, gedwarsboomd werd. De volle maan bracht weder vorst en daarmede hoop in de harten der liefheb bers de vorst toch begon met afnemende maan en dat belooft watIntusschen is het ijs ten minste in Leidens omstreken over het algemeen nog weinig afgenomen gedurende die weinige dagen van dooi. Door de gevallen sneeuw heeft de ijs korst een buitengewone.taaiheid zou men het kunnen noemen, verkregen, welke het doorbreken zeer bemoeiely'kt. De geregelde stoomboot- en trekschuit diensten zyn dan ook nog bijna nergens weder aangevangen. Tusschen Leiden en 's-Hage echter heeft de veerschuit zich gisteren een weg gebaand, terwyl tusschen hier en Noordwyk de stoomboot hetzelfde deed; deze beide diensten zyn dus heden weder hervat. Op Ryn en Zyl moesten de stoom- booten van de Maatschappij „Volharding" en der Gobroeders Carsjens zwichten voor de taaiheid van het ijs; ook de stoombootdienst naar Katwijk zal eerst over een paar dagen hervat kunnen worden altyd als hot dooien wil, en dat het dit niet zal willen, gelooft men vry algemeen. Wanneer het slechts enkele nachten goed vriest op de oude koek, welke nog bijna overal op het water ligt, dan maar weer aangebonden en er lustig op los gezwierd! In de gemeente Zegwaard is aan gifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte febris typhoïdea. Z. M. de Koning heeft eene vry be langrijke bestelling van tegelschilderijen gedaan, by de fabriek van Delftsch aardewerk te Delft. In den afgeloopen nacht ontstond te Amsterdam op de Lauriergracht in eene choco ladefabriek een zware uitslaande brand. Ongeveer een uur later was het met de werking van twee stoomspuiten, de Jan Van der Heyden, twee hand spuiten en één brandkraan gelukt, de vlammen tot dat perceel te beperken. Eene Engelsche Maatschappij heeft aangekocht de nog onbebouwde terreinen aan de Zuidzijde van het café Seinpost te Scheveningen, met het doel om aldaar een hotel van den eersten rang te stichten, ten einde het bezoek van voor name vreemdelingen aan Scheveningen te bevorderen. Naar men voorts verneemt, is dezelfde Maatschappij in onderhandeling om in de voornaamste plaatsen van Nederland, groote hotels aan te koopen. Te Distre by Saumur werd een jonk- man begraven. Op den weg van de kerk naar het kerkhof hoorde men een licht geklop tegen de doodkist, maar de dragers zetten hun tocht voort. Do kist werd in de groeve neergelaten en men begon aarde er op te werpen. Opnieuw deed zich geklop hooren. Er was thans geen twijfel meer mogelijk, maar de kist weer uit de groeve halen, den maire gaan roepen, dat alles kostte tyd, en toen de deksel van de kist was verwijderd, was de jonkman werkelijk een lijk. Het lichaam was nog warm. De ongelukkige was eerst levend begraven en daarna gestikt. li U I rr KNLAIV D. Fraukrjik. Do heer Goblet heeft gisteren de Bulgaarsche deputatie ontvangen, doch slechts als bijzonder per soon, niet in zyne hoedanigheid van minister. Hy verklaarde dat hij niets te voegen had by het ant woord, door den heer Flourens aan de deputatie gegeven. Frankrijk is vóór de vrijheid der volken, maar moet boven alles op zyne eigene belangen bedacht zyn. Het mag niet vergeten, door welke banden de Bulgaren verbonden zyn aan de mogend heden, met welke het vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt. Het kan slechts wenschen uiten voor eene spoedige en gunstige regeling van een toestand, welke thans voor geheel Europa een oor zaak van woeling en ongerustheid is. De vierde zoon van den Koning van Zweden, de 22-jarige Eugenius, wordt te Parijs verwacht, waar by zich in de schilderkunst zal oefenen. De republikeinsche bladen betoogen, dat Prins Lodewyk Napoleon, door in het Italiaansche leger dienst te nemen, opgehouden heeft Franschman te zyn. Bulgarjjé. Aan de „Times" wordt uit Weenen geseind dat de betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk in den laatsten tijd veel verbeterd zijn, waartoe vooral bijgedragen heeft het in zeer welwillende woorden vervatte telegram van den czaar aan den keizer op den nieuwjaarsdag. Welonderrichte kringen te Weenen gelooven thans eerder aan eene vreed zame oplossing der Bulgaarsche quaestie. Uit Rome wordt echter aan de „Times" gemeld dat de Russische regeering heimelijk een opstand voorbe reidt voor het aanstaande voorjaar op Kreta en in Macedonië, welke laatste bestemd zou zyn om he Bulgaarsche regentschap omver te werpen. De gouverneur van Kreta heeft reeds dringend ver sterkingen bjj de Porte aangevraagd. Hij rappor teert dat al op twee plaatsen van het eiland onlusten zyn uitgebroken hy beschuldigt de Griek- sche consuls van het aanstoken van oproer. Naai de „Times" uit Konstantinopel verneemt, maakt de Porte toebereidselen om ten spoedigste troepen naar Kreta te zenden. Volgens telegrammen uit St.-Petersburg heeft Turkije aldaar doen voorstellen, de keuze van een vorst voor Bulgarije aan keizer Wilhelm toe te vertrouwen. WEENEN, 10 Januari. Te Lemberg zyn, volgens mededeelingen van sommige bladen, Vrijdag twee Russische spionnen gevangengenomen. Volgens de „Polit. Corr." wordt te Warschau eene verordening verwacht, welke voorschrijft dat vreemden slechts grond mogen koopen in de grensprovinciën, tegen overlegging van de bewijzen, dat zy Russische staatsburgers zyn en dat zy vijf jaren onafgebroken in Rusland woonden. BRUSSEL, 10 Januari. Met het oog op de leger- versterkingen in andere landen, zal de algemeene revue over het Belgische leger, welke gewoonlijk in Juni gehouden wordt, dit jaar reeds in Februari plaats hebben. BUCHAREST, 10 Januari. De prins van Batten- berg heeft aan graaf Kalnoky verklaard dat hy niet naar Bulgarije zou terugkeeren, zelfs al werd hy door eene machtige party teruggeroepen. SOFIA, 10 Januari. Van 13 dezer af zal een di- ligencedienst den Servischen spoorweg met dien van Rumelië verbinden, zoodat de verzending van brie ven en postpakketten op versnelde wyze door Bul» garye zal kunnen geschieden. LONDEN, 10 Januari. Sir Henry Holland, van de conservatieve partij, is tot minister van koloniën benoemd. PARIJS, 10 Januari. Het is een feit dat de generaal-resident van Madagascar, Le Myre de Vilers, officieel verzocht heeft om naar Frankryk te kunnen terugkeeren en zich daartoe in den loop van Maart te Tamatave te kunnen inschepen. WEENEN, 10 Januari. Aan de Porte is van officiëele zijde ter kennis gebracht, dat Montene- grynsche agenten eene bande aanwerven om in Servië te vallen. - Uit Russische bron verneemt men dat de regen-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2